print header

15 נושאים שתרצו לדבר עליהם עם ילדיכם בכל גיל

כולנו רוצים לשוחח כמה שיותר עם ילדינו, ללמד אותם מניסיוננו ולהעשיר את עולמם. עם זאת, פעמים רבות השיחות שלנו איתם קצרות ותמציתיות, ועוסקות בעיקר במה שהתרחש לאורך היום או במטלות שעל הילדים לבצע. לעתים מתברר לנו כמה מעט הילדים יודעים עלינו ועל חיינו, רק כאשר הם שואלים אותנו שאלה כזו או אחרת. קיימים מספר דברים חשובים שהורים רבים לא חולקים עם ילדיהם, על אף שאלה יכולים ללמד את הילדים שיעורים חשובים על החיים וליצור שיחה אמתית ומלאה במשמעות. 15 הנושאים הבאים יאפשרו לכם לספר לילדיכם על עצמכם כדי ללמוד עליהם וללמד אותם; תוכלו לבחור כמה מבניהם, בהתאם לגיל הילדים ולמה שחלקתם איתם בעבר, וכל נושא שכזה עשוי ליצור את הבסיס למערכת יחסים עמוקה יותר ולאופן בו הילדים יראו את עצמם, את ההיסטוריה המשפחתית ואת עתידם האישי.
 
 

נושאים הקשורים לילדות שלכם

1. זיכרונות מוקדמים – שתפו עם הילדים רגעים מעניינים מהילדות שלכם, כאלה שנשארו אתכם עד היום מסיבה כזו או אחרת. רגעים כאלה יכולים לכלול התייחסות אל מקומות בהם אהבתם לבלות, מחשבות על ההורים שלכם, הבית בו גדלתם או בני משפחה שאינם אתנו עוד. מעבר לערך ההיסטורי, שיחה כזו יכולה לעורר אצל ילדיכם את הרצון לחלוק זיכרונות אישיים שלהם ותוכלו לקיים אותה בשעה שאתם מסיירים יחד עם הילדים במקומות הקשורים אל הזיכרונות הללו.
 
2. מי היו חבריכם בבית הספר – לילדים קל להכיר אותנו רק בתור הורים, ושיחה אודות חברי הילדות שלנו יכולה להזכיר להם שגם אנחנו אהבנו פעם להשתובב ולבלות. תוכלו להשוות בין תחביבי העבר לבין תחביבים שיש לילדים כיום, ומדובר גם בפתח נהדר לשיחה על חבריהם של הילדים, בייחוד במצבים בהם אתם מעוניינים ללמוד עליהם עוד או לסייע בהתמודדות עם בעיה חברתית מסוימת שהילדים מתקשים לדבר עליה.
3. הישגים או כישרונות מיוחדים – רבים מאתנו ניגנו על כלי מסוים או השתתפו בפעילות ספורטיבית בילדותם, והיכולת לחלוק את זה עם הילדים תאפשר להם להבין מדוע אתם מתעקשים שילכו לחוג ספורט או לקונסרבטוריון, אילו כלים לחיים רכשתם בזכות המיומנות הזו ובאילו תחומים הייתם רוצים להצטיין יותר אם היו לכם המשאבים לעשות זאת.
 
4. מה חלמתם להיות כשתגדלו – כמעט כל ילד חולם להיות בעל תפקיד מסוים או יכולות שונות, ושיחה בנושא על הנושא תאפשר לילדיכם לחלוק את שאיפותיהם הכמוסות וללמוד מכם כיצד להשיג את מטרותיהם בחיים, אם מדובר בחלום שהוא בר הגשמה.
 

נושאים הקשורים לשנות ההתבגרות שלכם

5. העבודה הרצינית הראשונה שלכם – בני נוער וחיילים משוחררים שמתחילים לחשוב על העתיד המקצועי שלהם, יפיקו לא מעט מהסיפורים אודות המשרה הרצינית הראשונה שקיבלתם. לצד שיחה אודות הסיבה בה בחרתם בעבודה הזו או האופן בו הצלחתם להגיע אליה, תוכלו להנחיל להם את החשיבות של עבודה קשה, התמדה ומסירות, לצד היכולת לשאוף גבוה, להתמקח בנוגע לשכר ולרכוש חברים במקום העבודה. 
 
6. המנטורים שלכם – לעתים, ההיכרות עם אנשים חדשים שאינם ההורים שלנו, גורמת לחלקם להיות בעלי תפקידי מפתח בחיינו ובהתפתחות שלנו. שתפו עם ילדיכם זיכרונות מהאנשים שעיצבו את חייכם ואת דמותכם, בין שמדובר במורה באוניברסיטה או חבר נאמן. הדגישו מדוע הושפעתם מהאנשים הללו, ואילו דברים למדתם מהם ואתם נושאים בלבכם עד היום.
 
7. הטעויות שעשיתם באותה התקופה – שנות ההתבגרות שלנו הן השנים העצמאיות הראשונות שבמהלכן אנו זוכים להזדמנות להחליט כיצד נפעל, ובאופן טבעי מדובר גם בתקופה בה רובנו מבצעים את הטעויות הגדולות הראשונות. שיחה אודות הטעויות שאתם זוכרים מאותן השנים תאפשר לילדיכם להימנע מהן, אך במקביל גם להבין שטעות היא דרך נהדרת ללמוד ולהשתפר, ושלעתים הדבר שנראה לנו באותו הרגע חמור מכל הופך עם הזמן לזיכרון רחוק. 
8. כיצד אחרים תיארו אתכם – האופן שבו אחרים רואים אותנו ומה שהם חושבים עלינו משפיע על אנשים בכל גיל, וגם ילדיכם יכולים לפעול בצורה מסוימת רק כדי למצוא חן בעיני ילד כזה או אחר. דיון בשאלה החשובה הזו יכול להוכיח להם שאנשים משתנים ושדעה של אחר אינה צריכה לשנות את מי שהם, ותוכלו גם להתלבט יחד בסוגיה מה הופך אנשים מסוימים למצליחים בעינינו, והאם זה אכן כך.
 

נושאים הקשורים להורות

9. דברים שהייתם יכולים לעשות אחרת – אף אחד לא אוהב להודות בטעויות שלו, במיוחד בתחום ההורות, אך עם השנים כולנו לומדים עוד אודות עצמנו ואודות ילדינו, ועשויים לגלות שמה שנראה לנו נכון בשלב מסוים התגלה כשגוי. הנקודות שתוכלו להעלות בסעיף הזה קשורות לגילו של הילד ולהעדפותיכם האישיות, אך מדובר בשיחה מרתקת שמתאימה גם לילדים קטנים וגם לילדים בוגרים שכבר עומדים להפוך להורים בעצמם, והיא יכולה ללמד את שני הצדדים לא מעט אודות מערכת היחסים ביניהם.
 
10. הרגעים המהנים ביותר כהורים – מדובר בפתח לשיתוף נוסטלגי של חוויות מרגעים שלכם יחד עם הילדים, לצד הזדמנות להחמיא להם על מי שהם ועל הערך המוסף שהביאו לחייכם. אין ספק שזהו אחד מנושאי השיחה שיגרום לכם לחייך יותר מכל.
 
11. ההבדלים בין החינוך שקיבלתם לזה שהענקתם – ספרו מתי ההורים שלכם הענישו אתכם, מה היו חוקי הבית, אילו שיטות יישמתם ומאלו העדפתם להתעלם. ילדיכם ישמחו לזווית ראייה רחבה יותר אודות חינוך, ויוכלו להבין שעונש שנראה בעיניהם כ"לא פיירי" הוא למעשה פחות נורא ממה שחשבו.
12. אחד מהרגעים הקשים ביותר כהורה – המטרה בשיחה הזו היא לא לחלוק מצבים בהם הילד התנהג שלא כשורה, אלא לדבר על לבטים הנוגעים לדרך החינוך, מצבים בהם דאגתם לשלומם ועוד. זוהי ההזדמנות לאפשר לילדים להבין עד כמה הורות היא תחום שמלא בהחלטות ואתגרים קשים, לצד הענקת יכולת לילדיכם להתבונן על המשפחה ולו לרגע מזווית הראייה שלכם.
 

נושאים הקשורים להשקפת עולמכם

13. שלושת הרגעים המשמעותיים ביותר בחייכם – שתפו את הילדים בסולם הערכים שלכם, הדברים שחשובים לכם יותר מכל ואלה שמעניקים לכם סיפוק אישי ומקצועי. הם בתגובה יוכלו לשתף אתכם ברגעים שלהם, שעשויים להפתיע אתכם מאוד וללמד אתכם לא מעט על מה שחשוב להם.  
 
14. הדברים שאתם מתחרטים שלא עשיתם – כולנו שמענו מילדות את הביטוי "החיים קצרים", אולם כילדים קשה להבין אותו לעומק או להתייחס אליו ברצינות. שיחה על הנושא הזה תאפשר לכם להעביר לילדים את החשיבות של ניצול כל יום באופן מלא, התגברות על קשיים והתמודדות עם פחדים כדי להשיג את מה שחשוב להם בחיים.
15. כיצד הייתם רוצים שיזכרו אתכם – הנושא הזה יכול להשלים את השאלה כיצד אחרים ראו אתכם בעבר, כדי לשתף עם הילדים את תמצית המסלול שעברתם בחיים, הדברים שהיו חשובים לכם יותר מכל, המקומות בהם הרגשתם שהותרתם חותם והתובנות העיקריות שהייתם רוצים להעביר הלאה. 
 
מקור תמונות: DidriksGordonPatrick W., mriconGabriela Pinto, Juhan Sonin
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.