print header

8 סימני אזהרה שעלולים להעיד על אוטיזם אצל ילדים

  4 מכל 1,000 ילדים בישראל נולדים עם רמה מסוימת של אוטיזם, ועל אף שנראה שמספר זה גבוה ומדאיג, המצב במדינתנו הוא טוב מאוד ביחס למדינות אחרות במערב. בארה"ב, למשל, האומדן עומד על 9 מכל 1,000 ילדים, ויתכן שההבדל קשור לרמת למודעות, שיטות האבחון והטיפולים המתקדמים הנהוגים בארצנו בנושא זה, וכן גם לגנטיקה. במקרה של אוטיזם האדם סובל מהפרעה בתחום הקשרים הבין-אישים, וישנן רמות שונות של חומרת ההפרעה. כמובן שאף הורה לא רוצה שילדו יסבול מן התסמונת הזאת, אך ישנם 8 סימנים בהם ניתן להבחין בגיל מוקדם שיכולים להעיד על כך שזה אכן המצב, וכדאי שתהיו ערים להם. עם זאת, מומלץ גם שלא תלחצו מיד אם אתם שמים לב שילדכם עונה על חלק מהסימנים האלה, ופנו לרופא על מנת לבדוק את הנושא לעומק בצורה מקצועית.
 
סימנים לאוטיזם: ילד מחייך
 

1. קשיים בתקשורת מילולית

ד"ר פול וונג, ראש המחקר הרפואי בארגון 'אוטיזם מדבר', אומר כך: "בעוד שתינוקות עוברים שלבים שונים בדרך להתפתחות השפה שלהם, אם קיים עיכוב בשלב מסוים, חשוב מאוד שתיגשו לאיש מקצוע על מנת לבצע הערכה". תסמינים נפוצים שעלולים להעיד על אוטיזם בתחום התקשורת המילולית הם:
  • חוסר שימוש בתנועות נפוצות ללא מילים כמו הצבעה על דבר מה או ניפוף ביד לשלום.
  • אי יכולת לבטא מילים עד גיל 16 חודשים.
  • אי יכולת להרכיב משפטים בעלי משמעות עד גיל שנתיים.

2. חוסר הדדיות וקשר עין

ילדים בריאים מראים את הקשר החיובי שיש להם לאחרים בעזרת חיבוק או חיוך, אך אם עד גיל 6 חודשים הילד שלכם לא מציג את אותן מחוות, זה יכול להיות סימן לאוטיזם. דנה ווטרנברג חני, יועצת ומומחים לאוטיזם מארגון 'חללים ידידותיים לאוטיזם', אומרת כך: "ילדים רבים עם אוטיזם מתקשים להתחבר לאנשים אחרים, ולכן נראה שהם מעוניינים יותר בחפצים מאשר באנשים". לדוגמה, אם מראים לילד שסובל מאוטיזם תמונה של כדור, סביר להניח שיבהה בתמונה יותר מאשר ינסה ליצור קשר עין אם האדם שמחזיק אותה. ילדים ואנשים עם אוטיזם מתקשים להבין הבעות פנים של אחרים, ולכן מבט בבן אדם מעביר להם מידע מועט מאוד ביחס למבט בחפצים בעלי צורות, מרקמים או צבעים שונים.
סימנים לאוטיזם: ילד עם כובע
 

3. איבוד יכולת דיבור או כישורים חברתיים

לפי מחקרים שנערכו בנושא אוטיזם, כשליש מהילדים שסובלים מהתסמונת עוברים תהליך של נסיגה לאחור מבחינת שפה וכישורים חברתיים. ד"ר וונג אומר: "כל ילד קטן שנראה חולה או מצוברח עלול לאבד את יכולת הדיבור למשך כמה ימים, אך אם זה נמשך לאורך זמן, חשוב לוודא עם איש מקצוע למה זה קורה לילדכם". חשוב להיות ערים לסימן שכזה משום שבתחילה נראה כי ההתפתחות של הילד הינה תקינה, כשלמעשה יתכן כי הוא נמצא בספקטרום האוטיסטי.

4. התנהגות חזרתית

כמובן שילדים אוהבים לחזור על דברים מוכרים ואהובים, כמו שירים שביכולתם לשמוע לאורך כל היום, אך ישנן כמה התנהגויות חזרתיות שאסור להתעלם מהן. לפי ארגון 'אוטיזם מדבר': "נפנופים בידיים, התנדנדות במקום, קפיצות ועיוותים של הגוף, סידור חפצים וחזרה על צלילים, מילים או משפטים – כל אלו סימנים נפוצים לאוטיזם". 
סימנים לאוטיזם: ילד משחק בצעצועים

5. התנהגות כפייתית

ילדים שסובלים מאוטיזם מתמקדים בפעולות שונות, אפילו אם לא קיבלו הוראה לבצע אותן או שאין להן מטרה אמיתית. למשל, במהלך שעת משחק, ילד עם אוטיזם יכול לסדר את הצעצועים שלו בשורה במשך שעות – לפי גודל ולאחר מכן לפי צבע וחוזר חלילה – במקום לשחק איתם. הרצון לסדר דברים הוא חלק מהצורך לפתח שגרה, שהיא חשובה בחיים עבור תחושת הנוחות של כולנו. עם זאת, כשמפרים את השגרה של ילד שסובל מאוטיזם, למשל אפילו אם אומרים לו לשחק עם הצעצועים במקום לסדר אותם, הוא יבטא התפרצות זעם או התנהגות דומה אחרת. ככל שהילד יגדל, אותו תסמין של התנהגות כפייתית וחזרתית יקבל צורות נוספות, כמו צעידה במקום או שפשוף הידיים אחת בשנייה כתגובה ללחץ.

6. אובססיה חזקה

לפי ארגון 'אוטיזם מדבר', מקרים קיצוניים של עניין בתחום לא שגרתי עלולים להיות סימן לאוטיזם. זו יכולה להיות אובססיה בנוגע למאווררים, שואבי אבק, אסלות, או אפילו דברים מרתקים באמת כמו אסטרונומיה או מנועים של טנקים. ילדים גדולים ומבוגרים שסובלים מאוטיזם יכולים לפתח אובססיות נוספות בנוגע לתאריכים, מספרים, סמלים או נושאים מדעיים מתקדמים.
סימנים לאוטיזם: ילד יושב על תפאורה בצורת ירח

7. הבנת דברים באופן מילולי

אנשים שסובלים מאוטיזם מתקשים להבין רעיונות מופשטים ופתגמים. דנה נזכרת שכשעבדה עם תלמידת כיתה ב' שסבלה מאוטיזם, היא ביקשה מהילדה למסור לה אטב נייר, ולמרות שהושיטה יד והייתה לידה, לפתע האטב נזרק לראשה. באופן דומה, אם תגידו לילד "לתפוס כיסא" והוא אכן יתפוס אותו וירים אותו בידיו, יתכן כי אותו ילד מתקשה להבין מושגים מופשטים והינו סובל מאוטיזם.

8. מחלות ובעיות נוספות

דנה אומרת שנפוץ מאוד לגלות כי ילדים שסובלים מאוטיזם חווים גם בעיות בריאותיות נוספות, כמו:
  • בעיות בעיכול
  • הפרעות שינה
  • התקפי פרכוסים
  • בעיות בקליטת חושים
  • נטייה לאכול דברים שאינם מזונות
אם אחד מהמצבים האלה מתלווה לסימנים אחרים שראיתם ברשימה זו, ואפילו אם הוא קיים סתם כך לבדו, מומלץ מאוד לפנות למומחים על מנת לבדוק את הילד.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.