print header

11 טיפים לחינוך ילדכם לפי שיטת הורות חיובית

הורים רבים מחפשים את השיטה הנכונה שתעזור להם לחנך ולפתח את ילדיהם בצורה הכי טובה, ואין ספק שמדובר במשימה לא פשוטה. אחת משיטות גידול הילדים שכדאי לכם להכיר היא הורות חיובית, הדוגלת בבניית כבוד הדדי ביניכם לבין ילדכם. דבי גודפרי, סופרת ומומחית לשיטה זו, מגדירה אותה כדרך לחנך ילדים מבלי לשבור את רוחם; בריטני מקייב, מומחית להתפתחות ילדים ואם לשניים, טוענת שהורים שמכבדים את ילדם לא מתייחסים אליו כאל רכוש, אלא כאדם עם רגשות ויכולת לחשוב ולשפוט מצבים כראוי. בשל כך, גישה זו מתמקדת במתן מענה לילד על שאלות שעולות בנוגע למצבים שונים ובהסברים אודות המתרחש מסביב, כאשר ההורה משמש דמות לחיקוי. כדי שתוכלו ליהנות מתועלותיה של שיטה זו, אתם מוזמנים ללמוד 11 טיפים של מקייב להורות חיובית, שיעזרו לכם לחנך ולפתח את ילדכם.
הורות חיובית: אמא, ילדה ותינוק בחורשה

1. הקפידו על השלכות הגיוניות

כאשר ילדים עושים פעולה כלשהי עם תוצאה שלילית, חשוב שהם יכירו את ההשלכות שלה – בין אם הן טובות או רעות. בנוסף, חשוב שההשלכות שאתם מטילים על המעשה יהיו הגיוניות ובעלות ערך ממשי, מכיוון שהן נועדו ללמד אותם שיעור חשוב לחיים ולא רק לפתור מקרה מסוים.
 
דוגמאות מעולם ההורות החיובית
אם ילדכם לא סידר את חפציו בתום שעת משחק כפי שהוא אמור היה לעשות לאחר קבלת הוראות מדויקות ואזהרה, אמרו לו שכתוצאה מכך צעצועיו מוחרמים למשך יומיים או פרק זמן קצר דומה. לחלופין, אם הוא הכאיב לאחר, למדו אותו שאסור לעשות דברים שכאלו ועליו לעזור למי שהוא פגע בו להרגיש טוב יותר, לדוגמה, להצמיד קרח למקום הדואב או להביא לו פלסטר. תגובה שכזו תעזור לו להבין כיצד צריך להתנהג בחיים.

2. ודאו שילדכם יודע ששמעתם אותו

הורים צריכים לוודא שילדם יודע שהם הקשיבו לו, בכך שהם יחזרו על דבריו ויהדהדו את תחושותיו כפי שהבינו אותן. ברגע שההורים שלו יעשו זאת, הילד ידע שהם מכבדים אותו ואת רגשותיו ולכן יהיה יותר נכון להקשיב ולציית להם. זכרו שלא מדובר בהשפעה מיידית אלא בתהליך שיש להתאזר בסבלנות לקראתו.
 
דוגמאות מעולם ההורות החיובית
אם ילדכם רוצה לאכול ממתקים כמה דקות לפני ארוחת הערב, חזרו תחילה על דבריו כדי שידע שהבנתם אותם, ורק אז תגיבו. אם הוא מתחת לגיל 3, אמרו לו ששמעתם אותו, אך נהוג לקבל ממתקים אחרי האוכל ולא לפני. תשובה שכזו כנראה תעציב אותו ואולי גם תגרום לו לבכות, לכן כדאי לכם להרגיע אותו אחרי כמה דקות על ידי הסחת דעתו עם משימה כלשהי. אם הוא מבוגר יותר, הגיבו בכך שאתם מבינים שהוא ממש רוצה ממתקים, והסבירו שהוא יקבל אותם אחרי ארוחת הערב. בגילאים שכאלו אין צורך לבצע הסחות, מכיוון שילדים גדולים יותר מפנימים הסברים שכאלו ולכן נרגעים מהר יחסית. 
הורות חיובית: אבא ובת בים

3. הסבירו לילדכם על טעויותיו ועזרו לו ללמוד מהן

חלק חשוב מתהליך הלמידה שצעירים צריכים לעבור, הוא להסביר להם מדוע הם טועים, במקום לנזוף בהם בלי סיבה. בהתאם לכך יש להבהיר לילד מהי שגיאתו, מדוע יש לתקן אותה וכיצד לעשות זאת, כך שהוא יבין אותה בצורה כזו שתמנע ממנו לבצע אותה בעתיד, אולי לא באופן מוחלט אך גם במקרה הזה יש לזכור שמדובר בתהליך. כשלא מעירים לו בצורה שכזו – עלולים להתקשות בחינוכו ולמנוע ממנו לבצע את אותה הטעות שוב.
 
דוגמאות מעולם ההורות החיובית
אם ילדכם עומד על כיסא, הסבירו לו שהוא עלול ליפול ולהיפצע, וכדי למנוע זאת עליו לשבת, כי זוהי תנוחה יותר בטוחה. אם הוא לא הקשיב לכם ונפל, הזדהו עם כאבו, חבקו אותו והסבירו לו שזה קרה בגלל שהוא לא ישב, ואם היה עושה זאת – לא היה נפצע. לחלופין, אם הוא שולח ידיים אל שקע חשמלי, הסבירו לו שמעשה שכזה מסוכן מכיוון שהוא יכול להיפגע, ושגם אתם לא עושים זאת מאותה סיבה.

4. תקשרו עם הילד

אנשים בוגרים אוהבים לדעת מה צפוי להם בכל יום ולהבין מדוע דברים קורים בצורה מסוימת, כדי שיצליחו להתנהל באופן יעיל יותר. בדיוק כמוהם, גם ילדים רוצים לדעת זאת, במיוחד משום שהם מאוד סקרנים לגבי העולם בו הם מגלים כל יום דבר חדש. בשל כך, כדאי לדבר עם ילדכם ולהסביר לו את כל מה שעליו לדעת ושצפוי לקרות בהמשך היום, כאילו היה מבוגר. כמו כן, כאשר מתקשרים עימו, יש להשתמש בשפה שתתאים לגילו, מבלי להניח שהוא צעיר מדי בשביל להבין.
 
דוגמאות מעולם ההורות החיובית
הסבירו לילדכם שכשאתם לוקחים אותו לגן, יהיו לכם רק 5 דקות לשחק איתו בחצר, וכשהן יסתיימו תצטרכו ללוות אותו פנימה, לתת לו נשיקה וללכת. כשאתם מתנהגים כך, אתם מורידים את הסיכוי להתפתחות התפרצויות זעם שעלולות להיווצר בעת פרידתכם.
הורות חיובית: אמא ותינוק על דשא

5. התריעו לגבי שינויים לוחות זמנים

רוב האנשים לא אוהבים שמתקילים אותם ושמבקשים מהם לעשות משימה באופן מידי וללא התרעה - וכך גם ילדים. ישנם הורים שנאלצים להפסיק את ילדם באמצע משחק כדי לצאת איתו מהבית, למשל, לבקר את סבא וסבתא; במצבים שכאלו, הורים בדרך כלל נתקלים בתגובה זועמת במיוחד ובסירוב, וכתוצאה מכך הם לרוב מאחרים. כדי להימנע ממצבים שכאלו, כדאי להתריע בפניו על השינוי הצפוי כמה דקות לפני כן, כדי שהוא ידע כמה זמן נותר לו להמשיך לשחק או לעסוק בכל פעילות אחרת. להתנהגות שכזו יש חשיבות עליונה בחינוך ילדים, מכיוון שהיא מלמדת אותם כיצד לנהל זמנים בעתיד.
 
דוגמאות מעולם ההורות החיובית
אם אתם מתכננים לצאת בשעה מסוימת וילדכם באמצע משחק, התריעו בפניו על כך שעוד עשר דקות עליו להתארגן כדי שלא תאחרו. עליכם לוודא שהוא מבין את משמעות ההודעה, כלומר שהוא לא יוכל להמשיך לשחק, ושיש סיבה טובה לכך שאתם מבקשים ממנו לעשות זאת. אם הילד עדיין מתקשה לקבל את השינוי, הבטיחו לו שהצעצועים שלו יחכו לו בבית ושיהיה לו זמן להמשיך לשחק מאוחר יותר או ביום שלמחרת.

6. הבהירו את הציפיות שלכם

ילדים הם מאוד חכמים, אך לעיתים הם לא מבינים את כל המשמעויות שמסתתרות מאחורי בקשות מסוימות, למשל, שניקיון החדר כולל לסדר את הבובות על המיטה ולא רק את הצעצועים שעל הרצפה. בשל כך, הורים שרוצים שילדם יעשה פעולה מסוימת, צריכים להיות כמה שיותר ברורים ולהבהיר לו בפשטות מה הם רוצים, מבלי לגרום לו להניח או לנחש.
 
דוגמאות מעולם ההורות החיובית
אם אתם רוצים שילדכם יסדר אחריו את צעצועיו, אמרו באופן ברור: "אני מבקש שתכניס את הבובות והמשחקים בחזרה למקום שלהם בארון", במקום לתת לו הוראה כללית של "סדר אחרייך". כדי לוודא שהוא הבין זאת, תבקשו ממנו לחזור אחריכם, למשל בעזרת שאלה כמו: "מה אתה צריך לסדר?".
הורות חיובית: הורים הולכים עם ילד בפארק

7. אמרו להם מה הם צריכים לעשות במקום את מה שלא

טבע האדם הוא שכשאוסרים עליו לעשות משהו - למשל כשמבקשים ממנו לא לקנות דבר מה או לא להגיע להיכן שהוא - הוא כנראה דווקא ירצה לבצע אותו. בגלל שילדים מתנהגים באופן דומה, מומחים ממליצים להורים לא לתת הוראות שליליות ומפתות שכאלו. במקום זאת הם צריכים להגיד לילדם מה הוא כן צריך לעשות, בידיעה שהוראות שכאלו הן הרבה יותר פשוטות וברורות להבנה. 
 
דוגמאות מעולם ההורות החיובית
במקום להגיד לילדכם "אל תרביץ לאחיך", אמרו "תהיה עדין עימו", או להחליף הוראה כמו "אל תזרוק אוכל" ב"השאר את האוכל על הצלחת".

8. הגיבו בחיוביות

האופן שבו הורים מגיבים לילדם ומציגים בפניו דברים חדשים ושינויים – משפיע על התנהגותו, אז מאוד חשוב לשים לב לכך. למשל, שליליות תגרום לו לראות את העולם באופן קודר ותשנה את מצב רוחו לרעה. חיוביות לעומת זאת, תעזור לו לראות הכל דרך משקפיים ורודים יותר, לחשוב על דברים טובים ולהגיב עם חיוך לבעיות שונות. התנהגות שכזו חשובה בעיקר כשהוא חווה דברים חדשים, כמו הליכה לבית ספר או למקום כלשהו שעדיין לא היה בו.
 
דוגמאות מעולם ההורות החיובית
אנו יודעים כמה מלחיץ זה ללוות ילד לבית ספר או לכל מסגרת אחרת שהוא רק מתחיל, אך אם תראו לו שאתם חוששים מכך, יהיה לו הרבה יותר קשה להתרגל לאורח החיים החדש הזה. דוגמה נוספת היא כאשר הוא נתקל במתקן חדש בגינה הציבורית, עליו אתם מפחדים שיעלה - אם הוא ירגיש את חששותיכם, הוא יחשוש כמוכם וימנע מלעלות עליו ועל דומיו.
הורות חיובית: משפחה במיטה

9. שמרו על עקביות ועמדו במילתכם

כפי שציינו בסעיפים קודמים, ילדים הם חכמים, ויתרה מכך – יש להם זיכרון ממש טוב. בשל כך הם יזכרו חוסר עקביות ואי עמידה במילה, ויפתחו דרכים לעקוף את הוריהם. בטווח הרחוק, אותם ילדים גם כנראה לא יקשיבו להוריהם, כי הם ידעו שאמירותיהם ריקות מתוכן ושהם לא באמת יענישו או יחרימו חפצים כפי שהבטיחו.
 
דוגמאות מעולם ההורות החיובית
אם ילדכם מסרב לכבות את הטלוויזיה או לעזוב את הטלפון הנייד תוך דקה, הזהירו אותו שאתם תכבו אותם – ובצעו זאת. אם לא תיישמו איום שכזה, הוא ידע שאתם לא באמת מתכוונים לעשות זאת ולכן ימשיך בשלו ויתנהג איך שבא לו גם בתחומים אחרים.

10. הרשו לידכם להביע את רגשותיו

בדיוק כפי שמבוגרים רוצים להביע רגשות, כך עליהם לתת לילדם לעשות זאת בדרכו, גם אם היא כוללת בכי שנמשך הרבה זמן. אנו יודעים שלעיתים קשה לסבול תגובות שכאלו, ולכן מביאים את דעת המומחים, לפיה יש להסביר שמותר להיות עצוב, עצבני או מאוכזב, אך יש דרכים לבטא תחושות שכאלו באופן שהוא נכון יותר.
 
דוגמאות מעולם ההורות החיובית
אם ילדכם צועק ובוכה בחנות, הסבירו לו שעליו להבין שהאנשים שמסביבו לא צריכים לשמוע את צווחותיו ושהן אולי מפריעות להם, ולכן עליו להפסיק. אם הוא צועק בבית כי לא קיבל חטיף שביקש, הסבירו לו שמותר לו להרגיש כך ושהוא יכול להמשיך לצרוח ולבכות, אבל אתם לא יכולים לשמוע אותו מתבטא כך ולכן אתם מבקשים ממנו להמשיך לעשות זאת בחדרו. מרחב שכזה, אליו ניתן ללכת כדי להירגע, הוא מעין חיזוק חיובי שיכול לעזור לילד לפרוק תחושות שכאלו. במצבים דומים גם כדאי לכם לנסות להסיח את דעתו עם מתן משימה או אתגר משחקי שיגרמו לו לשכוח מהכעס.
הורות חיובית: הורים ובת בים

11. שמרו על רגשותיכם 

האם חוויתם ימים קשים שבהם פשוט רציתם לקחת כמה דקות לעצמכם כדי להירגע מכל הטירוף שמסביב? אם התשובה חיובית – אל דאגה, אתם לא לבד! מומלץ להורים לקחת כמה רגעים כדי לנוח ולהתאפס על עצמם, מכיוון שאם הם לא יעשו זאת, יהיה להם קשה לטפל בילדם. בנוסף, אם הם לא יימצאו קצת זמן לעצמם, הילד ירגיש שמשהו בבית לא בסדר ויילחץ בעצמו, וכתוצאה מכך הם יצטרכו להרגיע אותו בזמן שהם עצמם  זקוקים למנוחה. כמו כן, אם הוא יראה שהם לוקחים כמה דקות לעצמם כדי להירגע, הוא יחקה התנהגות שכזו כשיהיה במצב דומה.
 
דוגמאות מעולם ההורות החיובית
תקשרו עם ילדכם והסבירו לו באופן הבא: "אני קצת עייף ולחוץ כרגע, ולכן עליי לקחת כמה דקות כדי לנוח ולהירגע. אשים לך בטלוויזיה את התוכנית שאתה אוהב, בזמן שאהיה קצת במיטה ואתחזק". בדרך זו, תוכלו לאגור כוחות כדי להמשיך לטפל בו, תלמדו אותו דרך נהדרת להירגע ולנוח ותפתחו אותו תוך מתן מעט מנוחה נחוצה לעצמכם.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.