print header

תפיסת העולם של הבודהיסטית המפורסמת פמה צ'ודרון

פמה צ'ודרון (Pema Chödrön) היא נזירה בודהיסטית אמריקאית מפורסמת שספריה נחשבים לכמה מהטובים בעולם בתחום העזרה העצמית. צ'ודרון מקדישה את חייה להפצת ההתעוררות הרוחנית שהיא חוותה בעבר, וידועה בכך שהיא מציגה את העקרונות והעצות שלה בדרך פשוטה ונגישה לכל, שקל לאמץ וליהנות ממנה. בסיס האמונה שלה מונח על התפיסה שאנו לא יכולים להימנע משינוי ושעלינו לקבל גם את הכאב שמגיע איתו מפני שהכל ארעי בחיינו. אלו הן חלק מהעצות מעוררות ההשראה שלה לגבי החיים והדרך הטובה ביותר להתמודד איתם.
 
עצות רוחניות של פמה צ'ודרון: פמה צ'ודרון
 

1. אם אנחנו רוצים למצוא משמעות, עלינו להפסיק לרדוף אחרי כל כך הרבה דברים

צ'ודרון טוענת שאם לא נוותר על התקווה שיש מקום טוב יותר להיות בו וגרסה טובה יותר של עצמנו שאנו חייבים להיות – לעולם לא נמצא שלווה ביחס לאיפה שאנחנו ומי שאנחנו. רובנו נמצאים במרדף מתמיד אחר הדבר הבא שאמור לספק לנו יציבות ואושר, ובסופו של דבר גם משמעות. הבעיה היא שגם כאשר אנחנו משיגים את הדברים האלו, אנחנו לא מוצאים סיפוק משמעותי לאורך זמן מפני שאנחנו מסרבים לחיות את הרגע ולא לתת לפחד ולתקווה לנהל את המציאות שלנו. מבחינתנו העתיד אמור להיות טוב יותר, שלם יותר ובטוח יותר, אך בעצם כל מה שיש לנו באמת הוא ההווה, אז הרבה יותר חשוב לטפח אותו.

2. שום דבר לא נעלם לפני שהוא לימד אותנו את מה שאנחנו צריכים לדעת

צ'ודרון אומרת שגם אם נברח לקצה השני של העולם במטרה לחמוק מבעיה או מכשול איתם אנחנו מתמודדים, נפגוש את אותם מכשולים ובעיות גם במקום שאליו נגיע. לבעיות האלו אולי יהיו שמות וצורות אחרים, אך הן יהיו בבסיסן אותן בעיות, עד לרגע שנלמד את מה שאנחנו צריכים לדעת מאותו אתגר ונדע כיצד להתגבר עליו ולהעלים אותו.
עצות רוחניות של פמה צ'ודרון: אישה עם זרועות פתוחות באור שקיעה

3. אתה יכול להקשיב לפחד ולרחוש לו כבוד, אבל אם אתה לא עושה את מה שהפחד אומר לך לעשות, אין לו כוח עליך

טענה מרכזית מאוד בתורתה של צ'ודרון היא שהחיפוש אחר ביטחון לא מביא דבר חוץ משמחה רגעית. למשל, אנחנו בטוחים שאם הזוגיות והקריירה שלנו יהיו יציבות ובטוחות נמצא מקום מרגוע ואת האושר האמיתי שלנו בחיים, אך החיפוש הנואש הזה מגיע מהפחדים העמוקים שבתוך כולנו, והוא מתעלם מהעובדה שהכל זמני. איננו יכולים להגן על עצמנו מהשבריריות והארעיות של הקיום. 
 

4. פחד הוא התגובה הטבעית להתקרבות לאמת

צ'ודרון משתמשת בדימוי מהטבע כדי להציג בספרים שלה את נושא הפחד שלנו משינוי ופתיחות. לדבריה צמחים וענפים גמישים הם אלו שיכולים לשרוד סערות קשות בעוד שעצים נוקשים יכולים להיעקר או להישבר בשעת סופה. חשוב לזכור שרוב הפחדים שלנו מבוססים על השערות, חוסר פעולה והעדר מודעות, אך אם נפגין פתיחות לשינוי ולקולות חדשים ונצעד קדימה במקום להתבוסס בפחד ובצמא שלנו לביטחון, נגלה את הכוח שלנו ואת האמת שמונחת בלבנו.
עצות רוחניות של פמה צ'ודרון: יד נשלחת אל עבר אור השמש באופק

5. לחיות זה להיות מוכנים למות שוב ושוב

מחזוריות החיים לפי צ'ודרון נעה מכאוס לסדר ובחזרה. התהליך הזה הוא בלתי נמנע ולכן עלינו לחבק את השינוי ולהבין את השחרור שבידיעה שדברים תמיד נמצאים בתנועה. צורת הראייה הזאת מאפשרת להביט על שינויים כמרגשים ומעוררי השראה במקום כמפחידים ומדכאים. אנחנו צריכים לתת מקום לשמחה ולאבל, מבלי להשתיק את אחד מהם, כדי ליהנות ולחוש בריפוי אמיתי.

6. אנחנו לא צריכים התרה של בעיות, אלא פתיחות נפשית שתאפשר לנו לחיות עם סתירות פנימיות ועמימות

על פי צ'ודרון התעוררות רוחנית "מסתתרת" ברגעי האושר והכאב שלנו, ברגעי בלבול וברגעים שהתובנה מפתיעה אותנו ועוזרת לנו לקבל נקודת מבט חדשה. ההתעוררות הזו אפשרית בכל רגע במהלך חיי היומיום הרגילים שלנו, ואנחנו חייבים לתת מקום לחוסר הוודאות שלנו, ולרגעים בהם לא הכל ברור ומוחלט עבורנו.
עצות רוחניות של פמה צ'ודרון: גבר יושב ונשען על עץ בפארק

7. סבל הוא חלק בלתי נמנע של החיים

אנחנו יכולים להשתמש בסבל האישי שלנו כשביל לחמלה לאחרים ברגע שאנחנו נותנים לכאב של העולם לגעת בלבנו. עלינו להבין שסבל איננו עונש על משהו כפי שעונג איננו פרס. רגעים של סבל הם הזמנים היחידים שבהם אנחנו מבינים מה קורה - כאשר הקרקע נשמטת מתחת לרגלינו ואנחנו יכולים להשתמש במצבים האלה כדי לבחור האם אנחנו מעדיפים לעורר או להרדים את עצמנו.

8. לעולם אל תתייאש מעצמך ואז לעולם לא תתייאש מאחרים

זה מאתגר לא לחסום איש מלבנו ולא להפוך אותו לאויב, בעיקר משום שזוהי נטייה של רבים מאיתנו. הניסיון למצוא אנשים "טובים" ו"רעים" מוחלטים הוא הדרך שלנו לשטות בעצמנו כדי להרגיש נינוחות וביטחון. נוקשות וביקורתיות מחליפים חמלה ואהבה והופכים להרגל שקשה להשתחרר ממנו. עלינו להיות הסנגורים הטובים ביותר של עצמנו ולהציע את אותה הבנה שאנחנו מעניקים או רוצים להעניק לאחרים. גם כאשר אנו מביעים כנות כלפי אחרים, היא חייבת להיות עם הומור, טוב לב ואדיבות, אחרת היא עלולה להיות פשוט נבזות וחוסר נימוס.
עצות רוחניות של פמה צ'ודרון: אנשים עומדים על גבעה מול שקיעה

9. כשאנחנו חווים אכזבה גדולה, איננו יודעים אם זה סוף הסיפור וייתכן שזו רק ההתחלה של הרפתקה נפלאה

מסע חדש לפי צ'ודרון צריך להתחיל ללא תקווה להשגת יציבות, שכן הרבה מאוד פעמים מדובר במתכון לאכזבה. רגשות כמו מבוכה, טינה, כעס, קנאה ופחד אינן בשורות רעות. למעשה, כשהרגשות האלו עולים אלו רגעים עם בהירות גדולה שמלמדים אותנו מה המקום שבו אנחנו מתקשים ותקועים, או כאלו שעתידים להוביל אותנו למקום טוב יותר בסופו של דבר. 

10. עלינו לעשות הכל כאילו זה הדבר החשוב בעולם ובו זמנית לדעת שהוא חסר חשיבות לחלוטין

לפי צ'ודרון אנחנו כמו ילדים שבונים ארמון בחול ומקשטים אותו בצדפים ואבנים. הארמון הוא שלנו ומחוץ לתחום עבור אחרים, עד כדי כך שאנחנו מוכנים לתקוף את מי שמאיים לפגוע בו. למרות ההיקשרות שלנו למבנה שיצרנו, אנחנו יודעים שהגאות תגיע ותסחף את הארמון שלנו לים. המטרה שלנו בחיים היא ליהנות מהארמון שלנו במלואו מבלי לפתח כלפיו רכושנות ולהיות תלויים בו. כאשר הזמן יגיע, עלינו לאפשר לו להתמוסס חזרה אל הים מבלי להילחם בכך או להתאבל על כך יותר מדי.
 
מקור התמונות: cello8/wikimedia
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.