print header

8 דברים שהכלבים שלכם לא אוהבים שאתם עושים

אם יש בבעלותכם כלב או שאתם מכירים משפחות שמגדלות אחד, אתם ודאי כבר יודעים שמדובר בחיה האוהבת והנאמנה ביותר על פני כדור הארץ, ואין על כך עוררין. כלבים יהיו לצדכם באש ובמים, יגנו עליכם וירעיפו אהבה מהרגע שבו כף רגלכם תדרוך בביתכם, ללא תלונות או ביקורות. הקשר המיוחד שלנו עם הכלבים והצורך ההדדי שמתפתח עם הזמן גורמים לנו לעתים להאמין שמדובר באדם קטן שיש להתייחס אליו בהתאם, אך למעשה יש מספר התנהגויות שאימצנו להרגל שגורמים לכלבים שלנו לכעוס ולהתעצבן מבלי שנהיה מודעים לכך. לפיכך, אם ברצונכם לגדל כלב מאושר שבה בעת ישתף איתכם פעולה ויהיה צפוי ככל הניתן, חשוב שתקפידו להימנע מ-8 הדברים הבאים. ככל שתקדימו לעשות זאת תבחינו בשינוי משמעותי וחיובי בהתנהגות של חברכם הטוב ביותר, ובהתאם לכך גם בחייכם.  
 
דברים שכלבים לא אוהבים

1. מרבית הכלבים לא אוהבים חיבוקים 

בזמן שמרבית בני האדם נהנים לחבק, להתכרבל ולהרגיש קרבה באמצעות מגע, מתברר כי כלבים מסתפקים בליטוף ולא מעבר לכך. מחקר שפורסם לאחרונה ב"ניו יורק טיימס"הראה כי 82% מהכלבים שנבחרו באופן אקראי מתמונות שפורסמו ברשת גילו סימני מצוקה בזמן שהאדם המצולם חיבק אותם. הסיבה לכך הינה ככל הנראה הפגיעה ביכולת של הכלב לברוח במקרה שבו הוא מרגיש מאוים, מאחר שהידיים האנושיות הכרוכות סביבו ודאי יקשו עליו לעשות זאת, מה שעשוי להוביל לעלייה ברמות החרדה של חברנו הטוב ואף עלול להיגמר בנשיכה. 

החדשות הטובות הן שגם אם אינכם אנשי מקצוע תוכלו להבחין בעצמכם אם הכלב הנמצא בבעלותכם מרגיש מאוים בכל פעם שבן משפחה מפגין כלפיו אהבה מוגזמת. זאת מאחר שסימני מתח וחרדה אצל כלבים גלויים לעין, ותוכלו לראות אם הכלב יפנה את ראשו מהדבר שמפריע לו או מטריד אותו, או פשוט יעצום את עיניו, לפחות באופן חלקי. לחלופין, אם אוזניו של הכלב לפתע נשמטות לצדי ראשו או שהוא מתחיל ללקק את שפתיו או את פניו של האדם, יתכן כי מדובר בסימן נוסף לחרדה, ולפעמים תוכלו גם להבחין במעין "חצי ירח" בצבע לבן אשר מופיע בתחתית העין שלו. את הסימנים הללו קל לזהות ותוכלו להכריע אם כלבכם סובל מהם באמצעות צפייה בהתנהגותו בזמן אמת או דרך צילום של חיבוק מתמשך, ובינתיים הפגינו חיבה דרך ליטוף, מילה טובה או באמצעות חטיף אהוב במיוחד.

דברים שכלבים לא אוהבים

2. כלבים לא אוהבים שמדברים איתם במילים 

בדרך כלל שימוש במילים נחשב לדבר נהדר וטוב, במיוחד כשמדובר באינטראקציה בין אישית בריאה ונעימה, אך שימוש במגוון מילים וניהול שיחה עם כלבכם רק יותירו אותו מבולבל ונרגז על חוסר ההבנה. כלבים נענים למשמע קול מרגיע ונעים, אך אין ביכולתם להבין דברי שבח או תוכחה כשהם מגיעים במילים בלבד. המשמעות היא שעליכם להקפיד לשנות את טון הדיבור שלכם ולהוסיף מחוות כדוגמת ליטוף או חטיף (מבלי להוסיף חיבוק), כדי לסייע לו להבין שהוא עושה עבודה טובה ושהוא אכן מרצה אתכם, או מנגד לדבר בתקיפות ובסמכותיות כשברצונכם להבהיר לו שהוא התנהג לא כשורה. תוכלו להסתייע במדריך לטיפול בבעיות התנהגות שכיחות אצל כלבים
דברים שכלבים לא אוהבים
 

3. כלבים לא אוהבים שאתם ממהרים בזמן הטיול 

ראשית כל יש להפנים שכלבים מאושרים הם כלבים עייפים, וכי בעיות התנהגות רבות יכולות להיפתר ברגע שכלבכם יוציא מספיק אנרגיה מדי יום. לפיכך, עליכם להתייחס לכל טיול לא כאל מספר דקות של חסד במהלכן אתם מאפשרים לכלב להתרוקן ולסמן טריטוריות, אלא כזמן איכות מהנה שבמהלכו אתם מסייעים לו להוציא את כל המרץ שאגר בזמן שישב או ישן במרבית שעות היום. אם תחשבו על כך, כלבכם נמצא רוב הזמן בבית, חסר מעש ומשועמם, ויתכן שזו הסיבה שגורמת לו להשחית לכם את הספה והכריות או לבדוק מה הטעם של הסוכריות שנמצאות אי שם על השולחן. הקפידו להוציא את כלבכם מהבית לפחות פעמיים ביום, כשכל טיול יארך 40 דקות לכל הפחות, למעט מקרים חריגים שבהם אתם באמת ממהרים לשוב הביתה, ולא יעבור זמן רב עד שתשימו לב לשינוי מהותי בהתנהגותו של הכלב. 
דברים שכלבים לא אוהבים

4. כלבים לא אוהבים שמתעלמים מהם כדרך קבע

כפי שהזכרנו קודם לכן, כלבים אוהבים את האנשים שבחייהם בצורה בלתי רגילה, ולכן קשה להם לשאת את העובדה שמתעלמים מהם לאורך זמן. אין ספק שיש רגעים רבים שבהם אין ביכולתכם להתפנות לשחק עם הכלב בכדור או בכל צעצוע אחר שהוא אוהב, אבל אם תשקיעו מאמץ ודאי תוכלו לקחת הפוגה מהעיסוקים היומיומיים כדי לשחק או לתת לו עצם שתעביר לו את הזמן בנעימים. כמו כן, בדומה לסעיף הקודם, התעלמות מכלבכם והתמקדות בלעדית בעיסוקכם עלולה לגרום לו לחוש בודד ומשועמם, מה שעלול לגרום לו לפתח הרגלים רעים כדוגמת קריעת עיתונים, זריקת כריות הסלון על הרצפה וכדומה. 
דברים שכלבים לא אוהבים

5. כלבים לא אוהבים שלא נותנים להם מרחב

אנשים רבים מתייחסים לכלבים שלהם כמו אל תינוקות, ומאמינים שהם זקוקים למגע וחום כדי להתפתח בצורה תקינה ובריאה. אך כמו תינוק אנושי שצריך ללמוד להיות עצמאי, גורים וכלבים בוגרים יותר צריכים להתרוצץ בנוחות ובטבעיות על ארבעת רגליהם. אם בכל זאת תבחרו להרים אותם על הידיים בכל זמן פנוי שיש לכם, קחו בחשבון שתגדלו כלב מפונק, תלותי ואף אובססיבי אליכם, מה שללא ספק יפגע ביכולת שלו לבנות קשרים בריאים עם בעלי חיים אחרים ובני אדם שהוא אינו מכיר. אם אימצתם לאחרונה גור או שהכלב שלכם מספיק קטן כדי לשאת אותו על הידיים, תוכלו להרימו מדי פעם אבל לא לעתים קרובות מדי, וחשוב להקפיד על כך לטובתו של הכלב וכן לטובתכם.
דברים שכלבים לא אוהבים

6. כלבים לא אוהבים שמתגרים בהם

אף בעל חיים לא אוהב שמתגרים בו, החל מהסוג הקטן ביותר ועד הגדול והמאיים. אי לכך, בפעמים שבהן אתם משחקים עם כלבכם ומגרים אותם עם חטיף אהוב שמדרבן אותם להשלים את המשימה, אסור להגיע למצב שבו החטיף לא מוגש לו עם השלמתה. בנוסף, משחקי משיכות למיניהם צריכים להתבצע במידה הנכונה כשעליכם לוודא שכלבכם מבין את הכללים וכי הוא אינו אגרסיבי מידי, כשיש לאפשר לו לנצח לעתים תכופות, כדי שיבין שהוא משחק כרגע וכי לא מדובר בעונש. לאור ממצאים אלו, רצוי שתלמדו את כלבכם מספר תרגילים כדוגמת מתן יד, סיבוב או כל פקודה אחרת, שבסופה תוכלו לתגמל אותו בחטיף ולסייע לו להבין שהוא מרצה ומשמח אתכם. לחצו כאן כדי להכיר 5 טריקים שתוכלו ללמד את כלבכם בקלות.
דברים שכלבים לא אוהבים

7. כלבים לא אוהבים שמכריחים אותם לשחק עם כלבים אחרים

בדומה לבני האדם, גם לכלבים יש את הקבוצות והחברים המועדפים עליהם, והם יעדיפו לבלות איתם ולהתרחק מכלבים שלא מסקרנים אותם או מאיימים עליהם. אם כלבכם מגלה אדישות כלפי כלב אחר שהפגשתם ביניהם, יתכן כי הוא פשוט מעדיף חברה אחרת, ועליכם לאפשר לו לבצע את ההחלטות שלו. זאת אומרת שרצוי להימנע מכפיית קשר בין כלבים שונים, מאחר שמצב זה עלול לגרום להם להיות תוקפניים ומתוסכלים, ותוכלו להבחין בן רגע בשינוי בהתנהגות הכלב שלכם כאשר הוא ייהנה לשחק עם כלב אחר. 
דברים שכלבים לא אוהבים

8. כלבים לא אוהבים שהבעלים שלהם מתוחים ועצבניים

הכלבים שנמצאים בבעלותנו מאוד קשובים אלינו; ביכולתם להרגיש דברים רבים שאיננו מודעים אליהם כלל, והם יודעים להבין מתי אתם מתוחים ועצבניים. הבעיה היא שכלב לא יכול להציע לכם תה או לשתף אתכם בדברי חוכמה שירגיעו את נפשכם, וברגע שהוא חש באנרגיות שליליות ומתחים באוויר שמגיעים מצדכם הוא יבחר לברוח, להילחם או לתקוף. לכן, בפעם הבאה שבן משפחה או חבר מגיע לביתכם ומביא איתו אנרגיות שליליות ומתחים לא נעימים, השתדלו לספק את כלבכם והציגו לו תמונה של מערכת יחסים מאושרת והרמונית, או שפשוט תעשו חסד עם בריאותכם והקפידו להימנע ככל הניתן ממפגש עם אנשים שלא עושים לכם טוב. 
דברים שכלבים לא אוהבים

ניתן לומר בפה מלא שהכלבים שלכם אוהבים אתכם מכל הלב, והם יעשו הכל כדי לגרום לכם להיות מאושרים ומרוצים, כשההתנהגות שלהם תלויה אך ורק בהרגלים ובמעשים שלכם, אותם תוכלו לשנות עוד היום. אין ספק ששינוי מחשבתי אצל כלבים בוגרים יותר עשוי לגרום לתהליך להתארך, אך ברגע שתחליטו שאתם מתמסרים לכך ומעוניינים שהכלבים שלכם יהנו מחיים טובים, הם יחזירו לכם את ההשקעה בהתנהגות טובה ובאינסוף אהבה. 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.