print header

דרכים לזיהוי ומניעת קנאה בין אחים וילדים

קנאה היא רגש שקיים אצל כל אדם ואפילו אצל ילדים קטנים. הרגשה זו יכולה לנבוע לעיתים בגלל אחים, חברים או ילדים אחרים מהכיתה, וכמעט תמיד היא מובילה להשלכות שליליות. לפעמים דברים פשוטים כמו אופניים חדשים שיש לחבר או תינוק חדש במשפחה שמקבל מתנות ותשומת לב, יכולים להצית את הרגש הבעייתי הזה אצל ילדכם. אז נכון שאי אפשר להעלים לחלוטין את רגשות הקנאה, אבל מתברר שיש דרכים שמאפשרות להתגבר עליהן. אתם מוזמנים להמשיך לקרוא ולגלות 5 גורמים נפוצים לרגשות קנאה של ילדיכם ו-8 דרכים שיעזרו לכם להתמודד עם הרגש הלא רצוי הזה ולרסן אותו.
 
5 דרכים למניעת קנאה: אישה מניפה תינוק ומנשקת אותו

5 גורמים לקנאה בקרב ילדים

1. פינוק הילד

פינוק יתר של ילדים הוא מהגורמים ההרסניים ביותר בגידולם, שכן ילד מפונק מדי עלול לתפוס את עצמו כאדם בלתי מנוצח שמקבל כל מה שהוא רוצה. ישנם רגעים בחיים, למשל כאשר מגיע אל המשפחה תינוק חדש או אם הילד הולך לשחק עם חבר בעל כוח השפעה גדול יותר ממנו, שהוא ירגיש מאוים או חסר ביטחון, ויאשים בכך את התינוק או החבר. התוצאה של מצב שכזה עלולה להיות שהילד שלכם יסבול מדכדוך כאשר הוא לא יקבל את מה שהוא רוצה ואף להתפתחות של רגשי נחיתות.

2. הגנה מוגברת

להבדיל מן החיות בטבע, שרובן מצליחות להגן על עצמן זמן קצר יחסית לאחר הגעתן לעולם, בני האדם זקוקים לשמירה של ההורים או של אדם מבוגר מהם לתקופת זמן ארוכה למדי. בשמירה כמו בפינוק, כאשר מגנים על ילד ברמה קיצונית עלולה להתפתח תלות של הילד בהורה עד כדי כך שבבוא יום ההפרדות מההורה הוא לא ירגיש בטוח, וזה ייראה לו כאילו עזבו אותו לבד במדבר. הטראומה הזו עלולה לגרום לילד להיות ביישן יתר על המידה, הססן ומלא קנאה, בעיקר כלפי אחרים שבטוחים בעצמם.

3. סמכות הורית

קביעת חוקים ותקנות מחמירות בלי לתת הסבר עלולה לגרום לקנאה ויריבות בין ילדים, שכן אם מחוקקים חוק כלשהו הוא אמור להיות תקף עבור כולם. לעיתים, ישנם חוקים שנקבעים עבור חלק מהילדים במשפחה שלא נוגעים לכולם בגלל סיבות שונות - עבור חוקים שכאלה צריך לתת הסבר. אם לא מסבירים את החוק וקורה מצב שבו אחד הילדים מפר אותו ולא נענש בשל גילו או סיבה אחרת, ולעומת זאת ילד אחר שעובר על אותו החוק נענש, זה יוצר קנאה ולעיתים אף סכסוך מיותר.
5 דרכים למניעת קנאה: ילדה כותבת במחברת וילדה נוספת מסתכלת עליה

4. השוואה עם אחרים

אחת הטעויות היותר מסוכנות לעשות היא לערוך השוואה בין אחים או בין ילדכם לילדים אחרים. פעולה זו יכולה להוביל לקנאה שעלולה להגיע לשנאה עד כדי פגיעה בילד המודגש כ-"טוב יותר". תופעה זו יוצרת יריבות וחוסר ביטחון עצמי שישפיע על הילד המושמץ לטווח ארוך.

5. תינוק חדש במשפחה

לפעמים הורים נוטים לחלק את תשומת הלב שלהם לילדיהם על פי סדר הלידה, לדוגמה האח הראשון עלול לקנא באחותו שזה עתה נולדה כאשר הוא רואה את ההורים שלו מעניקים לה את מרב הטיפול והזמן, בעוד שבו לדעתו משקיעים כעת הרבה פחות. עם הגעת התינוק החדש לתא המשפחתי, הילדים הבוגרים עלולים להרגיש פגיעה במעמדם בעקבות העברת תשומת הלב מהם לתינוק החדש, דבר שעלול להוביל להגברת קנאה ותחרות שלילית מצד הילדים הבוגרים.
5 דרכים למניעת קנאה: בובת ליצן עצובה בתוך סל

איך לטפל ברגשות קנאה אצל ילדים?

1. הפכו קנאה לשאיפה

למדו את ילדיכם איך להעלות מחשבות חיוביות וכיצד ניתן להפחית רגשות שליליים, לדוגמה אם ילדכם חזר עצוב מבית הספר משום שחברו הטוב קיבל ציון גבוה יותר משלו, עודדו אותו ללמוד יותר בפעם הבאה ולשפר את הציונים במבחנים הבאים. ברגע שהוא יבצע זאת ויקלוט את הרעיון, זה ימנע מרגש הקנאה להשתלט עליו וייתן לו דחיפה חיובית בכיוון הנכון.

2. הקשיבו והבינו מה מציק

קנאה היא רגש שמושרש כמעט בכל אחד מאיתנו ולרוב קיימת סיבה משמעותית מאוד להופעתה. לכן, כאשר אתם מבחינים ברגש של קנאה בילדכם, דברו איתו ונסו לברר מדוע הוא חש כך כלפי אותו אדם והקשיבו לו בסבלנות. לפעמים התנהגות שכזאת נובעת מהערכה עצמית נמוכה או חוסר ביטחון עצמי, מה שעלול לגרום לילד להפגין קנאה כלפי מישהו אחר שיש לו את מה שחסר בו.

3. ספרו להם אגדות ומשלים

אגדות עם ומשלים טומנים בחובם הרבה מסרים חיוביים. כדי שתוכלו להעניק לילדיכם כלים שיסייעו להם להימנע מלקנא באחרים, הקריאו להם או תנו להם לקרוא בעצמם ספרים שמדגישים ערכים חיוביים של שיתוף פעולה ושמחה בהצלחתו של האחר, כי לפעמים שיחות ישירות לא יהיו יעילות כמו המחשה של סיפור.
5 דרכים למניעת קנאה: אנשים יושבים וקוראים ספרים בספריה

4. ספקו דוגמה אישית

דרך נוספת ללמד את הילדים כיצד להדגיש את הרגשות החיוביים כלפי אנשים אחרים היא דוגמה אישית. ההורה הוא הדמות שהילד הכי מעריץ בשנותיו הראשונים, וכבר מגיל צעיר הוא מנסה לחקות אותו; אם אתם תחמיאו יותר לאחרים על דברים שהם עושים, על התנהגות טובה או אפילו על חוש ההומור שלהם, הילד ירכוש דרך טובה להסתכל על דברים אחרת. אז היו יותר פתוחים מול ילדכם וחלקו מחמאות על ידו כדי שירכוש את המיומנות והיכולת לומר דברים טובים לאחרים.

5. למדו אותם לחלוק

ילדים, כמו הרבה אנשים בוגרים, אוהבים את מה ששייך להם וקשה להם ל"שחרר" ולחלוק דבר כלשהו עם אחרים. אם מישהו לוקח מהם דבר מה, אותם ילדים נוטים לנטור טינה למשך הרבה זמן. אם זה המקרה, עליכם ללמד אותם את החשיבות של שיתוף ואכפתיות. על ידי כך שתלמדו אותם לחלוק, לוותר ולמחול, הם יוכלו להפיג כל סוג של חוסר ביטחון. במוקדם או במאוחר, אתם תראו שהילדים שלכם נהנים מחברתו של ילד שהם קינאו בו פעם.

6. אהבו את ילדכם

ברור שאין הורה שלא אוהב את הילד שלו, אבל הסעיף הזה בא להדגיש עד כמה הם צריכים להרגיש את כל האהבה והחיבה שלנו בשלב זה של חייהם. לא משנה מה הם עשו ועד כמה אתם כועסים עליהם, הדרכה הורית בשילוב עם אהבה בדרך כלל מצליחה לתקן את הדברים ולהחזיר את הילדים למסלול הנכון.
5 דרכים למניעת קנאה: אב יושב על הארץ עם שתי ילדיו

7. הימנעו מהשוואת

אין להשוות בין יכולות של ילד אחד לשני. ההשוואה גורמת לילדים לחוש שהם או אחרים חסרי ערך בעיניכם, לכן אל תשוו בין שיעורי הבית של ילדכם לבין אלו של חבריו לכיתה ואף חמור יותר בינו ובין האחים שלו. זה לא ידרבן אותו להצלחה, אלא רק ייצור קנאה, מתיחות וטינה.

8. עודדו התנהגות שיתופית עם חיזוקים חיוביים

כל ילד אוהב לקבל חיזוקים חיוביים מהוריו ומבני משפחתו, וזה כלי שעוזר לו לפתח את ההערכה העצמית שלו ומחזק לו את הביטחון העצמי. עליכם לדעת למצוא את היתרון הבולט ביותר בילדיכם ולטפח אותו אצלם, וזו אחת הדרכים המועילות והפשוטות ביותר לשחרר את הקנאה בין הילדים. החמיאו להם בקרב המשפחה על היתרונות הללו ועצבו אותם כך שיתמכו אחד בשני, עזרו להם לעבוד יחד ושבחו אותם על התנהלותם השיתופית בכל פעם שהם יעשו זאת.
 
אז כפי שכבר הבנתם, הקנאה היא רגש שטמון בכל אחד מאיתנו ועלינו לדעת לשלוט בו על מנת שלא ישלוט בנו. לכן בפעם הבאה שתראו את אחד הילדים שלכם מקנא בציונים של חברו או באופניים החדשים של אחיו הגדול, שבו איתו ובררו מה מקור הקנאה והזכירו לו מקרים בהם הוא זכה לגמול על משהו טוב שהוא עשה. על ידי מעורבות וקרבה, אתם תחושו בשינוי המבורך שיחול על ילדכם.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.