print header

טיפים להורים - לעשות בלי להרגיש מצפון!

דילוג על ארוחת ערב משפחתית או דיבור על כסף ליד הילדים, הם דברים שהורים לא צריכים להרגיש נקיפות מצפון בגללם. על פי ברוס פיילר, מחבר הספר The Secrets of Happy Families, אלה גם לא הדברים היחידים.
הנה 8 חובות הוריות שאפשר וצריך לעשות בלי להרגיש אשמה...

הורים

הורים צריכים להמציא עונשים?
נכון, אתם המבוגרים ואתם האחראים, אבל זה לא אומר שאתם צריכים להפעיל דיקטטורה. "יש מחקרים בשפע שמראים ששום דבר היום כבר לא מנוהל מלמעלה למטה", אומר פיילר "לא חברות, לא קבוצות ספורט, שום דבר". כאשר ילדים בוחרים את השכר והעונש שלהם, הם לומדים לקחת אחריות על מעשיהם וזה מה שבסופו של דבר כל הורה רוצה.

כך למשל, משפחתו של פיילר מקיימת בכל שבוע פגישה משפחתית, בה הם מצביעים על משימות שצריכות להתבצע במהלך השבוע. לאחרונה הם החליטו שכולם צריכים לקבל פרס על זה שהם לא צועקים בבית. הפרס יהיה דקות נוספות של גלישה במחשב. לעומת זאת, העונש על חוסר הקשבה וצעקות יהיה פחות זמן גלישה במחשב. "הילדים שלנו דווקא מחמירים יותר מאיתנו", אומר פיילר "וזה דבר נפוץ. ילדים אוהבים שנותנים להם להיות אחראים על משמעת ושמירה על הסדר".

כדי ללמד לקח צריך לגזול משהו יקר?
כשהבן שלכם לא מגיע הביתה בשעה שהצבתם לו, או כשהבת שלכם מסרבת לסדר את הצעצועים, אתם יכולים להחרים את הצעצועים או לרתק את הילד לבית, אבל זה לא בהכרח אפקטיבי. "אנשים שונאים הפסד, יותר משהם שואפים להרוויח", אומר פיילר.

הילד רוצה לצאת לבלות? "תנו לו שטר כסף לבזבוזים, אבל הבהירו לו שאם הוא לא יגיע הביתה בזמן, הוא יהיה חייב להחזיר את הכסף. זה שולח מסר של אמון והופך את הילדים לאחראים יותר"

משפחות צריכות לאכול יחד כל ערב?

זה נכון, ארוחות משפחתיות הן זמן איכות חשוב, יחד עם זאת, עם חוגים, עבודה, לוחות זמנים צפופים ושורה ארוכה של דרישות שעומדות בפנינו, זה גם לא מציאותי להניח שכל בני המשפחה יתייצבו בשעה 19:00 סביב השולחן. "בכל ארוחה משפחתית יש רק 10 דקות של זמן פרודקטיבי" מסביר פיילר "אתם יכולים לנצל את 10 הדקות האלה בכל זמן, וליהנות מזמן איכות גם בארוחת הבוקר או לפני השינה". מה שחשוב הוא הסיפורים והחוויות שאתם חולקים, ולא העובדה שזה מתנהל בערב סביב האוכל.

דמי כיס צריכים להיות קשורים לאחריות או למטלות?
המדיניות הזו לפיה ילדים ששומרים על החדר שלהם נקי או עוזרים במטלות הבית מקבלים דמי כיס, היא בעייתית. "הם עושים את זה רק בשביל הכסף" אומר פיילר, "ולא בגלל שחשובה להם המשפחה". הם מבינים שכדי לקבל את מה שהם רוצים, יש דברים שצריכים להיעשות והמחשבה שלהם מתחילה להיות אינטרסנטית. "קשירת תגמולים כספיים לאחריות בסיסית, אומרת שכסף נמצא בלי סוף בראש של אנשים, ויש ראיות לכך שזה הופך אותם לאנוכיים יותר" הוא אומר.

לא לדבר על כסף לפני הילדים?
אולי לא צריך להפעיל אזעקת חירום, אבל ייתכן והזמנים קשים ושיחות כספיות עולות בלי סוף סביב שולחן המשפחה. אל תרגישו אשמים, האופציה לשמור זאת בסוד מהילדים, לא בהכרח נכונה יותר. "80% מהאנשים, מעולם לא ניהלו שיחה על כספים עם הוריהם", אומר פיילר. הבעיה היא שילדים לא לומדים על כסף בשום מסגרת אחרת - לא חינוכית ולא חברתית. "אם אתם לא תעשו איתם את השיחות הללו, אף אחד לא יעשה".

להישאר מחוץ למאבק בין אחים?
אומנם הדבר האחרון שאתם רוצים לעשות הוא להכריע קרב בין שני אחים, אך ייתכן שזה הפיתרון הנכון ביותר. "חשבתי שאני פועל בחוכמה כשנתתי לבנות התאומות שלי לפתור ביניהן את הדברים", מספר פיילר, "אבל עד גיל מסויים, הרי שאין להן כלל את הכישורים לעשות זאת". התחילו על ידי הפרדת האחים הכועסים ומתן זמן להירגע בנפרד. לאחר מכן בקשו מכל בני המשפחה להתכנס ולהעלות 3 חלופות למצב. דונו יחד באפשרויות. מתן 3 חלופות שוברת את הדינאמיקה של "או ש.../או ש..."

שיחת הדבורים והציפורים?
במקום לנהל את "השיחה" בגיל ההתבגרות, נהלו סידרת שיחות כבר מגיל צעיר. לא משנה כמה אי נוחות זה גורם לכם להרגיש. "על פי האגודה האמריקנית לרפואת ילדים" אומר פיילר, "הורים צריכים לדבר עם ילדיהם על הנושא כבר מגיל 18 חודשים, באמצעות מתן שמות נכונים לחלקי הגוף. ככל שהילדים גדלים, יש להימנע מהצהרות מרומזות ולומר את הדברים בפשטות כפי שהם. הרבה יותר קל לנהל שיחה זורמת עם ילד בן 8 מאשר עם ילד בן 13, שנמצא בגיל ההתבגרות וממש לא מעוניין לדבר עם ההורים".

לעמוד מעל הילדים כשמחנכים אותם?
קרוב לוודאי שבפעמים בהן אתם רוצים להעביר מסר חמור לילד, אתם תעמדו מעליו או אפילו תנופפו באצבע, אך נסו את הדבר הבא; שבו זקופים אל מולו, על כסא נוח, זו עמדה פחות נוקשה שתגרום לכם ולמצב להיראות פחות מתוח. "אתם לא רוצים להיות בעמדת כוח", אומר פיילר, "אתם רוצים להיות במקומות שווים, וכך לכולם יהיה נוח".


מקור תמונה: FreeDigitalPhotos.net

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.