print header

המדריך השלם לפיתוח תפקודים ניהוליים אצל ילדים

ילדכם לא יודע לנהל נכון את הזמן שלו ודוחה את שיעורי הבית לרגע האחרון? הוא מרבה להתפרץ בכל פעם שלא נותנים לו לבלות זמן עם המשחק האהוב עליו? כדי להימנע ממקרים שכאלו, חשוב לחנך אותו בגיל צעיר ולהעניק לו ארגז מלא בכלים שיסייעו לו להתנהל נכון בחיים. אחת מהשיטות לעשות זאת היא לעזור לו לפתח תפקודים ניהוליים הכוללים כישורים שונים ויכולות שחשוב שיהיו לו למען עתידו המוצלח. מהם אותם תפקודים ניהוליים וכיצד תוכלו לעזור לילדכם לפתח אותם? כל זאת תגלו במדריך הבא.
 
תפקודים ניהוליים אצל ילדים: ילד עם גלימה מסתכל מעלה ומרים את ידו כמו סופרמן

מהם תפקודים ניהוליים?

מדובר בתהליכים שמתרחשים במוחנו ועוזרים לנו לתפקד באופן יעיל ונכון בתחומים שונים בשגרת חיינו, כמו גם להוציא לפועל מגוון כישורים ויכולות כגון:
 
  • פיזור תשומת לב מתאים
  • התחלת משימות והשלמתן, תוך ניהול לוח זמנים תקין
  • מוטיבציה עצמית
  • שליטה עצמית
  • קבלת החלטות תקינה וגמישות מחשבתית
  • הערכה עצמית
  • זיכרון ואחזור מידע
אנו לא נולדים עם הכישורים הללו אלא צריכים לפתח אותם, וניתן לעשות זאת בכל שלב בחיים – אך רצוי לסגל אותם כבר בגיל צעיר. מי שמאמץ אותם עשוי להסתדר טוב יותר בתחומים כמו לימודים, עבודה, חיי חברה וזוגיות תקינים, ומי שלא – עלול לסבול משלל בעיות במהלך חייו, שחלקן לא תמיד יאובחנו. 
תפקודים ניהוליים אצל ילדים: ילדה מתנדנדת בגינה

איך עוזרים לילדים לפתח תפקודים ניהוליים?

כדי לעזור לילד שלכם לאמץ את הכישורים והיכולות הללו כבר בגיל צעיר, השתמשו ב-7 הדרכים הבאות:

1. שמירה על שגרה קבועה

שגרה קבועה עוזרת לרבים לשמור על סדר ולחזות את העתיד – והיא פועלת באותו אופן גם עבור לילדים. כדי לעזור לילדכם לשמור עליה, תוכלו להקפיד לקיים שני טקסים, שאחד מהם צריך לפתוח את היום ובמהלכו עליו להתלבש, לצחצח שיניים, להסתרק, להכין תיק וכמובן – לאכול ארוחת בוקר מזינה. השני יחתום את היום, ובמהלכו ילדכם ידרש לסדר את חדרו לפני שהוא הולך לישון בלילה. אם אתם יודעים שקשה לילדכם עם המשימות הללו, תוכלו ליצור ביחד טבלה יפה ומעוצבת על דף או לוח מגנטי, שתכיל את המטלות שעליו לעשות – ורגע לפני שאתם יוצאים לגן או לבית הספר, או לפני שהוא נכנס למיטה, תוכלו לוודא יחדיו שכולן בוצעו. אם ילדכם גדול יותר והולך כבר לבית הספר, למדו אותו להשתמש ביומן או בלוח שנה כדי לתכנן בעצמו את היום, השבוע או החודש שלו. הסבירו לו ששיטה שכזו תעזור לו לראות מה עליו לעשות ולהספיק, ולהתנהל ביעילות רבה יותר.

2. הקצבת זמן לשיעורי בית

מעטים הם הילדים שמכינים שיעורי בית מיד כשהם חוזרים הביתה, ואם ילדכם מהבודדים שבאמת עושים זאת – כנראה שזכיתם. אם הוא דוחה את שיעורי הבית שלו שוב ושוב, עליכם ללמד אותו ולהזכיר לו כבר בגיל צעיר לגשת אליהם, זאת על מנת שיאמץ את ההרגל הזה כמה שיותר מוקדם. בתור התחלה, מומלץ שתגדירו לילדכם פרק זמן קבוע שבו עליו לסיים להכין שיעורי בית, למשל, בין השעות 15:00-18:00. הבהירו לו שהוא יוכל ללכת לשחק במה שהוא רוצה – אך ורק אחרי שכל מטלות בית הספר יהיו מוכנות. בטווח הקצר, הרגל שכזה יעזור לו להעריך את הזמן הפנוי שיש לו, ובעתיד יסייע לו לתכנן את היום באופן תקין ונכון.
תפקודים ניהוליים אצל ילדים: ילדות כותבות על חוברת

3. חקיקת חוקים והגדרת השלכות

חוקים נועדו לעזור לנו לתפקד בבית ומחוצה לו, בין אם הם נוקשים ובין אם לאו, וילדים זקוקים להם כדי לדעת כיצד לפעול נכון. כמה חוקים והוראות שמומחים ימליצו לכם להבהיר לילדכם הם למשל לקבוע מקומות קבועים לחפציו, או אפילו להגדיר לו עד מתי מותר לשחק במחשב או לחזור הביתה מבילוי. כדאי אפילו לרשום את החוקים הללו, על מנת שהם יהיו ברורים לכולם ויהוו מעין חוזה משפחתי. בנוסף לכך, חשוב לקבוע השלכות שהן יחסיות לגיל ולחשיבות החוק, ולהבהיר אותן לילד, למשל. אי הכנת שיעורי בית כפי שתארנו בסעיף הקודם, תוביל לביטול של שעות משחק למשך יומיים. חוקים והשלכות שכאלו יסייעו לילד לפתח כישורים כמו תכנון, ארגון ותזמון נכון של מטלות, ושליטה עצמית.

4. חלוקת מטלה גדולה למשימות קטנות

כמו לאנשים בוגרים רבים, גם לילדים קטנים יש קושי לעיתים להתמודד עם מטלות ופרויקטים גדולים. אם גם ילדכם קופא בכל פעם שהוא מקבל משימה מאתגרת במיוחד, שבו עימו וחלקו אותה יחדיו לכמה משימות קטנות יותר שבהן הוא יצליח לעמוד. גרמו לו להתייחס אליהן כאל פאזל שצריך להרכיב לכדי תמונה גדולה ויפה. לדוגמה, אם ילדכם צריך להכין עבודת חקר, פרקו אותה למספר מטלות כמו חיפוש נושא, איסוף מידע – ורק בסוף עברו לכתיבה. סכמו יחדיו כמה זמן אתם מקדישים לכל משימה, רשמו את כל ההחלטות על נייר והניחו אותו על השולחן, כך שילדכם תמיד יוכל לראות כמה הוא הספיק ומה נותר לו לעשות.
תפקודים ניהוליים אצל ילדים: חלקים של פאזל

5. שיפור זיכרון דרך משחקים

רבים יודעים שמשחקי זיכרון מסייעים לשפר את הזיכרון ולאחזר מידע מהמוח – זה הרי מתבקש משמם, ולכן הם מהווים כלי נהדר אם אתם רוצים לעזור לילדכם בתחום הזה. בנוסף לפתרון המוכר הזה, ישנם משחקים נוספים שילדכם כנראה אוהב ויועילו לזיכרון שלו, כמו מחבואים או כאלו שבהם צריך לסדר דברים מסוימים לפי תמונות או גדלים. סוג פעילות נוספת שתוכלו לעשות ותעשיר אותו מאוד היא על בסיס מוזיקה, כמו לימוד נגינה על כלי או שינון מילים של שירים שהוא אוהב או שתרצו שיכיר. ניתן גם להשתמש בדרכים היצירתיות שמופיעות בכתבה הבאה, ועשויות לעזור גם לכם לשפר את הזיכרון.

6. ארגון הבית

קשה לילדים ללמוד כיצד להיות מסודרים, לשמור על החפצים שלהם ולהקפיד על לוח זמנים קבוע בבית מבולגן. אם גם ילדכם מאבד את עצמו בקלות, שתפו אותו בפעילויות הקשורות לארגון הבית, כמו למשל סידור כביסה מקופלת, שטיפת כלים או ניקוי חדרו. ברגע שהוא יעשה זאת ויהיה לו ברור היכן נמצא כל דבר בבית – החל מהנעליים שלו, דרך צעצועים ועד למזלג שבמטבח, יהיה לו קל יותר להיות מאורגן בעתיד, כמו גם להתחיל ולסיים מטלות בתחומים אחרים. בנוסף לכך, משום שקל יותר להתנהל בבית מסודר, יהיה לו פשוט יותר לתכנן לוחות זמנים לשמור על שגרה קבועה הן כילד והן בעתיד כאדם בוגר.
תפקודים ניהוליים אצל ילדים: אבא ובן מנקים כיורים בחדר אמבטיה

7. שאילת שאלות להעלאת הערכה עצמית

ילדים עם הערכה עצמית נמוכה עלולים לכעוס בכל פעם כשהם נכשלים, לכן חשוב לעזור להם להעלות אותה כבר בגיל צעיר. אם ילדכם סובל מבעיה שכזו, למדו אותו כיצד להתמודד נכון עם כישלון, ובמקום להגיד לו שהגיע לו לנצח או להצליח, כמו שהורים אחרים עושים, חייכו אליו והנחו אותו בעדינות עם שאלות שבאמת יעזרו לו להשתפר; תוכלו למשל, לשאול אותו כיצד לדעתו הלך לו, מה הוא למד מהניסיון הנוכחי ויוכל לשפר בפעם הבאה, כיצד הוא חש לגבי האכזבה שלו, וגם בקשו ממנו לחפש דבר אחד טוב שקרה לו למרות הכל. אחרי שהוא יגיע לתשובות בעצמו, הוא יהיה מסוגל להבין כיצד להתנהל נכון להבא, וישתמש בעתיד במסקנות הללו. השיטה הזו, כמו גם הקודמות, יעזרו לו להתנהל טוב יותר בחיים ולהצליח.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.