print header

איך סגנון ההורות שלכם משפיע על העתיד הפיננסי של ילדיכם

כל אחד רוצה לספק לילדים שלו את הצרכים והרצונות שלהם, אך לעיתים זה לא מתאפשר, וילדים שגדלים במשפחות שנאבקות לחסוך כסף נתקלים באתגרים רבים בשלבי חייהם המוקדמים. על פי מחקר שנערך באוניברסיטאות קורנל ודנבר ילדים שכאלה מתמודדים יותר עם דיכאון, חרדה, כעס, רמות נמוכות של שליטה עצמית ורמות גבוהות של לחץ, אך האם זה אומר שהם מיועדים להיתקע במצב שכזה למשך כל חייהם? התשובה היא לא – העובדה שגדלו בעוני לא משליכה באופן שלילי על עתידם הפיננסי או על מצבם הנפשי. מפתיע לגלות כי גם המצב ההפוך – בו הילדים גדלו בבית שבו לא חסר דבר – אינו מעיד על עתידם הפיננסי. על אף שלילדים שכאלה יהיו יותר משאבים שיסייעו לפתוח בפניהם הזדמנויות להצלחה, עדיין אין שום הבטחה שהם אכן יצליחו יותר מאשר אחרים שגדלו עניים. אז מה כן משפיע על עתידם הפיננסי של הילדים? אולי תתפלאו לשמוע שזה דווקא סגנון ההורות שלכם.

מה סגנון ההורות הטוב ביותר?

נהוג להגיד שיש 7 סגנונות הורות שונים, אולם חוקרים מסוימים טוענים שיש רק 4, כששלושת הנותרים נכנסים לתוך קטגוריה רחבה יותר שכוללת גם אותם. כך או כך, תוכלו ללחוץ כאן כדי לגלות את כל 7 סגנונות ההורות ולנסות לפענח על פי התיאור והדוגמאות מה סגנון ההורות שלכם.
איך לגדל ילדים מוצלחים מבחינה פיננסית: הורים מציירים עם ילדיהם
אם עברתם על כל סגנונות ההורות שבכתבה כבר הבנתם זאת, ואם לא אז נקצר עבורכם את השונה התחתונה: רוב המומחים טוענים שההורות הסמכותית היא הטובה והיעילה ביותר. בסגנון זה יש התערבות חיובית בחייו של הילד, אינטראקציה בריאה איתו, היענות קבועה לצרכיו וכן ציפיות גבוהות ממנו. הורים שכאלה מספקים לילדים שלהם חום ואהבה ומראים בהם עניין תמידי, מבלי לגרום להם להרגיש מוזנחים אפילו לרגע אחד. זה מסייע לילדים לפתח יכולת עצמית לוויסות רגשות ולהיקשר להורים באופן בריא, מה שמוביל לחיים יציבים יותר, וזה כולל גם יציבות פיננסית.
 
על פי מחקר שנערך בשיתוף פעולה בין אוניברסיטאות בגרמניה, בריטניה וארה"ב, נמצא כי סגנון הורות שכזה גם מסייע לחסוך כסף להורים בגידול הילדים. אחד ממחברי המחקר – פרופסור סטיבן סקוט, פסיכיאטר לילדים ולמתבגרים – מסביר שילדים שגדלים תחת סגנון הורות רגיש שכזה נוטים פחות להסתבך בצרות ולפעול בדרכים הרסניות, מה שבסופו של דבר חוסך כסף להורים. כשהילדים נוטים להיכנס לצרות לעיתים קרובות – בין אם בבית הספר ובין אם מול המשטרה – זה מצריך מההורים לשלם קנסות, לפצות על נזקים ואף להפחית את שעות העבודה שלהם כדי להשגיח טוב יותר על ילדיהם.
איך לגדל ילדים מוצלחים מבחינה פיננסית: אבא ונער

איך כל זה משפיע על עתידו הפיננסי של הילד?

מעניין מאוד לגלות שסגנון הורות סמכותי יכול להגן על הילדים שלכם ממצב של עוני בעתיד. סקוט מצא שהיתרונות הפיננסיים שמספק סגנון הורות זה עוברים הלאה לילדים, ואפילו אל בני משפחה אחרים ואל קהילתם של ההורים. לעומת זאת, הורים שחיים תחת לחץ פיננסי נוטים להיות פחות סבלניים לילדיהם ומקדישים להם פחות זמן. כמובן שיש הורים שיכולים להיות סמכותיים על אף האתגרים הפיננסיים שעומדים בפניהם, ולפי המחקר – ילדים להורים סמכותיים שגדלו בבית עני יכולים להפיק תועלות הרבה יותר גדולות מכך מאשר ילדים שגדלו עם הורים סמכותיים בבית אמיד.
 
סקוט גילה גם במחקרו שכשהציעו להורים שניצבים מול קשיים פיננסיים קורסים בהורות, הם הצליחו ללמוד את טכניקות ההורות הסמכותית. לאורך הזמן הם הפכו את החומר הנלמד להרגל, והשיפור באינטראקציה שבינם לבין ילדיהם עשה שינוי חיובי בחייהם של הילדים. זה התבטא בבריאות איתנה יותר, התנהגות טובה יותר ואף גורמים שמעידים על עתיד תעסוקתי טוב יותר – כל אלו יחדיו משפיעים לטובה על עתידו הפיננסי של הילד.
איך לגדל ילדים מוצלחים מבחינה פיננסית: ילדה מחזיקה דולרים

מאיזה סגנון הורות כדאי להימנע?

אז דיברנו על סגנון ההורות המומלץ, אך מה הוא האחד שמזיק ביותר לעתידם הפיננסי של ילדיכם? מדובר בהורות מתירנית, שנפוצה בעיקר בקרב משפחות עשירות. השילוב של הורות מתירנית עם כסף רב מאפשר להורים לשחד את הילדים בדרכים כאלה ואחרות על מנת "לקנות" מהם התנהגות טובה, מה שגורם להם לגדול בתחושה שהם פשוט זכאים לדברים טובים בחייהם. אם אין מהם דרישות וציפיות (בהתאם לגילם), הם לא יפתחו תחושת אחריות ושאיפות. הם יתרגלו לכך שמישהו אחר יטפל בבעיות שלהם, יתקן את הטעויות שלהם וינקה אחריהם כל בלגן שיעשו, ולא יפתחו יכולת להתמודד עם קשיים בחיים באופן עצמאי ואחראי.
בהמשך החיים וכמבוגרים זה עלול להשפיע לרעה על מצבם הפיננסי, מכיוון שלא תהיה להם שליטה עצמית גבוהה והם ייטו להתמכר לאלכוהול או סמים ויתקשו לפתח מערכות יחסים בריאות. סקוט מסביר, "ילד ממשפחה אמידה יזכה אולי לכל מה שהוא צריך מבחינה חומרית, אך אם לא יקבל את התמיכה הרגשית שנדרשת לו, הוא יסבול משלל בעיות שונות בהמשך".
 
יש אפילו שם מיוחד לתסמונת הפסיכולוגית שממנה סובלים ילדים שכאלה – אפלואנזה. המושג הזה צץ בתודעה אחרי שנער בן 16 בשם אית'ן קואץ' מארה"ב הרג ארבע אנשים ופצע שניים אחרים כשנהג ברכב תחת השפעת אלכוהול בשנת 2013. במושג הזה נעשה שימוש כדי להגן עליו מבחינה משפטית; הטענה של עורך דינו הייתה שמאחר שגדל בבית שבו פינקו אותו ללא מגבלה, הוא לא למד גבולות שיכלו להדריך אותו מה נכון ומה לא.
איך לגדל ילדים מוצלחים מבחינה פיננסית: הורים גוערים בילד שלהם

היזהרו שלא להיות הורים סמכותניים

על אף ששמותיהם נשמעים דומים, יש הבדל גדול בין ההורות הסמכותית לבין ההורות הסמכותנית. הורות סמכותנית עלולה לגרום לילדים לאבד את ההערכה העצמית שלהם ואת היכולת לחשוב בעצמם על מעשיהם ולעשות החלטות. ילדים שכאלה גם נוטים למרוד יותר בדמויות סמכותיות כשהם מתבגרים, ולא קשה לראות איך זה עלול להשפיע על מצבם הפיננסי בעתיד. ללא הערכה עצמית והיכולת לסמוך על עצמם הם לא יוכלו לממש את הפוטנציאל שלהם, ועם אופי מרדני הם יתקשו להתאים את עצמם באופן מטבי לסביבת עבודה תחת הנהלה, והם אף עלולים להסתכן בבעיות משפטיות כאלה ואחרות שקשורות למקום העבודה.

לסיכום – היו הורים סמכותיים

לסגנון ההורות הסמכותי יש שלל יתרונות שמועילים לילדיכם, הן מבחינה נפשית והן מבחינה פיננסית בעתיד. אם אתם מודעים לכך שסגנון ההורות שלכם הוא שונה, כדאי לעשות מאמץ ואף לפנות למומחי הורות לקבלת ייעוץ ועזרה, כך שתוכלו להפוך להורים סמכותיים שמייעדים את ילדיהם לעתיד טוב יותר. כפי שכבר ציינו, ניתן לשנות את סגנון ההורות בעזרת הדרכה נכונה, לכן אל תרגישו שסגנון ההורות שלכם חקוק בסלע – העתיד של ילדיכם תלוי בכם הרבה יותר ממה שאתם חושבים.
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.