print header

9 דברים שאסור לעשות על בטן ריקה (ו-2 שדווקא מומלץ)

במהלך היום, כאשר תחושת הרעב תוקפת אותנו, לא ננוח ולא נשקוט עד שנחסלה, ונתפנה במהירות להכין לנו משהו לאכול. אך מדי פעם לפעם, בגלל עומס הפעילויות והמשימות השונות שמונחות על כתפינו, רבים מאיתנו יבחרו לתת לתחושה זאת לכרסם בהם עוד קצת וישאירו את בטנם ריקה רק על מנת להספיק לעשות דברים אחרים. זאת עלולה להיות טעות חמורה, מכיוון שלא מעט דברים שאנו עושים על בטן ריקה יכולים לפגוע בבריאותנו באופן שבכלל לא שיערנו. אספנו עבורכם מידע על 9 מהפעולות האלו, וכללנו גם המלצות שיעזרו לכם לצמצם את הנזק האפשרי שלהן. כדי לאזן קצת את הדברים, בסופה של הרשימה תוכלו גם למצוא 2 פעולות שדווקא משתלם מאוד לבצע לפני שאוכלים.

דברים שאסור לעשות על בטן ריקה: אדם בעל מבט עצבני נוגס בסופגניה
 

1. נטילת משככי כאבים וכדורים נגד דלקות

כאשר אנחנו חולים ולא חשים בטוב, אנחנו ממעטים להכניס מזון לגוף שלנו, אך מרבים בנטילת משככי כאבים וכדורים נגד דלקות, כדוגמת אספירין, אקמול, אופטלגין וכדומה. אבל דעו לכם שההרגל הזה כלל לא בריא לגופכם, לא רק מכיוון שנטילת תרופות שמיועדות לצריכה לאחר האוכל בניגוד להוראות מצמצמת באופן משמעותי את יכולת השפעתן, אלא גם מכיוון שהדבר עלול, במקרים הקשים, לייצר סדרה לא פשוטה של בעיות חמורות עוד יותר (כדוגמת דימום תוך בטני). אם בכל זאת אתם חשים כאבים חמורים ומעוניינים ליטול כדור לפני שאכלתם משהו – בלעו אותו אותו יחד עם כוס חלב, שמורידה את הסיכון ללקות באותן בעיות שהוזכרו כאן. כמובן שאם מדובר במקרה מיוחד שבו עליכם לבלוע כדורים לפני האוכל על פי הוראות הרופא שלכם, עליכם להישמע לדבריו.

2. שתיית קפה

רבים מאיתנו לא יכולים לפתוח את הבוקר בלי ספל קפה חם, וישנם כאלו שאפילו מקדימים ושותים את הקפה שלהם עוד לפני ארוחת הבוקר או אפילו במקומה, אך אולי הם לא יודעים שזוהי טעות. שתיית קפה על בטן ריקה מזרזת את תהליך הייצור של חומצה הידרוכלורית - חומר שללא אוכל בקיבה עלול להשפיע לרעה על הגוף, לגרום להתייבשות, לעליית לחץ הדם, לדופק לב בלתי סדיר ולעוד בעיות חמורות נוספות. בנוסף, ויתור על ארוחת הבוקר שלכם לאחר ששתיתם קפה, עלול להוביל למחסור בסרוטונין, המוליך העצבי החשוב שאחראי על מצב הרוח לאורך היום, והדבר יהפוך אתכם למדוכדכים וגמלוניים. לכן, הרגילו את עצמכם לאכול משהו קטן לצד כל כוס קפה שאתן לוגמים, ואם אתם אינכם מסוגלים לוותר על שתיית הקפה מיד לאחר שקמתם - השתדלו להוסיף לו חלב, שכן השומן שלו מפחית את ההשפעות השליליות שיש לקפה על הקיבה הריקה. 

דברים שאסור לעשות על בטן ריקה: אישה אוחזת בספל קפה

3. צריכת אלכוהול

כאשר אתם שותים משקאות חריפים על בטן ריקה, רמת האלכוהול הנספגת בגופכם עולה פי 2, ועלולה להגיע לרמות דומות לאלו שהיו נמדדות במקרה שהיו מזריקים לכם את הנוזל באמצעות עירוי ישירות לדם. נכון שתחושת השכרות מגיעה הרבה יותר מהר במצב זה, אך ההשפעות השליליות גם הן עלולות להיות חמורות בהרבה, ולהזיק במיוחד לכבד, ללב ולכליות. בנוסף, פירוק האלכוהול נעשה באופן איטי הרבה יותר כשהקיבה אינה מלאה, מה שיכול לגרום לתחושת חמרמורת קשה בבוקר שאחרי. לפיכך, כדאי מאוד שתמנעו משתיית משקאות אלכוהול מבלי שאכלתם משהו לפני, ואם אתם כבר עושים זאת עדיף שתבחרו במשקאות חריפים קרים שאינם תוססים, מכיוון שהאלכוהול בהם נוטה להיספג בדם באופן מעט איטי יותר.

4. לעיסת מסטיק

אם אתם מחובבי לעיסת המסטיק וניפוח הבלונים, אולי תתפלאו לשמוע שהתחביב התמים הזה הוא פעולה שעלולה להזיק לגוף אם אתם מבצעים אותה כשבטנכם ריקה. החומצות הקיבתיות שנוצרות בזמן שאתם לועסים מסטיק עלולות לגרום נזק לחלקה הפנימי של הבטן כאשר היא ריקה, ואם תעשו זאת יותר מדי פעמים ותחליפו ארוחות שלמות בלעיסת מסטיק, ישנו סיכון גבוה שתלקו בדלקת בקיבה. אם קשה לכם להיגמל מהרגלי הלעיסה שלכם, מומלץ לכל הפחות לעבור למסטיקים שמכילים ממתיקים כגון קסילוטול (Xylitol) או סורביטול (Sorbitol), שהם פחות מסוכנים מאלו המכילים סוכר או ממתיקים אחרים כדוגמת אספרטיים.
דברים שאסור לעשות על בטן ריקה: ילדה מנפחת בלון ממסטיק
 

5. שינה

פעמים רבות אנו חוזרים הביתה תשושים ועייפים במיוחד לאחר כל הסידורים השונים שהעסיקו אותנו במהלך היום, ומעדיפים לוותר על ארוחת הערב ולפנות ישירות אל המיטה במטרה לשקוע בשינה מתוקה. אך זאת לא תגיע אלינו כל כך מהר אם לא אכלנו דבר לפני, משום שהמחסור במזון עלול לגרום לנו לקשיים בהירדמות, לשינה לא עמוקה וליקיצה מוקדמת. ההשפעות האלו עלולות להוביל לתגובת שרשרת בלתי רצויה: המחסור בשינה רציפה וטובה מעלה את רמת ייצור ההורמונים הגורמים לתחושת רעב בגופנו, ואלו בתורם גורמים לנו לאכול יותר ולהשמין ביום שלאחר הדילוג על ארוחת הערב. הפתרון הטוב ביותר הוא לא לזלול בשעות הערב, אלא להקפיד לצרוך מעט ירקות או ארוחות קלות ומאוזנות עם מאכלים שעשירים בסידן ומגנזיום, שני מינרלים המבטיחים שינה טובה ונעימה.

6. ביצוע אימון כושר מאומץ

ישנה סברה אמונה בקרב מתאמנים כאלו ואחרים, שביצוע אימונים על בטן ריקה מוביל לשריפתן של יותר קלוריות. אין לאמונה הזאת שום בסיס, שכן לא קיים קשר בין תחושת רעב להרזיה ולשריפת קלוריות. מצד שני, לבטן ריקה בהחלט יש קשר ישיר לאובדן מסת שריר, מכיוון שבמצב זה הגוף סובל ממחסור באנרגיה ובעת אימון הוא מנסה לפצות על כך באמצעות שריפת מצבורי האנרגיה הנמצאים השריר. אז אם נוצר מצב שבו אתם מעוניינים לעשות כושר אך לא אכלתם דבר לפני, הימנעו מאימון מאומץ ובצעו תרגילי אירובי במקום. אם אתם סובלים מבעיות עיכול כאלו ואחרות, הקפידו לכל הפחות לאכול חטיף אנרגיה קטן לפני כל סוג של אימון, מכיוון שפעילות גופנית גורמת ליצורם של מיצי קיבה שונים, חלקם עלולים להזיק לקיבתכם במקרה שהיא מרוקנת לחלוטין.

דברים שאסור לעשות על בטן ריקה: אישה מתאמצת באימון גופני

7. שתיית מיצים מפירות הדר

בדומה לקפה שצוין בתחילת הכתבה, גם מיצים טבעיים מפירות הדר, כדוגמת מיץ תפוזים ולימונדה סחוטה, נצרכים מדי בוקר בבתים רבים בישראל. ממש כמו הקפה – גם אותם לא מומלץ לשתות ללא ארוחת בוקר לצדם, בייחוד אם אתם סובלים מבעיות עיכול או דלקות שונות בקיבה. החומצות והסיבים שיש במיצים אלו עלולים ליצור גירוי בבטנכם ולהוביל לכאבים ולאי נעימויות. אם אתם בכל זאת רוצים להכין לעצמכם מיץ מרענן על הבוקר ולא לשלב לצדו ארוחה כלשהי, פשוט דללו אותו עם מעט מים (או עם הרבה מים, במקרה שאתם רגישים לחומציות), וכך הוא יוכל לתרום לבריאות גופם ללא השפעות מזיקות משמעותיות.

8.יציאה לקניות 

אם אתם יוצאים לקניות במכולת השכונתית או למסע רכישות בקניון הקרוב למקום מגוריכם – פשוט אל תעשו זאת לפני שתאכלו אפילו דבר מה קטן לפני כן. במחקר שנערך באוניברסיטת מינסוטה התגלה שיציאה למסע קניות על בטן ריקה גורמת למוחנו לתרגם את מחשבות הרעב והרצון באוכל למחשבות פשוטות בסגנון "אני רוצה עוד", מה שעלול להוביל אותנו לקנות בלי חשבון, גם כשאנו נמצאים במקומות שלא מוכרים מזון, למשל חנויות בגדים וכדומה. אם כבר יצאתם לקניות מבלי שהבאתם דבר מזון לפיכם טרם לכן, עשו זאת כשיש בידיכם רשימת קניות ברורה והחלטה מודעת שאתם לא חורגים ממנה. כמו כן קחו אתכם רק כסף מזומן, מאחר ומחקרים הוכיחו כבר כי אנשים נוהגים לבזבז פחות כאשר הם משתמשים רק בכסף מזומן, ולא בכרטיס אשראי.

9. ניגשים לדיון חשוב או מקיימים שיחה זוגית

מי אוהב לריב ולהתווכח? כנראה שאף אחד, אך אם אתם נכנסים לדיון רציני כשאתם על בטן ריקה, סביר הרבה יותר שהוא יתפתח לריב וחילופי דברים שלא יהיו נעימים לאף אחד מן הצדדים. במחקרים לא מעטים שנעשו הוכח כי תחושת רעב הופכת אותנו להרבה פחות שלווים ומיושבים בדעתנו. זה קורה מכיוון שיכולת השליטה עצמית וההתאפקות אינה רק מנטלית, אלא דורשת מהגוף אנרגיה פיזית, שאינה יכולה להיות מופקת ברמה נאותה כשאין אוכל בקיבתנו. לכן, כשאתם עומדים בפני שיחה חשובה, הקפידו לאכול לפני קיומה, ואם אין לכם זמן להכין ארוחה מסודרת, הכינו בזריזות לכם ולבני שיחתכם משקה חם, שיהפוך את האווירה במהלך השיחה לנעימה וחברית יותר.

דברים שאסור לעשות על בטן ריקה: גבר ואישה יושבים עם ספל קפה בידם

אז מה כן תוכלו לעשות כאשר אתם רעבים?

אם עד עתה התרשמתם שאת מרבית הפעולות היומיומיות שלנו מומלץ שלא לעשות על בטן ריקה – אתם צודקים בהחלט, אבל תתפלאו לשמוע שישנם גם 2 דברים שדווקא כן כדאי לעשות שקיבתכם אינה מלאה עדיין, ואלו הם:

  • פתרון בעיות: במחקרים שונים הוכח כי היכולת שלנו להתרכז ולהיות קשובים עולה והופכת למדויקת יותר כאשר אנחנו רעבים. ההשערות מדברות על כך שזוהי ירושה מאבותינו הקדמונים, שריכזו את כל מאמציהם בהשגת מזון כאשר בטנם לא נתנה להם מנוח. בנוסף לכך יש לציין כי ישנם מחקרים, כדוגמת המחקר הזה, שהוכיחו כי כאשר ההורמון האחראי על הרעב בגוף, הגרלין, משתחרר בגוף הוא מסייע בביצוען של מטלות שונות ומחזק את פעילות המוח.
  • קבלת החלטות – אם אתם מאלו המתקשים בקביעת דברים ובקבלת החלטות, מומלץ שתתחילו לעשות זאת כשאתם על בטן ריקה מכיוון שכבר הוכח כי זה יכול לשפר את החלטותיכם. במחקר שנערך באוניברסיטת אוטרכט שבהולנד בשנת 2014 התגלה כי אנשים מקבלים החלטות מוצלחות יותר, גם אם הן מבוססות על רגש בלבד, כאשר הם רעבים ובטנם ריקה. יחד עם זאת – מומלץ להשתמש בשיטה זאת בהחלטות הקטנות של היום יום, כמו מה ללבוש בבוקר, ולא בהחלטות רציניות בנושאים משמעותיים, כדוגמת כספיים, זוגיות, או בריאות המשפחה, הדורשים מעט יותר שיקול דעת.  
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.