print header

7 עצות מעולות לחינוך ילדים לאהבה ללמידה

בתור הורים, כאשר ילדינו הקטנים ניגשים אלינו עם עיניים נוצצות לאחר תגלית מרעישה מבחינתם, כמו שילוב צבעים שיוצר צבע חדש, זה אולי אחד הדברים המרגשים והחמודים ביותר שיש. עם זאת, נדמה כי עם השנים וככל שהם מתבגרים, ההתרגשות וההתלהבות מגילויים חדשים הולכת ופוחתת והם נמשכים יותר למסכים השונים מאשר לחקר, למידה והתעניינות בדברים אחרים. אם כך, איך ניתן לגדל ילדים שלא יאבדו את החשק ללמוד בעתיד? בעזרת 7 הטיפים הבאים תוכלו לעשות זאת בקלות, ביעילות ובעיקר עם חיוך על הפנים, כי את התהליך הזה אתם הולכים לעבור ביחד!
 
איך לגדל ילדים שיאהבו ללמוד: שתי ילדות רוכנות קדימה וכותבות במחברת

1. התחילו מוקדם ועודדו השראה

אין גיל צעיר מדי כדי ללמוד או כדי להיות סקרנים, הרי בשביל תינוקות ופעוטות הסביבה היא הדבר המרתק ביותר שיש – משחק בחול, ערימת קוביות ואפילו סתם בהייה בכפות ידיהם. עובדה זו צריכה לעזור לכם ההורים, מפני שאתם יכולים לנצל את הנטייה הטבעית שלהם בהרבה דרכים. ראשית, תוכלו לבנות על הפליאה שלהם מהעולם – אם ילדכם נדהם מרשת עכביש או בוהה במשאית האשפה, הרשו לעצמכם לנצל את ההתלהבות שלו על ידי שאילת שאלות והבחנה בדברים, כמו למשל: "גלגלי המשאית עגולים, אילו צורות אחרות ניתן לראות?", "אני תוהה איזה סוג עכביש יצר את הקורים האלה - מה דעתך?" ועוד... שנית, יציאה לעולם כדי לצבור הרפתקאות היא דרך נהדרת לעודד למידה - טיולים בטבע, ביקור במוזיאונים, נסיעות ארוכות בדרכים ואפילו טיול ברחוב בו אתם גרים טומנים בחובם המון הזדמנויות לגלות דברים חדשים יחדיו.
מלבד להראות לילדיכם דברים חדשים ולחלוק איתם את ההתרגשות וההתלהבות מהם, תוכלו גם לעזור להם להבין את החוויה – צפייה, משחק, חקר ושיחה עוזרים לילדיכם להבין טוב יותר את הדברים שמרגשים ומסקרנים אותם, ומעודדים אותם להמשיך ולחקור לעומק. עוד בנוסף, חשוב לציין כי מומלץ להקריא לילדיכם ספרים שונים, במיוחד כאלו אשר עוסקים בדברים שמעוררים את התלהבותם, מפני שזה לא רק מעודד לימוד ומניח את הבסיס להשכלה, אלא שאם אתם מעירים ושואלים שאלות בזמן הקריאה, זה מראה לילדים שקריאה היא תהליך פעיל.
איך לגדל ילדים שיאהבו ללמוד: ילדה קטנה מצביעה על ספר

2. היו המודל לחיקוי

בנוסף להיותכם פתוחים לרעיון של להסתקרן בעצמכם כהורים, אתם יכולים וצריכים להיות מודל לחיקוי לתהליך הלמידה. ברגע שאתם סקרנים לגבי משהו, מה לרוב אתם עושים? ככל הנראה תפנו לעזרת האינטרנט, אבל לפעמים זה כיף יותר לשאול שאלות נוספות ולנסות להבין דברים בלי עזרה טכנולוגית, ולפעמים, תעלומה בלתי ניתנת לפתרון היא חלק מההנאה!
שיחה עם ילדיכם בזמן תהליך הלמידה לא רק מבהירה עבורם את הדרכים שבעזרתן ניתן ללמוד, אלא היא מראה להם שהלמידה היא גם בשבילכם, המבוגרים. זה יכול להיות דבר פשוט כמו לשתף את מה שלמדתם מסרט או תוכנית טלוויזיה מסוימת, וזה נהדר עוד יותר לשתף את הילדים במה שקרה כאשר אתם נתקלתם במכשולים בחייכם. לדוגמה, אם אתם קוראים מאמרים או מדריכים כדי ללמוד מיומנות חדשה בעבודה, או שאתם מנסים אימון חדש, דברו עם ילדיכם על החלקים הקשים ועל מה שאתם עושים כדי להתגבר עליהם; "מעולם לא ניסיתי אימון מהסוג הזה, אז אני עושה טעויות רבות, אבל ביקשתי עזרה והייתי סבלני בזמן התרגול". חשוב לדבר על טעויות, וכאשר אתם עושים אותן, הראו לילדיכם כיצד אתם יכולים ללמוד מהן ולעתים אף להפוך אותן לטעויות מוצלחות.
איך לגדל ילדים שיאהבו ללמוד: אבא ובת יושבים יחדיו ומציירים

3. הטילו ספק

לעתים קרובות, למידה מלמדת איך להגיע לפתרון ולתשובה הנכונה, כאשר אצל המבוגרים נמצא רוב הידע שהילדים מחפשים. לכן, במקום להיות "המומחים הגדולים", הרשו לעצמכם להטיל ספק בידע שלכם, לחקור נושא יחד עם ילדיכם ולתת להם גם ללמד אתכם לאורך הדרך. אם הם יצליחו להדהים אתכם בידע ובתובנות שלהם, אל תגידו רק, "וואו, איזה חכם אתה", כיוון שמחקרים מראים כי שבחים ריקים יכולים להביא לתוצאות הפוכות. לעומת זאת, חיזוק המאמץ והתהליך שאותו הילדים עוברים באמצעות תצפית ומתן הכוונה בעזרת שאלות, גורם להשפעה טובה יותר.
גם אם יש לכם פרט חוכמה להגיד, נסו להישאר פתוחים וסקרנים לגבי עמדות אחרות או עובדות נוספות בנושא – עליכם לעודד פתרון בעיות וחשיבה ביקורתית על ידי התעמקות ובחינת נקודות מבט מנוגדות. תוכלו להתחיל בשאלה, "מה אתה חושב?", כאשר ילדיכם סקרנים לגבי דבר מה, ואם יש בעיה שתוכלו לפתור יחדיו – למשל תיקון מדף ספרים או שימוש במתכון חדש – לכו על זה! זכרו כי עבודה דרך שלבים, מציאת מידע והתמודדות עם רגעים מסובכים, מראה לילדים שאתם המבוגרים ממשיכים ללמוד לאורך כל החיים ולא נשארים מקובעים על דברים.
איך לגדל ילדים שיאהבו ללמוד: ילד יושב על אדן החלון וקורא ספר

4. תפתחו את הכישורים הרכים שלהם

כל הורה רוצה שילדיו יהיו בעלי כישורים נהדרים במתמטיקה, קריאה ומדעים, אבל מה עם הדברים שמכונים "כישורים רכים" כמו אדיבות, אמפתיה והתמדה? למרות שדברים אלו יכולים להיות קשים למדידה ובחינה, כמעט כל ההורים רוצים שהילדים שלהם יצליחו ללמוד כיצד להיות האנשים הטובים ביותר שהם יכולים להיות. בדומה למיומנויות מעשיות יותר, בניית הכישורים הרכים חשובה לא פחות, והיא מתאפשרת כשילדיכם צופים בכם, המבוגרים, עובדים ומתמודדים עם סוגיות בינאישיות.
לדוגמה, אם קרה לכם שמישהו בעבודה הכעיס אתכם, נצלו את המצב כדי להגיד לילדים, "מישהו בעבודה אמר משהו שהכעיס אותי, אבל חשבתי על זה, הרגעתי את עצמי וניגשתי לדבר איתו על זה". זכרו כי לקיחת אחריות על טעויות, ביצוע תיקונים והפגנת מודעות עצמית לנקודות חוזק ולחולשות שלכם, הן הדרכים טובות ביותר להדגים כיצד אנו המבוגרים ממשיכים לעבוד על עצמנו כדי להשתפר, מפני שלעולם לא נהיה מושלמים.
איך לגדל ילדים שיאהבו ללמוד: שני ילדים אוחזים ידיים ומחליקים על קרח

5. עודדו עצמאות

חשוב לתת לילדים לנסות דברים בעצמם, להיכשל ולנסות שוב. אפילו כשהם מתבגרים ורוצים לעשות את הכל לבד, עדיין עליכם לאפשר להם לעשות זאת – כמובן לאור הגבולות שתציבו להם. קבלת החלטות ועצמאות מלמדים את הילדים שיעורים חשובים שאותם לא ניתן ללמוד בשום מקום אחר. הרי ברוב המקרים אומרים לילדים מה נדרש מהם ומה הם צריכים ללמוד בבית הספר, אך היכולת לחקור לבדם את תחומי העניין שלהם יכולה להיות עוצמתית מאוד. יתרה מזאת, על ידי מתן עצמאות בגבולות המוסכמים, הילדים יוכלו לבחון את תהליך הלמידה שלהם. השתקפות עצמית, תודעה ומטא-קוגניציה – ההבנה כיצד לומדים – מאפשרים לילדים להבין בצורה טובה יותר את מי שהם וכיצד הם יכולים לגשת לנושאים ונסיבות חדשים.
איך לגדל ילדים שיאהבו ללמוד: ילד משתמש באצבעותיו כדי לחשב

6. זהו את תחומי העניין והעצימו אותם

אם הילד שלכם הוא בעל חיבה רבה לתחום מסוים, למשל לדינוזאורים, סעו לבקר במוזיאון להיסטוריה, קראו יחדיו ספרים על תקופות פרהיסטוריות או קנו פאזל של דינוזאור שאותם תוכלו להרכיב ביחד. אל לכם לחשוש אם ילדכם לא מוצא תחומי עניין משותפים עם חבריו בשכונה או בשכבת הגיל שלו, מפני שהעצמה של תחומי העניין שלו תשמור על הניצוץ ללמידה בחיים. ממחקר שנערך באוניברסיטת שיקגו בקרב ספורטאים ואמנים בעלי הישגים גבוהים במיוחד, נמצא כי המכנה המשותף בקרב אותם אנשים מחוננים היה ההורים שלהם, שידעו לזהות בשלב מוקדם את תחומי העניין של הילדים וסיפקו להם תמיכה ועידוד רבים ככל שיכלו.
זכרו כי זוהי העבודה שלכם ההורים; הילדים מצביעים על המטרה או על היעד שהם רוצים לכבוש, וההורים עוזרים להם לפנות את הדרך לשם. יתרה מזאת, גם בשלבים מוקדמים בהתפתחות של הילדים שלכם – כשהם רק תינוקות – למידה נוספת תתקיים אם תיתנו להם זמן לראות, לגעת או לטעום את החפצים שבהם הם כבר מתעניינים, במקום להעביר אותם במהירות לצעצוע או לפעילות הבאה.
איך לגדל ילדים שיאהבו ללמוד: 4 ילדות מרימות רגל בשיעור בלט

7. שאלו את השאלות הנכונות

רוב הילדים "יורים" צרורות של שאלות בכל יום מחדש. אם תלמדו להפוך את המנהג הזה כלפי הילדים, ההתרגשות מלמידה תתעורר אצלם. לדוגמה, אתם יכולים לשאול אותם "מדוע אתם חושבים שהכלב עושה את צרכיו תמיד באותה נקודה?", או שאלות מהסוג הזה, אשר מעוררות שיחה שבה יעלו מגוון מושגים מעניינים שעליהם ניתן להרחיב. עם זאת, עליכם להיזהר מהפיכת חיי ילדיכם לחידון טריוויה, מפני שישנם הורים אשר טועים בדרך בה הם מבקשים מהילדים להפגין את הידע שלהם. רוב ההורים ישאלו, "איזה צבע זה?" למרות שברור להם שילדם יודע שהוא ירוק. לכן, אם אתם רוצים שילדיכם יישארו נרגשים מלמידה, הרבה יותר טוב לעודד אותם לחקירה אקטיבית מאשר לבקש מהם לפלוט ידע שגרתי.
יתרה מזאת, כאשר אתם שואלים על היום שלהם, היו ממוקדים ולא כלליים; לדוגמה, אל תשאלו, "איך היה בבית הספר היום?", אלא, "איך מתקדם הפרויקט שלך במדעים ובאיזה שלב אתה?". כמו כן, אם אתם, ההורים, נשאלים שאלה ואינכם יודעים את התשובה אליה, אל תתביישו לחפש אותה. אם ילדכם סקרן לגבי משהו, קחו את הזמן להסביר לו את הדבר, אבל אם אין לכם מושג, זה לגמרי בסדר להגיד, "אני לא יודע, בוא נגלה ביחד". פנו למילון, לאנציקלופדיה או לאינטרנט ובצעו עבודת בילוש יחדיו – כך אתם מראים לילדים לא רק כיצד ניתן למצוא מידע נוסף, אלא גם כמה מרגש זה ללמוד דברים חדשים.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.