print header

13 שאלות ותשובות שיעזרו להקל על תהליך הגמילה מחיתולים

למרות שניתן לעזור לילדים ללמוד איך להשתמש בסיר ולהימנע מהרטבה עצמית תוך שבוע אחד בלבדלכל ילד יש את קצב הלמידה וההתקדמות שלו, והתקופה הזו עלולה להתארך לשבועות רבים שבהם ההורים נשארים מתוסכלים ומיואשים. אם אתם נמצאים בשלב כזה ממש עכשיו, ככל הנראה יש לכם כמה שאלות בראש, וגם אם לא, אחרי שתקראו את השאלות הבאות ותגלו את התשובות שלהן תוכלו לנשום לרווחה ולהירגע לקראת השלב הזה. לפניכם 13 תשובות לתהיות שיש לכל הורה בעת תהליך הגמילה מחיתולים.
 
שאלות נפוצות ותשובות בנוגע לתהליך גמילה מחיתולים: ילד עם חיתול יושב על ספה
 

1. "אני רוצה להפסיק להשתמש בחיתולי גמילה, אך אני חושש שזה מוקדם מדי"

אם אתם מלבישים לילדכם חיתולי גמילה למהלך הלילה, בדקו אותם דבר ראשון על הבוקר – האם החיתול יבש? אם כן, זה סימן לכך שהילד מוכן להיגמל גם מהם. עם זאת, ד"ר לאורה ג'אנה, רופאת ילדים ומחברת ספרים להבנת המוח של התינוק, אומרת שעדיין עליכם להיות מוכנים לכל מצב שיהיה, ולכן כסו את המזרן בכיסוי עמיד למים, רק ליתר ביטחון.

2. "הילד כבר משתמש בסיר בלי בעיה, אך כעת אני חוששת שמעבר לאסלה יפגום בתהליך הגמילה"

מומלץ שלא להעביר את הילד לשימוש באסלה מוקדם מדי. אתם תדעו שהוא מוכן לשבת עליה כשהוא ינסה לטפס עליה בעצמו ובזמן שלו, ואתם יכולים לעודד אותו לכך על ידי רכישת ישבנון עם מדרגה והצבתו בחדר השירותים. דרך נוספת לדעת שהילד מוכן היא כאשר מדובר בילדים שכבר גדולים, בסביבות גיל 3, ואשר יכולים לשבת בעצמם על האסלה בנוחות ללא ישבנון. אם אכן רכשתם ישבנון, הסבירו את ייעודו לילדכם, אך תנו לו להחליט מתי להשתמש בו.

3. "הבת שלי לא רוצה להשתמש בסיר והיא מתאפקת במשך מספר ימים"

הנוחות של הילד והימנעות מעצירות חשובים יותר מאשר הצלחת תהליך הגמילה מהחיתולים. "כשהילד מסרב להשתמש בסיר ומתאפק, הצואה שלו עלולה להתקשות, מה שיכאיב לו כשינסה להוציא אותה. זה יגרום לו לרצות להתאפק אפילו יותר, מה שיוביל למעגל שלא נגמר", כך אומרת ד"ר ג'אנה. ראשית התייעצו עם רופא הילדים בנושא וודאו האם יש לבצע בדיקות מסוימות בנוגע למצבו הבריאותי של הילד. לאחר מכן ערכו כמה שינויים בתזונה שלו והימנעו מלהגיש לו מזונות שגורמים לעצירות, כמו גבינות ובננה – יחד עם זאת הגישו לו מזונות שמלאים בסיבים, כמו צימוקים, שזיפים ומיצי פירות. כשהילד ירגיש בנוח לבצע את המעבר, עזרו לו לעשות אותו בקצב שלו.
שאלות נפוצות ותשובות בנוגע לתהליך גמילה מחיתולים: ילד יושב על אסלה ומסתכל על מגזין
 

4. "אמור להיות קל יותר לגמול בנות מחיתולים מאשר בנים, אך אני לא מצליחה עם הבת שלי"

הילדה נורמלית לחלוטין – המין של הילד לא קשור לקלות שבה ייגמל מחיתולים. זהו מיתוס ותו לא.

5. "ברגע שהפסקתי לתת לילד שלי פרס על שימוש בסיר, הוא הפסיק להשתמש בו"

מומלץ להימנע ממתן חטיף כפרס ופשוט להשתמש במדבקות, שהן לא פחות אטרקטיביות עבור הילדים, כך מציעה ד"ר ג'אנה. ככל שהילד יתקדם בתהליך, תוכלו לשנות אט אט את מנגנון מתן הפרסים כך שהילד יקבל מדבקה רק אם השתמש בסיר פעמיים ביום למשל, ובהמשך שלוש פעמים וכן הלאה. "הילד שלכם ילמד בקצב איטי שהוא לא מקבל תמריץ בכל פעם שהוא משתמש בשירותים, ובסופו של דבר תוכלו להפסיק להעניק פרס על כך והילד ישכח מכל הנושא", אומרת ד"ר אשלי היקי, מומחית לגמילה מחיתולים מקונטיקט שבארה"ב. היא מוסיפה גם: "עליכם להפסיק לתת פרסים על התנהגות שכבר הושרשה בילד, אולם ניתן להעניק פרס קטן לעתים רחוקות מאוד על ההתמדה".

6. "בכל בוקר הבת שלי מרטיבה את חיתול הגמילה לפני שיש לי הזדמנות להוריד אותו ממנה ולקחת אותה לסיר"

לד"ר ג'אנה יש טיפ שלטענתה עובד כמו קסם: "דברי איתה על השתן שלה כאילו הוא נבל שמתגנב. כשתסירי לה את חיתולי הגמילה ותגלי שהם רטובים, תגידי: 'או או, הפיפי הצליח להתגנב לתוך החיתול. את יכולה לנצח אותו אם תהיי חכמה יותר ממנו ותעשי פיפי בתוך הסיר'".
שאלות נפוצות ותשובות בנוגע לתהליך גמילה מחיתולים: תינוק עם חיתול גמילה

7. "הילד שלי רוצה לנגב בעצמו את ישבנו, אך אני לא בטוחה שהוא יכול לעשות זאת כמו שצריך"

זוהי יכולת שלוקח מספר שנים ללמוד כמו שצריך, אך אף פעם לא מוקדם מדי להתחיל ברמה בסיסית. "אם הילד בגיל שנה וחצי, פשוט תנו לו נייר טואלט כמו שהייתם נותנים לתינוק צעיר יותר להחזיק כף בזמן שאתם מאכילים אותו. כשילמד להוריד בעצמו את מכנסיו לפני עשיית הצרכים ולשטוף את ידיו לבד אחריהם, עודדו אותו לעזור לכם גם לנגב את ישבנו. תנו לו להתחיל וסיימו אתם את העבודה", כך אומרת ד"ר ג'אנה. הילד אמור להשתלט על היכולת הזו לכל היותר כשיגיע לגן חובה.

8. "שתי דקות אחרי שהילדה שלי עושה צרכים, היא טוענת שהיא צריכה לעשות זאת שוב"

"אמרו לילדה לפשק את רגליה כשהיא יושבת על הסיר על מנת שתוכל לראות את השתן שלה יוצא, ועודדו אותה להתאמץ מעט כך שלא יישאר לה עוד שתן ושהיא תדע שהכל יצא", כך אומרת רופאת הילדים ד"ר מרי מקאטיר, דוברת האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים. כשהילדה תראה את השתן שלה היא תבין איך אמורה להרגיש שלפוחית ריקה.
שאלות נפוצות ותשובות בנוגע לתהליך גמילה מחיתולים: ילד יושב על אסלה עם ישבנון ומסתכל במגזין

9. "הבן שלי מתאפק ולא משחרר צואה עד שאני שם לו חיתול גמילה, אפילו אם עליו לחכות לשם כך כל היום"

במקרה הזה יש לכם 2 אפשרויות:
 
1. עזרו לילד להתרגל אט אט לסיר; תנו לו לשבת עליו ללא לחץ בערך 10 דקות אחרי תנומה או ארוחת ערב, או מתי שמתחשק לו אם אין לו בעיה עם כך. בשלב מסוים הוא ירגיש את הדחף להתפנות כשהוא על הסיר, ומאחר שהוא כבר יושב עליו, הוא יעשה זאת. "כשזה קורה, תנו לילד פרס", אומרת ד"ר היקי – אט אט הילד ירגיש יותר בנוח לעשות את צרכיו בסיר.
 
2. תנו לילד לשבת על הסיר עם חיתול גמילה עליו למשך 10 דקות אחרי תנומה או ארוחת ערב, או מתי שמתחשק לו אם אין לו בעיה עם כך. כשירגיש בנוח, הציעו לו לשבת ישירות על הסיר ללא החיתול. המשיכו להציע את הרעיון הזה עד שהילד יסכים – זה עלול לקחת זמן. אחרי שהסכים בפעם הראשונה, תוכלו להפסיק לתת לו את אפשרות הבחירה, ובפעמים הבאות הושיבו אותו ישירות על הסיר ללא חיתול גמילה.

10. "הילד שלי לא מספר לי כשהוא צריך להשתמש בשירותים"

הסיבה לכך היא לרוב שאתם לא מפסיקים לשאול את הילד אם הוא צריך להשתמש בשירותים. "בדרך זו אתם לא מלמדים אותו איך ליזום דיבור על הצורך הזה בעצמו", כך אומרת ד"ר היקי. במקום לשאול את הילד במשך כל היום אם יש לו פיפי או קקי, הזכירו לו שהוא צריך לעשות צרכים בסיר, וגם שהוא רוצה שיהיה לו טוסיק ומכנסיים נקיים ושלא יקרו לו תאונות.
שאלות נפוצות ותשובות בנוגע לתהליך גמילה מחיתולים: ילד יושב במיטה ומסתכל על חוברת

11. "סיפרתי לבני במשך שבועות שילדים גדולים לא עושים צרכים במכנסיים, ועכשיו הוא מתעקש להישאר תינוק"

החזיקו את ילדכם קרוב אליכם והבטיחו לו שאתם תמיד תתמכו בו כשהוא יצטרך אתכם. לאחר מכן הזכירו לו שרק ילדים גדולים יכולים לעשות את הדברים שהוא רוצה לעשות בעצמו, כמו לשחק בכדורגל במגרש גדול, לרכב על אופניים וכדומה. אם השיטה הזו עדיין לא עבדה, דברו איתו על עשיית צרכים במכנסיים ובחיתול כ"תאונות" ונסו שלא לדבר איתו בצורת תינוקית – דברו אליו כמו לילד בוגר יותר. בנוסף, דברו על עשיית צרכים בסיר כיכולת חדשה ומגניבה שהוא יכול ללמוד, כך מציעה ד"ר מקאטיר.

12. "אנחנו טסים למדינה אחרת בזמן האימון לעשיית צרכים בסיר ואני רוצה להלביש לילד שלי חיתול – אם זה יפגום בתהליך?"

עבור רוב הילדים לא מדובר בנושא שיש לחשוש ממנו. יום אחד עם חיתול עבור טיסה או נסיעה ארוכה באוטו לאו דווקא יגרום לו לקחת צעדים אחורה בתהליך. אתם יכולים להסביר לילד שהחיתול משמש רק כגיבוי למקרה שלא תספיקו להגיע לשירותים שבמטוס או בעצירה בדרך. "חלק מהילדים יכולים להתנגד לשים חיתול, אך במקום להילחם איתם, פשוט הביאו איתכם מגבת או שמיכה ותנו להם לשבת עליהם", כך מציעה ד"ר ג'אנה. כך או כך, הביאו איתכם בגדים להחלפה ושקית פלסטיק, ליתר ביטחון.

13. "אני מתוסכלת כבר מהניסיון ללמד את בני להשתמש בסיר ומוכנה לוותר"

"אם אתם נמצאים בקרב שאינכם מצליחים לנצח בו, עצרו לעת עתה את תהליך הגמילה מהחיתולים", כך ממליצה ד"ר ג'אנה. מומלץ גם להפסיק לדבר על הנושא למשך זמן מה, ולחזור אליו בשלב מאוחר יותר, כשהילד ירגיש מוכן לכך.

מקור התמונות: Donnie Ray JonesdrcorneilusAndrew Bardwell

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.