print header

8 ההחלטות הטובות ביותר שילדים יכולים לקבל

אחד מהשלבים החשובים ביותר בחיים של ילדינו, קשור לרגעים בהם הם לומדים לראשונה לקבל החלטות בעצמם. לצד הרצון להיות עצמאיים ובוגרים, מלווה כל החלטה שכזו בלא מעט פחדים וחששות, שקשורים בעיקר לחוסר הרצון לבחור בצורה שגויה. איש מאתנו לא אוהב לטעות, ואצל ילדים מדובר בדאגה כפולה ומכופלת, שכן אין להם את הניסיון ואת הכלים שיש לנו כדי להתמודד עם ההשלכות של טעות שיעשו. כיוון שהחיים מלאים הזדמנויות במהלכן יצטרכו לקבל החלטות חשובות, חשוב להזכיר להם שלמרות הסיכוי לטעויות ולבחירות שעליהן הם אולי יתחרטו, ישנן כמה וכמה החלטות שאותן חשוב מאוד שהם יקבלו אם הם רוצים להתמודד עם החיים בהצלחה.
 
החלטות חשובות של ילדים
 

1. ההחלטה לבקש עזרה

אם יש דבר אחד שכולנו למדנו כמבוגרים, זה שלא ניתן לעשות את הכל לבד. אפשר ורצוי לנסות, אבל כל עוד נוותר לחלוטין על פנייה לגורמים אחרים בשלב מסוים, לעולם לא נצליח באותה המידה. ההחלטה לבקש עזרה היא אחד מהדברים החכמים והאמיצים ביותר שהילדים שלנו יכולים לעשות, ועליכם להזכיר להם זאת ללא הרף. אין המשמעות של החלטה כזו שהם לא יכולים או לא צריכים להתאמץ, ללמוד ולהתפתח, ותמיד רצוי שיוכלו "לעמוד על הרגליים" ולגלות אחריות לתחומים שחשובים להם. עם זאת, כל אחד מאתנו זקוק לפעמים למשענת, כדי לנוח לרגע ולהמשיך את הדרך חזקים ויציבים יותר. הזכירו לילדים שהם יכולים להפוך אתכם למשענת שלהם, ושתמיד תהיו שם בשבילם ללא קשר לגיל או למקום בו יהיו. 

2. ההחלטה לצאת לטייל

ליציאה מהבית ולביקור במקומות חדשים יש כוח ללמד את הילדים יותר מכל ספרי ההיסטוריה והגיאוגרפיה גם יחד. עודדו אותם לבקר במוזיאונים, לטייל בערים סמוכות לבית ואפילו לטוס לחו"ל, הכל בהתאם לגילם וכל עוד הם שומרים על שלומם. למדו אותם להחליט לצאת לטייל כשהם זוכרים לכבד את התרבות של המקום שבו הם מבקרים, שומרים על קשר עמכם וצוברים שלל חוויות שילוו אותם במשך שנים. גם אם נדמה שהאינטרנט מאפשר להם לראות הכל, אין דבר שמתעלה על היכרות עם מקומות חדשים פנים אל מול פנים.
החלטות חשובות של ילדים

3. ההחלטה להתאהב

הפחד משיברון לב, בין שחוו אחד בגיל צעיר ובין שרק שמעו על כך מאחרים, יכול למנוע ממתבגרים רבים ואף מאנשים שכבר בשנות ה-20 וה-30 לחייהם, להיות שותפים לקשר רומנטי עם אנשים אחרים. ייתכן שהמקור לפחד הוא העובדה שילדיכם היו עדים לגירושין לא נעימים או מערכות יחסים מזיקות, כך שהצעד הראשון שעליכם לעשות הוא לשוחח עמם על הנושא ולגלות פתיחות לשאלות שיכולות לצוץ אצלם. חזקו אצלם את ההחלטה שכל עוד הם מוצאים בן או בת זוג שתומכים בהם, מתייחסים אליהם בכבוד ואוהבים אותם בחזרה, עליהם להחליט שלא לאפשר לפחד לנהל אותם ולמנוע מהם להיות אהובים ומאוהבים. 

4. ההחלטה לקחת סיכונים

מבוגרים רבים מעדיפים להישאר במקום הנוח והמוכר להם, ולהימנע מלהחליף מקום עבודה, אזור מגורים וכדומה. אצל ילדים ומתבגרים, הרצון להימנע מלקיחת סיכונים יכול לגרום להם לוותר על הרשמה לחוג חדש, להכיר חברים חדשים בבית הספר או להאמין שהם יכולים להצליח במקצוע שבו נכשלו בעבר. הזכירו לילדיכם שפעמים רבות הנפילה נראית לנו הרבה יותר מפחידה ממה שהיא באמת, ושלא פעם אנחנו יכולים להיעזר בה ככלי כדי להתחזק, לקום ולהמשיך הלאה. 
החלטות חשובות של ילדים
 

5. ההחלטה לכתוב על מה שמפריע להם

ילדים רבים כותבים ביומן בצעירותם, אך מפסיקים את ההרגל הזה בבגרותם במחשבה שמדובר בפעילות ילדותית. תוכלו לרכוש לילדיכם יומן כדי לעודד אותם להמשיך ולכתוב, ללא קשר לגילם. הכתיבה תוכל להועיל להם להתמודד נכון יותר עם המחשבות שלהם, לפתור בעיות ולפעמים גם לגלות שמה שמטריד אותם הוא למעשה פתיר לחלוטין. להבדיל מגילאי גן ובית ספר יסודי, במהלכם אנחנו מעורבים מאוד בכל החלטה שלהם, בגילאים בוגרים יותר ילדינו עשויים להעדיף לפתור את הבעיות שלהם לבד, כך שהכתיבה היא תחליף נהדר לאוזן קשבת ובאפשרותה למנוע מהם תחושות של בדידות או צער. 

6. ההחלטה לבקש סליחה

לכולנו קשה להודות שפגענו באדם אחר או שנהגנו שלא כשורה, ולעתים אנחנו פשוט לא בטוחים אם הצד השני הבין את מה שהתכוונו לומר או לא. גם אם ילדיכם חושבים שהם צודקים אך אדם אחר נפגע ממעשיהם, למדו אותם לא לפחד להחליט לבקש סליחה. היכולת החשובה הזו תאפשר להם להמשיך הלאה, להימנע מצבירת אויבים ולתחזק את הקשר עם האנשים היקרים להם.
 
החלטות חשובות של ילדים

7. ההחלטה לשמור על קשר עם אחיהם

כשהם צעירים, ילדינו ממתינים בקוצר רוח לפרטיות, ליכולת לגור בחדר נפרד או לעבור לדירה משלהם, ולעתים קשה למצוא יום במהלכו הם לא רבים או מתקוטטים עם אחיהם הצעירים. במצב כזה קל מאוד לגרום להתרופפות ואף לנתק של הקשר עמם כאשר הם מתבגרים, אך דווקא אז מדובר באנשים שיכולים להפוך לחברים הטובים ביותר שלהם. עודדו אותם לשלוח הודעות, להתקשר ולהיפגש עם אחיהם (ולמעשה גם עם כל שאר משפחתם הקרובה) גם כאשר לכל אחד מהילדים יש חברים משלהם או כשהם כבר לא גרים בבית. הם עוד יודו לכם על כך בהמשך חייהם.

8. ההחלטה לחזור הביתה

רוב הילדים אינם מצליחים לחכות לרגע שיהפכו לעצמאיים, יטוסו אל הטיול הגדול או יעברו לגור עם בני זוגם. עם זאת, בחלק מהמקרים הם נתקלים באכזבות, משברים או מכשולים שלא ידעו לתכנן אותם מראש, ואינם מצליחים להתמודד איתם כראוי. המחשבה לחזור הביתה, בין שלצרוך התייעצות או כדי להירגע לפני יציאה נוספת אל העולם, נדמית בעיני רבים מהם כהודאה בכישלון, ולכן הם נמנעים ממנה בכל מחיר, גם כאשר הדבר מצריך בזבוז כספי וסבל נפשי. חשוב שילדיכם ידעו שדלת הבית תמיד פתוחה בפניהם, מה שיעזור להם לבצע החלטות בחוכמה מבלי להיחפז, וייתכן שרק יועיל להם להיות עצמאיים יותר. 
 
מקור תמונות: footloosiety, glassblower
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.