print header

9 טיפים חשובים מרוקחים שיעזרו לכם לשמור על הבריאות

כולנו פוגשים ברוקחים בכל פעם שאנו זקוקים לתרופה מסוימת או לאחר שקיבלנו מרשם חדש מהרופא, ולרוב השיחה איתם תהיה קצרה ותכליתית. עם זאת, מדובר באנשי מקצוע המכירים סוגים רבים של כדורים ומשחות, יודעים כיצד הגוף מגיב לשילובים של סוגי תרופות שונות ומהו הטיפול המומלץ לכל אבחנה רפואית. בשל כך, קיימים לא מעט דברים שניתן ללמוד מרוקחים ויכולים לעזור לכם בשמירה על בריאותכם ועל בריאות היקרים לכם. אלו הם 9 הדברים שרוקחים היו שמחים שתדעו, ומומלץ שתתחילו ליישם אותם כבר היום.
 
 

1. אין לאחסן תרופות בחדר האמבטיה

רבים מאתנו מאחסנים את ערכת העזרה הראשונה שלנו בחדר האמבטיה, ולעתים גם את חלק מהתרופות שאנו נוטלים באופן יומיומי או שומרים לעת הצורך. עם זאת, מתברר שחדר הרחצה הוא כנראה המקום האחרון בבית שבו כדאי לאחסן את הכדורים, הטבליות או הכמוסות. הסיבה לכך היא שהלחות ושינויי הטמפרטורה התכופים שמאפיינים את החלל הזה, יכולים להזיק לתרופות ואף לגרום להן לאבד מיעילותן לפני תאריך התפוגה הרשום עליהן. העדיפו לאחסן את התרופות שלכם על השידה או באחד מארונות המטבח, כל עוד מדובר במקומות אחסון בטוחים ורחוקים מהישג ידם של ילדים. 
 

2. הימנעו מלזרוק תרופות לאסלה

חלק מהאנשים משליכים תרופות ישנות לאסלה כדי להיפטר מהן בקלות ובמהירות. עם זאת, למעט תרופות מסוימות לשיכוך כאבים, רוב התרופות אינן מתמוססות לחלוטין במים ושרידים שלהן עלולים להישאר במים גם לאחר עבודת המכון לטיהור שפכים. התוצאה היא שהרכיבים הפעילים חודרים למי התהום, למים המשמשים את החקלאים להשקיה וגם לקרקע שלנו, דבר שעלול להיות מסוכן לבריאות של כולנו. בתי מרקחת מסוימים וחלק מקופות החולים מאפשרים להחזיר תרופות פגות תוקף בצורה מרוכזת ולמחזר אותן באופן בטוח, וכדאי גם להיוועץ עם המוקד העירוני שלכם כדי לבדוק היכן קיימים מוקדי מחזור המתאימים לתרופות.

3. חשבו פעמיים לפני רכישת תרופות ללא מרשם

כחלק מהרצון להקל על חולים תוכלו למצוא כיום כמעט בכל בית מרקחת מדפים שעמוסים בתרופות ללא מרשם, אולם היכולת לרכוש אותן בקלות גורמת לחלק מהאנשים להניח שמדובר בתרופות שבטוחות לשימוש עבור כל אחד. טרם רכישת התרופה, בין שמדובר בכדורים ובין שמדובר בצמחי מרפא ותוספי תזונה, קראו היטב את המידע על התווית וודאו שאתם יודעים מהו המינון המומלץ ושאינכם עוברים אותו. זכרו שעדיין מדובר בתרופה לכל דבר, ואל תחששו להיוועץ עם רוקח או עם הרופא שלכם אם אתם נוטלים מספר תרופות במקביל, כדי להימנע ממצב של תופעות לוואי מזיקות. 
 

4. אל תגזימו בשימוש בתכשירים המיועדים למריחה

בשעה שרובנו נהיה זהירים כאשר מדובר בתרופות לנטילה דרך הפה, אנחנו עשויים לנהוג אחרת בכל המדובר בתכשירים לשימוש חיצוני כמו קרמים, ג'לים או משחות עור. חשוב לזכור שתרופות מסוימות המיועדות למריחה על העור, כמו למשל תרופות המשמשות לטיפול באקנה וקמטים, ומכילות רכיב שנקרא רטין A, אשר הופך את העור לרגיש מאוד לשמש. כמו כן, מריחת כמויות מוגזמות של תכשירים מסוימים על העור עלולה לגרום לתופעות כמו פריחה, קילופים וכדומה. הקפידו לשאול את הרופא או לוודא עם הרוקח מהי הכמות המומלצת למריחה, במקרה שהמידע אינו מצוין בבירור בעלון.
 

5. לעולם אל תשתפו את המרשמים שלכם עם אדם אחר

העובדה שמדובר באזהרה מוכרת כל כך גורמת לרבים לזלזל בה, אולם בפועל רוקחים רבים מכירם סיפורים על תופעות לוואי, אלרגיות ואף גרוע מכך, שנגרמו כתוצאה מנטילת תרופה שמיועדת לחולה אחר. גם אם נדמה לכם שאתם מכירים את התרופה, ייתכן שמאז הפעם האחרונה שנטלתם אותה התווסף אליה רכיב פעיל נוסף, או שמצבו הבריאותי של האדם שלו אתם נותנים אותה השתנה וכיום הרופא לא היה רושם לו את אותה תרופה. אל תסכנו את בריאותכם או את בריאותו של אדם היקר לכם, והעדיפו להקדיש זמן לביקור אצל רופא במקום ליטול תרופה של שכן או בן משפחה.
 

6. זכרו שרוקחים הם מומחים לתרופות

אם הגעתם אל הדלפק בבית המרקחת וגיליתם ששכחתם לשאול את הרופא שאלה מסוימת לגבי התרופה, תוכלו להיוועץ עם הרוקח ללא בעיה. אנשים רבים מתייחסים אל הרוקחים כאל מוכרים בחנות, אולם בפועל רוקחים לומדים פרמקולוגיה, שהיא חקר הפעולה של התרופות, בעומק רב יותר מרוב הרופאים והאחיות ולכן הם יוכלו לסייע לכם לא פחות בכל נושא הקשור לתחום. הרוקח הממוצע מכיר כמה עשרות אם לא כמה מאות תרופות, לרבות המצבים הרפואיים להן הן מיועדות ותופעות הלוואי שלהן, כך שתוכלו גם להתייעץ עמם לגבי שילוב בין כמה סוגי תרופות בהן אתם מטופלים. 

7. אל תצפו מהרוקח לאבחן מחלה

כפי שצוין בסעיף הקודם, רוקחים מאומנים לדעת כיצד להשתמש בתרופות בצורה יעילה ובטוחה, אולם הם יכולים לעשות זאת רק לאחר שהחולה שיתף אותם באבחנה הברורה שקיבל. כל רוקח יוכל לעזור לכם למצוא את הטיפול הנכון לעקיצת דבורה למשל, אולם אם תראו לו כתם מסתורי על העור או תתלוננו על כאב לא ברור, ההמלצה של הרוקח תהיה לגשת בראש ובראשונה לייעוץ רפואי. רוקח הוא לא תחליף לרופא, כך שאם תכננתם לדלג על הביקור בקופת החולים ולהגיע ישר אל בית המרקחת, מומלץ שלא תעשו זאת. 
 

8. ההמתנה לתור שלכם היא קריטית כדי להימנע מטעויות

חולים רבים חשים עצמם מוטרדים כאשר הם רואים שהתור לעמדת הרוקח ריק ממטופלים, אולם הרוקח עדיין לא קורא להם לגשת אליו. במקרים אחרים, חולים שנמצאים בלחץ של זמן כועסים על כך שאינם יכולים לשאול את הרוקח שאלה קצרה ושעליהם להמתין. בשעה שהמתנה לתור מכל סוג היא חשובה כדי לקבל את תשומת הלב המלאה של נותן השירות, ההמתנה לתור בבית המרקחת עשויה להיות קריטית לבריאותכם. רוקחים רבים ממלאים עשרות מרשמים ביום, וכל הסחת דעת או הפרעה עלולה לגרום לטעות במינון או בסוג התרופה שתינתן לאדם שלפניכם או בתרופה אותה מזין הרוקח במחשב או מסדר בארון. 
 

9. לא כל הכדורים נועדו להיחצות

חולים חוצים את הכדורים או הגלולות שניתנו להם בגלל שלל סיבות: שינוי המינון שניתן להם, הרצון להקל על תהליך בליעת התרופה, רצון לחסוך בכסף ועוד. ככלל, ניתן לפצל כדור רק כאשר מדובר בתרופה שמשתחררת בגוף באופן מבוקר, כיוון שחציית הכדור מחלישה את הציפוי המיוחד שלו, המסייע לו להישאר בגוף זמן רב יותר, כך שההשפעה שלו על הגוף לאחר החצייה תהיה שונה. אם מדובר ברצון לחסוך בכסף, התייעצו עם הרופא שלכם ושאלו האם קיימת חלופה שקופת החולים משתתפת בסבסודה. ברוב המקרים הרופא יוכל למצוא פתרון שיקל עליכם באופן מסוים, כך שתוכלו ליטול את התרופות מבלי לסכן את בריאותכם. להבדיל, אם אתם חושבים שאינכם זקוקים למינון הגבוה, שאלו את הרופא אם מותר לחצות את הכדור שניתן לכם או אם קיים כדור במינון נמוך יותר שתוכלו להשתמש בו.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.