print header

9 טיפים שיעזרו לכם ולילדיכם לשלוט על הכעס

מארק טוויין אמר פעם, "כעס הוא חומצה שיכולה לעשות יותר נזק לכלי בו היא מוחזקת, מאשר לכל דבר אחר עליו היא נשפכת". כזה הוא הכעס, עונש שאנו נותנים לעצמנו. קשה לשלוט על הכעס, הדומה להר געש שיכול להתפרץ בכל רגע, אוחז בנו בשנייה אחת של חוסר תשומת לב ומשתלט עלינו עד שנהיה מאוחר מדי. עם זאת, החדשות הטובות הן שאם תכירו את השיטות והטיפים הבאים להתמודדות עם כעסים, תוכלו לעזור לעצמכם וגם לילדיכם להבין את הרגש הזה טוב יותר ולגלות דרכים לשלוט עליו. ישמו את הרעיונות האלה בחייכם ותגלו במהרה עד כמה רגועים אתם יכולים להיות, וכמה שליטה תהיה לכם לפתע על חייכם.
 
התמודדות עם כעס: אגרוף מכה בשולחן
 

1. השתמשו בשיטת תיפוף האצבעות

שיטת תיפוף האצבעות היא שיטת שחרור רגשי שפותחה בשנות ה-80 על פי הסתמכות על אזכורים ברפואה הסינית ל"שחרור זרימת האנרגיה בגוף". כלי הריפוי הזה עוזר להפחית תגובות לרגשות חזקים ולנהל את החיים ברוגע ובנינוחות. התהליך המקורי כולל תיפוף שגרתי באצבעות בזמן אמירת מנטרה מסוימת, אך הגרסה הפשוטה של השיטה הזו יעילה לא פחות, ויכולה לעבוד אפילו על ילדים אם תדריכו אותם להשתמש בה. 
 
בכל פעם שאתם מרגישים לחץ רגשי, תופפו עם האצבע והאמה על עצם הבריח שלכם עד שתרגישו רגועים יותר. אם תעשו זאת ברגע שהעצבים מתחילים ותאטו את הקצב לאט לאט, תגלו שאתם נרגעים במהירות ובאופן מפתיע. אתם לא חייבים לעשות זאת מול אנשים אחרים אם אינכם רוצים, תוכלו פשוט ללכת לחדר אחר למספר דקות ולהיעזר בשיטה הזו עד שתירגעו. 

2. רכזו את כל העצבים בטבור

כולנו חושבים על הלב כמרכז הגוף, אך למעשה מרכז הגוף נמצא בטבור, ואליו אתם יכולים לרכז את כל מחשבותיכם במקום להוציא אותן על האדם שמולכם. גם את השיטה הזו ניתן ללמד ילדים והיא עובדת מצוין: כל מה שעליכם לעשות זה לכווץ את השרירים שבבטן ולנסות להצמיד את הטבור לעמוד השדרה. אם עשיתם יוגה או פילאטיס בעבר, אתם כבר מכירים את התנועה הזו. 
 
התרגיל הזה מרגיע ומעצים, הוא מספק תחושה חזקה של שליטה והסיכויים לכך שתתפרצו בזעם ירדו באופן משמעותי. מומלץ לעצום את העיניים כשמשתמשים בשיטה הזו, משום שכשפוקחים אותן בחזרה ניתן להרגיש את הרגיעה והשליטה באופן מודע וברור.

3. צרו לעצמכם תהליך קבוע להתמודדות עם כעס

רובנו יודעים מה הגורמים שמכעיסים אותנו, ואם יש מצבים מסוימים שאתם כבר יכולים לנחש כי תיכנעו בהם לעצבים שלכם, מומלץ שתצרו לעצמכם תהליך להתמודדות עם הכעס באופן ייעודי למצב. אם למשל אתם יודעים שאתם מגיבים בכעס כאשר מישהו אחר צועק עליכם, תוכלו להרגיל את עצמכם להסביר את רגשותיכם או את ההתנהגות שלכם ברוגע מבלי ליצור תגובה רגשית אם תגידו משהו בסגנון "כשאתה צועק עלי אתה פוגע בי מאוד" או "כשאתה מתנהג בצורה כזו זה ממש מכעיס אותי". 
 
תוכלו אפילו להגיד זאת בלב ולעצמכם, משום שהדבר החשוב שהוא שתזהו את בעיית הכעס שלכם ואת הרגשות שצצים בכם. אם תזהו את הרגש ברגע שהוא נוצר, תעזרו לעצמכם לשלוט עליו ולמנוע מצבים שיחמירו אם תיכנעו לו.
התמודדות עם כעס: לביאה שואגת
 

4. למדו כיצד לשחרר

הכעס מצטבר כשאנחנו מתוסכלים, אך אם לוקחים צעד אחד אחורה ומחכים 5 דקות, לרוב אנו מבינים עד כמה שלהתעצבן על המצב זה מגוחך – לא תמיד, אבל לעתים קרובות מאוד. לפני שאתם מתפוצצים על כל העולם, חכו רגע ובדקו האם קיים משהו שעשוי להיראות מטופש ומצחיק בדבר שמעצבן אתכם. 
 
אני למשל השתתפתי פעם בישיבה שנערכה בשעה מוקדמת מאוד בבוקר, שעסקה בביטול השעות הנוספות שבהן נאלצנו אני ועמיתי לעבודה להישאר במשרד. העובדה שציפו מאתנו להקדיש שעות נוספות בבוקר לשיחה על ביטול שעות נוספות אמנם עצבנה אותי תחילה, אך כשהבנתי את החלק המשעשע שבה יכולתי להתבדח עם חברי לעבודה במקום לדבר על כמה שזה מרתיח.

5. התאמנו על הירגעות באופן יומיומי

אנחנו חווים כעס ותסכול כמעט באופן יומיומי, וככל שאנחנו מתנסים ברגשות האלה יותר, כך אנחנו הופכים אותם לחלק שגרתי בחיינו שמכתיב את פעולותינו. כשאתם מתחייבים להתאמן על רוגע באופן יומיומי, אתם סותרים את אותם הרגשות של כעס ותסכול, ומשלבים בחייכם אלמנטים חיוביים במקום שליליים. 
 
זה לא קשה ולא מצריך מכם מאמץ מיוחד כל כך, כל מה שעליכם לעשות זה לשלב את הרוגע בחייכם בתדירות גבוהה יותר מאשר את הכעס. תוכלו לבלות כמה רגעים קטנים בכל יום בעשיית דבר מה שמרגיע אתכם בידיעה שאתם עושים פעילות מרגיעה. אם אתם רוצים להיות קפדנים יותר, ספרו את כל הפעמים שבהן התעצבנתם ביום ודאגו שביום למחרת תעשו את אותו מספר של דברים מרגיעים. אם תעשו זאת אפילו במשך חודש אחד, כבר תרגישו בשינוי שנוצר.

6. צאו מחדר הוויכוח

יש מערכון של מונטי פייטון, בו מייקל פיילין משלם עבור וויכוח בחדר הוויכוחים. לעתים קרובות אנו עושים את אותו הדבר, כאשר במקום להשתמש בכסף, אנו מבקשים וויכוח על ידי ניסיונות לדחוף את דעותינו אל ראשם של אנשים שלא רוצים לשמוע אותן. בכל פעם שאתם מרגישים שאתם עומדים להיכנס ל"חדר הוויכוח" הזה, שאלו את עצמכם האם זה באמת שווה את זה.
 
כשאבי היה רוטן ומתלונן על דבר מה שעשיתי כשהייתי ילד, הייתי לרוב מוותר על הוויכוח המיותר משום שלא רציתי להיכנס איתו לחדר הוויכוחים הזה. ידעתי שלאחר הוויכוח נצא שנינו עם יותר עצבים מאשר היו לנו כשנכנסנו. אז גם לכם מומלץ לזהות את המצבים האלה ולהימנע מהם, משום שבדרך כלל לא יוצא מהם שום דבר טוב כל עוד הצד השני אינו מעוניין לשמוע את דבריכם. תוכלו לחזור ולדון בנושא לאחר מעט זמן, כשכל הצדדים כבר נרגעו.
התמודדות עם כעס: איור של איש שנראה עצבני

7. חפשו משענת

אם אתם מרגישים שאתם עומדים לאבד שליטה על הכעס, יתכן שאתם פשוט צריכים תמיכה, ואתם יכולים לקבל אותה גם בלי לבקש עזרה מאדם אחר. הישענו על עץ או קיר, או שבו על הרצפה. התחברות לאדמה או כל מגע אחר שתומך בגופכם באופן פיזי עוזר לכם להרגיש נתמכים גופנית ונפשית, רגועים ויציבים. זוהי אסטרטגיה שעוזרת להתנתק מרגשות חזקים ומעניקה לכם שליטה על תחושותיכם.
 
תוכלו להפוך את המנהג הזה לשגרתי יותר אם תשמרו אבן קטנה בכיסכם ותמששו אותה בכל פעם שאתם מרגישים שאתם בסערת רגשות. הרגישו את המרקם של האבן, הבחינו בטמפרטורה שלה ובחנו את משקלה. הפעולות האלה עוזרות לכם להתמקד במציאות הפיזית ולייצב את הרגשות שלכם.
 

 8. היו סקרנים

אחד הדברים שמקפיצים את הכעס שלנו לרמות מוגזמות הוא ריבים וצעקות, אשר פעמים רבות נובעים בסך הכול מאי הבנות. אם אתם מרגישים שאתם אנשים שנוטים להתעצבן ולבסוף קולטים שפשוט לא הבנתם טוב את האדם השני, הפכו את הכעס שלכם לסקרנות. התעניינו בנקודת המבט של האדם שמולכם ונסו להבין אותו יותר. שאלו שאלות עד שתבינו באופן מושלם את הדרך שבה הוא רואה את הדברים. ברגע שתעשו זאת תוכלו גם למצוא פתרון לבעיה שיתאים לשניכם בקלות רבה יותר. 
 
השיטה הזו חשובה במיוחד כשאנו מתעצבנים על ילדינו, אשר גם אם נדמה כאילו שהם מנסים לעצבן אותנו בכוונה, בדרך כלל מתחת למילים ולפעולות שלהם מסתתרות בעיות שנוכל לפתור אם רק נדבר איתם וננסה להבין אותם במקום להיכנע לעצבים שלנו.

9. חפשו את הרגש שמסתתר מתחת לכעס

כעס הוא לרוב רגש שמסתיר את הרגשות האמתיים שנמצאים תחתיו. בפעם הבאה שאתם מרגישים שהכעס שלכם מתחיל לגדול, הסתכלו פנימה וחפשו את מה שהוא מנסה להסתיר עמוק בתוככם. אם אתם מצליחים לחשוף את הרגש המוסתר, תוכלו להתמודד עם הסיבה האמתית לתגובה הרגשית שלכם. 
 
חשבו על הפעם האחרונה שמישהו חתך אתכם בכביש. באותו הרגע עבר בכם כנראה פחד שהפך במהירות לתסכול וטינה. חשבו על הפעם ההיא שאיחרתם לפגישה או לאירוע בגלל מישהו אחר שעיכב אתכם. מתחת לכעס אולי הרגשתם מאוכזבים מעצמכם על כך שלא תכננתם טוב יותר את היום שלכם, גרמתם למישהו אחר לחכות או שאתם פשוט מפחדים מההשפעות שיתלוו לאיחורכם. כך או כך, הכעס הוא לא הרגש שבו כדאי לכם להשקיע את כל האנרגיה שלכם כדי לפתור בעיות.
התמודדות עם כעס: פטיש מאיים להכות על ביצה

האמת על הכעס

כעס הוא רגש חזק ועוצמתי שמשתלט בקלות על כל רגש אחר. כשלומדים כיצד "לשים עליו רצועה", ניתן להשיג באמצעותו דברים נפלאים. אפשר להשתמש בו כדי להילחם באי צדק, לחזק את הביטחון העצמי או לשפר את הריכוז, אך מצד שני אם אין לכם שליטה עליו כלל, הוא גם יכול להרוס מערכות יחסים ומוניטין ולהפוך אותנו לנאהבים פחות. 
 
הכעס מסתיר את הרגשות האמתיים שלנו מאחורי מסכה שאנו עוטים על עצמנו, וחיים מאושרים לא יכולים להגיע למי שמסתתר מאחורי מסכה. עדיף שהיה לכם האומץ לעמוד מול העולם והבעיות שלכם; לגלות מה באמת נמצא מתחת לכעס ולעקור את הבעיה מהשורש. בפעם הבאה שאתם מרגישים שהכעס מתחיל להתבסס במחשבות שלכם, אתם יכולים להתחבא מאחוריו או להתמודד מול הבעיה שהוא מנסה להסתיר מכם. במה תבחרו?
 
תמונה ראשית: Ferran Jordà
מקור: אביב גנון
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.