print header

פריטי הלבוש והטקסטיל שמומלץ שלא להכניס למכונת הכביסה ולמייבש

אין ספק שמכונת הכביסה והמייבש הם שני פיתוחים טכנולוגיים המקלים על חיינו באופן משמעותי, כשרובנו רגילים פשוט להכניס את מרבית פרטי הלבוש והטקסטיל שברשותנו אל תוך מכונת הכביסה ולאחר מכן אל המייבש, להמתין לא יותר ממספר שעות, ולהוציא אותם משם נקיים ויבשים. אך מה רבה היא האכזבה, שוודאי יצא לכם לחוש, כשאחד מפריטי הלבוש האהובים שלנו מתגלה כפגום או אפילו הרוס לחלוטין אחרי שעבר כביסה או ייבוש, או כשאתם מגלים שהמכונה או המייבש נפגעו כתוצאה מאחד הפריטים ששהו בתוכם. כדי שהמצבים הבלתי נעימים הללו, שקורים לא מעט, ייחסכו מכם הכנו עבורכם את רשימת 6 הפריטים שכדאי שתמנעו מהלכניס למכונת הכביסה, וכן 3 סוגי פריטים שמומלץ שלא לייבש במייבש. 
 
פריטים שאסור להכניס אל מכונת הכביסה והמייבש: מכונת כביסה ומייבש
 

6 פריטים שכדאי להימנע מהכנסתם למכונת הכביסה

1. כריות קצף

כריות הממולאות ספוג קצף, הידוע גם בשמו "ויסקו", הן פריט פופולארי במיוחד שנפוץ בבתים רבים. בניגוד לכריות הרגילות, הממולאות נוצות או חומר סינתטי אחר, שאותן ניתן ואף כדאי לכבס מדי פעם, את כריות הקצף כדאי לשמור הרחק ממכונת הכביסה, מאחר והיא עלולה לפגוע במילוי הקצף, להחליש אותו ואף לקרוע אותו לחתיכות. מכיוון שקצף הזיכרון ממנו עשוי ספוג המילוי הוא חומר היפואלרגני ודוחה אבק, הכריות הללו לא זקוקות ליותר מדי ניקוי, ואם וכאשר הן מתלכלכות פשוט העבירו מטלית לחה על הכתם או הלכלוך. מעבר לכך, שימו לב לתווית שעל הכרית – אם מצוין שם כי ניתן לכבסה ביד, תוכלו לנקותה בתוך גיגית או כיור מלאים במים עם חומר כביסה היפואלרגני וללא ריח.

2. פריטים שמכוסים בפרווה של חיית מחמד

כל מי שיש לו חיית מחמד שעירה, כמו כלב או חתול, וודאי יודע איזה מטרד יכולות להוות אותן שערות שבעלי החיים משילים בכל רחבי ביתנו, בייחוד כאשר הן נדבקות ונצמדות אל הבגדים שלנו ופשוט מסרבות להתנקות. אם חשבתם שהפתרון הוא פשוט לזרוק את הבגדים נגועי השערות אל תוך מכונת הכביסה ולתת לה לעשות את שלה – טעות קשה בידיכם! כאשר הפרווה נרטבת תוך כדי תהליך הכביסה, היא עלולה להיצמד עוד יותר לבגדים שלכם, או לחלופין להצטבר יחדיו לכדי כדורי שיער שידבקו אל תוף המכונה או ייסתמו אט אט את צינורות הייבוש. לכן, כאשר אתם רוצים להכניס למכונה פריטי לבוש שבאו במגע עם השערות שנשרו מבעלי החיים שלכם, הסירו ראשית את שאריות הפרווה מהבגד בעזרת מסיר מוך או סרט דביק ורק לאחר מכן כבסו.

פריטים שאסור להכניס אל מכונת הכביסה והמייבש: מעיל מכוסה בשערות
 

3. חזיות

החזיות שלכן הן וודאי פריטי לבוש חשובים שאתן לא רוצות שיינזקו, לכן - כאשר אתן מעוניינות לנקותן - אל תמהרו להשליך אותן כלאחר יד אל מכונת הכביסה. זאת, מכיוון ששם, תוך כדי תהליך הכיבוס והמגע עם המים, החזיות עלולות בקלות לאבד מצורתן ולהפוך מנאות ותומכות למקומטות ופגומות, כשהזיזים הקטנים שלהן אף עלולים לגרום לפגיעה בפריטים האחרים שנמצאים יחד איתן במכונה. כדי לנקות חזיות באופן בטוח ונכון יותר מומלץ תמיד לכבסן ביד, אך אם אתן קצרות בזמן וחייבות להכניס את החזיה אל תוך המכונה, ודאו שאתן סוגרות היטב את החזייה, כך שזיזיה לא יזיקו לפריטים האחרים.

4. תחרות ורקמות

בין שאלו בגדים מקושטים ובין שאלו פריטי נוי המונחים בסלונכם - כל דבר המעוטר בתחרה או ברקמות שונות עליכם לוודא כי לא ייכנס למכונת הכביסה, וזאת מכיוון שתנועתה עלולה לפגוע בתפירתו העדינה ולפגום בו. הדבר נכון גם לגבי חלקי קישוט שונים המודבקים על הבגד, שבתוך המכונה יכולים ליפול ולהתפרק. בנוסף לכך, קחו בחשבון כי פריטים עשויי תחרה עלולים להיקרע ולהינזק כשהם באים במגע עם ביגוד שיש בו כפתורים, תיקתקים, ווים או רוכסנים. האפשרות הטובה ביותר לנקות את הפריטים הללו היא פשוט לרחוץ אותם ביד או לחלופין למסור אותם לניקוי יבש, אם התווית שלהם מציינת כי הדבר אפשרי.

פריטים שאסור להכניס אל מכונת הכביסה והמייבש: שמלת תחרה

5. פריטים גדולים במיוחד

הכלל הוא פשוט מאוד: אם יש לכם פריט גדול במיוחד, שנכנס אך בקושי למכונת הכביסה ולא מותיר בה שום מקום נוסף - ותרו על כיבוסו מכיוון שללא מקום בתוך המכונה שבו הוא יוכל לנוע ולהתערבל יחד עם נוזל הכביסה, הוא פשוט לא ייצא נקי בשום צורה. בנוסף כדאי שתדעו כי מילואה של מכונת הכביסה בפריטים גדולי מידות, כגון שמיכת פוך או כל סוג אחר של מצעים רחבים, עלול לגרום לסיבוך פנימי בתוך חלקיה הפנימיים ואולי אף לתקיעתה, כך שמומלץ מאוד להימנע מכך אם אתם רוצים להמשיך ולכבס בה. ניקוי וכביסה של פריטים גדולים שכאלו כדאי תמיד לבצע במכבסה מקצועית או במכון ניקוי יבש, שם ישנן מכונות גדולות מספיק שיוכלו להתמודד עימם כראוי.

6. פריטים עשויי צמר, קטיפה או בד קשמיר

כל פריטי הלבוש השונים העשויים מבדים טבעיים כדוגמת צמר, קטיפה או קשמיר, לא מתאימים לתנועה המהירה והשוחקת של מכונת הכביסה. אם תכבסו אותם באמצעותה, אפילו פעם אחת בלבד, אתם עלולים למצוא אותם לאחר מכן סבוכים, פגומים, מכווצים ובלתי ניתנים לשימוש. אם הפריטים הללו מתלכלכים ואתם מעוניינים לנקותם – בדקו שהם אינם דוהים במים, ואז תוכלו להשתמש בשיטה הבאה: המיסו חומר כביסה בכיור או בגיגית מלאים במים חמים - טבלו במים את הבגד כולו, עד שיהיה מכוסה לחלוטין. לאחר 10-15 דקות של טבילה, נקזו החוצה את המים והוציאו את הבגד. לאחר מכן מלאו את הכיור או הגיגית במים קרים וצלולים וטבלו בהם שנית את הבגד, על מנת לשטוף אותו. לבסוף סחטו את הבגד בעדינות, גלגלו בתוך מגבת יבשה ותלו לייבוש.

פריטים שאסור להכניס אל מכונת הכביסה והמייבש: סוודר עשוי צמר

3 סוגי פריטים שמומלץ להשאיר מחוץ למייבש

1. בגדי ים

הלייקרה, החומר ממנו עשויים מרבית בגדי ים, יכולה אמנם לעמוד בחום הכבד שאליו אנחנו נחשפים לרוב כשאנו על חוף הים, אך הטמפרטורות הגבוהות במיוחד שאליהם מגיע המייבש הביתי שלנו כבר עלולות לפגוע בה ולסכן לחלוטין את תקינותו של פריט הלבוש החיוני הזה. אלו לא הכלור מהבריכה או המלח שבמי הים שעלולים להפוך את בגד הים שלכם לרפה, חסר גמישות וצורה ובלתי מתאים ללבישה - אלא בעיקר ייבושו במייבש. לכן השאירו את בגדי הים שלכם מחוץ למייבש, ובמקום זאת הקפידו לתלות אותם לייבוש על חבל התליה.  

2. גרביונים

גרביונים הם פריט לבוש עדין ופגיע מדי מכדי להכניסו למייבש, מאחר ופעולתו עלולה לגרום להם להסתבך זה בזה, להיפרם וליצור "רכבות" ואפילו להרוס אותם לחלוטין. לכן הימנעו ככל יכולתכם מלהעמיס גרביונים וגרביים עדינות אל תוך המייבש, והעדיפו לתלות אותם על החבל או לייבשם ליד מקור חום כדי שלא לגרום להם נזק.


פריטים שאסור להכניס אל מכונת הכביסה והמייבש: רגלי נשים עם גרביונים

3. סרבלים

הווים, הכפתורים והזיזים השונים המותקנים על גבי סרבלים ומיועדים לאפשר את לבישתם התקינה, עלולים לגרום לנזק כשאתם שמים את פריט הלבוש הזה בתוך המייבש, כשבזמן התהליך הם יכו בדפנותיו ויגרמו נזק למכונה. הדרך הטובה ביותר למנוע את הנזק האפשרי הזה היא פשוט לייבש את הבגד על חבל התלייה, כששיטה נוחה ויעילה לעשות זאת היא לתלות אותו דרך רכיסת הרצועות שלו על החבל – כך תימנעו מהצורך להשתמש באטבים ותקבלו בגד נקי מקמטים.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.