print header

9 דברים שחשוב לזכור כשדברים נמצאים מחוץ לשליטתכם

לאחר תקופת הילדות והבגרות שלנו, רובנו מגבשים לעצמנו מעין מפה בה אנו משרטטים את המסלול שאנו רוצים לעבור בו ואת האופן בו אנו רוצים שחיינו יתנהלו. במפה הזו אנו מדמיינים בעיני רוחנו יעדים שונים ומעניינים, שמים לעצמנו מטרות וממש יכולים לחוש כיצד נרגיש אם רק נשיג את אותם דברים ששמנו מול עיננו. למרבה הצער, החיים משרטטים לנו מפה שונה מזו שאנו תכננו לצעוד בה, וישנם רגעים בהם אנו מרגישים שיש דברים שהם מחוץ לשליטה והישג היד שלנו. כדי להתמודד עם מצבים בהם אתם מרגישים שאיבדתם שליטה ושהרצונות שלכם נמצאים במרחק שאתם לא מצליחים לעבור, חשוב שתזכרו את 9 הדברים הבאים שיכניסו אתכם לפרופורציה ויאפשרו לכם לראות את החיים קצת אחרת.
 
דברים שחשוב לזכור כשדברים נמצאים מחוץ לשליטתכם: אישה עומדת ליד אגם ומביטה מטה
 

1. מטענים מאתמול רק יערפלו את הראייה של היום

כאשר דברים מסוימים מתרחשים באופן שלא ציפינו לו או לא רצינו בו, יש לנו נטייה לתת לכך להשפיע גם על האופן בו אנו רואים את הדברים הנפלאים שקורים לנו כיום. הראייה המעורפלת הזו של אירועי היום כחלק מאתמול טומנת בחובה סכנה שלא תצליחו לראות את הדברים הנפלאים שאתם כן משיגים, ובכך תפתחו ראיית עולם שלילית לאורך זמן. כדי שזה לא יקרה, השתדלו להבין שמה שקרה אתמול נשאר שם, בעבר, וכיום אתם עושים דברים נפלאים רבים וקורים סביבכם אירועים שאתם צריכים לשמוח בזכותם במקום להתאבל על רגעים אבודים, אז קחו נשימה עמוקה וחשבו על ההווה במקום להיתקע בעבר.

2. תמיד חשוב לזכור את ה"למה?" בחיים

פעמים רבות אנו נוטים להיתקע בשגרה שגורמת לנו להרגיש כאילו השליטה בחיינו לא נמצאת בידינו ושאנו רק הולכים עם הזרם. זה קורה לרוב האנשים כאשר הם מרגישים אבודים או שאין להם מטרה ברורה, מה שמביא אותם להרגיש שהם נסחפים ללא מטרה ולא מצליחים לעשות דבר. ברגעים הללו, חשוב שתתפסו את עצמכם בידיים ותזכירו לעצמכם את ה"למה" במה שאתם עושים. למה אתם הולכים לאותה עבודה בכל יום? למה אתם עוסקים בפעילויות מסוימות? כאשר תיזכרו בסיבות למעשים שלכם תוכלו להבין שהשליטה בידיים שלכם, מה שילווה גם בחדוות עשייה שתקל על החיים ותמתיק אותם. אם אתם לא מצליחים למצוא סיבה למעשים שלכם, אולי הגיע הזמן לשקול לשנות אותם ולהחזיר את תחושת הכוח לחייכם.
דברים שחשוב לזכור כשדברים נמצאים מחוץ לשליטתכם: יד של אישה עוברת בשדה חיטה

3. רמאות עצמית לא תוביל אתכם לדבר

התמקדות תמידית על מה שחסר לכם ועל מה שפספסתם גורמת לכם לרמות את עצמכם ולחשוב שאתם חסרי כל - מה שמוביל לעתים לניפוח של דברים מחוץ לפרופורציה. כאשר זה קורה, אנשים מתחילים לאבד את המיקוד שלהם ובעצם הופכים להיות המכשול הכי גדול בחייהם בגלל נפילה להרגל של התנהגות של קורבן שלא שולט במה שקורה לו. המעגל הזה של הרגשה כמו קורבן לצד חוסר פעילות הוא רעל של ממש בחייכם, ורק אתם יכולים לבחור שלא לייצר אותו. חשוב שלא תנהגו באופן הזה ושתשברו כל התנהגות שמובילה לכך שאתם הופכים להיות המכשול של עצמכם - הישארו ממוקדים במה שאתם עושים במקום בהסחות דעת חיצוניות שלא תורמות לכם דבר.
 

4. סליחה לאחרים חייבת להתקיים למען עצמנו

חשבו כמה פעמים בחייכם נתתם לטינה או לכעס כלפיי אחרים לתפוס את המחשבות והרגשות שלכם במקום להמשיך הלאה לדברים טובים יותר. קשה להודות בכך, אך כולנו סוחבים מטענים כלפיי אנשים מסוימים בחיינו שמעכבים אותנו באופן שלא היינו רוצים, ויש לשחרר אותם, ולכן חשוב שתסלחו לאותה סביבה שחטאה כלפיכם. עשו זאת לא כדי לשחרר אנשים מתחושות אשמה או לפטור אותם ממה שעשו לכם, אלא כדי לשחרר את עצמכם על מנת שתוכלו להחזיר את הכוח לידיכם ולא להרגיש שהוא עבר לידיים של אחרים, כמו במצבים של כעס ואכזבה מהם.
דברים שחשוב לזכור כשדברים נמצאים מחוץ לשליטתכם: פסל של גבר ואישה מתחבקים

5. עליכם להעניק לעצמכם את האמון שאתם נותנים באחרים

התמיכה שאנו מעניקים לאנשים בחיינו והאמון שיש לנו בהם וביכולת שלהם להתקדם ולהצליח היא אחת המתנות הטובות שאנו יכולים להעניק להם, אך למרבה הצער אנו לא נוהגים באותו האופן כלפיי עצמנו, ולא מאמינים שנוכל לעשות את הדברים שאחרים סביבנו עושים. חוסר האמון הזה מוביל לתחושות של אובדן שליטה על דברים רבים בחיינו, ואסור לתת לכך מקום, אלא לנהוג כלפיי עצמנו באותה אדיבות שאנו נוהגים באחרים. חשוב שתאמינו ביכולת שלכם לשנות דברים סביבכם בדיוק כפי שאתם מאמינים שאחרים יכולים לעשות זאת, ותנהגו כלפיי עצמכם באותה אדיבות שאתם מעניקים לסביבה.

6. רוגע הוא כוח על-אנושי

הדבר הפשוט ביותר הוא לאבד את הכלים לנוכח דברים שאין לנו שליטה עליהם ולהוציא את התסכולים שלנו בצורה לא בריאה שבסופו של דבר מזיקה לנו. האוורור הזה של התסכול אמנם מעניק תחושה של שחרור, אך היא לא מחזיקה מעמד, ופעמים רבות נמצא את עצמנו עומדים שוב מתוסכלים בפניי מצבים מסוימים. הפיתרון הטוב ביותר לבעיה הזו הוא לשמור את הכוחות שלנו כדי להיות רגועים ולא להוציא תסכולים בצורה שלילית; זה לעולם לא מאוחר מדי לשנות את הגישה שלכם בנוגע לדברים שלא נתונים לשליטתכם. כל שעליכם לעשות הוא להחליט שאתם מפיקים את המיטב ממצבים מסוימים, בייחוד כאלו שאתם לא יכולים לכופף לפי רצונכם, והדרך לעשות זאת היא על ידי אימוץ של התנהגות רגועה במקום סערת נפש שרק תפריע לכם.
דברים שחשוב לזכור כשדברים נמצאים מחוץ לשליטתכם: אישה יושבת בטבע מול שקיעה

7. גערה עצמית רק תחמיר תחושות של חוסר שליטה

חלק מהחיים הוא להתמודד עם מצבים שאנו לא יכולים לשלוט עליהם, וזה לא ישתנה לעולם, לא בדור הזה ולא בדורות שאחריו. למרות זאת, אנשים רבים מרגישים כמו כישלונות כשהם לא מצליחים לשנות את המציאות לפי הרצונות שלהם, והם מבטאים את המחשבות השליליות הללו כלפיי עצמם על ידי גערה עצמית. דיבור עצמי שלילי שכזה רק מנציח תחושות של חוסר אונים ושליטה, ואסור לכם לתת לו חלק בחייכם. במקום זאת, אמרו לעצמכם דברים חיוביים, התהלכו כאילו יהיה בסדר, דברו כאילו יהיה בסדר והתחושות הרעות יחלפו ויפנו את המקום למחשבות חיוביות שיובילו לעשייה חיובית.

8. בחירות שגויות יכולות להוביל אתכם לדרך הנכונה

בחרתם את דלת א' במקום דלת ב', נכנסתם דרכה והיא הובילה אתכם לדרך שלא ציפיתם לה ולא רציתם להיות בה. מה תעשו כעת? כולנו מכירים את התחושה הזו שביצענו בחירה שגויה שהובילה אותנו למקום שאין לנו יכולת לשנות, אך לעתים זה בדיוק מה שאנחנו צריכים. בחירות שגויות אמנם לא גורמות לתחושה נעימה, אך במרבית הפעמים הן מתגלות כבחירות הנכונות ביותר עבורנו במרוצת הזמן, וצריך רק להיות סבלניים כדי לראות לאן הדרך שבחרנו תוביל אותנו - אולי היא הצילה אותנו מגורל בעייתי שהיה מתממש עם הבחירה שנראתה טוב בהתחלה, אך עלולה הייתה להיות מסוכנת עבורנו.
דברים שחשוב לזכור כשדברים נמצאים מחוץ לשליטתכם: שורה של דלתות

9. פעמים רבות אובדן שליטה פירושו התבגרות

כאבי גדילה לא תוקפים אותנו במהלך חיינו רק מבחינה גופנית, אלא גם מבחינה נפשית, וזה פעמים רבות מה שעומד מאחוריי מצבים שנראה כאילו אין לנו שליטה עליהם. כאשר אנו מרגישים שהדרך לפנינו לא ברורה ושאנו לא יכולים להתוות אותה, זהו חלק מתהליך התבגרות חיוני שאנו צריכים לעבור. החיים יזמנו לנו הזדמנויות רבות לפעול כפי שאנו רוצים, אך גם לא מעט מקרים בהם לא נוכל לעשות יותר מדי, וזה חלק טבעי בהם. זו עובדה שלא פשוט לקבל והיא בהחלט עלולה לכאוב, אך כאשר מבינים ומעבדים אותה, לומדים להניח לדברים זוטרים במקום להיאבק ולנסות לשנות אותם, ומתמקדים בדברים שבאמת חשובים בחייכם. 
 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.