print header

6 דרכים יעילות וטובות להתמודד עם ילדים עקשנים

אם אתם שומעים יותר ויותר את המילה "לא" מהילד הקטן והחמוד שלכם, מגלים שהוא מסרב באופן עקבי לעשות פעולות בסיסיות כמו ללכת לישון בזמן או להתקלח, ומדי יום חשים כאילו ביתכם הופך לזירת קרב ביניכם לבינו – אפשר לומר שילדכם נהפך לעקשן לא קטן. אל תדאגו, אתם בחברה טובה - הורים רבים צריכים להתמודד עם התנהגות שכזו, שמגיעה בשלבים כאלו ואחרים של התפתחותו. עם זאת, כדאי שתדעו שאם רק מאמצים את הגישה הנכונה, התמודדות עם ילד עקשן יכולה להפוך לפשוטה יותר ממה שאתם חושבים, ולא תסחט מכם את הכוחות לשווא. כדי לעזור לכם להבין כיצד לעשות זאת, נסביר לכם בקצרה מה מאפיין ילדים עקשנים ומדוע הם נהיים כאלו, וכן נביא בפניכם 6 עצות מועילות שיסייעו לכם להחזיר את ילדכם לדרך המלך של הקשבה, שיתוף פעולה ורצון טוב.

עצות להתמודדות עם ילד עקשן: ילד משלב ידיים ועושה פרצוף למצלמה

מה מאפיין ילדים עקשנים ולמה הם נהיים כאלו?

עליכם להבין שלא כל ילד שמפגין קצת רצון עצמאי מוגדר כעקשן, ולכן חשוב לזהות אם הילד שלכם הוא אכן עיקש או אולי פשוט נחוש בדעתו, ורק אז לפעול. ילדים עקשנים מתאפיינים באינטליגנציה גבוהה, יצירתיות ועצמאות, והם נוהגים לשאול שאלות רבות, כאלו שבסופו של דבר עלולות לעודד אותם למרוד. הם גם מחפשים באופן קבוע דרכים להישמע ולנקוט עמדה, כמו גם לתפוס את תשומת הלב של הסביבה. בנוסף לכך, הם נחושים לעשות את מה שהם אוהבים ובעלי כישורי מנהיגות ברורים, כאלו שעלולים להפוך אותם לשתלטניים מדי פעם לפעם. ילדים רבים חווים התקפי זעם, אך העקשנים מבניהם נוהגים להתפרץ לעיתים קרובות מאוד.

ילדים עקשנים מתאפיינים גם בנוקשות מחשבתית – הם למעשה מסרבים לשנות את צורת מחשבתם, התנהגותם או פעולתם, גם כשהם ניצבים מול לחץ חיצוני שמופעל עליהם. אמנם התכונה הזו מציבה קשיים רציניים בפני הורים, ואם גם אתם נתקלתם באתגרים שכאלו עם ילדכם, דעו שהיא יכולה להשתלם בבגרותו – מאחר שבמחקרים שונים נמצא שכאלו שנטו לדחות את הכללים והנורמות הקיימות בצעירותם, גדלים להיות בוגרים מצטיינים ויוצאי דופן, הן בהשכלה והן במהלך הקריירה המקצועית שלהם.

עצות להתמודדות עם ילד עקשן: ילדה ששמה את כפות ידיה על אוזניה

6 דרכים להתמודדות עם ילד עקשן

1. הקשיבו, אל תתווכחו

תקשורת היא כמו כביש דו-סטרי – אם אתם רוצים שילדכם יקשיב לכם, אתם צריכים להאזין לדבריו קודם לכם; לילד נחוש בדעתו יש בדרך כלל עמדות חזקות ונטייה לווכחנות  אם הוא חש שקולו אינו נשמע, דיבורו יכול להפוך להיות מתריס וחצוף. במרבית הפעמים כשילדכם מתעקש לעשות דבר מה שאתם מבקשים ממנו שלא לעשות, או ההיפך, הקשבה ושיחה פתוחה בנוגע למה שמפריע לו יכולה להקל על המתח ולעזור לכם לשכנע אותו לפעול בדרך שאתם רואים כנכונה. אז איך מלמדים ילד עקשן בן 5 להקשיב לכם? מפנים לו את הדרך, נותנים לו להתבטא ולומר את שלו בדרך רגועה ופרקטית, ולא מנסים ללכת איתו "ראש בראש".

2. תקשרו איתו, אל תכריחו אותו

כשמכריחים ילדים לעשות משהו בניגוד לרצונם, הם נוטים מעצם טבעם להתמרד ולעשות כל מה שביכולתם על מנת שלא לציית. המונח שהכי יכול לתאר את ההתנהגות הזו הוא "רצון נגדי": מושג הלקוח מתחום הפסיכולוגיה שמשמעותו היא דחף אינסטינקטיבי להתנגד לכל תחושה של כפייה או אילוץ. זוהי תכונה שמאפיינת לא רק ילדים, אלא בני אדם בכלל וכאלו שניחנו בעקשנות בפרט. על מנת להתגבר על העניין, עליכם לתקשר עם ילדכם ולא לכפות עליו דברים; כך לדוגמה - אם הוא מתעקש להמשיך לראות טלוויזיה גם אחרי השעה שבה הוא אמור ללכת למיטה, אל תנסו לכפות עליו את הפסקת הצפייה. במקום זאת שבו איתו, הראו לו שאתם מתעניינים בתכנים שבהם הוא צופה, וככל שתפגינו כלפיו דאגה ותקשורת פתוחה, כך תראו שהוא יהיה יותר מוכן לבוא לקראתכם. בסופו של דבר, כאשר ילדים מתקשרים היטב עם ההורים שלהם, הם לרוב יהיו מעוניינים לשתף פעולה. 

עצות להתמודדות עם ילד עקשן: אב ובנו יושבים מול השקיעה ומשוחחים

3. תציבו בפניו אפשרויות בחירה

על אף שלנו תמיד נראה שהם עדיין קטנים וחדשים יחסית בעולם, כדאי לדעת שילדים מפתחים עמדה ודעה משלהם מהר מאוד, וכפי שהבנתם, הם לא ממש אוהבים שאומרים להם מה לעשות. לכן, כשאתם רוצים שילדכם העקשן יעשה דבר מה, חשוב שתתנו לו אפשרויות בחירה ולא רק הנחיות מפורשות; אם למשל הוא מסרב ללכת למיטה לישון, במקום לצוות עליו ולהותיר אותו ללא ברירה, הציעו לו אפשרויות בחירה, כמו: "איזה סיפור אתה רוצה שאקריא לך לפני השינה?". בדרך זו, סביר להניח שתוך רגעים ספורים תראו אותו מתכסה בשמיכה וממתין לשמוע מפיכם את האפשרות שבחר.

עם זאת, כדאי שתדעו שגם נתינת אפשרויות רבות מדי בידי הילד אינה טובה; אם למשל תבקשו ממנו לבחור ללבוש בגד אחד מתוך כל המלתחה שלו, זוהי בקשה שעלולה להותיר אותו מבולבל ותקשה עליו להגיע להחלטה. תוכלו להימנע מבעיה שכזו אם תצמצמו את האפשרויות שאתם מעמידים מולו ל-2-3 בלבד, שמתוכן יוכל ילדכם העקשן לבחור.

4. הישארו רגועים

אמנם ויכוח עם ילד עקשן יכול להיות מאוד מרגיז ומרתיח, אך נזיפות, צעקות והרמת הקול על מנת להתגבר על עקשנותו עלולות להפוך את כל המצב לעוד יותר גרוע; ברגע שתתחילו להגביר את הטון, ילדכם עלול לראות זאת כהזמנה לקרב מילולי, וכל המצב הזה עלול לגלוש לכדי מלחמת צעקות חסרת תועלת. מפני שאתם הצד הבוגר בסיפור הזה, באחריותכם לנווט את השיחה למקומות מעשיים ולמציאת פתרונות, במקום לאיבוד עשתונות ושבירת הכלים. לשם כך, טרם השיחה או אחריה, עשו כל מה שאתם יכולים כדי להישאר רגועים; בצעו תרגילי נשימה להפגת מתחים, עשו ספורט או הקשיבו למוזיקה מרגיעה בבית, כזו שגם ילדכם יוכל לשמוע ולהירגע בעצמו.

עצות להתמודדות עם ילד עקשן: אב ובנו עומדים זה מול זה בידיים שלובות

5. כבדו אותו   

אם אתם רוצים שילדכם יכבד אתכם ואת ההחלטות שלכם, עליכם לכבד אותו בחזרה; הוא לא יסכים לקבל את הסמכות שלכם אם תכפו אותה עליו. הנה דוגמאות לכמה דרכים שבעזרתן תוכלו להפגין ולקבל כבוד בקשר שלכם:

  • חפשו אחר שיתוף פעולה, לא ציות להוראות.
  • קבעו חוקים וכללים לכל הילדים שלכם, ואל תהיו רשלניים לגבי אכיפתם רק כי זה נוח לכם.
  • הזדהו עם ילדכם ולעולם אל תדחו את התחושות או הרעיונות שלו, ואל תזלזלו בהם.
  • תנו לילדכם לבצע בעצמו את מה שהוא יכול והילחמו בדחף לעשות בשבילו הכל; כמו כן חזרו ואמרו לו שאתם סומכים עליו.

שמשו כדוגמה – זוהי המנטרה החוזרת שלאורה אתם צריכים לפעול.

6. נהלו משא ומתן

אמנם משא ומתן הוא מושג שנשמע כאילו לקוח מעולם העסקים או הפוליטיקה, אך לעיתים הוא הכרחי גם עבור התמודדות עם ילדים עקשנים. צעירים הרי נוטים להתנהג באופן שלילי כשהם לא מקבלים את מה שהם רוצים, ולכן כשאתם מעוניינים שילדכם יקשיב לכם – אתם צריכים להבין מה עוצר אותו מלעשות כך. פעלו על פי השלבים הבאים:

  • התחילו בלשאול אותו שאלות כמו: "מה מפריע לך?", "משהו מציק לך?", "אתה רוצה משהו?" – כל אלו מאותתים לו שאתם מכבדים את התחושות והרצונות שלו ומעוניינים להתחשב בו.
  • מכאן תוכלו להתקדם לשיחה ולניהול משא ומתן איתו. כמובן שזה לא אומר שעליכם להיכנע מיד לכל הדרישות שלו, אלא להפגין התחשבות וגישה מעשית.

מקור תמונה: David Kessler

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.