print header

18 שאלות שיעזרו לכם לשנות את חייכם לטובה

החיים שלנו הם מרוץ שלא נעצר לרגע ורבים מאיתנו מנהלים את שגרת היומיום על "טייס אוטומטי" בלי לבצע התאמות ולשאול שאלות בקשר לדברים שלא מקבלים מספיק תשומת לב באופן שוטף. מומחים רבים מודעים לתופעה הזאת ולכן הם ממליצים לכל אחד ואחת להיות ביקורתיים ולשאול את עצמם מספר שאלות מפתח שיכולות לעזור להם לקבל תובנות משמעותיות לחיים. שאלות המפתח האלו, כמו ה-18 שאתם עומדים להכיר, גורמות לנו להתמודד עם הדברים שבאמת מפריעים לנו בחיים ועם תחומים שרוב האנשים נוטים להדחיק. אז אם נמאס לכם להרגיש תקועים במקום ואתם לא מפחדים לשאול את השאלות שיקדמו את חייכם קדימה בצעדי ענק, המשיכו לקרוא...
 
שאלות חשובות לחיים מאושרים: אישה מחייכת עם פרחים בשיער

שאלות כלליות

המקום הכי טוב להתחיל בו הוא חיי היומיום והשגרה שלנו, אותם אפשר לנתח בקלות בעזרת כמה שאלות של כן ולא. את השאלות האלו כדאי לשאול את עצמכם פעמיים-שלוש בחודש באופן אקראי, ואתם גם ממש לא חייבים לעשות שימוש בכולן. ענו על השאלות האלו בכנות וביחס לתקופה האחרונה של חייכם, לא רק על היום ואתמול, אלא על פרק זמן משמעותי יותר.
 

1. האם אני מאושר?

2. האם אני אסיר תודה על משהו?

3. האם אני אוהב את העבודה שלי?

4. האם אני מקדיש מספיק זמן להתפתחות שלי?

5. האם אני מרגיש טוב?

הסיבה לכך שהשאלות הקצרות האלו הן חשובות כל כך היא שבכל פעם שאתם עונים "לא" לאחת מהן, אתם צריכים לשנות בדרך כלשהיא את אסטרטגיית החיים שלכם. רבים מאיתנו מבלים את חייהם בהרגשה רעה, בלי להודות על מה שיש לנו ובלי להעריך את מי שאנחנו באמת. אם אתם מזהים את המצב הזה כשהוא רק מתחיל להתפתח ולא נותנים לו להפוך לשגרה שוחקת וקבועה של חייכם, אתם תוכלו לשנות אותו באותה המהירות. 
 
למרות שלמרית עין התשובות לשאלות האלו עוסקות בכם, זה לא בהכרח המצב. כשאתם במצב רוח טוב אתם מעודדים את הסביבה שלכם ומשפיעים עליה לטובה, ואם אתם לא מאושרים הדבר ככל הנראה פוגע באנשים שיקרים לכם. התמקדות בנושאים האלו לא הופכת אתכם לאנוכיים, ולמעשה ברגע שתתחילו לטפל בעצמכם טוב יותר תגלו שאתם יותר נעימים לסביבה, פחות קנאים, אתם מחייכים יותר וגם יש לכם יותר משאבים נפשיים כדי לעזור לאחרים. 
שאלות חשובות לחיים מאושרים: גבר מרים אגודל לכיוון המצלמה

שאלות בקשר לעבודה

מי מאיתנו שעובד במשרה מלאה מבלה חלק ניכר מהחיים שלו במקום העבודה, אז זה לא מפתיע שחשוב שמקום זה יספק אותנו. לדעת מומחים מסוימים ההשפעה הזאת הרבה יותר חשובה מגורמים אחרים שאנשים לרוב מייחסים להם חשיבות רבה, כמו למשל ביטחון תעסוקתי, מרחק מהבית, תפיסה חברתית של התפקיד וכדומה. זו הסיבה לכך שרצוי לכם לשאול את השאלות הבאות:
 

6. אילו דברים חדשים אני לומד? – לדעת רבים זו השאלה החשובה ביותר ביחס לנושא הזה, כי כשאנו לומדים משהו חדש אנו מרגישים התפתחות אישית שמחזקת ומשמחת אותנו.

7. לאיזה כיוון הקריירה שלי הולכת? – כולנו צריכים חזון מסוים בקשר לעתיד שלנו. הוא לא חייב להוביל לכיסא המנכ"ל או לחשבון בנק מנופח, אבל הוא צריך להיות קיים.  

8. עד כמה העבודה שלי משמעותית? – או במילים אחרות, עד כמה אתם מרגישים מסופקים מהעבודה שעשיתם בסוף כל יום.

9. מה אני יכול לעשות שאני לא עושה כרגע? – בעבודה, וגם בבית, תמיד יש מה לעשות שאף אחד לא עושה. נכון שלרוב לדברים האלו אנשים לא מקדישים תשומת לב (הרי זאת הסיבה שאיש לא עושה אותם), אבל לפעמים זה מפתיע לגלות איזה שינוי מדהים לטובה מתרחש כשמישהו מתחיל לעשות אותם. דוגמאות טובות לכך יכולות להיות טיפוח עציצים במשרד או יצירת לוח ימי הולדת לחברי הצוות שלכם.

10. איך אני יכול לשפר את מה שאני עושה? – שיפור תפוקת או איכות העבודה שלכם בהכרח תוביל לכך שתהיה לכם יותר השפעה על סביבת העבודה ויותר יכולת לפתור בעיות. שני הדברים האלו מובילים להערכה שמשפרת את שביעות הרצון ובאופן אידאלי גם את גובה המשכורת.

שאלות חשובות לחיים מאושרים: פגישת עבודה של שלוש נשים

שאלות בקשר למשפחה

חוץ ממקום העבודה, המשפחה היא המסגרת הכי גדולה בחיים שלנו מבחינת נפח זמן והיא כנראה המשמעותית ביותר מבחינת שלוות הנפש. כדי לשמור על משפחה מאושרת ועל תחושת הסיפוק ושביעות הרצון שלכם כחלק ממנה, שאלו את עצמכם את השאלות הבאות, שיעזרו לכם להגיע למסקנות חיוביות ולבצע מהלכים שימנעו ריבים ותסכולים מיותרים.

 

11. מתי בפעם האחרונה דיברתי עם X על הבעיות שמפריעות לו או לה? – כל אחד מבני המשפחה הקרובה שלכם הוא עולם ומלואו של התלבטויות, מאבקים, ניצחונות והספדים. נסו להישאר עם האצבע על הדופק ולא להזניח את בני הזוג שלכם לטובת הילדים או את הילדים הגדולים לטובות הקטנים וכדומה.

12. איך נראה הבילוי המשפחתי המושלם? – אף אחד לא מסוגל לצאת לחופשה המשפחתית המושלמת באופן קבוע מתי שהוא רק רוצה, אבל אם תזהו מספר מרכיבי מפתח ממה שיוצר את הבילוי המשפחתי המושלם שלכם, לא בהכרח יהיה צורך בכך. תוכלו פשוט לשלב את אותם הדברים שגורמים לכם הנאה רבה בשגרת החיים שלכם באופן קבוע, או לבצע חריגות קטנות מהשגרה הקבועה כדי לתבל את החיים בדברים שאתם הכי אוהבים או במשהו שדומה להם.

13. איזה כישורים הכי חשוב לפתח אצל הילדים כרגע? – יום אחד תתעוררו בבוקר ותגלו שהילדים שלכם כבר גדולים, אבל הם לא יודעים איך להפעיל את מכונת הכביסה, לשטוף את הבית או לנהל את חשבון הבנק שלהם. אז כדאי שתפעלו כבר היום כדי למנוע את המצב הזה, זהו את התחומים שעליהם רצוי לשים דגש ותעשו זאת בכוחות משותפים עם שאר בני הבית.

שאלות חשובות לחיים מאושרים: ילדה קטנה כותבת במחברת
14. באילו תחומים קשה לכם לסמוך על בני המשפחה שלכם? – אף אחד בבית לא יודע לקפל את הבגדים כמו שצריך? כשמישהו אחר עושה קניות הפריטים שלכם תמיד נשכחים? רק לכם יש מושג איך נראה המוסך של המכונית? במקום להתרגז בגלל הדברים האלו, זהו אותם מראש והחליטו האם אתם רוצים "לקחת עליהם בעלות" באופן מוחלט או לפתח אצל שאר חברי המשפחה את היכולות האלו. 

שאלות בקשר לרמת היצרנות שלכם

עד עכשיו רוב השאלות שהוצגו סיפקו לכם תשובות עם מידע יקר ערך בקשר לשיפור החייכם שלכם, אבל אם לא תקומו ותעשו משהו בקשר אליהם, שום דבר לא ישתנה. אז איך מקבלים זריקת מוטיבציה שתגרום לנו להתחיל לפעול? אין פתרון קל לבעיה הזאת, צריך פשוט להתחיל לעבוד – ומי שעובד חכם יותר מצליח יותר, אז היעזרו במידע שתשאבו מהשאלות הבאות: 
 

15. מה עומד בראש סדר העדיפות שלי כרגע? – כמו שאלות אחרות ברשימה הזאת, אין לשאלה הזאת תשובה קבועה, וזה בסדר גמור. זה טבעי שסדר העדיפויות שלנו ישתנה כל הזמן, ולמעשה אם הוא לא עושה זאת זה סימן קצת מדאיג. בכל פעם שהתשובה לשאלה הזאת משתנה, כנראה שגם התשובות לשאלות הבאות ישתנו, ובהתאם לתשובות שתעניקו לעצמכם תוכלו לנווט את חייכם למקום טוב יותר.

16. מה אני צריך להפסיק לעשות? – מטרת השאלה הזו היא למצוא את הפעילויות וההרגלים שגוזלים זמן יקר ערך משעות הפנאי והעבודה שלכם. ברגע שתאתרו אותם תוכלו לבחור האם אתם מתנתקים מהם באופן מוחלט או שאתם מגבילים את פרקי הזמן שאתם מקדישים להם כדי שתוכלו להתמקד במה שנמצא בראש סדר העדיפויות שלכם.

שאלות חשובות לחיים מאושרים: גבר מביט על שעון היד שלו

17. אילו משימות אני דוחה שוב ושוב? – לכולנו יש מטלות או רצונות לבצע דבר מה, שתמיד זוכים ליחס של "מחר אני אטפל בזה" או מחשבה אחרת באותו הסגנון. אין בכך בושה, אבל סביר להניח שהעניין הזה מטריד אתכם. לכן, רצוי שתאגדו את כל אותן המשימות שאף פעם לא נעשות במקום אחד, תחליטו האם כולן באמת חשובות ברמה שמצדיקה "ייסורי מצפון", היפטרו מאלו שלא וקדמו את הביצוע אלו שכן במהירות הרבה ביותר.

18. האם אני צריך לקבל סיוע? – לאף אחד אין את הכלים והיכולות להתמודד עם כל משימה בכוחות עצמו, לכן לפעמים זה רעיון טוב לעצור לרגע ולשפוט את ההתמודדות שלנו עם בעיות מהצד. יכול להיות שבמקום ללמוד לבד איך לבצע תהליך מסוים בעבודה אפשר לבקש עזרה מעובד ותיק יותר, ואולי במקום להתעקש על ביצוע שיפוץ כלשהוא בבית לבד עדיף להתייעץ עם איש מקצוע שיחסוך לכם זמן וכסף על תיקונים מיותרים בעתיד.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.