print header

7 סימנים להפרעות נפשיות אצל ילדים

הילד שלכם סובל ממצבי רוח קיצוניים שמשתנים בתכיפות? ייתכן שזה נורמלי לחלוטין, אבל כשהתופעה הזו מתמשכת שבועות ואף חודשים - גובר הסיכוי שאתם זקוקים להתערבות מקצועית. ההתנהגות של הילדים היא הצוהר שלנו לגבי מה שקורה בנפש שלהם, ודפוסים מסוימים בה, בייחוד כאלו שחוזרים על עצמם במשך תקופה ארוכה, עלולים להיות סימן מעיד להפרעה נפשית. על כן, כאשר תחושת הבטן שלכם הופכת להיות חזקה יותר, אל תהססו לפנות לאבחנה מקצועית כדי להבין מה בדיוק עובר על הילד או הילדה שלכם. כדי לעזור לכם לזהות את זה בזמן, קיבצנו עבורכם 7 סימנים שעלולים להעיד על בעיה נפשית אצל ילדים שאסור להתעלם מהם.

1. כעס ותנודות במצב הרוח

כעס שמלווה באלימות, שינויים במצב הרוח או התקף חרדה פתאומי שכולל דופק ונשימה מואצים, עלולים להוות סימנים מעידים לבעיה נפשית אצל ילדים. נכון, התנהגויות שכאלה שכיחות למדי בקרב ילדים קטנים, אך כאשר מדובר בכאלה שהגיעו לגיל הגן (גילים 3-5) תופעה זו היא פחות נפוצה. אם ילדכם הוא בטווח הגילים הזה, ושמתם לב שהוא מציג את אחת מההתנהגויות שצוינו מעלה בעקביות ולמשך תקופה ארוכה, או מספר פעמים רב מדי בפרק זמן קצר (מעל 9 מקרים בשבוע), עליכם לזהות את הנורה האדומה הזו ולשקול לפנות לטיפול מקצועי.

2. הזנחת המראה החיצוני

ילדים אוהבים לשחק ולהתלכלך, ולא תמיד מחבבים את העובדה שאתם דורשים מהם להתקלח או לנקות אחריהם - זה טבעי לחלוטין. אולם במקרים מסוימים, התנהגות שכזו עלולה להעיד על בעיה. אם הבחנתם לאחרונה שהילד או הילדה שלכם מתעלמים בקביעות מכך שהם לא נקיים ושהופעתם לא מסודרת ואף מרושלת, וממשיכים באותו הקו גם לאחר שהערתם והסברתם להם, כדאי להתייחס לכך ברצינות. שימו לב! סימן זה הופך לדבר חריג שדורש התייחסות מחמירה רק כאשר הסירוב וההתעלמות מצד הילד הם עקביים ומוקצנים.
 
סימנים להפרעות נפשיות אצל ילדים: ילד מרים לכלוך

3. חוסר תקשורת עם משפחה וחברים

התחמקות מתקשורת חברתית עם הסביבה הקרובה היא התנהגות שמרמזת שמשהו לא טוב עובר על הילדה או הילד שלכם. אם הבחנתם בכך שהם מסרבים ללכת לבית הספר או מתעלמים מחבריהם הטובים ביותר, ושלא מדובר ב"שיגעון חולף", ייתכן כי זוהי נורה אדומה שמעידה על הפרעה נפשית (כמו למשל אוטיזם), ומוטב לשקול ברצינות לפנות לעזרה מקצועית שתסייע לכם לפענח את מקור הבעיה.

4. נטישת הפעילויות האהובות

סימן מעיד נוסף לבעיה נפשית הוא כאשר הילד או הילדה שלכם חדלו מלעסוק בפעילות כלשהי שהייתה אהובה עליהם - כמו לדוגמה: לשחק במשחקי מחשב, לשחק עם חברים או לצייר. כמובן שכל ילד רשאי לשנות את דעתו, לזנוח פעילות אחת ולהתעניין בדברים אחרים, אבל כאשר סימן זה בא ביחד עם הסימנים האחרים שמוצגים בכתבה זו, עליכם להתייחס לכך ברצינות ולבחון את העניין לעומק.

5. כאבי בטן וראש תכופים

סימנים מעידים להפרעה נפשית יכולים להופיע גם בצורת כאב פיזי, שלרוב אין לו הסבר רפואי חד משמעי - לדוגמה כאשר הילדה או הילד שלכם חשים לעיתים קרובות כאבי ראש או בטן, בחילה או כאב פיזי אחר. במחקר שנערך ב-2016 עלה כי כאבי ראש בילדות הם בעלי הקשר פסיכופתולוגי, ועלולים להעיד במקרים מסוימים על הפרעות כמו דיכאון או חרדה. על כן, מוטב שתפקחו עין על התכיפות שתופעות אלה מתרחשות אצל הילדים שלכם, ותפנו לטיפול מקצועי כאשר הבעיה נהיית כרונית.
 
סימנים להפרעות נפשיות אצל ילדים: ילדה שמה ידיים על העיניים

6. התנהגות מסוכנת

ריבים הכוללים מגע פיזי, עיסוק בפעילויות ספורט מסוכנות ובריחה או "הברזה" מבית הספר או הגן, הם סימנים מעידים להתנהגות מסוכנת בקרב הילדים או המתבגרים שלכם. הדגש כאן הוא פחות על עצם המעשה עצמו, ויותר על ההתעלמות שלהם מההשלכות שעלולות להיות להתנהגות הזו. גיל ההתבגרות הוא אומנם התקופה שבה הילדים שלנו בוחנים גבולות ונוטים להסתכן, ומתפקידנו לייעץ להם ולהכווין אותם, אך כאשר ההתנהגות שלהם גובלת בסיכון הבריאות או הרווחה הנפשית, זוהי נורה אדומה שאסור להתעלם ממנה ושדורשת התערבות מקצועית.

7. שינויים בהרגלי האכילה והשינה

מחלה פיזית או נפשית עלולה לגרום לשינויים בהרגלי האכילה והשינה שלנו, וזה דבר טבעי לחלוטין. אך אם הבחנתם בדבר שכזה אצל הילדה או הילד שלכם ונוכחתם לדעת שלא מדובר בתופעה חולפת, עליכם לשים לב לזה. אם הרגלי השינה או האכילה נותרים כפי שהם במשך תקופה ארוכה, זהו עלול להיות סימן מעיד להפרעה נפשית - טענה שמקבלת גיבוי מחקרי. על כן, ישנה חשיבות רבה לבצע מעקב אחר הרגלי הילד במשך התקופה, ואם אתם לא רואים שינוי ניכר מוטב לפנות לעזרה מקצועית כדי לאתר בעיה אפשרית בזמן.
 

מקור תמונות: Canva.com

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.