print header

אל תטרחו: בדקנו איזה טריקים טבעיים לניקוי באמת עובדים

כולנו נתקלנו בטריקים לשיטות ניקוי טבעיות וזולות, שמונעות את השימוש בכימיקלים מסוכנים ובזבוז מיותר של כסף. אך מבין כל ההצעות שקיימות ברחבי הרשת לחומרי ניקוי ביתיים ופשוטים שניתן להכין לבד בעזרת מצרכים נפוצים כמו חומץ או אבקת סודה לשתייה – לא  תמיד ברור מה באמת עובד וכדאי לאמץ ומה עלול לפעמים להוביל לבזבוז של זמן וציפיות. על מנת לברר אילו מאותם טריקים ניקוי ביתיות אכן יחסכו לכם זמן, מאמץ וכסף, בחנו 10 שיטות כאלו וחזרנו עם התוצאות המפתיעות הבאות:

1. הטריק: מיקרוגל שמנקה את עצמו

מה עשינו? לקחנו קערת זכוכית מלאה ב- מים,  חומץ לבן עם פרוסת לימון והכנסנו אותה למיקרוגל ל-5 דקות על עוצמה גבוהה. בסיום ההפעלה השארנו את הקערה במיקרוגל הסגור ל-5 דקות נוספות כדי לאפשר לאדים לרכך את הלכלוך, לאחר מכן הוצאנו את קערת הזכוכית וניגבנו את דפנות המיקרוגל בנייר מטבח (ניתן להשתמש גם במטלית ניקוי יבשה).
בדיקת טיפים לניקוי טבעי: מיקרוגל עם דלת פתוחה
התוצאה: השיטה הזאת פשוט מוצלחת! שלא לדבר על כך שאת רוב העבודה המיקרוגל עושה במקומנו – מדובר בטריק שהוא גן עדן לעצלנים. תערובת החומץ ריככה את כל הלכלוך שהצטבר והתייבש על דפנות המכשיר, וניגוב קל בתום התהליך הספיק כדי להפוך את המיקרוגל לנקי יותר ולמדיף ריח נפלא של לימון.

2. הטריק: ספריי שימון להורדת כתמי צבעי פנדה מבגדים

מה עשינו? הנחנו מגבת נייר למטבח על כתמי צבעי פנדה/עפרונות צבע שנותרו על בגדי הילדים, הפכנו אותם כלפי חוץ וריססנו ספריי שימון על הכתמים מהצד הפנימי של הבגד. לאחר 5 דקות הפכנו חזרה את הבגד, הורדנו את נייר המטבח, ריססנו ספריי שימון ישירות על הכתם ושטפנו את הבגד תחת מים קרים ואז במכונת הכביסה כרגיל.   
בדיקת טיפים לניקוי טבעי: ספריי שימון
התוצאה: השיטה אכן עובדת, אבל גילינו שניתן לשפר אותה באמצע התהליך על מנת להסיר כתמי צבע עקשניים במיוחד. אחרי ששטפנו את הבגד במים קרים שפשפנו קצת נוזל כלים לתוך הכתם ואז שלחנו את הבגד לכביסה במכונה. התוספת הקטנה הזאת גרמה לכתמים להיעלם באופן ניכר ויסודי יותר.

3. הטריק: מי חמצן וסודה לשתייה לניקוי תבנית תנור

מה עשינו? פיזרנו על תבנית תנור מלוכלכת - שאפינו עליה עוגיות יום לפני כן - שכבה של סודה לשתייה שעליה ריססנו מי חמצן, ואז הוספנו עוד שכבה של סודה לשתייה. השארנו את התערובת על המגש למשך כחצי שעה, שלאחריה שפשפנו את התבנית עם כרית קרצוף ונוזל כלים.
בדיקת טיפים לניקוי טבעי: תבניות תנור עם עוגיות שמועברות מתבנית אחת לשנייה
התוצאה: לצערנו, אחרי כל ההשקעה והזמן ארוך של המתנה – לא ראינו שינוי משמעותי בלכלוך הקשה יותר שהצטבר על התבנית במשך שנים, אלא ניקיון ברמה ממוצעת. אנחנו יכולים להגיד שהטריק הזה שמבטיח להשיב את תבניות התנור למראה שהוא "כמו חדש" לא הוכיח את עצמו, הוא פשוט עושה עבודה בסיסית ולא מעבר.

4. הטריק: הכנת חומר ביתי לניקוי משטחי זכוכית

מה עשינו? החלפנו את תרסיס ניקוי משטחי הזכוכית הכחול שלנו, באמצעים ביתיים וטבעיים על ידי ערבוב אלכוהול, מים וחומץ לבן ביחס שווה, אותם מזגנו לתוך בקבוק התזה שאיתו ריססנו את המראות וחלונות הזכוכית בבית.
בדיקת טיפים לניקוי טבעי: אישה מנקה חלון זכוכית
התוצאה: התערובת הביתית שלנו עבדה לא פחות טוב מתרסיסי ניקוי תעשייתיים וחסכה את החשיפה לכימיקלים רעילים. אם אין לכם חיבה מיוחדת לצבע כחול, אנחנו מבטיחים שהתרסיס הזה ישיג לכם בדיוק את אותה תוצאה כמו חומרי הניקוי המסחריים, ושמשטחי הזכוכית שלכם יבהיקו מניקיון. 

5. הטריק: ניקוי רובה במקלחת עם חומץ וסודה לשתייה

מה עשינו? ערבבנו חומץ לבן עם סודה לשתייה ביחס שווה והתחלנו להתיז את התערובת על המרווחים והחריצים שבין אריחי החרסינות  והמרצפות בחדר האמבטיה, ושפשפנו אותן במרץ בעזרת כרית ניקוי.
בדיקת טיפים לניקוי טבעי: חדר מקלחת מסודר ונקי
התוצאה: לא רעה בכלל – הרובה הלבינה ברוב האזורים וקיבלה מראה מחודש ומושך לעין. אנחנו בהחלט שוקלים לאמץ את התחליף הזה לניקוי רובה שהשחירה משומן ולכלוך מצטבר, בעיקר מכיוון שניקוי אריחים לוקח בדרך כלל זמן ממושך ולעיתים גם מצריך ירידה על הברכיים – כך שלא היינו רוצים להיחשף למשך כל הזמן הזה לכימיקלים מסוכנים שנמצאים בתכשירים תעשייתיים.

6. הטריק: כדור נייר כסף במקום דפי מרכך למייבש הכביסה

מה עשינו? החלפנו את דפי המרכך של מייבש הכביסה - שנועדו בין היתר לנטרול החשמל הסטטי מהבגדים - בכדור שהכנו מגלגול נייר כסף פשוט ובחנו אותו בפעולה.
 
בדיקת טיפים לניקוי טבעי: כדור נייר כסף
 
התוצאה: הדעות חלוקות – מצד אחד המוצר הביתי, הפשוט והזול הזה עובד. הבגדים שלנו נותרו ללא חשמל סטטי, מצד שני כדור הכסף לא מרכך את הבגדים כמו שאנו אוהבים, ולא מותיר בהם ניחוח נפלא, כך שהוא לא מחליף את דפי המרכך באופן מושלם. אנחנו מציעים שתשקלו את התחליף לפי השימושים שחשובים לכם.

7. הטריק: ניקוי ראש מקלחת בחומץ וסודה לשתייה

מה עשינו? מילאנו שקית ניילון בחומץ לבן, הוספנו לתוכה כף סודה לשתייה, הנחנו ראש מקלחת מלא לכלוך ואבנית בתוך שקית הנוזל,  קשרנו אותם יחד בעזרת גומייה וחיכינו למשך כשעתיים. 
בדיקת טיפים לניקוי טבעי: ראש מקלחת מזרים מים
התוצאה: לא רק שהשיטה עובדת נפלא ומנקה את ראש המקלחת ממשקעי לכלוך ואבנית, קיבלנו בונוס נוסף בדמות לחץ מים חזק ועקבי יותר לאחר שהסרנו את הלכלוך שסתם את חורי יציאת המים. מבחינתנו – השקעה מוצלחת. 

8. הטריק: ניקוי כתמים מהשטיח בעזרת חומץ

מה עשינו? ערבבנו ½ כוס חומץ לבן עם כף מלח לבישול ו-½ כפית נוזל ניקוי כלים, מזגנו אותם לתוך בקבוק התזה, ריססנו את הכתמים שהצטברו על השטיח והשארנו את הנוזל עליהם למשך מספר דקות, שלאחריהן שפשפנו את הכתם עם הנוזל החוצה בעזרת מטלית לחה. 
בדיקת טיפים לניקוי טבעי: שטיח
התוצאה: התרסיס הפשוט הזה הצליח להסיר כתמים עיקשים מהשטיח שלנו, אפילו כאלו שאנחנו כבר לא זוכרים מתי הם נוצרו. אם תישאר לכם תערובת של נוזל הניקוי בתום השימוש על השטיח, אנחנו ממליצים לכם להשתמש בה גם בגינה, כקוטל עשבים יעיל ונהדר. 

9. הטריק: גיהוץ קל בעזרת תרסיס ממרכיב אחד בלבד

מה עשינו? את תרסיסי הגיהוץ שלנו שמכילים בדרך כלל עמילן והופכים את המלאכה לקלה יותר, החלפנו בתערובת עמילן ביתית שמורכבת מליטר מים רותחים, להם הוספנו כף קורנפלור תוך כדי ערבוב מתמיד ועד להמסה מלאה. את התערובת הכנסנו לבקבוק התזה והשתמשנו בה במהלך הגיהוץ האחרון שלנו - כשסוף סוף התפנינו אליו. 
בדיקת טיפים לניקוי טבעי: מגהץ בפעולה על בגדים
התוצאה: מלאכת הגיהוץ שלנו הפכה לידידותית וקלה יותר ללא ספק, והבגדים שלנו קיבלו צורה ומעט יותר "קשיחות" מהעמילן. התחליף הזה כל כך פשוט להכנה וגם זול, שכדאי שתשקלו להמיר את תרסיסי הגיהוץ הרגילים והקבועים שלכם – בתרסיס הקורנפלור. 

10. הטריק: בית ריחני ללא מטהרי אוויר ומפיצי ריח

מה עשינו? החלפנו את מטהרי האוויר ומפיצי הריח העמוסים בכימיקלים רעילים, במפיץ ריח טבעי וביתי שהכנו מסודה לשתייה ששפכנו לצנצנת זכוכית יחד עם כמה טיפות של שמן אתרי שהוספנו לתוכה – לנו במקרה היה בבית שמן לבנדר ובו השתמשנו. 
 
בדיקת טיפים לניקוי טבעי: שמן לוונדר לצד צנצנת זכוכית וכף
התוצאה: הריח הטוב שהופץ בחדר הורגש היטב מבלי להעיק, וכל מי שנכנס אליו שאל מה מקורו. אנחנו היינו רגועים מהעובדה שהשתמשנו בחומרים טבעיים ובטוחים לשימוש ואפילו העברנו את הצנצנת למדף גבוה בחדר הילדים. אנחנו ממליצים שתאטמו את הצנצנת במכסה כאשר אתם רוצים להתנתק מהריח, ולחילופין שתטפטפו עוד מספר טיפות של שמן אתרי ברגע שתרצו לחדש את עוצמתו. 
 
מקור התמונות: Michael Cotéocean yamaha
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.