print header

5 תיאוריות פסיכולוגיות פורצות דרך בהבנת המוח והנפש

תיאוריות פסיכולוגיות מספקות לנו תובנות בנוגע להתנהגות שלנו ומסבירות מדוע אנו עושים דברים כפי שאנו עושים אותם, וזה כולל כל תחום בחיים. אין אדם שלא רוצה להכיר את עצמו טוב יותר, ובעזרת תיאוריות פסיכולוגיות שכאלה אפשר לזכות בהבנה חדשה על מי שאנחנו, ואפילו לשנות את צורת המחשבה שלנו בנוגע לחיינו. 5 התיאוריות הפסיכולוגיות הבאות נחשבות לפורצות דרך בהבנת המוח ונפש האדם, והכרתן בהחלט יכולה לשנות לכם את החיים לטובה, אם תעשו במידע הזה את השימוש הנכון.
 
תיאוריות פסיכולוגיות שישנו לכם את החיים: ציור בחול של אנשים עפים באוויר עם בלונים בצורת מוח
 

1. כל מה שאתם צריכים זה אהבה

הביטלס אמנם שרו את המילים האלה בשנות ה-60, אך כבר בשנת 1938 התחיל מחקר שנערך במשך 75 שנה וגילה שזה אכן המצב. במחקר נבדקו חייהם של 724 גברים מגיל הנעורים ועד לזקנה, ובו נאספו נתונים על שלל תחומים בחייהם כדי לענות על שאלת השאלות: איך להיות מאושרים? המסקנה של המחקר הזה הייתה חד משמעית – יחסים עם אנשים והאהבה שאנחנו מספקים אחד לשני הם הדברים החשובים ביותר בחיים למען האושר!
 
מנהל המחקר, הפסיכיאר ג'ורג' ווליאנט, תיאר את הדרך להשגת האושר כבניית שני עמודים שתומכים בו, כשהאחד הוא אהבה, והשני הוא מציאת דרך התמודדות עם החיים שלא מזיקה לאהבה. זה אומר שגם אם יהיה לכם כל הכסף שבעולם, עבודת החלומות או בריאות איתנה למשך שנים, אם לא יהיו בחייכם מערכות יחסים משמעותיות שמושתתות על אהבה, כל אלה לא יעזרו לכם לזכות באושר.
 
אם מעניין אתכם לגלות עוד על המחקר המרתק הזה, אתם מוזמנים ללחוץ כאן ולצפות בהרצאת הטד שחשפה לציבור הרחב את ממצאיו.
תיאוריות פסיכולוגיות שישנו לכם את החיים: גבר מחבק אישה, שניהם עם גבם למצלמה
 

2. כוח משחית את נפש האדם

רבים כבר אמרו בעבר שכוח משחית את נפש האדם, אך מחקר שפורסם בשנת 2003 עזר להוכיח שזה אכן המצב לאמיתו. במחקר חילקו את הנבדקים לקבוצות של שלוש, ובכל קבוצה היה מנהיג אחד. המנהיגים של הקבוצות היו ממונים על מתן נקודות לחברי הקבוצה האחרים, בהתאם לתרומה שלהם למשימה שניתנה להם.
 
במהלך המחקר החוקרים נכנסו לחדר שבו היו הנחקרים, ושמו על השולחן שבחדר צלחת עם 5 עוגיות. כמעט כל המנהיגים של הקבוצות לקחו לעצמם 2 עוגיות, אכלו אותם בצורה גסה שפיזרה פירורים על הרצפה ולעסו עם פה פתוח. המחקר הראה שכוח גורם לאדם לשכוח את הנימוסים שלו ולהפוך לחמדן.
 
עם זאת, חמדנות וחוסר נימוס לא היו ההתנהגויות השליליות היחידות שהתגלו במחקר בהתאמה לרמת הכוח שלה האדם זוכה. החוקרים ציינו שהנחקרים המנהיגים הראו גם סימנים שונים של תוקפנות, כשחלקם הטרידו מינית את הנשים שהיו בקבוצתם ואחרים הביעו גזענות כלפי חברי קבוצה בעלי צבע עור שונה משלהם. לכן, אם אתם מגיעים לעמדת כוח בחייכם, אל תשכחו שהתחושה הזו עלולה להשתלט עליכם ולשנות את מי שאתם לרעה.
תיאוריות פסיכולוגיות שישנו לכם את החיים: אישה בחליפה עם מסכת קוף מצביע על המצלמה

3. המילים שבהן אתם משתמשים קובעות איך אתם רואים את העולם

המילים שיוצאות לנו מהפה גורמות לאנשים לשפוט אותנו ואת האופי שלנו, זאת אנחנו כבר יודעים, אך האם ידעתם גם שהמילים שבהן אתם משתמשים גורמות לכם להבחין בדברים מסוימים או להתעלם מהם?
 
הפרופסוריות לרה בורודיצקי ואנטה פבלנקו מאוניברסיטת סטנפורד חקרו את שפת האבוריג'ינים שבאוסטרליה (Guugu Yimithirr) כדי להראות דוגמה לכך; הן גילו שלאבוריג'ינים אין מילים לימין ושמאל, ולכן הם משתמשים ב"מזרח" ו"מערב" כדי לתאר צדדים, ואכן עבורם אין כזה דבר יד ימין או יד שמאל למשל, אלא רק סימנים מוסכמים וקבועים לצדדים אוניברסליים. כך גם בשפה העברית למשל לחפצים יש מין, בעוד שבשפות רבות אחרות לא קיימת אבחנה שכזו, ועל כן בהם קשה לדמיין שלחפץ מסוים יש שיוך למין כזה או אחר.
 
פרופסור בורודיצקי אומרת שהשפה שלנו משפיעה על הדרך שבה אנו תופסים את העולם ומעצבת את החשיבה שלנו באופן משמעותי ששום תהליך למידה אינו יכול להשפיע עליה באותה מידה. על כן, אם אתם יודעים יותר משפה אחת, נסו לפעמים לחשוב בכמה שפות על נושא מסוים שמטריד אתכם כדי לגשת אליו מכמה נקודות מבט שונות, מה שיעזור לכם להגיע למסקנות טובות וברורות יותר בנוגע אליו.
תיאוריות פסיכולוגיות שישנו לכם את החיים: איש עומד מול שני חצים שעליהם כתוב ימין ושמאל

4. אנחנו יכולים להקדיש תשומת לב רק לדבר אחד בכל רגע נתון

כולנו רוצים להאמין שאנחנו יכולים לעשות דברים רבים בבת אחת, ויש האומרים שנשים טובות יותר בריבוי משימות מאשר גברים. עם זאת, האמרה הזו אינה נכונה, ואנחנו יכולים להוכיח לכם את זה!
 
לפניכם סרטון שבו אנשים מוסרים כדורים אחד לשני, ועליכם לספור רק כמה פעמים האנשים שלובשים לבן מעבירים את הכדור. תוכלו להפעיל כתוביות בעברית על ידי לחיצה על גלגל השיניים בפינה הימנית התחתונה של הנגן, ובחירת "עברית" בכתוביות.
 
אם המשכתם לצפות בסרטון עד סופו, גיליתם שבזמן שספרתם את המסירות פספסתם את הגורילה שעברה בין כל מוסרי הכדורים. רק אנשים בודדים מצליחים להבחין בגורילה בזמן המשימה שניתנה להם, והרוב לא רואים אתה פשוט מכיוון שהם מתרכזים בדבר אחד – המוח שלנו פועל כך שכשהוא מתרכז בדבר מה, קשה לו להבחין בדברים אחרים, אפילו אם הם נמצאים ממש מול העיניים שלנו.
 
אז תחשבו על הממצאים של המחקר הזה בפעם הבאה שאתם נתקלים בבעיה ולא מצליחים לפתור אותה. יתכן שהפתרון נמצא ממש מתחת לאף שלכם, ואתם פשוט עסוקים מדי בלחשוב על דרך אחת שלא נראית כמועילה או פשוט על הבעיה עצמה ותו לא.
תיאוריות פסיכולוגיות שישנו לכם את החיים: אישה שנראית מהורהרת

5. הדברים הקטנים הם מה שבאמת חשוב בחיים

אם ישאלו אתכם מה חשוב בחיים, רובכם ככל הנראה תגידו זוגיות, ילדים, לימודים ועבודה טובה ומספקת, אך מחקרים מראים שזה לא המצב כשבוחנים את המציאות. מה שהתגלה בשלל מחקרים זה שהדברים הקטנים הם החשובים באמת, והדברים הגדולים לא תמיד מקושרים לרמת האושר שלנו. 
 
כך לדוגמה, גם אם השגתם את עבודת החלומות שלכם, לאורך זמן מה שישפיע על רמת האושר שלכם זה לאו דווקא העיסוק בה, אלא הדברים היומיומיים שאיתם תצטרכו להתמודד. זה כולל למשל את היחסים שלכם עם העמיתים לעבודה, כמות שעות השינה והפנאי שתזכו להן או קיומם של פקקי תנועה מדי בוקר בדרך אליה. אם אלו יוצרים אצלכם לחץ, אתם לא תרגישו סיפוק בעבודה שלכם, וזה לא משנה אפילו אם התפקיד שלכם הוא להיות טועמים במפעל לשוקולד.
 
אז בפעם הבאה כשישאלו אתכם מהי עבודת החלומות שלכם, התשובה הנכונה תהיה ככל הנראה "עבודה עם אנשים טובים שמאפשרת לי ליהנות ממספיק שעות שינה ופנאי ושהדרך אליה בבוקר אינה עמוסה בפקקים".

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.