print header

8 הטכניקות הפשוטות שיקנו לכם שליטה מלאה בגופכם

לעיתים קרובות אנו נוטים לחשוב שיש לנו שליטה מוחלטת על הגוף שלנו, כשלמעשה אנו אלו שנשלטים על ידי תגובותיו ולא מסוגלים להיות אחראיים על רוב התהליכים הפיזיים שקורים בו. תגובות אלו יכולות לגרום לנו לתחושת אי נוחות במקומות שונים בגוף, כאלו המגיעות לעיתים קרובות בהפתעה מוחלטת, כמו למשל כשאנו צריכים להשתמש בשירותים כשאין לנו את האפשרות לכך, כשאנו מרגישים לחוצים לפני פגישה חשובה או כשהגרון שלנו מקשה עלינו לדבר בפני המנהלים שלנו. מצבים אלו אינם קטלניים, אבל הם מאוד לא נעימים, ובדיוק לשם כך אספנו בשבילכם 8 טכניקות פשוטות שתוכלו לבצע על גופכם ויעזרו לכם לפתור את אותם המצבים!
 
טכניקות לעבודה על הגוף: אדם עומד מול השקיעה כשידיו פרוסות לצדדים

1. נשפו על אגודלכם כדי להאט את קצב הלב שלכם

קצב פעימות הלב שלנו משתנה לעיתים תכופות, בין אם זה מפני שאנו לחוצים לקראת הצגת מצגת חשובה, לפני יציאה לדייט או קבלת תוצאות של מבחנים, ובין אם זה כי אנו חוששים לעשות טעויות בעבודה או שצצות בנו התרגשויות בלתי מוסברות. למזלכם, ישנה דרך פשוטה להרגיע את עצמכם וכך גם להאט את קצב דפיקות הלב: כל שעליכם לעשות הוא לנשוף על אגודלכם. ד"ר ארון גוש (Arun Ghosh) מבית החולים "ספייר" שבליברפול טוען כי הרעיון שעומד מאחורי טכניקה זו הוא שבאגודל יש דופק נפרד, ואם נאט אותו, קצב פעימות הלב יפחת גם כן. בנוסף, שיטה זו יכולה לעזור לכם להסדיר את קצב הלב בגלל שפעולת הנשיפה מאלצת אתכם לבצע נשימות עמוקות, כאלו שמאטות את פעימות הלב; כל שעליכם לעשות הוא למלא את ריאותיכם באוויר על ידי נשימה עמוקה וממושכת לכ-7 שניות, להחזיק את האוויר בפנים לשלוש שניות ולנשוף כלפי חוץ, על האגודל, למשך 7 שניות – כך תבטיחו האטה והסדרה של פעילות ליבכם ההולם.

2. הטו את ראשכם לצדדים כדי להעלים תחושת נמלול בידיים

כמעט כולנו חווים מידי פעם תחושה לא נעימה של נמלול ועקצוץ בכפות הידיים ובזרועות. הרגשה זו עלולה להיגרם כתוצאה מתנוחה לא טובה שבה שהינו במהלך שינה, עבודה וכדומה. כשאנו מרגישים את תחושת הנמלול, לרוב אנחנו מזיזים את האזור הפגוע כדי להעלים את התחושה הלא נעימה; תרגיל זה אמנם יעיל, אבל מתברר כי יש שיטה טובה ומהירה יותר כדי להעלים את הנמלול בידיים – כל שעליכם לעשות הוא להטות את ראשכם לצדדים. ד"ר מארק זוטקייביץ' (Marek Zotkiewicz) מחברת שירותי הבריאות האנגלית "סלפורד רפואה ראשונית ביחד" מסביר כי תחושת הנמלול נגרמת כתוצאה של דחיסת עצבים באזור הצוואר. לכן, כל שעליכם לעשות הוא להניח את הסנטר על בית החזה, לאחר מכן להטות את אוזן שמאל אל כתף שמאל ולבסוף להרים את הסנטר כלפי מעלה. אם תחושת הנמלול נמשכת זמן רב, בין שלושה לארבעה ימים, ופעולה זו לא עוזרת, יש להיוועץ עם רופא מומחה.
טכניקות לעבודה על הגוף: גור כלבים מטה את ראשו הצידה

3. עסו את אוזניכם כדי להקל על אי נוחות בגרון

אי נוחות בגרון עלולה להופיע משום מקום וכמעט בלתי אפשרי להעלימה באופן מידי; כוס מים ושיעול מאולץ לא תמיד יעזרו לכם. כדי שתוכלו להקל על התחושה הלא נעימה הזו, עסו בעדינות את אוזניכם, בדגש על החלק הפנימי שלהן. מנתח האף-אוזן-גרון האנגלי ניק רולנד (Nick Roland) מסביר כי קיים קשר ישיר בין מערכות העצבים שבאוזן לבין אלו שבגרון, וזו הסיבה בגינה אנו נוטים להרגיש כאבים באוזן כשלמעשה מקורם מגיע מחלל הפה והשיניים. רולנד מסביר כי עיסוי האוזן לא ירפא את כאבי הגרון – אלו נגרמים כתוצאה מזיהום חיידקי או ויראלי שלו צריך לתת מענה – אבל גירוי העצבים יכול להרגיע אותם ולהסיח את דעתכם מהם.

4. השתעלו במהלך קבלת זריקה כדי להקל על תחושת אי הנוחות

קבלת זריקות היא דבר שבשגרה, ואנו לא יכולים להימנע מכל הרגשות והתחושות המתלווים לכך, אבל אנו כן יכולים להקל עליהם באופן משמעותי בזכות טכניקה אחת פשוטה – שיעול. אם ברגע קבלת זריקה תתחילו להשתעל, אתם תגלו כי הכאב כמעט ולא קיים, כך פורסם לראשונה בכתב עת בריטי העוסק בניתוחים פלסטיים. הרופאים המנתחים טוענים כי דבר זה ייתכן עקב העובדה שתשומת הלב של האדם עוברת למשהו אחר. לכן, שיטה זו פשוטה ויעילה יותר מאשר הסחות דעת אחרות כגון האזנה למוזיקה, צפייה בסרט, שיחה ועוד האמורות להסיט את דעתו של המטופל מן הכאב לפני קבלת זריקה.
טכניקות לעבודה על הגוף: מזרק ננעץ באדם בכתף

5. עסו את האזור שבין הגבות כדי להקל על אף סתום

כדי להתמודד עם אף סתום רובנו משתמשים בטיפות, מפזרי אדים וסוגים אחרים של תרופות. אך מה נעשה כאשר אין לנו אף אחד מהם ובית המרקחת סגור? אתם יכולים להקל על מצבכם ללא תרופות מיוחדות על ידי פעולה פשוטה אחת – עיסוי. כדי שתוכלו להיפטר מהסתימה שבאפכם עליכם ללחוץ על שטח הפנים שבין הגבות שלכם בעזרת אצבע אחת או שתיים תוך כדי שאתם מצמידים את לשונכם לחיך הפה. עיסוי זה יש לבצע כ-20 שניות על מנת להתחיל להרגיש את ההקלה באף, ואתם יכולים לחזור על פעולה זו מספר פעמים במידת הצורך. על ידי החזקת הלשון שלכם בתנוחה הזו, אתם מזיזים את העצם שמחברת את מעברי הפה אל האף – כך אתם יוצרים סוג של ניקוז המקל ומשחרר את הסתימות באף.

6. גרדו ושפשפו את השוקיים שלכם כדי להקל על שלפוחית השתן

הצורך הדחוף שלנו להשתמש בשירותים עלול להיות לא צפוי ובאותה מידה גם לא נוח. בדומה לתחושת כאב, הצורך להתפנות והלחץ בשלפוחית השתן מגיעים מהמוח ועלולים לגרום לנו לתחושה מוגברת ורצון עז להטיל את מימינו. למעשה, מבחינה פיזיולוגית, בגלל שהכל נמצא בראש, אנו יכולים ברוב הפעמים לחכות הרבה יותר זמן ממה שאנו חושבים. הפיזיותרפיסטית האוסטרלית, ג'אנט ווב (Janetta Webb), מצאה דרך יוצאת דופן להתמודד עם שלפוחית שתן רגיזה שכזו; כל שעליכם לעשות הוא לגרד ולשפשף את השוקיים שלכם למספר שניות – פעולה זו תרגיע את הרצון העז להתפנות ותעזור לכם להמתין עוד מספר דקות. לרוע המזל, דרך זו הוכחה כמוצלחת אצל נשים בלבד ועדיין לא נבדק האם טכניקה זו מועילה גם לגברים.
טכניקות לעבודה על הגוף: אישה עומדת על רציף עץ ובידה הנעליים שלה

7. הטו את גופכם הצידה כדי להתגבר על כאבי צד

אנשים רבים מכירים את הכאבים המפתיעים המופיעים בצידי הגוף בעיקר במהלך ריצות – דבר המצריך מאיתנו להאט ואפילו לעצור את הריצה. הסיבה הנפוצה לכאבים אלו היא חימום שלא נעשה כמו שצריך; הדם זורם במהירות גבוהה כאשר אתם רצים, וכשלא עושים חימום כראוי אין לו מספיק זמן כדי להתחדש ולהצטבר בכבד ובטחול – כך נגרם הכאב. כדי למנוע את הכאבים הללו, עליכם להשתמש בטכניקה פשוטה שרוב הספורטאים מכירים: האטו את מהירות הריצה שלכם והעבירו את משקל גופכם לצד שאינו כואב. את הפעולה הזו חשוב לעשות תוך כדי נשימה סדירה ועמוקה, ולאחר מספר חזרות הכאב יעלם כלא היה.

8. בצעו חצי גלגול כדי להתמודד עם סחרחורות וורטיגו

סחרחורות מתרחשות לא רק בגלל מחלות קשות ופתולוגיות, אלא גם בשל השפעות גורמים קלים אחרים כגון אוויר דחוס, מתח או אפילו פחד. ברוב המקרים, אנחנו נבחר להתיישב ולהמתין שמצבנו ישתפר, אך עם זאת יש תרגיל שיכול לעזור להיפטר מהסחרחורות במהירות ובקלות. ד"ר קרול פוסטר (Carol Foster), מדענית מאוניברסיטת קולורדו זכתה להכרה עולמית בזכות הטיפול שלה בסחרחורות ובוורטיגו – תרגיל חצי הגלגול. כל שעליכם לעשות כדי להפיג את הסחרחורות שלכם הוא לשבת על הברכיים שלכם על הרצפה ולהטות את הראש למעלה, כשפניכם מופנות לעבר התקרה. לאחר מכן, הורידו את ראשכם לקרקע באיטיות עד למצב של חצי גלגול ואז הפנו את ראשכם לכיוון מרפק יד שמאל. חכו במצב זה עד שהסחרחורת תעבור, הרימו את ראשכם לגובה הגב, ולסיום חזרו לשבת מעט ותראו כיצד הרגשתכם משתפרת.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.