print header

האם מי סודה בריאים או מזיקים?

יש כאלה שאוהבים אותם בטעם טבעי ויש כאלה שמעדיפים אותם בתוספת טעמי פירות, אך לא משנה באיזה טעם תבחרו, מי סודה הם משקה מרענן שיתכן כי גם אתם אוהבים לשתות יותר ממים רגילים. נשאלת השאלה – האם אתם פוגעים בעצמכם בכך שאתם מעדיפים מים מוגזים על פני מים רגילים? או שמא יש לכך תועלות בריאותיות שהופכות אותם למומלצים לצריכה לאורך היום? את זה בדיוק נבדוק היום, ונעמיד את המיתוסים מול העובדות, כך שנדע אחת ולתמיד עד כמה בריא לשתות מי סודה במקום מים רגילים.

האם מי סודה חומציים?

מי סודה הם מים מוגזים – מים שהוסיפו להם גז פחמן דו חמצני תחת לחץ. כשהמים והפחמן הדו חמצני נפגשים כך, נוצרת תגובה כימית שמפיקה חומצה פחמתית, שהיא חומצה חלשה שמגרה את אותם קולטני חישה בפה, שמגיבים לחרדל למשל. התחושה הזו יכולה להיות מהנה לאנשים מסוימים ומציקה לאחרים. 
 
רמת החומציות של מי הסודה היא לרוב בין 3-4, מה שאומר שהמשקה מעט חומצי. עם זאת, שתייתו לא משנה את רמת החומציות של תאי הגוף. הכליות והריאות מסלקות את עודף הפחמן הדו חמצני, וזה שומר על הדם שלנו ברמת חומציות שבין 7.35-7.45.
האם מי סודה בריאים או מזיקים: כוס עם סודה ולימון

האם מי סודה מזיקים לשיניים?

אחד החששות בנוגע למי סודה הוא השפעתם על השיניים, או ליתר דיוק, על שכבת האמייל שנחשפת לחומציות שבהם. יש מעט מאוד מחקרים בנושא, אך במחקר אחד שפורסם בשנת 2001 נמצא כי מים מינרלים מוגזים אכן מובילים ליותר נזק לשיניים מאשר מים רגילים. עם זאת, המים המוגזים היו פי 100 פחות מזיקים ממשקאות מתוקים. חשוב לציין עם זאת כי במחקר שנערך בשנת 2007 נמצא שמשקאות מוגזים ומתוקים הם מזיקים יותר לשיניים מאשר משקאות מתוקים שאינם מוגזים. לכן אם אתם מעדיפים משקה תוסס על רגיל,שמומלץ פשוט להיצמד למי סודה.
 

האם מי סודה מי סודה משפיעים על העיכול?

מי הסודה יכולים להועיל לעיכול שלכם בכמה דרכים:

שיפור יכולת הבליעה: מחקרים הראו ששתיית מי סודה יכולה לשפר את יכולת הבליעה הן אצל מבוגרים והן אצל צעירים. מחקר שנערך בהשתתפותם של 72 אנשים הראה גם שכאשר עלה בהם הצורך לנקות את הגרון, שתיית מי סודה קרים סייעה לשפר את התחושה ב-63% מהמקרים. מבין כל הנחקרים, ראוי לציין שאנשים אשר סבלו מהתסמינים החמורים ביותר, הם אלו שחוו את ההקלה הגדולה ביותר.

הארכת תחושת השובע: מי סודה יכולים להאריך את תחושת השובע הרבה יותר ממים רגילים. במחקר אחד נמצא כי הם מסייעים למזון להישאר זמן רב יותר בקיבה, ובמחקר אחר משתתפות ששתו 250 מ״ל מי סודה אחרי ארוחה במקום מים רגילים דיווחו על רמה גבוהה יותר של שובע.

מניעת עצירות: במחקר שנערך למשך שבועיים בהשתתפותם של 40 מבוגרים שחוו בעבר שבץ, תנועת המעיים כמעט הוכפלה בקרב הקבוצה ששתתה מי סודה על פני מים רגילים. יתרה מכך, המשתתפים דיווחו על ירידה של 58% בתסמיני עצירות. ישנן ראיות גם שתומכות בכך שמי סודה מסייעים למניעת כאבי בטן, כמו המחקר הזה שבוצע לאורך 15 יום בהשתתפות 21 אנשים עם בעיות עיכול כרוניות. אלו ששתו מי סודה חוו שיפור בתסמינים, כולל עצירות.

האם מי סודה בריאים או מזיקים: לימון במי סודה

האם מי סודה מזיקים לעצמות?

אנשים רבים מאמינים שמי סודה מזיקים לעצמות בגלל רמת החומציות שלהם, אך כפי שהבנתם, זה לא מקור לנזק גדול כל כך, ובמקרה זה יתכן שהם דווקא מסייעים לשמור על העצמות. מחקר גדול שנערך בקרב 2,500 אנשים הראה שקולה הוא המשקה היחידי (מבין אלו שנבדקו) שמקושר לירידה ברמת צפיפות העצם, ושלמי סודה אין כלל השפעה על בריאות העצם.
 
אמנם יש מחקר שהראה שלנערות שצרכו מי סודה הייתה רמת צפיפות עצם נמוכה יותר, אולם החוקרים משייכים את ההשפעה הזו להחלפת החלב בתזונה שלהן במי סודה, מה שגרם לירידה בצריכת הסידן. יתרה מכך, במחקר שנערך בקרב 18 נשים בגיל המעבר, נמצא כי שתיית ליטר מי סודה עשירים בנתרן למשך 8 שבועות דווקא צמצמה את בריחת הסידן ביחס לשתיית מים מינרליים.

האם מי סודה משפיעים על בריאות הלב?

מחקרים מסוימים מצביעים על כך שמי סודה עשויים לשפר את בריאות הלב, על אף שהראיות בנוגע לכך הן די מצומצמות. במחקר אחד שנערך בהשתתפותן של 18 נשים שעברו את גיל המעבר, נמצא כי שתיית מי סודה עשירים בנתרן הפחיתה את רמת הכולסטרול הרע ואת רמת הסוכר. יתרה מכך, הייתה אצלן גם עלייה של רמת הכולסטרול הטוב. המומחים מעריכים שהסיכון לפתח מחלב לב בטווח של 10 שנים נמוך יותר ב-35% בקרב אלו ששותים מי סודה ביחס לאלו שלא. עם זאת, מדובר במחקר בקנה מידה קטן מאוד, וצריך לבדוק את הנושא הרבה יותר לעומק.
האם מי סודה בריאים או מזיקים: לימון במי סודה

בשורה התחתונה

אין ראיות שמעידות על כך ששתיית מי סודה מזיקה לכם כמו שחשבתם – לא לשיניים, לא לעצמות, לא לקיבה ולא ללב. למרבה ההפתעה, הם דווקא מועילים על ידי הגברת תחושת התיאבון, מניעת עצירות ואף שמירה על הלב. על כן אם אתם אוהבים מי סודה – פשוטים וללא תוספות של טעמים ורמות נתרן גבוהות – אתם יכולים להמשיך ליהנות מהם, כי המחקרים מראים שהם רק טובים לכם.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.