print header

מחקר על תועלות השיחה עם ילדים קטנים

הורים רבים שואפים לפתח את ילדם ולהפוך אותו לגרסה הטובה ביותר שלו, ודרך נהדרת שהוכחה על ידי מחקרים שונים לעשות זאת היא פשוט לדבר עימו, בין אם הוא פעוט או ילד קטן. מחקר אחד שכזה שנחשב ליחסית ישן ופורסם בשנת 1992, הראה שילדים מאזורים מעוטי יכולת שומעים עד גיל 3 כ-30 מיליון מילים פחות מבני גילם שחיים במקומות מבוססים יותר. הוא נחשב כלא-מהימן בעקבות חשד לשימוש בדעות קדומות, אך רבים מסכימים עם מסקנה שעולה ממנו, והיא חשיבותה של כמות המילים שילדים שומעים בשנותיהם הראשונות. לאחרונה בוצע מחקר דומה באוניברסיטת יורק, שבדק את הקשר בין כמות המילים שילדים שומעים להתפתחות שאינה קשורה רק ליכולותיהם המילוליות. בכתבה זו נציג בפניכם את מסקנתו המעודדת ועצות שימושיות שקשורות אליה שיעזרו לכם לגדל ילד מפותח.
שיחה עם ילדים קטנים: ילד מלטף פנים של אמו

ביצוע המחקר ומסקנתו העיקרית

לפני שנפרט אודות מסקנת המחקר והתועלות הנובעות ממנה, נציג את שיטת ביצועו. היא כללה הקלטות של 3 ימים מחייהם של 107 ילדים, וביצוע פעילויות משותפות עם הוריהם, הכוללות ציור והתאמת צורות, במטרת לבדוק את יכולותיהם הקוגניטיביות של הילדים. אחת המסקנות שנבעו ממנו היא שאלו ששמעו מהוריהם כמות גדולה ומגוונת של מילים, פיתחו יותר יכולות לא מילוליות, דהיינו, ששמיעת שפה מגוונת עזרה להם להתפתח לא רק בדיבור, אלא גם בתחומים אחרים.
שיחה עם ילדים קטנים: ילדה צובעת דפים

תועלות מדיבור אל ילדים קטנים

לפי מומחים, סביבה שעושה שימוש באוצר מילים עשיר יכולה לעצב את הדרך בה ילד מבין שפה ומשתמש בה. בשל כך, חשוב שהוריו יהוו לו כדוגמה וישתמשו בלשון מגוונת, בה יוכל להשתמש ובזכותה גם להתפתח. אם אתם מעוניינים לפעול לפי שיטה זו, שימו לב שבנוסף לחשיבות הרבה שיש לכמות המילים שאתם משמיעים, כדאי לשים לב גם למחוות הלא מילוליות שאתם עושים ולקשר שלכם עם ילדכם. מהסיבה הזאת, גם הורים שקטים יחסית שלא מרבים לדבר יכולים לתרום להתפתחותו של ילדם – כל עוד הם מעניקים לו חום ואהבה.
 
דרך נוספת לעזור לילדים להתפתח היא חינוך באמצעות הורות חיובית, בה ההורים מתקשרים עם ילדם בפתיחות, תמוכים בו ומספקים לו מידע נחוץ אודות סביבתו. שימוש בשיטה זו מעודד אותו לחקור את העולם שמסביבו ולהתבטא, וכתוצאה מכך עוזר לו להתפתח. כמו כן, ברגע שהוא מרגיש שהוריו מקשיבים לו ומבינים אותו, הוא מקבל ביטחון לבצע מגוון פעולות, כמו גם לתקשר עם אחרים באופן מוצלח יותר.
שיחה עם ילדים קטנים: אם ובת בשדה

כיצד לתקשר עם פעוטות?

כעת, אחרי שהצגנו בפניכם את התועלות שנובעות משיחה עם ילדים, אתם ודאי תוהים – כיצד לתקשר עימם באופן יעיל שיעזור להם להתפתח? הורים רבים לא יודעים שהתשובה לשאלה הזו מאוד פשוטה: דברו איתם באיזה סגנון שאתם רוצים! אחת המומחיות בתחום העידה על כך שהיא דיברה עם התינוקות שלה בשפה בוגרת בה כולנו משתמשים ביומיום. עם זאת, אנו מודים שדיבור עם כאלו שלא יכולים לענות לנו, כמו תינוקות, מרגיש לעיתים מוזר לאנשים רבים. אם גם אתם מרגישים כך, כדאי לכם להתחיל מלספר לילדכם על יומכם בשפתם הבוגרת והרגילה, כך הוא ילמד לדבר נכון וגם יכיר את העולם. כמו כן, עם ילדים גדולים יותר (למשל, בוגרים משנתיים), כדאי לקרוא ולשאול שאלות פתוחות על מה שהם רואים ושומעים מסביבם. אם הרגל שכזה עדיין נראה לכם משונה, עשו אותו בכל זאת עד שתתרגלו אליו מכיוון שהוא יועיל לטווח הארוך.
 
במקביל ראוי להתייחס לעבודה שהורים רבים נוהגים להעסיק את ילדם בצפייה בטלוויזיה ובמשחק בנייד, בטענה שזוהי דרך נהדרת להעביר את זמנו ולהקנות לו מעט ערכים וחינוך. לאור התועלות שנמצאו במחקר, אתם עשויים לחשוב שאמצעים שכאלו מהווים דרך נפלאה ויעילה להשמיע לילדכם מילים נוספות שיעשירו את הידע שלו ואת יכולותיו. ובכן, מומחים רבים דווקא טוענים שהשפה שהוא שומע דרכם לא משפיעה עליו כלל. יתרה מכך, אותם מומחים מדגישים כי גם המידע החינוכי כביכול שהוא מקבל בעת שימוש במכשירים שכאלו, לא יכול להועיל לו כמו זה שיקבל מהוריו ומסביבתו האנושית. למעשה, חשוב שאוצר המילים והשפה יישמעו מפיהם של הוריו של האנשים שבסביבתו הקרובה, מכיוון שהם מעניקים לו חום ואהבה - אותם גורמים שעוזרים לשיחה להיות יעילה ושמסייעים בהתפתחותו. גם אם הטכנולוגיה לא מזיקה לילד, היא גוזלת ממנו זמן בו יכול היה לשוחח עם הוריו, ולכן היא מונעת ממנו להתפתח כראוי.
שיחה עם ילדים קטנים: ילדה מול מחשב

לסיכום, המומחים ממליצים לכם לשוחח עם ילדכם ולשאול אותם שאלות פתוחות – בגילאים צעירים וגם בשלבים מאוחרים יותר. כמו כן, כשאתם עושים זאת, אל תזרקו סתם כמות גדולה של מילים אקראיות, אלא נהלו עימו שיחה בעלת משמעות, שתפתח את החשיבה שלו. לבסוף, זכרו שהמתנה הגדולה ביותר שתוכלו להעניק לילדכם, היא היכולת להתבטא ולהתפתח כראוי, ולכן כדאי לכם פשוט לשבת, לחבק אותו ולדבר...

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.