print header

4 טיפולים למתבגרים במצוקה

גיל ההתבגרות הוא מבין התקופות החשובות והמשפיעות ביותר על התפתחותנו המנטלית. מומחים רבים גורסים כי בגילים אלה ישנם לא מעט בני נוער שנאבקים בבריאות הנפשית שלהם ומתמודדים עם תסמינים של דיכאון, עצבות, חוסר אמונה והיעדר תקווה. בדיוק כמו למבוגרים, טיפול אישי יכול לעזור גם למתבגרים לבנות נפש חזקה יותר ולהעניק להם כלים טובים להתמודדות עם מצוקות, שרבים מהם נתקלים בהן. מאחר שישנם סוגים שונים של טיפולים כאלה, חשבנו שכדאי שתכירו את ה-4 הנפוצים ביותר, את עקרונותיהם ואת מה שהם מסוגלים להציע, ולבסוף תוכלו לגבש החלטה על הטיפול שראוי להעניק למתבגר שלכם אם הוא זקוק לזה.

1. טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT)

רקע ועקרונות הטיפול

פסיכותרפיה זו מתבססת על הרעיון שלפיו יש קו ברור וישיר שמחבר בין המחשבות, ההתנהגות והרגשות. כך לדוגמה, מתבגר שמתקשה לתקשר ומרגיש מובך כשהוא בסביבת אנשים עלול לפתח חרדה ולהימנע מאינטראקציות כאלה בעתיד. מטרת שיטה זו היא למעשה לבחון את המקורות מהעבר הקרוב שהובילו להופעת תסמינים אלה אצל המתבגר, לגרום לו לזהות אותם, להתעמת איתם ואז ללמדו להתרחק מהן.

כיצד זה עובד ולמה יש לצפות?

מטפל שנוקט בשיטת CBT ינסה לגרום למתבגר לפרש את המציאות והאווירה בצורה אחרת. הוא ישאל אותו סדרת שאלות ויבקש ממנו לכתוב לעצמו את המחשבות שעוברות לו בראש במצבים שונים, ואז יכווין אותו כיצד לזהות אילו מהן מזיקות ולא מציאותיות. כך למעשה הוא יחשוף אותו לדפוסים של מחשבות לא בריאות שנמצאות בתוכו ושתורמות לבעיותיו המנטליות. טיפול זה הוא ברוב המקרים קצר מועד ולא נועד "לחפור" בעברו הרחוק של המטופל ולחשוף משמעויות התנהגותיות נסתרות, אלא הוא מתמקד בבעיות השעה ובמציאות.
 
4 טיפולים למתבגרים במצוקה: מתבגר בטיפול פסיכולוגי
במהלך הטיפול המתבגר יתעמת עם מחשבות שליליות, דבר שעלול להפוך את התקופה הזו למאתגרת עבורו, אך בו בזמן הוא ירכוש בעזרת המטפל כישורים ודרכי התמודדות חדשים ויעילים. הוא יקבל "שיעורי בית" גם מחוץ לשעות הטיפול כדי לתרגל מצבים שונים ושיטות שהוא למד במהלכו. מדובר בפסיכותרפיה מובנית ברמה גבוהה, שמטרתה היא לגרום למתבגר להבין בבירור את המטרות והציפיות ממנו. בסוף הטיפול הוא עשוי לשנות את דפוסי החשיבה השליליים, להגיב בצורה חיובית למצבי חרדה, לשפר את התקשורת עם אחרים, להעלות את הערך העצמי וליירט מחשבות שמובילות להתנהגויות שליליות והרס עצמי.

2. תרפיית קבלה ומחויבות (ACT)

רקע ועקרונות הטיפול

תרפיית קבלה ומחויבות היא גישה שיכולה לעזור למתבגרים ללמוד לזהות, להבין ולקבל את הרגשות שלהם. רוב בני הנוער חווים רגשות עוצמתיים ומאתגרים, ומתן כלים שיעזרו להם לפתח מודעות אליהם יאפשר להם לנהל את המצב המנטלי שלהם באופן יעיל יותר. העיקרון שעליו נשען טיפול זה הוא שהבנה והפנמה של רגשות היא דרך נכונה לסייע לגמישות מחשבתית - כלומר, ליכולת של האדם לווסת את הרגשות בטווח הקצר, לשים בצד את התחושות ולהימנע מלפעול עד שהוא מרגיש מספיק מוכן להתייחס אליהן בצורה רציונלית ולקבל אותן.

כיצד זה עובד ולמה יש לצפות?

במהלך הטיפול המטפל יפיק תועלת מ-6 אסטרטגיות שונות שיעזרו למתבגר לפרש ולקבל רגשות:

א. קבלה: במקום להימנע ממחשבות שליליות, המתבגרים מקבלים עידוד להתבונן בהן ולקבל אותן מבלי להתכחש אליהן או לנסות לשנות אותן.

ב. הפרדה קוגניטיבית: המיקוד בצעד הזה הוא לשנות את אופי התגובה לרגשות ולמחשבות, דבר שיפחית את עוצמת ההשפעה על הנפש.

ג. קשיבות להווה (מיינדפולנס): אסטרטגיה זו שמה את הדגש על פיתוח מודעות למה שקורה כאן ועכשיו, מבלי לשפוט או לנסות לשנות את החוויה.

ד. "אני" כצופה: שיטה שנועדה לעזור למטופל לראות את מחשבותיו כמשהו נפרד לחלוטין מהתנהגותו.

ה. ערכים: תרגיל מנטלי שיעזור למתבגר להבין מהם הערכים שחשובים לו ולגרום לו לראות אותם כמטרה ולצעוד בדרכם.

ו. התחייבות לפעולה: החלק המעשי, שיטה זו נועדה להכווין את המתבגר למצוא את הדרך להתחייב להתנהגויות מסוימות שיעזרו לו להיצמד לערכים ולהשיג את מטרותיו.

 
4 טיפולים למתבגרים במצוקה: אישה בטיפול פסיכולוגי

3. טיפול דיאלקטי-התנהגותי (DBT)

רקע ועקרונות הטיפול

טיפול זה מבוסס על שיטות קוגניטיביות-התנהגותיות שמטרתן לשים דגש על שינוי - שיפור היכולת לווסת את הרגשות, רכישת כישורים לתקשורת בין-אישית ושיפור ההתמודדות עם לחצים. כל זאת לצד אימוץ רעיונות של קבלה עצמית, סובלנות ועמידות למצוקות רגשיות ונפשיות. מבין הבעיות שנמצאות על מוקד הטיפול ניתן למנות בעיות קשב, ריכוז והיפראקטיביות (ADHD), דיכאון, בעיות אכילה, פוסט-טראומה והתנהגות אובדנית. במהלך הטיפול המתבגרים ילמדו כיצד להתרכז בהווה ולא לדאוג לגבי העתיד או העבר (מיינדפולנס); כיצד להעסיק את דעתם ולהרגיע את עצמם כדי להתמודד טוב יותר במצבי לחץ; כיצד לפתח מערכות יחסים חיוביות ובריאות; וכיצד לווסת רגשות ביעילות.

כיצד זה עובד ולמה יש לצפות?

מתבגרים שניגשים לטיפול שכזה ילמדו כישורים התנהגותיים על ידי עבודה בקבוצה, יתרגלו אותם עם האחרים, ישתפו את החוויה ויקבלו תמיכה מחברי הקבוצה והצוות. לעתים הם יקבלו מטלות בית כדי לשמור על רצף גם מחוץ לשעות הטיפול. כמו כן הם יקבלו יחס אישי וממוקד באתגרים שהם חווים בחיים, תוך עידוד שימוש בכישורים שהם רכשו. במהלך הטיפול הם יהיו זכאים להדרכה טלפונית של המטפל מרחוק, בה הם יוכלו להשתמש בשעת הצורך כדי להתמודד עם אתגר שמתרחש בזמן אמת. בסיום הטיפול המתבגרים צפויים לפתח קבלה עצמית, לרכוש כישורים חברתיים חדשים וללמוד כיצד להתמודד ביעילות עם לחץ. שיטה זו הוכחה במחקר שנערך ב-2017 כיעילה עבור בעיות רבות שחווים מבוגרים וילדים כאחד. מחקר נוסף שנערך ב-2018 הוכיח כי שיטה זו יעילה בהפחתת ניסיונות התאבדות בקרב בני נוער בסיכון גבוה לכך.

4. טיפול משפחתי 

רקע ועקרונות הטיפול

הטיפול המשפחתי, כמו שרובכם ודאי מנחשים, נועד לעזור למתבגר לעמוד על הבעיות הבין-אישיות והמשפחתיות שמשפיעות על רווחתו הנפשית. בני נוער שמתמודדים עם בעיות שקשורות לאווירה בבית או לסכסוכים משפחתיים, צפויים למצוא מזור בטיפול שכזה, שיכול להעניק כלים יעילים גם לבני המשפחה עצמם. מי שנוטל חלק בטיפול הם המתבגר ובני ביתו ובמהלכו הם לומדים כיצד לתקשר בצורה יעילה. טיפול זה יכול לעזור גם להורים לסגל לעצמם אסטרטגיות שמועילות לנפש המתבגר, כמו הקשבה ופיתוח מודעות לרגשותיו. טיפול משפחתי יכול להיות קצר-מועד או מתמשך יותר, בהתאם למצב בבית וחומרתו.
 
4 טיפולים למתבגרים במצוקה: משפחה

כיצד זה עובד ולמה יש לצפות?

בטיפול שכזה המטפלים משתמשים בטכניקות שונות כדי לחזק את הקשר בין בני המשפחה. מבין הטכניקות הללו ניתן למנות משחקי תפקידים והדגמות של תקשורת יעילה; אסטרטגיות פסיכודינמיות, כגון שיתוף החוויה על ידי המטופל כדי להעצים את התובנות מהטיפול; ואסטרטגיות מובנות שנועדו לסייע למשפחה להבין כיצד השגרה והאינטראקציות בין בני הבית משפיעות על התפקוד של כל אחד מהם. לעתים, טיפול שכזה מתמקד רק במתבגר, אבל ברוב המקרים הוא מערב את כל בני המשפחה. בסיום הטיפול המשפחה תצליח לשפר את התקשורת והאווירה בין בני הבית, להפחית את החיכוכים, ליצור אמפתיה ולהתלכד וכן לפתח גבולות בריאים וברורים. שיטה זו צפויה להיות יעילה במיוחד במתן מענה לבעיות כמו מעבר למקום מגורים חדש, גירושין או אפילו מוות של אדם קרוב.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.