print header

10 לקחים חשובים לחיים שכולנו חייבים לזכור

מסע החיים לוקח אותנו למקומות לא צפויים לעתים ואם אנחנו נדע לשים לב ובאמת לבחון את חיינו, נוכל ללמוד לקחים רבים לאורך הדרך. כל אדם שאנו פוגשים וכל מצב בו אנו נמצאים מהווים הזדמנות למידה מצוינת, ופעמים רבות אנו מרגישים שהגענו למסקנות מוחלטות בנוגע לחיים ולאופן בו אנו צריכים להתנהל. למרות זאת, חשוב לזכור שהחיים הם תהליך ארוך של למידה, ואין רגע אחד בו אנו יכולים להיות בטוחים שאנחנו יודעים את כל מה שאנחנו צריכים. כאשר אתם מרגישים שכבר למדתם את כל מה שצריך לדעת, זכרו גם את 10 לקחי החיים הבאים שחשובים להתקדמות שלכם, וקל מאוד לשכוח אותם.
 
אישה פוסעת ביער
 

1. היו נלהבים אך מציאותיים

כשאנחנו רוצים להשיג משהו, או שעולה בראשנו רעיון מסוים, אנו נוטים להתלהב יתר על המידה לפעמים, מה שעלול לעוור אותנו ולהסתיר את מה שעומד מולנו באמת. לכולנו יש נקודות חוזק וחולשות שאנו צריכים להיות מודעים אליהן, וחשוב להבין שלעתים מה שאנחנו רוצים שיקרה לא תמיד יכול לקרות בגלל דברים שלא תלויים בנו. לצד ההתלהבות, עלינו להיות מציאותיים ולזכור שהחיים לא תמיד מתגמשים בהתאם לרצונות שלנו. את לא תפיסה מחשבתית שצריכה לגרום לכם לעצבות, שכן המציאות הזו היא חלק מהחיים והיא לא תמיד תאפשר לנו לעשות את מה שאנחנו רוצים. לכן חשוב שתשקיעו את כל מאמציכם ברצונות שלכם, אך זכרו שלצד ההתלהבות והרצון יש סיכוי לכישלון וזה לא אמור להניא אתכם ממה שאתם רוצים, אלא פשוט להיות בתודעה שלכם כתוצאה אפשרית. גם אם תיכשלו תדעו שניסיתם לעשות משהו כדי להצליח, וזה חשוב יותר מכל התלהבות רגעית.

2. יש הבדל בין רשימת מטרות ובין רשימת משאלות

לאחר שהבנתם שיש לכם מטרות כלשהן ואתם רוצים לנסות להשיג אותן למרות הסיכוי לכישלון, מה אתם עושים? האם אתם שומרים את המחשבות בראשכם ומחכים לנס שיגשים עבורכם את המטרה שלכם? אם כן, הרי הצבתם לעצמכם רשימת משאלות ולא רשימת מטרות מציאותית. אנשים רבים נוטים לעשות זאת, אך חשוב לזכור שרשימה כתובה או כזו שיצרתם בראשכם היא חסרת תועלת אם אינכם עושים דבר כדי להפוך את הפריטים שמופיעים בה לעובדה קיימת. אם אתם רוצים משהו בחייכם, אף אחד לא יוכל להשיג אותו במקומכם, ולכן חשוב שלא תחכו לנס, אלא תצאו לפעולה ותעשו כל שביכולתכם כדי לקבל את מה שאתם רוצים.
אישה אוחזת בשתי ידיה בעיניים עצומות

3. האנשים סביבכם וההצלחה שלהם הם לא חד ממדיים

פעמים רבות אנו נוטים להרכיב לעצמנו הגדרות בראשנו על העולם, שהן לא תמיד מדויקות, כמו כסף=אושר או זוגיות=שמחה. ההגדרות הללו מונעות מאיתנו לראות את האנשים שעומדים מולנו כפי שהם, ואסור לנו להניח הנחות לגביהם בגלל מאפיין אחד שהוא בולט בעינינו. אם למשל אתם רואים איש עסקים מוצלח לפניכם, אל תניחו שהוא מאושר בכל עת רק בגלל שהוא נראה עשיר, שכן הוא בן אדם בדיוק כמוכם שעובר תהפוכות רגשיות וקשיים בחייו. השתדלו לראות את התמונה המלאה של חיי האנשים שאתם פוגשים, במקום להסיק מסקנות שעלולות למנוע מכם להכיר כאלה שיכולים להיות חשובים לכם ולתרום לחייכם בצורה שלא חשבתם עליה.
 
 

4. כישרון לא שווה להצלחה

כמה אנשים מוכשרים הכרתם בחייכם ופשוט חשבתם עליהם "איזה בזבוז"? למרבה הצער, יש אנשים רבים שניחנו בכישרון טבעי לדברים מסוימים, אך בגלל פחד מכישלון, חוסר מוטיבציה, חוסר יכולת להתחייב וכדומה, הם לא השיגו את הדברים הנפלאים שהם יכלו להשיג בזכות כשרונם. אמנם קל יותר להסתכל מהצד ולראות את האנשים האלו מאשר לבחון את עצמנו באותה מידה, אך חשוב שנדע לעשות גם את זה. אם גם אתם ניחנתם בכישרון טבעי בתחום שאתם אוהבים, להשאיר אותו בגדר כישרון בלבד הוא מעשה עוול לעצמכם. עצלות וחוסר רצון ולנסות להשתמש ביכולות שלכם כדי לקדם את עצמכם יגרמו לכם לבזבז אותן לשווא ולהתחרט על כך בהמשך החיים, וזו לא חרטה שאתם מעוניינים בה.
יד צובעת ציור עם מכחול

5. החלטות רגשיות הן החלטות שגויות לרוב

בסערת רגש שאנו מרגישים לעתים, קורה שאנו עושים החלטות שבטווח הקצר וגם הארוך מתגלות כשגויות. זה יכול להיות משפט פוגעני שאנו מפנים כלפיי אדם שקרוב אלינו, התפטרות ברגע של תסכול בעבודה ועוד דברים רבים שאינם תמיד מועילים לנו. החלטות שנובעות מרגשות אינן תמיד הנכונות עבורנו, וחשוב להרחיק את עצמנו מהמצב לפני שנעשה משהו שאין חזרה ממנו. אם למשל אתם נמצאים בריב עם בן או בת הזוג, או שאתם מרגישים תסכול בעבודה, צאו מהחדר למשך מספר דקות, נשמו עמוק והשתדלו להירגע. כמה שעות לאחר המקרה, בחנו אותו בראייה רחבה ולא רגעית, וחשבו כיצד צריך לנהוג. אם הגעתם למסקנה שההחלטה האימפולסיבית שהתכוונתם לעשות בגלל סערת רגש לא תועיל לכם, אל תעשו אותה. לעומת זאת, אם גם בבחינה מעמיקה מצאתם שאותו רגש תואם גם למה שאתם חושבים, כדאי לנקוט בצעדים שיטיבו עמכם וימנעו מכם להיכנס לסערת רגשות חדשות לבקרים.

6. לשינה מספקת בלילות יש השפעה מכרעת על הימים שלכם

זה אמנם נשמע מובן מאליו, אך רבים מאיתנו נוטים לקבל את העצה לישון מספיק כהמלצה ותו לא. לשינה יש השפעה עצומה על צלילות המחשבה שלנו וגם על התפקוד הגופני שלנו, ולכן אסור לזלזל בה, ויש לנסות ולישון לפחות 7 שעות בכל יום. עם הזמן תתחילו להרגיש נמרצים יותר, תזכו במוטיבציה גבוהה וגם אופטימיות גדולה יותר – שכולם תוצרים של הליכים ביולוגיים שנגזרים משנת לילה טובה. יש לקחים רוחניים רבים שעלינו לזכור, אך גם לגוף שמניע אותנו יש חשיבות רבה, ועלינו להתייחס אליו בהתאם.
גבר עם משקפי שמש ישן על הדשא כשידיו כרוכות מתחת לראשו

7. יש בעולם סוגים שונים של חכמה

אנשים רבים נוטים למדוד את טיבו של אדם לפי רמת הידע הכללי שלו או ההשכלה שלו, אך זה לא תמיד נכון מפני שיש בעולם סוגים רבים של חכמה, והם לא תמיד קשורים לכמות הספרים שאדם קרא או לא קרא בחייו. יש למשל אנשים שמצטיינים בקריאת רגשות של אחרים, כאלו שיודעים לפתור מצבים בעייתיים בצורה בלתי רגילה או לסייע לאנשים שמתקשים בתחומים מסוימים, ואין להם השכלה רשמית בתחומים הללו. זהו לקח שחשוב שתבינו גם בנוגע לעצמכם ולא רק לגביי אנשים אחרים. אם אתם נמצאים בסביבת אנשים ולא בקיאים במיוחד בנושאי השיחה, אל תרגישו רע. יכול להיות שאת מה שאתם יודעים וחוויתם אף אחד מהם לא יבין או יעבור לעולם, ואסור לכם לשפוט אחרים או את עצמכם בחומרה ברגעים של חוסר ידע. 
 

8. משוב שלילי יכול להיות חשוב יותר ממשוב חיובי

אם נהיה כנים עם עצמנו, אף אחד מאיתנו לא אוהב לקבל משוב שלילי, גם אם זה מוצדק. למרות זאת, זה לא מציאותי לצפות שלאנשים לא יהיה משוב שלילי עלינו, בייחוד אם אנחנו מבלים איתם על בסיס יומי בסביבה שבה ניתן לעשות טעויות. כשאתם עומדים בפני ביקורת או משוב שליליים, השתדלו לא לפטור אותם מיד, אלא חשבו על מה שנאמר לכם, הפנימו את המילים והיו כנים עם עצמכם. חשוב שתדעו לתקן טעויות שאתם עושים בעבודה או ביחסים אישיים, כך שתוכלו להשתפר ולפתור את הבעיות שלכם, מה שיתרום לכם וישפר את חייכם בדרך שמחמאות לא תמיד יכולות לעשות.
גבר ואישה בלבוש עסקי מדברים יחד לצד שולחן עץ

9. חשוב לזהות דברים שאנו לא מעוניינים בהם בחיינו

לדברים שאנו רוצים בחיינו יש חשיבות גדולה, אך חוץ מהם, חשוב שנדע לזהות גם דברים שאנו לא רוצים. אם תתמקדו בכל עת רק בביצוע של הרצונות שלכם, תגלו שעל הדרך לא הצלחתם למנוע את מה שאתם לא מעוניינים בו, מפני שלא התאמצתם כדי לעשות זאת. על מנת שלא תיתקלו בדברים לא רצויים בדרככם, פעלו כדי למנוע אותם ולא רק כדי לקדם את המטרות שלכם. כך תמזערו את הקשיים שיקרו בחייכם וגם תמנעו מעצמכם טעויות שתצטרכו להקדיש זמן לתיקונן - זמן שיכולתם להשקיע בדברים אחרים.

10. הפעולות שלנו הן באחריותנו הבלעדית

הכי קל עבורנו להטיל אשמה על אחרים כשמשהו משתבש בחיינו, אך במרבית הפעמים אנחנו אלה שאחראיים לגורלנו. לפעולות שלנו יש השפעה ישירה על מה שמתרחש לנו וסביבנו, ולכן הטלת אשמה על אחרים לא תורמת לאף אחד, ובהחלט לא לשיפור המצב שנוצר. אם אתם מתכוונים לנקוט בפעולה מסוימת תוך ידיעה שיכולות להיות לה השלכות שונות, האחריות עליה ועל התוצאות שלה היא בידכם בלבד, ואם אינכם מסוגלים לעשות זאת, אתם תכשילו את עצמכם שוב ושוב כי לא תדעו לזהות את הבעיות שטמונות במה שאתם עושים. כדי שלא תהיו עבדים לטעויות שלכם, דעו לקחת עליהן אחריות, והיכולת לראות דברים בצורה צלולה תבוא עם הזמן ותשפר את חייכם.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.