print header

9 גורמים ביולוגיים ופסיכולוגיים שמביאים אותנו להימשך לאנשים מסוימים על פי המדע

משיכה רומנטית בין אנשים היא לא תמיד דבר מובן ומודע; הרבה מאוד פעמים לא נוכל לפרוט לפרטים מה בדיוק הביא אותנו להימשך ולהתקרב לבן או בת הזוג שלנו ומה בדיוק גרם לנו להתאהב בהם. נכון, נוכל אולי להגיד שאהבנו איזו תכונת אופי שלהם, או שבאופן כללי הם מצאו חן בעינינו – אך יש גורמים פסיכולוגיים וביולוגיים נסתרים מהעין שתופתעו מאוד לשמוע שכנראה שיחקו תפקיד לא פחות חשוב במשיכה ביניכם. הגורמים האלו מוכחים באופן מחקרי ומודעים, וגם אם נתכחש אליהם – הם קיימים ומשפיעים על רמת המשיכה שלנו. לכן כדאי מאוד שתכירו 9 מאפיינים מרכזיים, חזותיים ופנימיים שמובילים להימשכות ותדעו מה הסיבות הביולוגיות והפסיכולוגיות שעומדות מאחורי כך שאנו נמשכים דווקא אליהם.

סיבות פסיכולוגיות וביולוגיות להימשכות: גבר ואישה מתחבקים ונצמדים

1. גודל האישונים

העיניים הם ראי לנפש – את זה כבר כולנו יודעים, אבל לחלק המרכזי שבהם, האישונים, יש מקום של כבוד בשפע הסיבות הפסיכולוגיות לכך שאנשים נראים יותר מושכים בעינינו. האישונים משנים בדרך כלל את גודלם בתגובה לרגשות שאנו חשים, נעשים גדולים יותר כשאנו שמחים ומצטמצמים כאשר עצב מר תוקף אותנו. במחקר שנערך באוניברסיטת דארטמות' קולג' שבניו המפשייר, ארה"ב,  נמצא שבאופן תת מודע, אנחנו מחשיבים אנשים עם אישונים גדולים כמושכים יותר, מכיוון שהמאפיין הזה מצביע לנו על כך שיש עניין הדדי בינינו ושהם שמחים לראות אותנו. בעבר, נשים איטלקיות נהגו להרחיב את אישוניהן באופן מלאכותי כדי למשוך אליהן מחזרים גברים, באמצעות שימוש בתמצית מן הצמח הארסי בלאדונה.

סיבות פסיכולוגיות וביולוגיות להימשכות: אישונים של אישה

2. סימטריית פנים

מתברר שהסימטריות של פרצופנו - כלומר הזהות והדמיון בין תווי שני חצאי הפנים - בהחלט משחקת תפקיד חשוב במשיכה שלנו אל אנשים מבחינה פסיכולוגית. מתוצאות מחקר שפורסם בכתב העת "התפתחויות במחקר הפסיכולוגי" בשנת 2006, עולה כי אנשים מדרגים באופן קבוע פנים סימטריות כמושכות יותר מכיוון שקולטני הראיה שלנו מסוגלים לקלוט ולעבד אותם מהר יותר. סיבה פסיכולוגית תת מודעת נוספת לכך שיש לנו למשיכה לפנים סימטריות היא שבאופן ביולוגי אנו משייכים אותם לגנים טובים שיכולים לעבור הלאה.

3. העדפות תזונתיות

ההעדפות התזונתיות שלנו בהחלט יכולות להשפיע על הבריאות שלנו וגם על המראה החיצוני שלנו, אך מתברר שלא רק זה – הן גם יכולות להשפיע על האופן שבו נמשוך אלינו אנשים, וזה תקף בעיקר לגבי גברים. ממחקר שנערך באוניברסיטת מקוארי שבאוסטרליה ופורסם בשנת 2016 מתברר כי האוכל שגברים מעדיפים לאכול יכול להשפיע על רמת המשיכה של נשים אליהם; ריח הגוף של גברים שהעדיפו פירות וירקות נחשב למועדף ומושך יותר על פני ריח של הגוף של מרבית הגברים שבחרו לאכול מזונות מבוססי פחמימות כמו לחם ופסטה.  

סיבות פסיכולוגיות וביולוגיות להימשכות: גבר עומד לפני מדף ירקות ופירות

4. טעם

הרבה פעמים, כאשר מדברים על היכרות רומנטית ראשונית עם אדם אחר, מדברים על הנשיקה הראשונה – האם היא הייתה טובה והאם חשנו בה את המשיכה הרצויה. מתברר שזה לא רק קשור באופן שבו קרתה הנשיקה, אלא גם לטעם שלה; כשאנחנו מתנשקים פה אל פה במה שידוע כ"נשיקה צרפתית" ישנה תחלופה מסוימת של בקטריות בין הפיות. מחקר שנערך באוניברסיטת אוקספורד שבבריטניה מצביע על כך שיש קשר בין תחלופת הבקטריות לבין האופן שבו אנחנו תופסים את מידת התאמתנו לאדם שאיתו אנו מתנשקים, או במילים אחרות: הטעם של האדם האחר יכול לגרום לו להיות מושך יותר או פחות בעינינו.

סיבות פסיכולוגיות וביולוגיות להימשכות: זוג מתנשק

5. ריח גוף

זה נראה ברור מאליו שריח גוף יכול להוות גורם משיכה או אי-משיכה מרכזי; ריח שאינו נעים, כמו למשל זה שנגרם מזיעה מרובה, עלול להרחיק מכם אנשים. אך בכל מה שקשור ליחסים בין המינים ולאופן המשיכה של גברים לנשים יש כאן יותר מזה. במחקר שפורסם בשנת 2016 נמצא כי גברים נמשכים הרבה יותר לנשים כשהן נמצאות בתקופת הביוץ שלהן. זאת מכיוון שרמת ההורמונים בגופה של האישה גדול יותר בשלב הזה, מה שביולוגית מעיד לגברים על פוריות.

6. יחס המותניים

אמנם נכון כי מראה גוף חיצוני, בעיקר בכל מה שקשור ליחס מותניים, הפך בשנים האחרונות לדיון ער בכל הנוגע ליחסי גברים-נשים, ומתוכו עולה השאלה האם לגיטימי לשפוט אדם רק על פי צורת מותניו. אך מבחינת המדע והפסיכולוגיה יחס המותניים אכן נחשב עדיין לגורם משיכה, כשמתוצאות מחקר שפורסם בשנת 2014 עולה כי ככל שיחס המותניים-ירכיים נמוך יותר, כך אישה נתפסת כמושכת יותר בעיני גברים.

סיבות פסיכולוגיות וביולוגיות להימשכות: אישה מודדת את מותניה

7. קול

הקול שלנו הוא אמצעי הביטוי העיקרי שלנו, דרכו אנחנו יכולים להביע במילים את הרגשתנו – אך מתברר שהוא גם משפיע על רמת המשיכה של אנשים אלינו ושלנו אל אחרים. בכל מה שנוגע ליחסי גברים-נשים, במחקר שנערך בבית הספר לפסיכולוגיה של אוניברסיטת סנט אנדרוז שבסקוטלנד נמצא כי נשים נמשכות יותר לגברים עם קול נמוך, מכיוון שהוא נתפס כמשדר בגרות. בנוסף, מחקרים אחרים מצביעים על כך שבאופן ביולוגי קולות עמוקים יותר מתקשרים אצלנו למחשבה על הבאת ילדים בריאים יותר לעולם וכי גובה קול נמוך מקושר להיותו של אדם גדול יותר.

8. דמיון

האם הפכים נמשכים כמו שתמיד דאגו לומר לנו, או שמא מבחינה פסיכולוגית וביולגית נעדיף דווקא יותר להימשך ולהתחבר למי שדומה לנו? נדמה כי מבחינת המדע, בכל מה שקשור ליחסים התשובה נוטה יותר לזהה מאשר לשונה. מחקר אחד למשל מצביע על כך שאנו נוטים להימשך לאנשים שיש להם מאפיינים הדומים לאלו שהיו להורים שלנו כשנולדנו, כי למעשה אנו מקשרים אותם כך עם האנשים הראשונים שטיפלנו בנו ודאגנו לנו, וזה מעלה בנו רגשות חיוביים. בנוסף, מתוצאות מחקר שפורסם בשנת 2014 עולה שבני זוג הנמצאים במערכת יחסים נוטים להיות דומים יותר גנטית מאשר שני אנשים שנבחרו באופן שרירותי, וכן במחקר שפורסם במגזין למדעי הפסיכולוגיה נמצא כי אנו נוטים לסמוך יותר על מי שדומה לנו.  

סיבות פסיכולוגיות וביולוגיות להימשכות: זוג מתחבק ומחייך

9. טוב לב

לסיום – קצת תקווה, כדי להראות לכם שלא הכל כל כך שטחי ותלוי רק במאפיינים חיצוניים שאין לנו תמיד שליטה עליהם. גם טוב לב ואדיבות הן תכונות מעוררות משיכה, זאת על פי המדע והמחקר. כך למשל במחקר אחד נמצא כי הצמדת שורה של תכונות הנתפסות חיוביות, כדוגמת טוב לב, לתמונות של אנשים, גרמה למשתתפים בניסוי לדרג את מראה אלו המופיעים בתמונה גבוה יותר מאשר כשדורגו ללא שתכונותיהם היו ידועות.

טים פיליפס, פסיכיאטר מאוניברסיטת נוטינגהאם, מסביר את המניעים הביולוגיים לכך: "ההתרחבות של המוח האנושי העלתה באופן משמעותי את המחיר של גידול ילדים, כך זה נהפך לחשוב עבור אבות אבותינו למצוא בני זוג המוכנים ומסוגלים להיות הורים טובים לטווח הארוך. הצגת תכונות של דאגה לזולת בהחלט מספקת רמזים ברורים לכך, וגורמת לקישור שבין טוב הלב האנושי להעדפה מינית".

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.