print header

9 סימנים להפרעות קשב וריכוז אצל בנות ששונים מבנים

בעבר, הפרעות קשב וריכוז נתפסו כשובבות והתנהגות פראית אצל בנים בעיקר, אך כיום זה ידוע שלהתנהגות האופיינית להפרעות מסוג זה יש בסיס ביולוגי, והיא לא נובעת רק מגחמות ילדות. יתרה מזאת ובניגוד למה שחשבו בעבר, לפי מחקר שפורסם בשנת 2014, נמצא כי לבנות יש את אותם סיכויים לפתח הפרעות קשב וריכוז כמו לבנים, אך הן מתבטאות אצלן באופן שונה. כתוצאה מכך, יש קושי באבחון נשים עם הפרעות קשב וריכוז, ובכך בנות רבות שחיות עם הפרעות מסוג זה מרגישות מבולבלות ולא בטוחות מה לעשות עם עצמן. כדי שתוכלו לדעת האם יש סיבה לחשוד בהפרעות קשב וריכוז אצל בנותיכם, חשוב שתכירו את 9 הסימנים לבעיה שבאים לידי ביטוי בדרך שונה ממה שאתם כנראה מכירים...
 
סימנים להפרעות קשב וריכוז אצל בנות: איור של ילדה יושבת על קצה של מיטה
 

1. התנהגות מוסחת

אחד מהסימנים המסגירים של הפרעות קשב וריכוז הוא חוסר יכולת להתמקד במשימות, בדיבור של אחרים ובפעולות אחרות ביומיום. הסימן הזה משותף הן לבנים והן לבנות, אך בנות מתקשות יותר להתמקד במה שעומד מולן ולהתרכז במה שהן צריכות לעשות. הסחת הדעת המוגברת הזו גורמת להן לחלום בהקיץ, להיות מופנמות וגם להתקשות בשמירה על הריכוז בזמן הלימודים בבית הספר.

2. אימפולסיביות מופחתת

בנים עם הפרעות קשב וריכוז נוטים להתנהג בצורה אימפולסיבית, כלומר פועלים בלי לחשוב על התוצאות, אומר ד"ר מארק גריפין, מומחה להפרעות קשב וריכוז. בניגוד לכך, בנות עם הפרעות קשב וריכוז לא מפגינות התנהגות כזאת לרוב והן אינן נוהגות להתנהג באופן שאינו מחושב, מה שמקשה פעמים רבות לדעת שהן אכן מתמודדות עם הבעיה הזו.
סימנים להפרעות קשב וריכוז אצל בנות: ילדה מביטה למצלמה

3. הפרעות פחותות בבית הספר

בנים, במיוחד בגילאי יסודי וחטיבה, שמתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז נוטים לבלוט בכיתה מבחינת נוכחותם והאופי שלהם. לעומתם, בנות עם הפרעות מסוג זה דווקא נוהגות בצורה הפוכה והן ביישניות, סגורות ולא מבליטות את עצמן בשום צורה דרך. ההתנהגות הזו, שלא מתקשרת בדרך כלל להפרעות קשב וריכוז, אופיינית לבנות עם הפרעות קשב וריכוז, וחוסר השתתפות שלהן בנעשה בכיתה הוא סימן מסגיר להפרעות מסוג זה.
 

4. היפראקטיביות מופחתת

אחד מהתסמינים של הפרעות קשב וריכוז הוא התנהגות היפראקטיבית, כלומר קושי לשבת במקום אחד למשך זמן ורצון לזוז בכל הזמן. זה נכון בכל הנוגע להפרעות קשב וריכוז בקרב בנים, אך אצל בנות יש סיכוי נמוך יותר להתנהגות מסוג זה. לכן, סימנים מחשידים אחרים צריכים לעורר את תשומת לבכם בנוגע להפרעות קשב וריכוז אצל בנות, שכן תזזיתיות היא לא אחד מהסימנים המסגירים של התופעה.
סימנים להפרעות קשב וריכוז אצל בנות: בובה של ילדה עם ידה תחת הסנטר

5. תחושות של בושה וחוסר ביטחון עצמי

כל הורה רוצה שלילד שלו יהיה ביטחון עצמי שיאפשר לו להצליח בחיים ולצלוח מאבקים שונים, אך יש ילדים שמתקשים בכך. הדבר נכון במיוחד עם בנות שמתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז שגורמות להן להתקשות להתרכז ולחוות קשיים בלימודים וגם בחיים האישיים. כתוצאה מכך, בנות עם הפרעות קשב וריכוז נוטות להאשים את עצמן בקשיים שהן חוות, לאבד את הביטחון העצמי ולהתבייש בעצמן.

6. תחושות בידוד

ילדים עם הפרעות קשב וריכוז נאבקים ברכישת חברים, אך לבנות יש יותר בעיות חברתיות מאשר בנים. בחברה כיום, למרות היותה מודרנית ומתקדמת יותר מאשר בעבר, מצופה מבנות לקלוט רמזים חברתיים ולקרוא מצבים שונים כפי שהם בגלל הרגישות המולדת שמצפים שתהיה להן, אך הן מתקשות בכך. כאשר הן נכשלות פעם אחר פעם בפענוח של קודים ורמזים חברתיים, בנות עם הפרעות קשב וריכוז מפתחות בעיות חברתיות ופעמים רבות הופכות למבודדות או שיש להן מעט מאוד חברים וחברות.
סימנים להפרעות קשב וריכוז אצל בנות: צילום אחורי של ילדה יושבת על נדנדה

7. רגישות יתר

ילדים רבים עם הפרעות קשב וריכוז נאבקים עם בעיות של וויסות ושליטה ברגשותיהם, ולכן תחושות עזות והפרעות מסוג זה הולכות יד ביד. מהנקודה המשותפת הזו בין בנים לבנות עם הפרעות ריכוז, בנות חוות רגישות יתר כתוצאה מהפרעות קשב וריכוז, מה שגורם להם לתחושות מוגברות במגוון תחומים. הקושי בוויסות רגשי גורם להן לעומס של תחושות שיכולות להתפרץ ברגעים לא צפויים ולהפריע להן בסיטואציות שונות.

8. דיבור ללא הרף

לפי ד"ר גריפין, בנות עם הפרעות קשב וריכוז נוטות להיות פטפטניות בגלל שהן לא מצליחות לזהות את הסימנים החברתיים שמורים להן להפסיק לדבר ולתת את הבמה לאחרים. בנוסף לדיבור ללא הרף, בנות עם הפרעות קשב וריכוז גם נוטות להפריע לאחרים במהלך הדיבור שלהם, ובכך להיתפס כחריגות או אפילו חצופות עבור אלו שלא יודעים שיש להן הפרעה כזו או אחרת.
סימנים להפרעות קשב וריכוז אצל בנות: שתי ילדות מדברות

9. תחושת של דיכאון וחרדה

בנות עם הפרעות קשב וריכוז הן בעלות סיכון מוגבר לסבול מדיכאון וחרדה, בעיקר בגילאי ההתבגרות, ולכן חשוב להיות ערניים למצב הזה. בנוסף לכך, בנות צעירות ומתבגרות עם הפרעות קשב וריכוז נוטות להיות פרפקציוניסטיות ומנסות להגיע להישגים גבוהים על ידי אימוץ מנהג של ריכוז יתר, מה שיוצר אצלן מתח שמקשה עליהן לעבור את הימים ברוגע, וזה בהחלט סימן מסגיר להפרעות מסוג זה.
 
אבחון הפרעות קשב וריכוז אצל בנות יכול להיות מאתגר יותר מאשר בקרב בנים משום שהבעיה הזו מתבטאת אצלן בצורה שונה. אם אתם שמים לב לכך שבנותיכם מפגינות חלק מהסימנים שפורטו או את כולם, מומלץ לפנות לייעוץ מומחה כדי לבדוק האם אכן יש להן הפרעות קשב וריכוז כדי לסייע להן להתמודד עם האתגרים שהן ניצבות בפניהם ביתר קלות ובצורה מקצועית.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.