print header

9 חוקים חשובים לסבים וסבתות

הורות היא אחת מהמלאכות החשובות והמאתגרות ביותר שיש, אך כך גם התפקיד של סבא וסבתא. בשעה שאין דבר מהנה יותר מלראות את הנכדים שלנו גדלים ומתפתחים לנגד עינינו, ישנן לא מעט שאלות, מחלוקות ובעיות שסבים וסבתות רבים נתקלים בהן; אנו חשים שיש לנו ניסיון רב אך לא תמיד יכולים לקבוע עובדות בשטח, ורוצים לבלות עם הנכדים אבל פעמים רבות לא זוכים למספיק הזדמנויות לעשות זאת. בשעה שלא קיים ספר כללים לסבים ולסבתות, ישנם לא מעט "חוקים" ועצות שכל סבא וסבתא צריכים להכיר. למרות שלא מדובר בחוקים אמיתיים, הם יעזרו לכם למלא את התפקיד החשוב שקיבלתם על הצד הטוב ביותר. 
 
9 טיפים וחוקים לסבים וסבתות: סבתא מסתכלת על הנכד שלה, שיושב מול ספר

1. אתם אלה שאחראיים לשמור על קשר

בין שמדובר בנכדים שלומדים באוניברסיטה ובין שבכאלה שרק מתחילים ללכת לגן, אחת מהתלונות הנפוצות ביותר של סבים וסבתות היא שהנכדים שלהם אינם שומרים על קשר. בשעה שפעמים רבות עולות טענות הנוגעות לדור מסוים של אנשים צעירים שאינם יודעים להעריך קשרי משפחה, חשוב לזכור שלמען האמת רובנו מפנימים את החשיבות של קשר חם ואוהב עם אחרים רק כאשר אנו מתבגרים. לפיכך, כדי לאפשר את הקשר הזה, שמרו על קווי תקשורת פתוחים עם הנכדים שלכם. התקשרו אליהם מדי פעם, שלחו הודעות או התחברו למדיה החברתית. נסו לשמור על אווירה קלילה ואוהבת, כדי שהנכדים ישמחו לדבר אתכם ולא ירגישו שמדובר במטלה מחייבת. 

2. המפתח ליחסים טובים עם הנכדים הוא לגרום להם לחייך

ידוע שההבדל בין היחסים עם ההורים לאלה עם סבא וסבתא, הוא שלסבים ולסבתות ניתן לספר הכל, לצחוק עמם ולהרגיש בטוחים שדבר מזה לא יעבור הלאה. הציעו לנכדים לקחת חלק בפעילויות ידידותיות לילדים, צחקו עמם בחופשיות וחבקו אותם כמה שיותר. גם בגילאים בהם לנכדים חשוב לעשות רושם של אנשים בוגרים, הם ישמחו להרגיש כמו ילדים בחברתכם.
9 טיפים וחוקים לסבים וסבתות: סבא משחק עם תינוק

3. אל תנטרו טינה

השילוב בין סדר היום העמוס של הנכדים, לצד העובדה שכאמור הם עוד צפויים ללמוד רק בהמשך החיים על החשיבות שבשמירה על קשר, עלול לגרום לסבים ולסבתות רבים להרגיש מבולבלים ומתוסכלים. אם הנכדה שלכם שכחה את יום ההולדת שלכם למשל, תוכלו להיעלב ולבחור לא ליצור איתה קשר יותר. להבדיל, תוכלו להזמין אותה לחגוג אתכם את האירוע, מה שיאפשר לה לבלות זמן בחברתכם ולהבין היכן טעתה. כמו כן, ביום ההולדת שלה, תוכלו ללמד אותה כיצד נכון וראוי לאחל ולברך. אל תנטרו טינה, ובמקרים בהם לא מדובר בפעילות פוגענית מכוונת, בחרו להסתכל קדימה ולשמור על יחסים תקינים. למדו את הנכדים על ידי הפעולות שלכם כיצד נכון להגיב לפגיעה ואיך יש לפתור בעיות, והיחסים ביניכם רק יתחזקו עם הזמן.

4. הציעו לילדיכם עזרה במקום להעביר ביקורת

נכדים חדשים הם ברכה, אבל במקביל גם לא מעט עבודה. לפיכך, הורים טריים עשויים להזדקק לעזרה במהלך החודשים הקדחתניים הראשונים. במקום להסתפק בייעוץ מרחוק או בביקורת על האופן שבו הם מתמודדים עם מטלות שונות, הציעו את עזרתכם בכל מה שילדיכם יזדקקו לו, החל משטיפת כלים, דרך בישול ועד לשמרטפות. אם בנוכחותכם ילדיכם ירגישו שהם לא עומדים למבחן אלא זוכים לזוג ידיים נוסף, תוכלו ליהנות מזמן איכות מצוין עם המשפחה, להכיר את הנכד החדש ולבלות גם עם האחים הבוגרים שלו.  
9 טיפים וחוקים לסבים וסבתות: סבתא מחבקת תאומים

5. זכרו שעליכם לחלוק את הנכדים עם אחרים

כל סבא וסבתא מעוניינים לבלות עם הנכדים שלהם כמה שיותר, מה שעלול להוביל לכעסים ולריבים כאשר מתברר שהם נמצאים במהלך החג הקרוב אצל בני משפחה אחרים, מבלים עמם את שעות אחר הצהריים וכדומה. זכרו שלמרות הרצון והכוונות הטובות שלכם, יש גם זוג נוסף של סבים וסבתות, דודים, בני דודים וחברים, שחולקים בדיוק את אותו הרצון. לפיכך, הדבר הנכון לעשות כדי להימנע מעוגמת נפש הוא לדבר עם ילדיכם וליצור לוח זמנים מסוים שיאפשר לתכנן מראש את החגים, ימי ההולדת ואירועים נוספים. במקביל, זכרו שגם תכנון מקדים יכול לפעמים להשתבש, כך שחשוב לגלות גמישות והבנה אם מדובר בביטולים שאינם קבועים.

6. זכרו שלנכדים שלכם יש הורים

אינכם מסכימים עם הזמן בו הנכדים שלכם הולכים לישון או שאתם חושבים שהם אוכלים יותר מדי ממתקים? למרות שקשה לעיתים להימנע מהפרת הכללים שילדיכם קובעים בכל הנוגע לנכדים, חשוב לזכור שהם ההורים ולכן כדי שהנכדים ילמדו לכבד סמכות הורית עליכם להימנע מלערער עליה. אלא אם אתם מתבקשים להביע את דעתכם או מאמינים שהנכדים עלולים להימצא בסכנה, העדיפו להימנע מלריב עם הילדים או לקבוע כללים אחרים כאשר הנכדים נמצאים אצלכם. תוכלו כמובן לשוחח עם ילדיכם על הנושאים שמטרידים אתכם, אך המילה שלהם עדיין צריכה להיות האחרונה. במקרה שאינכם בטוחים האם מדובר בנושא שעליכם להתעקש עליו, התייעצו עם חברים או עמיתים לעבודה שאתם מעריכים את דעתם. 
9 טיפים וחוקים לסבים וסבתות: סבתא קוראת ברכת יום הולדת על יד הנכדה שלה

7. זכרו שהנכדים תמיד צופים בכם

המשפט "אני מצפה ממך להתנהגות חיובית" עלול להיות מעורפל בעיני הנכדים, בייחוד כאשר הם צעירים. לפיכך, אם אתם מעוניינים שהם יפעלו לפי ערכים חיוביים, זכרו שדיבור הוא לא מספיק. נצלו כל בילוי בחברתם על מנת לתרגל את הדברים שאתם מטיפים אליהם, וללמד אותם לנהוג בכבוד לאחרים באמצעות הפעולות היומיומיות שלכם. הימנעו מדיבור מתוך כעס, הקפידו לאחל בוקר טוב לשכנים, הציעו עזרה לאנשים ברחוב, ותוכלו ללמד את הנכדים שלכם להיות אנשים טובים ואכפתיים יותר. 

8. היערכו לביקורים

במקום לבזבז סכומים גדולים של כסף על מתנות וצעצועים שהנכדים ישחקו איתם פעם אחת ולאחר מכן ישכחו מהם, בחרו להשקיע חלק מהסכום ברכישה של כמה ספרים, חיתולים, בקבוקים וציוד הכרחי נוסף, אותם תוכלו לאחסן אצלכם לשימוש כאשר הנכדים יגיעו לביקור. העובדה שילדיכם יצטרכו לבזבז פחות זמן על ארגון כל החפצים הללו, יאפשר להם להביא את הנכדים אליכם בתדירות גבוהה יותר והם ישמחו על כך מאוד. כאמור, אינכם צריכים להפוך לחנות לתינוקות או להוציא סכומים שאין לכם את היכולת להשקיע. אין ספק שכל מאמץ קטן יהיה מוערך מאוד. 
 
9 טיפים וחוקים לסבים וסבתות: סבתא קוראת מכרטיס לנכד שלה

9. האהבה שלכם היא כל מה שצריך

הדבר החשוב ביותר שעליכם לזכור הוא שאין דרך אחת להיות סבא מושלם או סבתא נהדרת. הדרך בה סבים וסבתות נוהגים כלפי הנכדים משתנה מדור לדור, ואם תחשבו על הסבים והסבתות שלכם ודאי תמצאו נקודות שוני רבות ביניהם לבינכם. בשעה שפעולות וצורות התנהגות רבות משתנות עם השנים, מה שכולנו יכולים לעשות בסופו של דבר הוא להתמודד עם האתגרים שנקרים בדרכנו בדרך הטובה ביותר שאנו מכירים. שתפו מניסיונכם בסבלנות והבנה, גלו גמישות כשניתן ואהבו את הנכדים שלכם מכל הלב. רגש האהבה הוא הדבר העיקרי שיישאר בלבם לאורך כל חייהם. 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.