print header

10 סיפורי תנ"ך שיתכן כי אכן התרחשו בעבר הרחוק

בתנ"ך מתוארים נסים רבים, ויש שיגידו גם סיפורים על טבעיים, אולם כמעט כל דבר שקשה להסביר מבחינה מדעית ניתן להגדיר כנס. בעבר לא היו לאנשים אמצעים לחקור ולהבין תופעות טבע שמתרחשות סביבם, אולם כיום יש בידינו שלל כלים שעוזרים לנו להבין מה באמת התרחש בעבר הרחוק, זאת בין היתר בהתאם לממצאים שאנו מגלים גם בימינו. יש שיגידו שהוכחות שכאלה נוגדות את סיפורי התנ"ך, אולם רבים מאמינים דווקא ההפך – שהן מאשרות שאכן התרחשו אותם סיפורים. היום אתם תגלו 10 הוכחות והסברים לכך שכמה מסיפורי התנ"ך הידועים ביותר ככל הנראה באמת התרחשו בעבר הרחוק של עמנו...

 

1. מגדל בבל

עדויות והסברים לסיפורי התנך: ציור של מגדל בבל
 
בסיפור מגדל בבל בני האדם החליטו לבנות מגדל גבוה שיגיע עד לשמים, ואלוהים שיבש את תוכניות אלו כשנתן להם שפות שונות שהקשו על התקשורת ביניהם. למשך זמן רב חוקרים האמינו שהסיפור הוא מיתוס ותו לא, אך כיום הם דנים על כך שיתכן כי מקדש אטמננקי הוא אותו מגדל בבל שעליו מסופר. המקדשים העתיקים של מסופוטמיה נקראו "זיגוראת", כשמשמעות השם בעברית היא "להיות גבוה" או "להיות בולט", ובנוסף מקדש אטמננקי נחשב לאחד המקדשים העתיקים שעבור בנייתם נעשתה המלאכה המאומצת והקשה ביותר. במקור המקדש הגיע לגובה 91 מטרים, אולם כיום נותרו ממנו רק חורבות.

2. חציית ים סוף

עדויות והסברים לסיפורי התנך: הצגה דיגיטלית של ים סוף נסוג
בספר שמות מסופר על כך שבני ישראל חצו את ים סוף כשמשה חצה אותו לשניים, וכיום מדען בשם קארל דרוס מצא הסבר לתופעה שהתרחשה. לפיו, בני ישראל אכן יכלו לחצות כך את ים סוף אם הכתה בו רוח במהירות של 95 קמ"ש אשר אכן יכלה ליצור גשר יבשתי זמני. תופעה דומה התרחשה בימינו במקומות אחרים בעולם, כמו למשל בימת אירי שבאמריקה הצפונית. לפי חוקרים שמצדדים בטענתו של דרוס, תופעת קריעת ים סוף ככל הנראה התרחשה למשך כמעט 10 שעות, במהלכן הים נסוג אט אט.

3. מכות מצרים

עדויות והסברים לסיפורי התנך: איור של מצרים בודקים את מי הנילוס האדומים
עוד בסיפור יציאת מצרים, מסופר על כך שמי הנילוס הפכו לדם במהלך המכה הראשונה מבין ה-10 שאלוהים הנחית על המצרים. חלק מהמדענים טוענים כי לא היה מדובר בדם, אלא באצה אדומה שמילאה את מי הנילוס וצבעה את מימיו באדום, אולם חוקרים אחרים טוענים שיתכן כי יצור חד תאי קטלני הרג דגים רבים במי הנהר וגרם לדמם למלא אותו. כך או כך, סברות שכאלו תואמות לדעת המדענים שטוענים כי אכן היו עשרת מכות מצרים, שהגיעו בצורת אסונות אקולוגיים שהובילו זה לזה. יתרה מזאת, אכן התגלו ממצאים לאסונות אקולוגיים שכאלה באותה תקופה לאורך מאות קילומטרים באזור מצרים.

4. מים מן הסלע

עדויות והסברים לסיפורי התנך: אבן גיר מלאה במים
 
בספר שמות מתואר במקרה שבו משה הכה בסלע ויצאו ממנו מים ואכן מדובר במאורע חריג, אולם כיום מדענים יודעים שאבני גיר, אשר קיימים בשפע במדבר שבאזור מסופוטמיה, הן מסיסות במים ואכן יכולות להכיל נוזלים שנאגרו בהן בכמויות אדירות. למצוא סלע שכזה זו לא מטלה קלה בכלל, אך יתכן שאותו סלע שהכה משה אכן היה סלע גיר שהכיל בתוכו נוזלים.

5. הסנה הבוער

עדויות והסברים לסיפורי התנך: איור של משה מול הסנה הבוער
בספר שמות מסופר שמשה ראה סנה בוער אשר אינו נשרף, ומדענים העלו את ההשערה שעל פיה משה חזה לא סתם בתופעה אל טבעית, אלא בתופעה שנקראת "אורות רעידת אדמה". תופעה זו גורמת לאבנים ומינרלים להקרין אור, והיא מתרחשת לפני או במהלך תנועות טקטוניות כמו רעידת אדמה או התפרצות געשית. עם זאת, הסבר שכזה עדיין אינו מספק את כל הדעות, ולכן חוקרים העמיקו את מחקרם והעלו את ההשערה כי הפעילות הגעשית שבגללה הופיעו אורות רעידת האדמה ישירות הייתה מתחת לאותו שיח. זה גרם לכך שהאדמה סביב הסנה הייתה לוהטת מחום, ותופעה שכזו אף נצפתה בנורווגיה, שם נראה שיח בוער שאינו נשרף באותם התנאים בדיוק.

6. מן מהשמים

עדויות והסברים לסיפורי התנך: איור של אנשים אוספים מן מהשמים
בזמן שבני ישראל הלכו במדבר במשך 40 שנה, הם הזדקקו למזון כדי לשרוד. לפי התנ"ך, אלוהים סיפק לבני ישראל מן מהשמים, אך מהו אותו מן מזין? מדענים מסבירים שהיה מדובר בהפרשה מתוקה שנישאה ברוח, אשר הגיעה מטפיל צמחים שתקף את השיחים באזור המדבר שבו היו בני ישראל.

7. השמדת סדום ועמורה

עדויות והסברים לסיפורי התנך: איור של החרבת סדום ועמורה
בספר בראשית מסופר על כך שאלוהים החריב את סדום ועמורה עם גשם של אש, וכיום חוקרים שחקרו כתבי יתדות מהתקופה המדוברת גילו שאסטרונום מן העבר הרחוק תיעד את העובדה שחזה במטאור שנחת על האזור. החוקרים אינם יכולים להגיד בוודאות שאותם כתבים נערכו בתקופה המדויקת שבה הוחרבה סדום ועמורה, אך זה אכן יכול להיות הסבר למקרה.

8. אליהו הנביא והאש מהשמים

עדויות והסברים לסיפורי התנך:איור של אליהו הנביא מול מזבח שעליו יורדת אש מהשמים
בתנ"ך מסופר על תחרות שערך אליהו הנביא עם נביאי הבעל, בה הם עלו על הר וניסו לבדוק איזה מבין האלים הוא האמיתי. כשאליהו הקים את המזבח שלו הוא שפך עליו מים, וכשסיים הוא התפלל לאלוהים שיוריד אש מהשמים, ואכן זה קרה. למרות שבתנ"ך מתואר שהשמים היו בהירים וללא גשם, מדענים מסבירים את התופעה כתנועה טבעית של ברק שבפגע במים מוליכי החשמל. זה קורה גם כיום באופן קבוע במקומות שונים בעולם, בהם השמים נראים בהירים לרגע אחד ולפתע משום מקום צץ ענן שמוביל ברקים אל פסגות הרים או גופי מים גדולים.

9. נפילת חומות יריחו

עדויות והסברים לסיפורי התנך: איור של בני ישראל סביב חומות יריחו
בספר יהושוע מסופר על כך שבני ישראל הגיעו לארץ המובטחת, שם הם נאלצו לכבוש את העיר יריחו. על פי הסיפור המקראי, בני ישראל התהלכו סביב החומות במשך שבוע ימים, בה בעת שהם תוקעים בשופרות, וביום השביעי נפלו חומות יריחו. כיום חוקרים סבורים שהחומות נפלו בעקבות רעידת אדמה שהתרחשה באזור, אשר ממצאים לה התגלו בחפירות שנערכו בשנים האחרונות.

10. המבול

עדויות והסברים לסיפורי התנך:
סיפור תיבת נח הוא אחד הידועים ביותר בתנ"ך, ובמשך שנים רבות מדענים היו בטוחים שמאורע שכזה לא יכול היה להתרחש מעולם. עם זאת, גאולוגים שחוקרים נהרות בעמקים שבוושינגטון שבארה"ב גילו שהם נוצרו בעקבות קרחון ענק ממדינת מונטנה שהציף את האזור ויצר את אותם העמקים והנהרות. כיום המדענים סבורים שאותו מבול שעליו מסופר בתנ"ך, התרחש בעקבות קרחון ענק שנמס באזור מסופוטמיה והציף את השטח כולו. 
האם האירועים האלה התרחשו כדרך הטבע או ביד אלוהים, זאת אתם תחליטו, אך מה שבטוח זה שהסיפורים הידועים האלו מההיסטוריה של עמנו ככל הנראה אכן התרחשו, ולא סתם תועדו בספר הספרים...

מקור התמונות: James PadgettJames St. JohnPeter K. Levy

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.