print header

10 בעיות נישואים מוכרות והדרכים לצלוח אותן

זוגיות ארוכת שנים תמיד מלווה במספר רב של משברים בין בני הזוג, קטנים או גדולים ככל שיהיו. חלק מאותם זוגות נפרדים או מתגרשים, בזמן שאחרים חיים באושר לעוד מספר רב של שנים. הסיבה לכך שהם מצליחים לעשות זאת היא לא רק עניין של מזל – ישנו קו מנחה שכל אותם הזוגות מבינים: רק במאמץ משותף הם יכולים להתמודד עם כל בעיה, משבר או סכסוך שיבוא בעתיד. אז בין אם אתם נשואים או לא, כדאי מאוד שתכירו את 10 הבעיות הנפוצות שמלוות זוגיות ארוכת שנים, ונישואין בפרט, לצד הדרכים שבעזרתן ניתן לצלוח אותן.
 
בעיות בנישואים: חתן וכלה מחזיקים ידיים ועושים צורת לב

1. עלייה במשקל

רוב הזוגות הנשואים חווים עלייה משמעותית במשקל גופם לאורך השנים, בעיקר אחרי הנישואין. מדענים באוניברסיטת גלזגו שבסקוטלנד חקרו והגיעו למסקנה כי זוגות נשואים עולים בין 1-3 קילו בשנה הראשונה לנישואין. בנוסף, באופן כללי אנשים נשואים שוקלים בממוצע כ-6 קילוגרם יותר מרווקים ורווקות. העלייה במשקל קשורה ישירות לנוחות הפסיכולוגית שבזוגיות מפני שבני הזוג בטוחים אחד בשני ולכן הם מרשים לעצמם להפחית בפעילות גופנית ולדאוג פחות בקשר לשמירה על הגזרה.

איך צולחים זאת?

שמירה על דיאטה בריאה להורדה במשקל ביחד זה הרבה יותר קל ממה שזה נראה, מפני שתמיד יהיה אדם לידך החולק את הרצון והמאמצים שצריך להשקיע כדי לעשות זאת בהצלחה. למרות זאת, חשוב לציין כי גברים מורידים במשקל במהירות רבה יותר מנשים וזה עלול לגרום לתסכול בקרבן, אך הגברים צריכים לתמוך ביכולות ובדרך שנשותיהם נמצאות בה. בין הדרכים הטובות ביותר שבעזרתן זוגות יוכלו לעבוד יחד כדי להוריד במשקל ניתן למצוא רכיבה על אופניים, טיפוס והליכה בשעות הערב.

2. לידה מובילה לבעיות כלכליות

אין מחלוקת על כך שכניסתו של תינוק חדש למשפחה תורמת להתפתחות בעיות כלכליות, בעיקר בקרב זוגות צעירים. הדעה הרווחת בקרב הורים וזוגות נשואים היא שברוב המקרים הם לא באמת מוכנים לילד חדש, ולדעתם זה לא תמיד קשור בבעיות הכלכליות שהם חוזים. אך עם זאת, רוב זוגות ההורים מעידים כי המחסור בכסף מטריד אותם מאוד ולמעשה ברגע שהילד מגיח לעולם הם רואים זאת באופן הרבה יותר ברור.

איך צולחים זאת?

כדי להימנע מבעיות כלכליות כתוצאה מתוספת למשפחה, עליכם להתחיל לחסוך כסף הרבה לפני תאריך הלידה המשוער ולהיפטר מהוצאות מיותרות. אחת מהדרכים שבעזרתן תוכלו לחסוך כסף היא לקנות ציוד יד שנייה או להשאיל מבני משפחה שאצלם הוא לא בשימוש. בנוסף, חשבו על הצעצועים והציוד שאתם קונים מראש, אין סיבה הגיונית לרכוש ציוד שיעשה בו שימוש רק בעוד מספר שנים, קנו את מה שרלוונטי בלבד.
בעיות בנישואים: גבר ואישה מחזיקים יחדיו זוג נעלי תינוק

3. סכסוכים עם החמות

מערכות היחסים בין גבר לאם האישה או בין האישה לאם הגבר הן מושא לצחוק וסאטירה כי הן מלאות בחוסר הבנות, ציפיות גבוהות ולפעמים גם לא מעט ציניות. פסיכולוגים שונים טוענים כי מערכות יחסים שכאלה עלולות להיות דרמתיות במיוחד ואפילו עלולות לפגוע בבריאות של שני האנשים. המתח הגדול יותר הוא בין האישה לאם הגבר כאשר האם לא מרוצה מהתנהגות, נראות ואישיות האישה, בזמן שלאישה יש דעה וגישה שלילית כלפי האם.

איך צולחים זאת?

הדרך הטובה ביותר למנוע ויכוחים שכאלה היא בראשונה מגורים מרוחקים אחד מהשני, לא ברמה קיצונית אך במרחק כזה שמערכת היחסים בין שני האנשים לא תהיה יום יומית. אם אין ביכולתכם לגור במרחק סביר אחד מהשני, עליכם לנהל שיחה עם בן הזוג שלכם ולהסביר לו כמה אתם מרגישים מתוחים וחסרי נוחות בשל הנושא הזה. כזוג תוכלו למצוא דרכים יצירתיות להסתדר עם החמות שלכם מבלי לגרום למתחים ולרגשות שליליים במפגשים משפחתיים.

4. אתם מוציאים כסף על דברים שונים

אחת הסיבות העיקריות שמובילות לגירושין היא התעסקות בכסף - הרבה מערכות יחסים "נופלות" בגלל נושא זה. לאחר החתונה הכסף הפרטי של כל אחד הופך להיות משותף ולחלק מהאנשים זה עלול להיות דבר מלחיץ – במיוחד אם אותו אחד מרוויח יותר מהשני. למרבה הצער, בגלל חוסר נעימות ונדיבות יתר הרבה מהזוגות לא מדברים על הנושא החשוב הזה כלל.

איך צולחים זאת?

כדי שתוכלו להתמודד עם הבעיה הזו, עליכם לחלוק ולשתף ללא בושה את המחשבות והבעיות הכלכליות שלכם. עליכם להציב עדיפויות וכללים: האם המשפחה שלכם תחסוך או תשקיע כסף? האם חופשה אחת לשנה היא משהו שצריך להגדיר מראש? מענה על שאלות בסגנון שכזה יעזור לכם לתכנן ולעמוד בכל היבט כלכלי שהוא, ורצוי שהשיחות הללו יעשו עוד לפני החתונה.
בעיות בנישואים: ציור של גבר ואישה מושכים שטר של דולר לכיוונים שונים

5. אתם מתעצבנים מההרגלים של בן הזוג

אחרי תקופה ארוכה של מגורים משותפים, חלק מההרגלים של בן הזוג שלכם מתחילים לעצבן אתכם מאוד. הרגלים כמו פיזור נעליים וביגוד ברחבי הבית, משחקים בטלוויזיה ובטלפון הם רק חלק מאותם הרגלים שעלולים לגרום לכך, אך אל דאגה, זה לא אומר שאתם לא אוהבים אחד את השני. באופן מפתיע, אולי אפילו אותם הרגלים שגורמים לכם להתעצבן כיום הם אלו שגרמו לכם להתאהב אחד בשני מלכתחילה.

איך צולחים זאת?

הדרך הקלה והמהירה שבעזרתה תוכלו לצלוח את הבעיה הזו היא פשוט לקבל את אותם ההרגלים. הזכירו לעצמכם כי הרגלים אלו הם מה שהופך את בני הזוג שלכם למי שהם, הרי אחרי הכל אתם התאהבתם בהם גם בגלל (או למרות) אותם הדברים. אם בכל זאת אתם מוצאים את עצמכם מתרגזים מכל הרגל קטן של בן זוגכם, תוכלו להשקיע יותר בחברים שלכם ובמקום העבודה, כך תתגעגעו לבן הזוג שלכם יותר ותראו כי אתם שמים לב פחות להרגלים המעצבנים שלו.

6. אחד מכם שוכח תאריכים חשובים

כשבן הזוג נוטה לשכוח תאריכים חשובים לעתים זה עלול להתפרש כעלבון אישי כלפיכם. איך הוא או היא יכלו לשכוח את יום הנישואים, ימי ההולדת של ההורים שלכם או התאריך של הנשיקה הראשונה שלכם? מתברר כי אפילו במערכות יחסים מושלמות אנשים נוטים לשכוח את אותם הדברים – דבר זה יכול להיות כתוצאה משעות עבודה רבות או בגלל היסח דעת. בנוסף, זה יכול להתרחש מפני שבן הזוג לא רואה את התאריכים האלו כדברים חשובים במיוחד, מפני שמבחינתו מערכת היחסים עמכם היא החשובה ביותר והוא לא רואה צורך לציין אותה על לוח השנה.

איך צולחים זאת?

על מנת שדבר שכזה לא יגרום לבעיות במערכת היחסים שלכם עליכם להיות הבוגרים ולא לצפות שבן הזוג יזכור את התאריכים שחשובים לדעתכם – פשוט הזכירו לו אותם באופן עצמאי ותדאגו לציין בפניהם כי התאריכים האלה חשובים לכם מספיק זמן לפני המועד. על ידי כך תוכלו למנוע מעצמכם תחושה של אכזבה ותעזרו לבן או בת הזוג שלכם לזכור את התאריכים שחשובים לכם.
בעיות בנישואים: אישה בלבוש חורפי שמה יד על הראש כמראה שכחה

7. אתם משועממים

לזוגות נשואים טריים השנים הראשונות יכולות להיות קשות ומאתגרות, אך גם לזוגות ותיקים שנמצאים במערכות יחסים ארוכות שנים. במוקדם או במאוחר, ולמרות הציפיות, כמות הפרחים, הערבים הרומנטיים והשיחות הפלרטטניות פוחתת בצורה משמעותית מה שמשאיר את הזוגות עם שגרה משעממת. דבר שכזה גורם לתחושת אכזבה שאופפת את בני הזוג וכל אחד מהם בנפרד, ויוצר מתחים שקשה להפיג אותם. עם זאת, רוב הזוגות מצליחים להתמודד עם השינוי הזה במוקדם או במאוחר.

איך צולחים זאת?

סדרי העדיפויות של זוגות נשואים שונים מאלו של אנשים שנמצאים בזוגיות טרייה – יש להם משק בית משותף, חשבונות ולחלקם הגדול גם ילדים. לכן, בגלל כל הדברים האלו, זוגות נשואים צריכים לדבר ביניהם ולקבוע אירועים רומנטיים מראש. פסיכולוגים מסבירים כי חיי המשפחה סובבים סביב לוחות זמנים ומטלות קבועים, ותכנון מראש לצאת לדייטים, ערבים רומנטיים, סרטים בקולנוע, פיקניק בטבע ועוד יעזרו לשמור על הניצוץ במערכת היחסים.

8. אתם ביחד כל הזמן

בחברה המודרנית רווחת הדעה כי כל זוגות צריכים לבלות את זמנם הפנוי ביחד, מפני שכך הם מחזקים את מערכת היחסים שלהם ותורמים ליצירת תחביבים משותפים. עם זאת, זוגות מסוימים מתעצבנים ומשתעממים במהרה לאחר תקופה ממושכת בה הם חיים בשגרה שכזו.

איך צולחים זאת?

לשני בני הזוג צריכים להיות תחביבים שונים שהם לא חלק מתחומי העניין של בן הזוג האחר, אך כמובן שהם לא אמורים לבוא על חשבון הזוגיות. לכן, אין שום דבר רע או לא נכון מבחינה זוגית לבלות את אחד מסופי השבוע, לעתים רחוקות, בנפרד – דבר זה רק יכול לחזק את מערכת היחסים בגלל הגעגוע שיתפתח כתוצאה ישירה מזה.
בעיות בנישואים: גבר ואישה הולכים מחובקים

9. חלוקת המשימות במשק הבית לא שוויונית

למרות שאנו חיים במאה ה-21, הסטראוטיפים העתיקים על גברים ונשים בכל הנוגע למשימות משק הבית עדיין קיימים במשפחות רבות. לפי אותם סטראוטיפים האישה צריכה לדאוג לכל נושא מ-א' ועד ת' בכל הנוגע לתחזוקת משק הבית, במקביל לכך שהיא עובדת במסגרת כזו או אחרת, בזמן שהגבר צריך רק לעבוד כדי להביא משכורת גבוהה. במשפחות מהסוג הזה המתחים, העלבונות והעימותים רבים הרבה יותר משאר במשפחות בהם החלוקה שוויונית ונטולת סטראוטיפים.

איך צולחים זאת?

ראשית עליכם לשוחח אחד עם השני לגבי חלוקת משימות לניהול משק הבית, וכמובן לנצל את ההתקדמות הטכנולוגית של ימינו לעזור לכם בכך – החל ממדיחי כלים, דרך שואבי אבק רובוטיים ועד למערכת בית חכם. יתרה מזאת, תתחילו לנתק סטריאוטיפים עתיקים מהחיים שלכם אם עדיין לא עשיתם זאת, זו לא בושה ולא מוריד ממעמד הגבר אם הוא ייקח ימי חופש מדי פעם כדי לשמור על הילדים בבית.

10. אתם מתחילים לריב על זוטות

פסיכולוגים טוענים כי בקרב כל הזוגות הנשואים ישנם משברים – הם מתרחשים כאשר שביעות הרצון מבן הזוג פוחתת עם השנים. עם זאת, הם מסבירים כי ישנם יתרונות במשברים זוגיים – הם מאפשרים לכם לחשב מסלול מחדש ולקחת את מערכת היחסים לרמה אחת למעלה. הבינו כי אם בן הזוג שלכם הפך לאדם כועס, רגזן ועצבני שמתווכח אתכם על כל זוטה, קיימת סבירות גבוהה כי ההתנהגות שלכם לא יותר טובה.

איך צולחים זאת?

אל תנסו לשנות את בני הזוג שלכם, מפני שניסיונות שכאלה עלולים להוביל לזעם מיותר, ובמקום זאת, לימדו להקשיב לדעות אחד של השני. למרבה הצער, האנשים הקרובים ביותר אחד לשני יכולים לפגוע בצורה משמעותית יותר מפני שהם מכירים את נקודות החולשה של האחר. בדיוק מהסיבה הזו עליכם להבין כי סבלנות, סובלנות וכבוד כלפי בן הזוג שלכם ורגשותיו, הם המפתחות שיעזרו לכם לצלוח את אותם המשברים.
בעיות בנישואים: אישה בועטת בגבר מעבר לצוק

מילות סיכום

כנראה שגם אתם חווים חלק מהבעיות שציינו לעיל, אך כעת אנו בטוחים שבעזרת הכלים שרכשתם כאן תוכלו להתמודד ולצלוח אותן. החיים המשותפים מביאים איתם  רגעי משבר אך באותה המידה גם המון רגעי אושר שאותם אתם זוכים לנצור בכל יום מחדש. זכרו כי רק עבודה ומאמץ משותף יחדיו יניבו תוצאות טובות שיחזקו, ישמרו ויפתחו את מערכת היחסים שלכם לעוד שנים רבות קדימה.

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.