print header

10 עצות שיהפכו אתכם למנהיגים עצמיים טובים יותר

ישנם אנשים שנולדו להנהיג אך ממש לא כולנו, ויש כאלו שנאלצים ללמוד על בשרם כיצד לעשות זאת ולהוביל אחרים. מי שמכיר את הסוד להשגת היכולת הזו, יגלה לכם שהדרך אליה מתחילה בשתי מילים, "מנהיגות עצמית", שבעצם אומרות שעליכם להיות מודעים להתנהגותכם ולשלוט קודם בה. למעשה, לפי הקיסר והפילוסוף הרומאי מרקוס אורליוס, עלינו להקדיש כ-40% מהזמן שלנו רק לתרגול הכלי הזה. אתם יכולים להיעזר בפסיכולוגים ובקאוצ'רים כדי לאמץ ולפתח אותה, אך יש גם דרכים אחרות לעשות זאת. היום נציג בפניכם 10 שיטות מוכחות של שני מומחים בתחום זה, שלמדו על בשרם כיצד להתייעל ולהפוך למנהיגים עצמיים מבלי לאבד את הדעת – לארס סודמן, יועץ אסטרטגי מבלגיה, וג'ף בוס, סופר שכתב על נושא זה.
 
עצות למנהיגות עצמית: איש מבוגר בחליפה

1. צרו לעצמכם "קוד מנהיגות"

הצעד הראשון שיעזור לכם להבין מאיפה להתחיל הוא לשבת ולחשוב עם עצמכם מהם 5 כללי המנהיגות שאתם רוצים לחיות לפיהם; שני עקרונות שיכולים ללוות אתכם בתור התחלה הם הרצון להגשים את עצמכם ולהיות טובים וקשובים לאנשים שמסביבכם. בשלב הזה אין צורך לגבש כללים שנתפסים כ"נכונים", אלא כאלו שנראים לכם מתאימים – בהמשך הכתבה תגלו שמדובר בתהליך דינמי ושהם עוד עשויים להשתנות ולהימחק מהרשימה. לאחר שתגבשו חמישייה, חשוב שתרשמו אותה בפנקס, כך שהיא תהיה מוחשית ויהיה לכם קל לחזור אליה בעתיד.

2. התייעצו עם מנהיגים אחרים

אנשים רבים הולכים לקאוצ'רים או לפסיכולוגים על מנת לקבל רעיונות לשיפור יכולות מנהיגות, ולשתף את העקרונות שלהם עצמם. כאמור, אתם לא צריכים לעשות זאת, מכיוון שייתכן שיש מסביבכם "מנהיגים" עם מאפיינים כמו שלכם, שיוכלו לעזור לכם. חפשו אותם מסביבכם – בעבודה, במשפחה או במעגל החברתי, ושאלו אותם אם הם מעוניינים לשוחח איתכם על הנושא. שתפו אחד את השני בעקרונות הנוגעים למנהיגות ודונו איתם על מנהיגות עצמית באופן מעמיק, כדי להצליח להפרות זה את זה ולשפר את הקוד שיצרתם. אתם עשויים לגלות שלפעמים הפתרון שנועד להפוך למנהיגים טובים יותר נמצא ממש מתחת לאף...

3. חפשו אתגרים חדשים

רבים מאיתנו כנראה היו מעדיפים לחיות שגרה שקטה, רגועה וקלה, אולי אפילו צפויה. עם זאת, ניטשה אמר בעבר כי "מה שלא הורג – מחשל", והדרך לפתח את מנהיגות עצמית עוברת דרך אתגרים וחוסר נוחות. בשל כך, סודמן ממליץ לכם לבקש ולחפש אתגרים חדשים בעבודה או אפילו בבית, גם כאלו שאתם לא חייבים לעשות. לדוגמה, יש לעמית מהעבודה יום הולדת? קחו על עצמכם את האחריות לארגן לו מסיבה. יש משימת רשות בחוג או קורס שאליו אתם רשומים? עשו אותה! זהו אפילו זמן נפלא לצאת להרפתקה שתמיד חלמתם לחוות. בעזרת התנסות באתגרים שכאלו והתגברות עליהם, תוכלו לפרוח וללמוד שאתם מסוגלים לעשות הרבה יותר משחשבתם ולהיות מנהיגים מעולים.
עצות למנהיגות עצמית: בחורה מטפסת על צוק

4. וסתו את רגשותיכם

לא משנה כמה תנסו לשלוט בעצמכם ולהישאר רגועים, יהיו פעמים שבהן תתרגזו ממנהלים, עובדים, קרובים וחברים שלכם. אירועים שכאלו קורים כל הזמן, השאלה היא איך אנו מגיבים אליהם, וכאן כדי שתקשיבו לעצתו של סודמן; כשאתם נתקלים במצב מעצבן שמוציא אתכם מדעתכם, עליכם קודם כל לעצור, ואז לשאול את עצמכם כמה חשוב כרגע אותו נושא שמעורר בכם את הרגש הזה, מ-0 עד 10, כאשר 0 הוא "כלל לא", ו-10 הוא "חשוב מאוד". מצבים שקבלו ציונים של 9 ו-10 דורשים כמובן טיפול מידי, אך כל השאר, ובעיקר כאלו שהגדרתם כ-6 ומטה, ידרשו מכם לקחת הפסקה קצרה כדי להירגע. לאחר מכן, שאלו את עצמכם כיצד המנהיג שהייתם רוצים להיות היה מתנהל במצב שכזה – והתשובה לא תאחר להגיע.

5. קחו הפסקה

אתם ממש לא צריכים לקחת הפסקה רק כשאתם עצבניים, וכמו שגופכם זקוק למנוחה לאחר אימון מתיש, כך גם המוח שלכם שעובד קשה כל היום. במהלך ההפסקה הזו עליכם לבודד את עצמכם מעיסוקיכם ומאחרים, ופשוט לתת למוח להירגע ולאתחל את עצמו – ממש בדומה למחשב. היא חשובה בעיקר אם אתם נתקלים בבעיה, בין אם אתם תופסים אותה ככזו באותו רגע או לא. לשם המחשה, חשבו על המצבים שאתם חווים כעל חלק מפאזל גדול, שככל שאתם מתרחקים ממנו, כך אתם מסוגלים לראות את התמונה שאתם אמורים להרכיב. אני יכולה להעיד מניסיוני האישי שכאשר כתבתי תזה, המסקנות הכי מרתקות וחשובות שמצאתי צצו דווקא כשלקחתי הפסקה והלכתי להתקלח...

6. ערכו בדק בית מול עצמכם

כפי שנאמר בסעיף הראשון, עליכם להתחיל את הדרך אל עבר מנהיגות עצמית עם 5 עקרונות כתובים שילוו ויעצימו אתכם. עם הזמן אתם כנראה תוסיפו עוד ועוד כלים על הסל, ותגבשו מתווה מעט יותר ברור ומוכח בשטח, אבל איך תדעו שהם מועילים לכם? בדיוק לשם כך, אתם צריכים לבדוק את עצמכם ולחפש נקודות חולשה שמזיקות לכם, ויש שתי דרכים לעשות זאת. הראשונה היא להקדיש 5-10 דקות מדי ערב או פעמיים בשבוע, כדי לבחון עם עצמכם האם הכלים שיש ברשותכם אכן עובדים בסביבות השונות שבהן אתם נמצאים. דרך נוספת היא לבקש משוב מהאנשים שלידכם, כמו עמיתים, ראשי צוות, קרובי משפחה, חברים, ואם אתם בעצמכם מנהלים – אל תתביישו לבקש מהעובדים שלכם, גם אם באופן אנונימי. לאחר מכן, בדקו כיצד תוכלו לתקן את התנהגותכם לפי ההערות שניתנו, כדי להפוך למנהיגים עצמיים טובים יותר.
עצות למנהיגות עצמית: בחורה יושבת בבית קפה ומהרהרת

7. השוו את עצמכם לדמות מנהיג גרועה

במקביל לבדק הבית הפנימי שהצענו בסעיף הקודם, השוו את עצמכם לאנשים שממש לא הייתם רוצים להיות כמותם, למשל, למנהל נוראי שלא תפקד ורק צעק עליכם, או לחלופין לחבר שניתקתם עימו קשר כי הוא לא התנהג כראוי. נתחו את האופי שלהם ככל האפשר וחפשו את התכונות הבעיתיות ביותר מבחינתכם, רשמו אותן על דף ובחנו את עצמכם בכנות – האם ההתנהגות שלהם מאפיינת גם אתכם? דרגו את עצמכם בסולם של 0-10, כאשר הציון 0 קובע שאין לכם אותה, ו-10 אומר שאתם מתנהגים בדיוק כמוהו. אם אתם מתקשים לענות על השאלה לבדכם, היעזרו באדם שאתם סומכים עליו שישיב במקומכם. כמובן שכמו בסעיף הקודם, גם במקרה עליכם לתקן את התנהגותכם בהתאם.

8. האזינו לעצמכם – ובצעו!

ג'ף בוס קורא לכם להתחיל להקשיב לעצמכם, ולעשות זאת מתוך כוונה אמיתית. פשוט האזינו למה שהגוף שלכם אומר לכם במהלך היום, למשל, אם כואב לכם הגב או שאתם מותשים. במקביל, שימו לב גם לרמזים שהמוח שלכם שולח, למשל, שהוא מתחנן שמישהו ייקח החלטה במהלך פגישה שמסרבת להיגמר. לאחר שתקשיבו לעצמכם, אל תתנו למחשבות ולמסרים להתפוגג באוויר, אלא עשו עימן משהו. למשל, אתרו בעיה כלשהי ותקנו אותה, הניעו תהליכים, או פשוט קחו הפסקה למנוחה. אל תתעלמו מהמסרים שהגוף והמוח שולחים לכם, וזכרו שעשייה תהפוך אתכם למנהיגים טובים ואחראיים יותר – כלפי עצמכם ועבור אחרים.

9. הפכו למנהיגים של מנהיגים

בסעיף 2 הוצגה המלצתו של סודמן להתייעץ עם מנהיג אחר לגבי העקרונות שמלווים אתכם, בשלב מתקדם יותר של התהליך אחרי שכבר אספתם כלים ואתם בטוחים במנהיגותכם העצמית, הגיע הזמן שתעניקו אותם לאחרים. למשל, העבירו הרצאות במסגרות השונות שאתם נמצאים בהן, כמו בקרב מנהלים אחרים בעבודה או אפילו חברים טובים שנמצאים בתפקידי מפתח. כדי לערוך אותן, תצטרכו להתמקצע בתחום ולבחון שוב ושוב את הקוד שלפיו אתם עובדים ומה אתם באמת רוצים ללמד. בדרך זו, ההרצאות האלו יסייעו גם לכם בכך שהם יחדדו בפניכם את העקרונות שלכם ויגרמו לכם לבדוק אותם מחדש. כתוצאה מכך אתם לא רק תהפכו למנהיגים של מנהיגים ותעזרו לאחרים, אלא גם תעצימו ותשפרו את המנהיגות העצמית שלכם.
עצות למנהיגות עצמית: אדם מעביר הרצאה

10. חפשו דרכים חדשות להשתפר

כפי שאמרנו בהתחלה, מנהיגות עצמית דורשת מכם להיות מודעים להתנהגות שלכם, אך בחלוף הזמן, לאחר שאתם צוברים ביטחון, אתם עלולים לשכוח זאת. בדיוק מהסיבה הזו אנו רוצים להזכיר לכם שאתם נמצאים בתהליך ארוך שבו עליכם להשתפר כל הזמן, ולשם כך אתם צריכים לשאול את עצמכם מדי יום: "מה אוכל לעשות מחר שטרם ניסיתי, כדי להיות מנהיג עצמי טוב יותר?". אל תחפשו תשובות גדולות מהפכניות, אלא צעדים קטנים שיסייעו לכם רבות לטווח הארוך. רשמו אותם בפנקס שלכם ויישמו אותם בביטחון ובידיעה שהם באמת יעזרו לכם. שיטה זו תעזור לכם להיות בתהליך מתמיד שבו תהפכו מדי יום למנהיגים עצמיים טובים יותר, זאת כמובן אם תיישמו אותה לצד שאר השיטות שבכתבה.
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.