print header

12 טיפים לגינון קל וזול!

אין דבר מרגיע ומספק יותר מחצר פרטית יפה ומטופחת, המאפשרת לנו לברוח אל פינה טבעית, שקטה ונעימה בכל רגע שבו נרצה. עם זאת, מלאכת הגינון והשמירה העקבית על בריאות ומראה הצמחים השונים עלולה להצריך מאתנו לא מעט משאבים שלפעמים מעלים את התהייה: האם החצר משרה עלינו רוגע או שאולי היא רק מוסיפה מטלה נוספת לסל המשימות הכבד ממילא? אז רגע לפני שאתם רואים בה כנטל, כאן תוכלו למצוא 12 טיפים לגינון קל וזול שיעזרו לכם להפיק את המרב מהגינה שלכם מבלי לשבור את הראש או את הכיס.
 
עציץ ולידו משפך מים עם פרחים
 

1. פזרו תבלינים על האדמה

אם שתלתם בעבר זרעים ברחבי הגינה והתאכזבתם לגלות שהם אינם נובטים, ייתכן מאוד שהם סבלו מזיהומים שונים שמנעו מהם להתפתח. דרך מצוינת באמצעותה תוכלו להימנע מעוגמת נפש שכזאת היא באמצעות פיזורם של תבלינים דוגמת כורכום, ציפורן, חרדל וקינמון על גבי ובתוך האדמה בה שתלתם את הזרעים. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שתבלינים אלו נחשבים לבעלי תכונות אנטי בקטריאליות ונוגדות חמצון, המסייעות במאבק כנגד התפתחותם של זיהומים שונים.

2. הוסיפו מעט מי חמצן למי ההשקיה

מחלות פטרייתיות בצמחים עלולות להיות כאב ראש לא קטן ולהציב אותנו בפני מאבק מתיש וממושך בניסיון לשמור על חיוניותם של השתילים בגינה. תוסף מעולה אתו תוכלו לעכב את התפשטותן של מחלות אלו ואף למנוע את חזרתן הוא מי חמצן, שלהם תכונות אנטי פטרייתיות. כל שעליכם לעשות הוא להוסיף כפית אחת של מי חמצן לכל ליטר אחד של מים, והתוצאות כבר ידברו בעד עצמן.

צינור השקיה מתיז מים

3. השתמשו בעלי שלכת כשומרי לחות טבעיים

מעבר ליופיים המסמל את בואו של הסתיו, עלי השלכת הם דרך טבעית נהדרת ופשוטה איתה תוכלו לשמור על הלחות הגבוהה של אדמת החצר הפרטית ולהפחית בכמויות המים הנדרשות להשקיה. אז רגע לפני שאתם בוחרים לפנות את שאריות העלים מן האדמה, אספו אותם, פוררו אותם לחתיכות קטנות וכסו עמם את האדמה סביב הצמחים השונים.

4. צרו מערכת השקיה עצמית עם בקבוק פלסטיק

מעבר לפשטות שבהכנתה, מערכת השקיה עצמית עם בקבוק פלסטיק היא שיטה יעילה איתה תוכלו לחסוך בהוצאות המים מצד אחד ולהמשיך ולספק לשתילים שבגינה את כל מבוקשם מן הצד השני. כל שעליכם לעשות הוא לחורר את גוף הפלסטיק עם קיסם לכל אורכו ורוחבו, ולשתול את הבקבוק באדמה תוך הקפדה על השארת הפקק חשוף אל מעל הקרקע. מלאו את הבקבוק במים והרי לכם טפטפת יעילה וחסכונית במיוחד, אותה תוכלו למלא בקלות בכל פעם מחדש.
 
בקבוק פלסטיק בתוך האדמה
 

5. הציבו מקלות ארטיק לזיהוי הצמחים

גם אם אתם חובבי גינון מושבעים, ייתכן מאוד שמגוון הצמחים הגדול שבגינה ייצור עבורכם בלבול בין אופן ההשקיה של צמח אחד לבין אופן ההשקיה של צמח אחר. את האפשרות למתן טיפול לא נכון ויצירת נזק לאחד מן הצמחים תוכלו למנוע בעזרת הכנת שלטי מקלות ארטיק פשוטים. כתבו על המקל את דרכי הטיפול או לחילופין הצמידו עליו פתקית עם כל המידע החיוני, שתלו את המקל בקרבת העציץ והרי לכם תזכורת קלה להכנה.

6. השתמשו בחומרי הבית ליצירת דשן טבעי

אין זה סוד שדישון הגינה באמצעים כימיקליים עלול להוביל להוצאות חודשיות גבוהות במיוחד. אז רגע לפני שאתם נפטרים משאריות המזון שבמטבח, כדאי לדעת שישנם לא מעט מזונות יומיומיים העשירים במינרלים דוגמת מגנזיום, סידן ואשלגן, ובאפשרותם לשמש אתכם כדשן טבעי מעולה לשמירה על חיוניות ושגשוג הצמחים שבגינה.
יד מחזיקה אדמה

7. הוציאו עשבים שוטים

רבים נוטים להתעלם מקיומם של עשבים שוטים בין אם בשל חוסר בזמן ובין אם בשל אי המודעות למידת הנזק העשוי להיגרם מהם. רצוי לזכור שמעבר למפגע האסתטי בעיצובה של הגינה הפרטית, העשבים השוטים משתלטים על מרחבם של השתילים שנרכשו ומתחרים מולם על ניצול מקורות המים. כמו כן, העשבים השוטים הם מקור להתפשטותם של מזיקים בשל העובדה שאיננו מקפידים לטפחם ביומיום כפי שאנו מטפחים את השתילים המקוריים. לכן, הקפידו על הוצאת עשבים כפעמיים בחודש ובכך תמנעו מעצמכם מאבקים מתישים לטיפוח גינה מוריקה.

8. עשו שימוש חוזר בחפצים ביתיים

לפעמים, במקום החיפוש המתיש אחר אביזרי עיצוב יוקרתיים לגינה, מספיקה הפשטות של חפצים ביתיים ויומיומיים על מנת להוסיף לחצר הפרטית קסם רב וייחודיות. נסו לנבור באביזרים הזרוקים ברחבי הבית ושאינם עוד בשימוש - ייתכן מאוד שתתפלאו לגלות כיצד ניתן להפכם לפתרונות עיצוב מדליקים במיוחד, דוגמת זוג מגפיים ישנים או תיקי יד בלויים היכולים לשמש כעציצים. בדרך זו אף תוכלו לנצל את משאביכם הכספיים ליעדים אחרים בגינה.
מגפיים שהפכו לעציץ

9. הכינו בעצמכם כלי להשחזת ושימון כלי הגינון

חשוב לדעת כיצד להגן מפני התכלותם של כלי הגינון השונים, כיוון שאלו עשויים ממתכת ונוטים להחליד במהרה ולהישחק. מעבר לעוגמת הנפש שבדבר, מדובר גם בהוצאה כספית תקופתית שרק מוסיפה למגוון הבעיות השונות שקשורות לטיפוח הגינה. אז במקום לרוץ ולקנות כלים חדשים, הכינו בעצמכם מתקן פשוט לשמירה על תחזוקתם לאורך זמן. כל שעליכם לעשות הוא למלא דלי בגודל ממוצע בחול ולערבב בתוכו 4 כוסות של שמן תינוקות עד שיתפזר וייספג באחידות בכל הגרגרים. לאחר מכן, העבירו את חול הספוג שייצרתם לכלי חרס ריק ונעצו בו את חלקיהם המתכתיים של כלי הגינון השונים. החול מצדו האחד יסייע בהשחזת המתכת והשמן מן הצד השני ישמור עליה מפני החלדה. 

10. השתמשו בפתרונות טבעיים להדברה

מעבר לעלות הכספית הגבוהה, שימוש תכוף ולא מקצועי בחומרי הדברה תעשייתיים עלול להביא לספיגתם של כימיקלים בתוך הצמחים, הירקות והפירות, דבר המוביל לנזקים בטווח הארוך לתוצרי הגינה. כחלופה, תוכלו להשתמש במגוון מוצרים המצויים בכל בית איתם ניתן להרחיק ביעילות בעלי חיים מזיקים ולחתוך בהוצאות תחזוקת הגינה החודשיות. 

אישה יושבת על האדמה וחופרת בה

 

11. הקפידו על מרווח בין הצמחים

נטייתם של אנשים רבים היא לשתול ערב רב של צמחים ופרחים על מנת לקשט וליפות את הגינה עד כמה שניתן. עם זאת, ובעיקר אם הגינה איננה גדולה, מומלץ שלא להגזים במספר השתילים שבחצר, כיוון שאי הקפדה על מרווח נכון בין שתיל לשתיל עלולה להביא לתחרות על מקורות המים ולפגוע בפוריותם. לכן, הקפידו על יצירת חלל בין הצמחים השונים ונסו אף לתכנן מראש אילו צמחים ופרחים תרכשו – בדרך זו תוכלו למקסם את עיצוב הגינה מבלי להזיק לצמחים ומבלי להסב לעצמכם כאבי ראש מיותרים. 

12. הכינו כיסוי מגן לשתילים באמצעות בקבוק פלסטיק

הכנת כיסוי מחלקו התחתון של בקבוק פלסטיק ריק זו דרך מצוינת להגן על הזרעים החדשים ששתלתם בגינה וגם על צמחים שכבר החלו לנבוט. מטרתו של כיסוי הבקבוק היא לצמצם את הסיכויים לפגיעות ולנזקים הנגרמים כתוצאה ממזיקים שניזונים מעלים ומכלים את חלקיו השונים של הצמח. 
מקור: shareably

 

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.