print header

8 התנהגויות בעייתיות אצל ילדים שהן למעשה קריאה לעזרה

בדומה למבוגרים, גם לילדים יש רגעים ומצבים מסוימים שהם חיוביים ומאידך כאלו שהם שליליים – עליות וירידות. ילדים קטנים יכולים להיות רגישים מאוד ולחוש חרדה ופחד בגלל סיבות שונות כמו בעיות למידה או סביבה משפחתית בעייתית. מלבד זה, חוסר תשומת לב כלפי הילדים יכול לעורר בקרבם תוקפנות והיפראקטיביות שלעתים באים לידי ביטוי בהתנהגויות לא הולמות. לכן, חשוב מאוד להכיר את ההתנהגויות הנפוצות הללו ולזהות אותן כשהן רק מופיעות, וכמובן לנסות ולתקן אותן. למעשה, ישנן 8 התנהגויות בעייתיות שחלקנו אולי מפרשים כבעיות אצל הילדים, אבל למעשה הן התנהגויות שנובעות מקריאה לעזרה – הילדים הקטנים לא מסוגלים להסביר במילים את שעובר עליהם. בואו וגלו את ההתנהגויות הללו וכיצד תוכלו להתמודד איתן ולפתור אותן בנועם, ברוגע ועם המון אהבה.
 
התנהגויות שהן קריאה לעזרה בקרב ילדים: ילד מנגב את עיניו מדמעות

1. הילד שלכם תוקפני ונושך אתכם

את ההתנהגות הזו ניתן לשייך בדרך כלל לתינוקות או לילדים עד גיל 4, ואת התוקפנות הזו ניתן להסביר בקלות, כיוון שזהו שלב בהתפתחות של המוח שלהם. חשבו על זה כך, המוח של התינוקות נמצא בתהליך גדילה, ובשלבים מוקדמים אלו הם מפתחים מיומנויות של חשיבה והיגיון. נשיכות ותוקפנות אינן התנהגויות שליליות אשר נובעות מחינוך גרוע, אלא פשוט שלפעוטות אין עדיין את היכולת לשליטה עצמית, לכן אל תהיו מופתעים ומודאגים מכך שהם עשויים לזרוק צעצוע לראשכם ברגע שבו אתם מנסים לנשק אותם.
הדרך הטובה ביותר להגיב להתנהגות זו: אתם יכולים להתנהג באופן שבו אתם רוצים שילדכם יתנהג מולו, ואז לעודד אותו להתנהג כמוכם. כמו כן, אתם מוזמנים להכיר הרגלים מוזרים ומדאיגים של תינוקות והסיבות להופעתם, כדי שלא תיבהלו בפעם הבאה שהם יקרו.

2. יש לילד שלכם מצבי רוח משתנים והוא היסטרי

ישנם רגעים שבהם הילדים שלכם מגיבים בהיסטריה למצבים שונים וזה נדמה לכם שאתם במרכזה של סצנת דרמה המלווה בצעקות ובכי. רגעים שכאלה לא נלקחו מסרטים מפורסמים וכל מה שקרה שגרם לילדיכם להתנהג כך הוא שנתתם להם כוס כחולה במקום כוס ורודה. עליכם להבין כי רגשות ילדיכם מורכבים מאוד בגילאים קטנים ויכולתם להתמודד איתם לעתים אינה מספיקה, לכן כל אכזבה קטנה מתסכלת אותם מאוד ומרגישה להם כמו סוף העולם.
הדרך הטובה ביותר להגיב להתנהגות זו: הישארו רגועים ואפשרו לילדכם לפרוק את התסכול שלו, אך יחד עם זאת הראו לו שתגובה קיצונית שכזו היא גם פסולה. נסו ללמד אותם דרכים חיוביות לפרוק את רגשותיהם והגדירו מהן התנהגויות פסולות כמו זריקת נעליים, הטלת אוכל וכדומה. יתרה מזאת, כדאי שתכירו את האחיזה הפשוטה שתרגיע תינוק בוכה בשניות.
התנהגויות שהן קריאה לעזרה בקרב ילדים: ילד בוכה

3. הילד שלכם מסרב להיכנס לאוטו, לנעול נעליים, לארוז את התיק וכדומה

את ההתנהגות הנפוצה הזו בקרב ילדים קטנים, אין הורה שלא מכיר. אלו הן תגובות נפוצות בקרב ילדים רבים, ואם הילדים שלכם זורקים את הנעליים שלהם, מסרבים להתלבש, מסרבים לארוז את התיק וכדומה, כל אלו הם פשוט סימני אזהרה לכך שהם עייפים מלהיות פעילים והם פשוט רוצים זמן להירגע.
הדרך הטובה ביותר להגיב להתנהגות זו: לעתים עליכם ההורים לזהות מתי ילדכם מתנהג כך כתוצאה מעייפות או שמה זהו עוד מצב רוח משתנה כפי שציינו בסעיף הקודם. לאחר שזיהיתם בבירור כי זו התנהגות שלא נובעת ממצבי רוח משתנים, אתם יכולים להרפות ולוותר לילדכם, כיוון שאם תילחמו בו זה רק יוביל למעמסה רגשית אצלו. כמו כן, כדאי שתכירו את הטיפים להתמודדות יעילה עם התפרצויות זעם אצל ילדים.

4. הילד שלכם רץ במעגלים, נלחם ומשחק איתכם תופסת

איזה הורה לא מכיר את המצב בו הוא מבקש דבר מה מהילד שלו והאחרון בוחר לברוח ולהפוך את הבקשה למשחק. מצב נפוץ שכזה אשר רווח בקרב ילדים קטנים רבים הוא לא סימן להורות גרועה, אלא זהו סימן לכך שלילדים אלו אין מספיק פעילות, וכך הם פורקים את האנרגיה שלהם. יתרה מזאת, חלק מאותם ילדים אפילו יטו את בקשתכם ויבקשו מכם לשחק בחוץ, לקפוץ, להתקשר לחברים וכדומה.
הדרך הטובה ביותר להגיב להתנהגות זו: כהורים אתם ודאי שולטים בלוח הזמנים שלכם ושל ילדכם, ושם נמצא הפתרון להתנהגות זו. בדקו את לוח הזמנים השבועי של ילדכם ושימו לב לכמות הזמן הפנוי שיש להם ללא פעילות ונסו לארגן בשבילם ימי משחק עם חברים כדי לפרוק את האנרגיה שלהם. אם עדיין לא הצלחתם לגרום לילדכם לעשות את מה שאתם מבקשים ממנו, מוטב שתכירו את שיטת "הבקשה האחת" להתמודדות יעילה עם ילדים.
התנהגויות שהן קריאה לעזרה בקרב ילדים: ילד שוכב על דשא ובוכה

5. הילד שלכם זורק דברים ושובר צעצועים

לעתים קרובות, התנהגות נפוצה זו בקרב ילדים קטנים נובעת פשוט מהרצון לקבל תשומת לב. הילדים שלכם עשויים לשבור את צעצועיהם, לשחק איתם באגרסיביות או אפילו להתעלם מבובה או מכונית חדשה. למעשה, אלו הם סימנים מעידים לכך שהם פשוט משועממים מהשהייה בבית, וייתכן מאוד שהם יעדיפו לצאת לטייל, לעסוק בפעילויות יצירה או סתם לבלות איתכם ההורים.
הדרך הטובה ביותר להגיב להתנהגות זו: כאשר הבנתם שילדכם משועמם, תוכלו לנסות ולהציע לו פעילויות שונות, אך לא בכוח. לדוגמה, אתם יכולים להתחיל לצייר בעצמכם ואם הילד שלכם באמת ירצה להשתתף, הוא יצטרף אליכם. אם אתם לא מצליחים להפיג את השעמום של ילדכם והוא ממשיך להתנהג בצורה לא יפה, כדאי שתכירו עצות הורות חשובות להתמודדות עם התנהגות בעייתית.

6. הילד שלכם אומר "לא" לכל דבר

אין הורה שלא מכיר את ההתנהגות הכה נפוצה הזו בקרב ילדים קטנים בפרט וילדים בכלל. ילדים יכולים לסרב לאכול את הארוחה שלהם, לצחצח שיניים, ללבוש פיג'מה, להכין שיעורים וכדומה, ולמעשה הם פשוט לא רוצים ולא מעוניינים לשתף פעולה. התנהגות מסוג זה עשויה לסמן לכם ההורים שהילדים שלכם מוכנים ומעוניינים לקבל שליטה על חייהם.
הדרך הטובה ביותר להגיב להתנהגות זו: כדי להימנע ממאבקי כוח מיותרים, יהיה חכם מאוד מצדכם לתת לילדכם 2 אפשרויות בחירה במצבים שונים. לדוגמה, אתם יכולים להציע לו לנקות את חדרו עכשיו או אחרי שהוא ייפגש עם חברו. כמו כן, שימו לב שההתנהגות הזו לא מסלימה והופכת לאלימות מילולית, אבל גם כאן תוכלו להכיר שלבים להתמודדות עם אלימות מילולית אצל ילדים.
התנהגויות שהן קריאה לעזרה בקרב ילדים: ילד יושב עם הגב למצלמה על שפת מדרכה

7. אתם תופסים את ילדכם בדבר שקר

ניתן לומר שבקרב רוב הילדים נפוצה מאוד תופעת השקרים, אבל אם התנהגות זו חוזרת ונשנית לעתים קרובות מדי, אסור לכם ההורים להתעלם מכך. הסיבות לכך שילדים משקרים משתנות מילד לילד, אבל בבסיס כולן עומד הפחד מדבר מה. פחד זה יכול לנבוע מהחשש מהתגובה שלכם ההורים, מעמד חברתי ועוד.
הדרך הטובה ביותר להגיב להתנהגות זו: ראשית, חשוב מאוד להבין ולהפנים שהשקרים של ילדכם לא אומרים שהחינוך שלכם גרוע, לכן אין סיבה לקחת אותם באופן אישי. שנית, נסו לחקור ולמצוא את שורש השקר, ולבסוף העריכו התנהגות חיובית ואמירת אמת. כמו כן, תוכלו להיעזר במדריך של מיכל דליות: כל מה שצריך לדעת כדי להתמודד עם שקרים של ילדים קטנים.

8. אתם רואים את ילדכם מרביץ לאחרים

לאף הורה זה לא חדש שילדים רבים עם ילדים אחרים, ולעתים זה מגיע אף לאלימות פיזית. חשוב להבין כי כישורי התקשורת וההתמודדות של ילדים קטנים אינם מפותחים, במיוחד לפני גיל 5. למעשה, בשלב זה הם רק לומדים כיצד להתמודד עם רגשות חזקים כאשר הם מוצפים או כועסים, ואלימות פיזית כלפי אחרים יכולה לנבוע בגלל חרדה, פחד ובמקרים מסוימים בשל סגנון ההורות שלכם.
הדרך הטובה ביותר להגיב להתנהגות זו: ברוב המקרים, ההתנהגות האלימה נובעת מחיקוי אדם קרוב אחר שמראה להם דוגמה שלילית לתקשורת והתמודדות עם רגשות חזקים. לכן, נסו אתם ההורים לבחון אם יש אדם כזה ונסו לדבר איתו על הנושא, ובנוסף למדו את ילדכם לפתור בעיות מבלי לריב.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.