print header

9 טיפים להורות מאת מריה מונטסורי

כהורים, כולנו רוצים להעניק לילדינו את החינוך הטוב ביותר כדי שיצמחו להיות אנשים בוגרים, מצליחים והכי חשוב מאושרים. עם זאת, תפקיד ההורות עלול להיות מבלבל למדי ולא פעם איננו יודעים מהי הדרך הנכונה ביותר שעלינו לנהוג בה, ושבאמצעותה נאפשר להם לסלול את דרכם דרך האתגרים השונים של החיים. כדי להסיר את הספק שמרחף מעל ראשכם, מומלץ שתכירו את פועלה של המחנכת האיטלקייה מריה מונטסורי שעמלה למען עיצובו של עולם החינוך לאורך המחצית הראשונה של המאה ה-20, שמתווה את דרכם של הורים ומורים כאחד בכל רחבי העולם גם כיום. לפניכם 9 טיפים להורות מאת האישה שחוללה מהפכה בתחום החינוך ושהובילה בעזרת שיטתה הייחודית דורות של ילדים אל עבר ההצלחה.
 
תצלום ישן של מריה מונטסורי קוראת ספר
 

מריה מונטסורי ופועלה

מריה מונטסורי נולדה באיטליה של סוף המאה ה-19 בה האפליה כנגד נשים הייתה מורגשת בכל פינה. עם זאת, עקשנותה ונכונותה לפעול כנגד מוסכמות הנחו את דרכה לא פעם ואף סייעו לה להפוך לאישה הראשונה שקיבלה תואר דוקטור מאוניברסיטה איטלקית. את אופייה הייחודי ניתן גם לראות בשיטתה הפדגוגית המהפכנית אותה היא יצרה תוך כדי עבודתה עם ילדים. העיקרון שעליו שיטה זו התבססה היה שהחינוך הוא מערכת יחסית הדדית בין הילדים למחנך בו עליו להתאים את הסביבה לילדים ולהתאים את החינוך שהוא מעניק להם על פי צורכיהם. שיטתה הגיעה עד לארה"ב, והיא אף הוזמנה לשם על ידי תומס אדיסון ואלכסנדר בל שחקרו את כישוריה. מונטסורי נתבקשה ללוות כיתת לימוד מיוחדת בארה"ב במשך מספר חודשים ולהפתעת כולם, תלמידיה זכו במדליות עבור הישגים בלימודיהם. עד מהרה זכתה שיטה זו לפרסום ניכר, וכיום היא מיושמת במגוון מוסדות חינוכיים, גם בישראל.

טיפים להורות מאת מריה מונטסורי

על אף שפועלה ניכר בעיקר במוסדות חינוך, מריה מונטסורי ביקשה להשפיע על עולם החינוך בכללותו ובין היתר על הדרך שבה אנו כהורים מתמודדים עם האתגרים שילדינו מציבים בפנינו וכיצד אנו מדרבנים אותם להתמודד עם אתגרי החיים. לפניכם 9 טיפים נהדרים אותם היא העניקה להורים ושתוכלו ליישמם מדי יום ויום.

1. נסו לחשוב מנקודת מבטם של ילדיכם

כולנו מכירים את תחושת חוסר האונים אל מול ילדינו שבוכים, נרגזים או מתעקשים על דבר מה, ולמרבה הצער במרבית הפעמים ניסיונותינו להשפיע על התנהגותם עולים בתוהו ורק מלהיטים את הרוחות. אחד מהכללים הבסיסיים ביותר בשיטתה של מונטסורי הוא שקודם כל עלינו למקם את עצמנו בנעליים שלהם, ותתפלאו לגלות שבמרבית הפעמים הסיבות להתנהגותם עשויות להיות זהות לאלו של עולם המבוגרים. בדיוק כמונו, גם ילדינו לפעמים לא מעוניינים לאכול בשעה הקבועה מפאת חוסר תיאבון, ולפעמים גם הם קמים בבוקר על הצד הלא נכון. רגע לפני שאתם מחליטים להפעיל את סמכותכם, נסו להבין את מקור הבעיה, וייתכן מאוד שאם תזדהו איתה, תוכלו למצוא עמם את עמק השווה.
עיניים של ילדה
 

2. הקפידו שסביבתו של הילד תהיה מסודרת ונעימה עבורו

אחד מן העקרונות המפורסמים ביותר בשיטתה של מריה מונטסורי היה הקפדתה להתאים את הסביבה הלימודית באופן נקודתי אל הילד ולא להפך, ויש שמספרים שהיא אפילו רכשה כיסאות שהותאמו אישית לתלמידיה. לדבריה, נוחיות היא דרך חשובה לפתח את האינטליגנציה בקרב ילדים ולהבטיח שהם יגדלו להיות אנשים מסודרים ושקולים יותר. אחת מן הדרכים עמה תוכלו ליישם את עקרון זה בביתכם היא באמצעות שמירה על בית מסודר והתאמת חדרו של הילד לצרכיו על ידי הצבת שולחן קטן המתאים למידותיו למשל, כלי צביעה מסודרים בכלי נגיש, קיפול וסידור המצעים בכל בוקר ועוד.

3. אל תגידו להם מה נכון ומה לא, הראו להם את זה

אף אחד לא אוהב לראות את ילדיו טועים, ומסיבה זו הדחף הראשוני של רבים מאיתנו הוא להעמיד את ילדינו במקומם ולהסביר להם את חומרת מעשיהם. על פי המודל של שיטת מונטסורי תיקון הטעויות של ילדינו אמנם נצרב בתודעתם, אך לאופן שבו אנו נוהגים בחיי היומיום יש השפעה מלמדת גדולה הרבה יותר. הסבירו לילדיכם את שגיאותיהם, ובד בבד נסו להראות להם במרומז כיצד אתם הייתם נוהגים במגוון דרכים במהלך היומיום. זכרו שילדיכם רואים בכם כגורם הסמכותי המשמעותי ביותר בחייהם והם ינסה לחקות את מעשיכם כיוון שאלו נתפסים בתודעתם כדרך הנכונה ביותר להתנהג.
אב יושב ליד בנו

4. המעיטו בחלוקת "ציונים"

על אף העובדה שמריה מונטוסרי הצליחה להביא דורות של ילדים אל עבר הישגים בלתי מבוטלים, שיטתה המהפכנית ממליצה להורים להמעיט ב"ציונים". נסו להימנע משיטות של שכר ועונש, שהרי בצורה זו אתם שופטים את ילדכם על מעשיו ושלא במתכוון מגבילים אותו מלפתוח את מחשבתו לכיוונים חדשים. את השיטה הזו מומלץ ליישם במתינות ולעשות הפרדה בין אירועים יומיומיים קטנים לבין כאלו בעלי משמעות שמהווים הישג או לחילופין טעות קשה.

5. העצימו את ילדיכם ואמרו להם כמה הם טובים

התפיסה הקלאסית של חינוך עוסקת ברובה ב"עשה ואל תעשה" כאשר גם להעצמתם של ילדינו ישנו תפקיד חשוב בהתפתחותם ובאפשרותה לבנות בקרבם ביטחון עצמי גדול יותר ולדרבנם להוכיח את יכולותיהם בפני עצמם ובפנינו מבלי בכלל שנבקש זאת. השתדלו להחמיא לילדיכם מפעם לפעם באופן שאיננו מדרג אותם יתר על המידה או משרה עליהם תחושה שלילית של תחרותיות. ל-40 מחמאות שחשוב שתאמרו לילדיכם לחצו כאן.
אב מחבק את בתו

6. צאו עם ילדיכם לטיול והניחו להם לבחור את הדרך

למרבה המזל, ילדים הם עם סקרן ואם רק נאפשר להם לקבל את מרחב הפעולה שאותו הם רוצים, נופתע לגלות כיצד הם ישמחו "לקפוץ על המציאה" בחיוך רחב. דרך נפלאה לעשות זאת היא באמצעות יציאה לטיולים, רק שבמקום שאתם תנחו את הדרך, הניחו לכם לעמוד בראש. תנו לילדיכם לקבוע את הקצב וכשהם עוצרים למול נוף מסוים, ניחוחות או צלילים, דברו איתם על כך ושוחחו עמם על מה שהם חוו. את הטיפ הזה תוכלו ליישם בעוד מגוון מקרים בהם תוכלו להניח לילדכם לקחת את המושכות, וזכרו ש"טיולים" שכאלו יחזקו את יצר הסקרנות שלו, יחדירו בו את התחושה שאתם סומכים עליו ואפילו ידרבנו אותו להוכיח לכם שהוא עצמאי ושקול אף יותר משחשבתם.

7. עקבו אחר תחומי העניין של ילדכם ודרבנו אותו להעמיק בהם

כולנו היינו רוצים שילדינו יצליחו, אך האם אנו קשובים לרצונותיהם האישיים? או שמא ההצלחה שלהם נמדדת על פי מה שאנו תופסים כדרך הנכונה שבעצם נכפית עליהם? שיטת מונטסורי מתבססת ברובה על צפייה מן הצד ומתן חופש נרחב לילדים, בין היתר גם בחיפושם אחר התחומים שמעוררים בהם עניין וסקרנות. אז להבא, הניחו בצד את מה שאתם תופסים כמעניין ונסו לגשת אליהם בפתיחות מחשבתית בה אתם מבקשים לדעת איזה תחום מסב להם אושר והנאה. מן הרגע שבו תגלו זאת, בדקו כיצד גם אתם יכולים לתרום להנאתו של ילדכם דוגמת קניית ספרי הסבר לילדים, שיתוף הידע האישי שלכם בנושא מסוים ועוד.
ילדה קוראת ספר

8. תנו להם לעזור לכם במשימות שונות

לנו זה נראה כמובן מאליו, אך ילדים שמחים לקחת חלק בעולם המבוגרים ומוחמאים מכך שאנו רואים בהם כשווים בין שווים. דרך נפלאה להפגין זאת כלפיהם ושתועיל להתפתחותם ההתנהגותית היא באמצעות שיתופם בשלל מטלות פשוטות דוגמת עריכת שולחן האוכל, מיון כלי המטבח ושטיפת הרכב. מריה מונטסורי שתמכה בכך אף לקחה זאת צעד קדימה ודרבנה את תלמידיה להתמודד עם המשימות שהם קיבלו בכוחות עצמם. באחד מציטוטיה המוכרים היא אמרה "אף פעם אל תעזרו לילד במשימה בה הוא מרגיש שהוא יכול להצליח לבדו". 

9. המשיכו ללמוד בעצמכם

העיקרון החלוצי והבסיסי ביותר שעל פיו מונטסורי נהגה בכל שנות פעילותה היה שגם את המחנך צריך לחנך ושעליו להגיע מוכן ומזומן "ללמוד" את רגשותיו של כל ילד וילד. לכן, המשיכו לבנות ולהעשיר את הידע שלכם על שלבי התפתחותו של ילדכם, גשו אליו בגובה העיניים, ועד מהרה תיווכחו לגלות עד כמה זה פשוט גם כהורים, להיות מעורבים בחייו מתוך הבנה ומודעות לדברים שהוא חווה ושלעתים היו גורמים לכם לחוש חוסר אונים ותסכול.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.