print header

כך תשפרו את חיי החברה שלכם ותחיו חיים מאושרים

אנחנו יכולים לבחור לחכות שדברים יתחילו לקרות מעצמם ושהסביבה שלנו תשנה את המציאות שבה אנו חיים, או לבחור ליהנות מהחיים ככל הניתן ולנצל כל יום עד תומו בעצמנו - ההחלטה היא בידינו. גם כשמדובר ביצירת חיי חברה עשירים והפקת המרב מכל יום, האחריות העיקרית טמונה בנו, בדרך שבה אנו מפרשים מצבים בראשנו ובהתנהלות שלנו. הפילוסוף והוגה הדעות המוכר והמוערך וויין דייר, ששינה את חייהם של אינספור אנשים ברחבי העולם הודות לספריו ולסרט "השינוי" שמבוסס על אחד מהם, גורס כי ביכולתנו לשלוט על המציאות והחוויות שלנו וליהנות מחיי חברה עשירים ומספקים, ו-8 התובנות הבאות יסייעו לכם לעשות זאת בצורה הטובה והקלה ביותר. 
 
כיצד לשפר את חיי החברה ואת חייכם

1. הבינו כי מערכות היחסים שלכם נמצאות בתוך הראש שלכם

מערכות היחסים שלכם עם הסובבים אתכם נמצאות אך ורק בראשכם. זאת אומרת שהדרך שבה תחליטו להבין את חבריכם ומכריכם והפרשנות שתעניקו למעשיהם ולמילותיהם, הן אלה שישפיעו על הרגשות שלכם כלפיהם. אין לנו יכולת לשלוט על מעשים של אחרים ולא נוכל לקבוע את התנהגותם, כך שכל שנותר לנו לעשות הוא לבחור כיצד להתייחס להתרחשויות השונות ולנסות לעבד את הנתונים באופן חיובי ככל הניתן. לא בכדי טוענים שאנשים אוהבים חיים בעולם אוהב ואנשים עוינים חיים בעולם עוין, בזמן שמדובר באותו העולם. אם תבחרו לשנות את הדרך שבה אתם מסתכלים על דברים, הם בהכרח ישתנו. 
 
עצרו לרגע, בדקו את הרגלי החשיבה והציפיות שלכם ומצאו דפוסי התנהגות שעשויים לפגוע בכם ובחבריכם. אמנם זו לא פעולה קלה או נעימה, אבל הנבירה הזו במוחכם תסייע לכם לגלות את הרגלי הפרשנות השליליים שסיגלתם לעצמכם במשך שנים רבות. במקום להתייחס אל עצמכם כמשקיפים מקריים למצבים שונים בחיים, בחרו לתת פרשנויות חיוביות יותר ובהמשך תבחינו כי השינוי יגיע, והעולם ישתנה לאיטו.

2. שחררו את הצורך שלכם בקבלת אישור מאחרים

"אנשים שמחפשים אישור מהסובבים אותם ותרים אחריו ממעטים לקבלו, ואנשים שלא זקוקים לאישור מקבלים כמות נאותה ממנו", כך טען הפילוסוף וויין דייר, ואכן ההחלטה לבצע פעולות מסוימות או להימנע מהן מושפעת לא פעם מהאישור ומהתגובה שנקבל מהסביבה שלנו. חשבו על זה; כבר בילדותנו, כשאנו נמצאים בבית הספר, הציונים הם אלה שמעידים על היכולות שלנו וקובעים האם אנחנו מספיק טובים, ובעקבות זאת קל מאוד ליצור חיים שלמים שבהם אנו מחפשים אחר האישורים הללו. הבעיה היא שהצורך הזה יוצר תלות, ואנשים מבחינים בכך בקלות ולא יבוששו לנצל זאת לטובתם ולתמרן אתכם, או שפשוט לא יאהבו את העובדה שאתם כה תלותיים, ויבחרו להתרחק מכם. מנגד, אנשים שלא מחפשים אחר אישורים הם אלה שלעתים מצליחים להשיג יותר ממה שהם חשבו שיעזו לנסות. 
 
אם אתם נמנים על האנשים שצריכים אישורים בחייהם, נסו להרפות ולהפחית את כמות המקרים שבהם אתם מחפשים אותם למשך זמן מה, ובדקו מה מתרחש. ככל הנראה אתם תהיו מופתעים כשתיווכחו כי התגובות מהסובבים אתכם לא יבוששו להגיע באופן טבעי ולא כי דרשתם אותן, וכן ההרגשה הנפלאה שתחושו תעניק לכם אנרגיות נהדרות וחיוביות. 
כיצד לשפר את חיי החברה ואת חייכם
 

3. הימנעו משיפוטיות

פעמים רבות, בזמן שאנו שופטים אנשים אחרים, יתכן כי נרגיש טוב יותר עם עצמנו רק מעצם העובדה שאנו חשים עליונים וטובים יותר מהם בזמן הטפת המוסר. עם זאת, ישנן מספר סיבות טובות שמצדיקות את המאמץ שרצוי להשקיע כדי להימנע מלשפוט את האחר. ראשית כל, אנשים לא אוהבים שמטיפים להם ולא נהנים להיות במעמד שכזה, מה שמוביל לעובדה שמדובר בבזבוז זמן מוחלט. במקום, אתם יכולים להשקיע את זמנכם בעשיית פעילויות מהנות ויצירת מצבים חיוביים.
 
בנוסף, מה שאתם מזהים כבעייתי אצל אדם אחר, הוא לעתים קרובות מה שאתם לא אוהבים בעצמכם. לפיכך, אם אתם שופטים אנשים אחרים באופן עקבי על המראה או האינטליגנציה שלהם, אתם ככל הנראה נוטים לבקר את עצמכם באותן הנקודות בדיוק, כפי שוויין דייר גרס: "כשאר אתה שופט את האחר אתה לא מגדיר אותו, אלא אתה מגדיר את עצמך". נסו להרפות מהצורך לבקר ולשפוט את הסובבים אתכם, ופעולה זו לא רק תסייע לכם להיות אנשים נעימים יותר, אלא גם תעזור לכם להפסיק להיות כה נוקשים עם עצמכם. 

4. תיהנו מהרגע

אחת מהטכניקות הטובות ביותר לשפר את הכישורים החברתיים שלכם היא פשוט ליהנות מהרגע. זאת אומרת שבמקום להילחץ ולהיות מודאגים מפגישה או משיחה עם אדם חדש, יש לגייס גישה אחרת, רגועה, חברית וקרובה יותר. כל שעליכם לעשות הוא להעמיד פנים ולדמיין שאתם נפגשים עם אחד החברים הטובים ביותר שלכם, כך שתוכלו להתחיל את הפגישה ממקום חיובי, ללא כל לחץ מיותר ומעיק.
 
אפשרו לעצמכם להגיע למקום חיובי ורגוע ללא טרדות וחששות, בדיוק כפי שאתם חשים בסביבת האנשים שאתם אוהבים. השיטה הזו לא רק תגרום לכם להיות שלווים יותר, אלא גם תסייע לכם ליהנות ממפגש עם אנשים חדשים, ובאותה העת הם ייהנו לשהות במחיצתכם.
כיצד לשפר את חיי החברה ואת חייכם

5. זכרו שכולם אוהבים אנשים חיובים

לאחר שבסעיף הראשון התייחסנו לעובדה שאנו יכולים לשלוט בדרך שבה אנו תופסים אנשים אחרים, חשוב מאוד לעשות זאת גם ביננו לבין עצמנו. אף על פי שפעמים רבות נייחס את מצב הרוח שלנו לגורמים חיצוניים, לעתים קרובות אנחנו אלו שגורמים לעצמנו להיות לא מרוצים. אי לכך, עליכם להסתכל פנימה ולמצוא יציבות נפשית שתבטיח לכם גישה חיוביות יותר. החזירו את המושכות לידיים שלכם ואל תאפשרו למחשבות ולרגשות שלכם להשתנות בתדירות שמאפיינת רכבת הרים.
 
יתרה מזאת, אם תנסו לחשוב על אנשים שאתם נהנים לשהות במחיצתם, ככל הנראה תסיקו כי מדובר באנשים עם אנרגיות חיוביות שמביעים רגשות חיוביים. בסופו של יום כולנו רוצים להרגיש טוב וליהנות מגישה חיובית, ומדהים לגלות ולהבין עד כמה שהיכולת הזו נמצאת בידיים שלנו. 

6. למדו את הסובבים אתכם איך להתייחס אליכם באמצעות מעשים

כמובן שעליכם להיות חיוביים ונחמדים ככל הניתן, אך בה בעת לוודא שאתם מציבים כללים ומגבלות לסובבים אתכם. זאת מכיוון שאם תתחילו לנסות לרצות את כולם על חשבונכם, לא תשיגו התקדמות חיובית, הן מבחינה נפשית והן מבחינה בריאותית. זכרו את המשפט: "אנשים יתייחסו אליכם בהתאם לדרך שאתם מלמדים אותם", ואם תיישמו אותו יהיה לכם הרבה יותר קל לשפר את חיי החברה שלכם. הרי אם תגלו נחמדות יתר לאנשים, תאפשרו להם לדרוך עליכם ולא תראו אסרטיביות, ובמהרה תשימו לב שהם מתייחסים אליכם בהתאם.
 
בדומה לאנשים שזקוקים לאישורים מהסביבה, כשהסובבים אותם מזהים את החולשה הזו, לא ייקח זמן רב עד שיתחילו לנצל זאת לטובתם. אל תמהרו ליצור לעצמכם זהות של קורבן, בנו לעצמכם דמות חיובית ונעימה שבו בזמן יודעת לעמוד על שלה ולא מאפשרת לאף אדם אחר להמעיט מערכה וזכרו כי אין זה אפשרי לרצות את כולם.
כיצד לשפר את חיי החברה ואת חייכם

7. קחו אחריות על חיי החברה שלכם

ד"ר נתנאל ברנדן, פסיכולוג ומנהל מכון להערכה עצמית, טען כך: "בין שמדובר בלאמלל את עצמכם ובין שמדובר בלקדם את עצמכם, ההחלטה חייבת להיעשות וזו תמיד תהיה הבחירה שלכם", ואכן אף אחד אחר לא ייקח אחריות על חייכם ועל מה שמתרחש בהם מלבדכם. אמנם הסובבים אתכם יוכלו לסייע לא מעט, אבל אתם האחראים העיקריים למציאות שלכם. תוכלו לקרוא ספרים שיסייעו לכם להתקדם, לדבר עם חברים או כל דבר שיותיר אתכם עם תובנות עמוקות שיגרמו לכם לצעוד קדימה.
 
אתם יכולים להאשים את הסביבה או אנשים מסוימים בבעיות האישיות שלכם; קשרים חברתיים לקויים, מצב ככלכלי או בריאותי קשה וכדומה, ויתכן שפעולה זו אכן תגרום לכם להרגיש טוב יותר עם עצמכם, אם כי לזמן מוגבל בלבד. אם תמשיכו לצפות מאנשים אחרים שימלאו לכם את החיים, תוכלו להמשיך לעשות זאת עד ערוב ימיכם, אך זה לא ישנה הרבה. התמקדו בעצמכם ועשו כל שניתן כדי לשפר את חיי החברה שלכם. אולם לא תמיד דברים יסתדרו כפי שציפיתם, אבל ללא ספק המצב ישתפר לטובה.

8. ולסיום, פשוט אהבו את עצמכם...

אין זה אפשרי לחיות חיים מאושרים שכוללים חיי חברה בריאים אם אנו בעצמנו איננו מאושרים ומרוצים. אהבה עצמית הינה חיונית כדי לחיות חיים מאושרים וטובים. אמנם לא מדובר בשינוי פשוט שניתן להשיג ברגע, אבל אם תתאמצו ותשקיעו מאמץ בטיפוח הנפש שלכם תוכלו להשיג זאת וליהנות מהתוצאות. באפשרותכם להתחיל בהפנמת הסעיפים הקודמים ובביצוע עקבי של העצות שניתנו בהם; עבדו על הגישה החיובית שלכם וגלו אסרטיביות, קחו אחריות על המעשים שלכם והתחילו לפעול והשקיעו זמן בשיפור ההערכה העצמית שלכם. אתם יודעים בדיוק מה אתם שווים, ויש לכם את היכולת להבהיר לסובבים אתכם בעדינות כיצד יש להתנהג אליכם, ללא כל צורך ביהירות או התנשאות.
 
חקרו והבינו את הפגמים שלכם וכן את היתרונות שלכם, ולמדו כיצד לקבל אישור מעצמכם לפני שאתם ממהרים לקבל אותו מאנשים אחרים. אתם אלה שמכתיבים את המציאות שלכם וטווים את הדרך שבה תפסעו, וברגע שתפנימו זאת יהיה לכם הרבה יותר קל ליצור קשר טוב ובריא עם עצמכם ולשפר את חיי החברה שלכם. 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.