print header

10 סימנים לכך שהילדים שלכם עקשנים במיוחד

למרות שכל הילדים מסרבים לפעמים לוותר על מה שהם רוצים, אלו שמאופיינים באופי עקשן מציגים תכונות מסוימות באופן עקבי. לעתים קרובות, ניתן לחזות במאפיינים שכאלו עוד בשלבים המוקדמים שלאחר הלידה. חשוב להבהיר כי ילדים עקשנים הם לא "רעים", אלא פשוט נחושים לעשות את הדברים בהתאם לתנאים שלהם בלבד. בעוד שעקשנותם העצומה יכולה להיות ראויה להערכה לעיתים, היא גם בהחלט יכולה להיות מתסכלת, מפני שקשה לשכנע ילד שכזה לעשות את כל מה שהוא לא מעוניין לבצע. לכן, כדאי להכיר את 10 המאפיינים וההתנהגויות של ילדים עקשנים, אשר יעזרו לכם לגלות האם ילדיכם הם כאלה, וכמובן לדעת מה הן דרכי ההתמודדות מול כל מאפיין ותכונה. 
 
סימנים לילדים עקשנים: איור של שני הורים נוזפים בילד שלהם שיושב על ספה ומתעלם

1. הם נוטים להתפרץ ולכעוס לזמן ממושך

בעוד שצעירים רבים מפגינים מעת לעת התפרצויות זעם, ילדים עקשנים מביעים כעס עז שאינו עובר במשך זמן רב. לאותם ילדים יש סיבולת נמוכה לתחושתת תסכול, והם ממש נאבקים בעצמם כדי להיות מסוגלים להביע את כעסם באופן מתאים מבחינה חברתית. סביר להניח שתראו שהם נוטים לרקוע חזק ברגליהם, לזרוק את עצמם לרצפה או להפגין את כישורי הצעקות שלהם – ולעתים, אתם אפילו לא תדעו מה הסיבה שגרמה להם להתנהג כך מלכתחילה.
אסטרטגיית הורות מומלצת: הכירו ברגשות של ילדיכם.
התפרצויות זעם משמשות לרוב כדרך להבטיח שאנשים אחרים יבינו את מידת המצוקה שאותה חש המביע. כשהן קורות, עליכם להכיל ולהראות שאתם מבינים את הרגשות של ילדיכם באמירה כמו: "אני מבין שאתה כועס על כך שאנחנו לא יכולים ללכת לבית של סבתא ברגע זה". גם אם אתם חושבים שההתנהגות של ילדיכם דרמטית מדי אל מול הסיבה שממנה היא נובעת, אל תמעיטו ברגשותיהם באמירה כמו "זה לא עניין גדול". כאשר ילדים עקשנים מרגישים ששומעים ומבינים אותם, אין להם צורך להוכיח לכם, ההורים, עד כמה הם מרגישים רע.
סימנים לילדים עקשנים: ילד קטן בוכה

2. הם דורשים לדעת למה

אחד הדברים הגרועים ביותר שילד עקשן יכול לשמוע הוא, "ככה, כי אמרתי". אותם ילדים רוצים לדעת למה הם לא יכולים לצאת לשחק בגשם או מדוע זה רעיון רע לקפוץ על הספה בסלון. למרות שאתם עשויים להתפתות לומר, "אני לא יודע" או "כי ככה", תשובות מסוג זה לא יספקו את ילדיכם. עליכם יהיה לשתף אותם ולהסביר להם מהי הסיבה להחלטתכם - בטיחותית, מוסרית, חברתית וכדומה, כל זאת אם אתם רוצים שילדיכם יפסיקו להתווכח.
אסטרטגיית הורות מומלצת: ספקו הסבר קצר.
בזמן שמתן הסבר מפורט וארוך לא יועיל לכם ולילדיכם, אתם יכולים להסתפק בתיאור הסיבה הבסיסית לכך שקבעתם מגבלה מסוימת. לדוגמה, אמירה כמו "אנחנו לא יכולים ללכת לגן המשחקים היום כי יורד גשם והמתקנים לא יהיו בטוחים למשחק", תעזור לילדיכם להבין שהכללים שלכם אינם סתם ניסיון לענות אותם, אלא שעומדת מאחוריהם סיבה מספיק טובה.
סימנים לילדים עקשנים: ילדה קטנה במבט תוהה

3. הם יכולים להתווכח לנצח

ילדים עקשנים לא מוותרים כאשר הם לא מסכימים עמכם על דבר מה. הם אוהבים להתמודד עם מאבקי כוח, וההתעקשות העקבית שלהם לעתים קרובות גורמת לאנשים להתעייף ולוותר. ילדים אלו הם וכחנים מעולים שמיטיבים למצוא פרצות וחריגות בדבריכם ולנצל אותן לטובתם. לכן, אל תתפלאו כאשר ילדיכם נזכרים באותה הפעם בה נתתם להם לאכול גלידה לארוחת הבוקר או שהצדקתם שקר כי רציתם להכניס אותם בחינם לגן החיות, למרות שהם בוגרים מדי לכך ועליכם לשלם על כרטיס בעבורם.
אסטרטגיית הורות מומלצת: תנו אזהרה אחת ועמדו מאחוריה בעקביות.
לפעמים הורים נמנעים מלהעניש את ילדיהם שהתנהגו באופן לא ראוי, זאת רק מפני שהם חוששים מתגובתם של הזאטוטים. עם זאת, ילדים עקשנים צריכים לפתח הבנה מתי התנהגותם חוצה את גבול הטעם הטוב, ולכן עליכם לתת אזהרה יחידה כגון, "אם לא תפסיקו להתווכח ברגע זה, לא תוכלו לצפות בטלוויזיה בהמשך היום". אם הם בכל זאת ממשיכים, עליכם לעמוד מאחורי האיום שלכם בצורה עקבית ולא לאפשר להם לצפות בטלוויזיה. עונשים מסוג זה יכולים להגביר את המוטיבציה בקרב ילדיכם לעקוב אחר הכללים שלכם בעתיד.
סימנים לילדים עקשנים: ילדה משלבת ידיים ומזעיפה פנים

4. הם שתלטניים

לילדים עקשנים יש חזון כיצד דברים מסוימים צריכים להיות, ולעתים קרובות הם יחפשו דרכים כדי להפוך אותו למציאות. אין להם בעיה לומר לבני גילם היכן לעמוד או כיצד להתנהג והם גם לא מתביישים לומר למבוגרים מה לעשות.
אסטרטגיית הורות מומלצת: דרשו מהם לבקש מחדש בצורה אחרת.
כאשר הילדים שלכם אומרים דברים כמו "תן לי את הצעצוע הזה" או "אתה תעמוד שם", עליכם לגרום להם להתאמן בהצהרת צרכיהם ורצונותיהם בצורה נעימה יותר. עליכם לומר, לדוגמה, "לא ככה אנחנו מבקשים משהו. נסו לעשות את זה שוב בצורה נעימה וחביבה יותר". בנוסף, עליכם לנהל איתם שיחות על החשיבות של כבוד, ובמהלכה להסביר ולהדגים כיצד אנשים אחרים בגילאים שונים עלולים להרגיש כלפיהם בעקבות התנהגות שתלטנית שכזו.
סימנים לילדים עקשנים: ילד מזעיף פנים

5. הם מסרבים לעשות דברים שהם לא רוצים לעשות

אל תבזבזו את האנרגיה שלכם בניסיון לשכנע ילד עקשן לעשות משהו שהוא לא חפץ בו. נדנוד, התחננות ואפילו הסבר הגיוני ומפורט לא צפויים להוביל אתכם לשום מקום, זאת מפני שילדים עקשנים לא יזוזו ממקומם.
אסטרטגיית הורות מומלצת: הציעו שתי אפשרויות.
ילדים עקשנים יטו להיענות לבקשתכם כאשר הם מרגישים שיש להם כמה אפשרויות בחירה בנושא. לכן, במקום לומר להם, "נקו את החדרים שלכם עכשיו" או "תוציאו את הכביסה המלוכלכת מחדרכם מיד", תשאלו, "האם אתם רוצים לנקות את החדר עכשיו או בעוד 10 דקות?". מתן אפשרות בחירה יכול לעזור להם להרגיש מועצמים יותר וכך להקטין את הצורך שלהם לשלוט בכל דבר – רק היו בטוחים עם עצמכם שתהיו מסוגלים להתמודד עם התשובה שלהם ולקבל אותה, וכמובן וודאו כי הם עומדים מאחורי המילה שלהם אחרי שהם ביצעו את הבחירה.
סימנים לילדים עקשנים: ילד כועס עומד לצד שלט "עצור"

6. הם חסרי סבלנות

ילדים עקשנים רוצים לעשות הכל לפי לוחות הזמנים שלהם. למשל, הם שונאים לחכות בתור במכולת, הם לא אוהבים להמתין לתורם במשחק והם לא מעוניינים לשבת בשקט בחדר המתנה לרופא.
אסטרטגיית הורות מומלצת: לעודד פתרון בעיות.
המתנה היא חלק מהחיים וחשוב שילדיכם ילמדו כיצד להתמודד עימה. עליכם לתכנן מראש שיחה בה תעזרו להם לראות שיש אפשרויות שונות לעשיית דברים בזמן ההמתנה, ותשאלו, "מה אתם רוצים להביא אתכם לעשות בזמן שאנחנו הולכים לחכות במרפאה?". בין שהם יחליטו להביא צעצוע ובין אם דף ועפרונות צבע, עליכם להבהיר להם כי יש להם אפשרויות רבות להתמודד עם מצב ההמתנה.
סימנים לילדים עקשנים: ידיים של ילד מנסות לפתור לוח חידה

7. הם קובעים חוקים משלהם

ילדים עקשנים אינם מעוניינים לשמוע את דעתם של ההורים לגבי הזמן המתאים ללכת לישון. במקום זאת, סביר להניח שהם יתעקשו להיכנס למיטה רק כשהם עייפים. הם מעדיפים לקבוע מדיניות והנחיות משלהם ולא לפעול לפי החוקים של הדמות הסמכותית.
אסטרטגיית הורות מומלצת: הימנעו מקביעת יותר מדי כללים.
יותר מדי כללים יציפו ילדים עקשנים ברגשות ויפחיתו את המוטיבציה שלהם לציית אליהם. לכן, התמקדו בכללים חשובים בלבד, הימנעו ממאבקי כוח בנושאים קלים ואפשרו לילדיכם להתמודד עם השלכות טבעיות בכל הזדמנות אפשרית. לדוגמה, אם יש לכם ילדה בת 10 שמסרבת בכל תוקף ללבוש מעיל לפני שאתם יוצאים מהבית ביום חורף קר, הימנעו מלהיכנס למריבה על זה. אפשרו לה לצאת בלי מעיל ואם יהיה לה קר, היא ככל הנראה תבחר ללבוש מעיל בעתיד.
סימנים לילדים עקשנים: ילד צועק לצד מיקרופון

8. הם מתעקשים לקבל את מה שהם חושבים שמגיע להם

ילדים עקשנים מתקשים להבין את ההבדל בין 'צריך' ל-'רוצה'. בין אם הם רוצים לשחק בחוץ בגשם או לאכול נקניקיה לארוחת הבוקר, הם יטענו שהם צריכים לעשות את זה. יתרה מזאת, הם מודאגים מאוד מעניין ההגינות – אפילו כאשר דברים הולכים בדרך שלהם, הם יתעקשו לרוב שהם לא מקבלים את החלק שמגיע להם.
אסטרטגיית הורות מומלצת: השתמשו ביותר תגמולים מעונשים.
עליכם ללמוד לתגמל בצורה נכונה, רק עליכם לוודא כי אתם מבהירים לילדיכם את התנאים המקדימים שיובילו אותם להשגת פרסים בשפע. מערכת תגמולים זו למעשה משאירה את הבחירה בידיהם של הילדים, ואם אתם רוצים להשתמש בה, אמרו לדוגמה: "נקו את החדר שלכם ובתמורה תקבלו זמן מסך. אם תחליטו לא לנקות את החדר אז לא תזכו בזמן מסך בכלל". מערכת תגמולים שכזו תעניק לילדים שלכם הזדמנות להרוויח זכויות מבלי להרגיש שהם נענשים.
סימנים לילדים עקשנים: ילדה קטנה בוכה ומנגבת את הדמעות שלה

9. הם מתעלמים מאזהרות שהם לא רוצים לשמוע

להגיד לילד עקשן "להיזהר" או "לשים לב איפה הוא הולך" זה דבר חשוב, אבל ברוב המקרים הוא לא יהיה מעוניין לשמוע זאת ופשוט יתעלם. ילדים עקשנים מרבים להשתמש בשמיעה בררנית והם בקלות מסננים את כל מה שלא תואם לצרכים שלהם.
אסטרטגיית הורות מומלצת: דבקו במילה שלכם.
אם אתם אומרים לילדיכם לעשות משהו והם מתעלמים מכם, עמדו מולם בארשת פנים קשוחה, כך שהם יבינו שאתם מתכוונים לדבריכם. למשל, אם אתם אומרים שאתם הולכים להעניש אותם ולמנוע מהם גישה לצעצועים שלהם או לסמארטפון האישי - חשוב שתדבקו בהצהרה שלכם, כי רק על ידי כך ילדיכם ילמדו שאתם לא מאיימים עליהם לשווא.
סימנים לילדים עקשנים: ילד עומד לצד גדר במבט תוהה

10. הם מתקדמים בקצב שלהם

אם תגידו לילדים עקשנים שהם יכולים ללכת לשחק בפארק, הם יקפצו על המציאה וירוצו לשם במהרה. לעומת זאת, אם תבקשו מהם להתכונן ללכת למכולת כדי לרכוש למענכם דבר מה, הם עלולים להתמהמה כשעה. ילדים שכאלו לעתים אוכלים ומדברים מהר, אבל פועלים בקצב שלהם כאשר הם נדרשים לעשות משהו שהם לא מעוניינים לבצע.
אסטרטגיית הורות מומלצת: הבהירו את הציפיות שלכם מהם.
ילדים עקשנים נוטים להשתמש בהרבה ביטויים מתגוננים כגון, "אבל לא אמרתם לי את זה!", בעיקר כאשר אתם רוצים לעשות דבר מה או לבקש מהם לצאת החוצה. לכן עליכם לקבוע את הציפיות שלכם מראש, להבהיר להם מהי התנהגות מקובלת ולשוחח איתם על ההשלכות שיהיו כתוצאה מהפרת הכללים שהגדרתם מבעוד מועד. לדוגמה, אמרו "אני מצפה ממך שתהיה מוכן בעוד 10 דקות", והסבירו מה יקרה אם הוראה זו לא תתבצע, ואז תדאגו להיות עקביים באמירות שלכם במידת הצורך.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.