print header

9 מיתוסים על בישול והאמת מאחוריהם

אם יש תחביב אחד שאנחנו יכולים להמליץ עליו בחום ובכל פה זה בישול – כי כולנו כבר יודעים שהכנת אוכל זה לא סתם עוד אחת ממטלות הבית, אלא אתגר שיכול להוות כיף גדול למי שאוהב להתעסק במטבח, וגם מאפשר לנו הוציא תחת ידינו מטעמים שכולם יתאהבו בהם. מאז ומתמיד עולם הבישול היה מלא במיתוסים שונים שקיימים סביב תהליך הכנת האוכל ונדמים כאמת מוחלטת – אבל מתברר שהם לא, ואנחנו פה כדי לנפץ לכם אותם ולהבהיר לכם מה נכון, כדי שתוכלו להשתפר. אז הנה 9 מיתוסי בישול (ועוד סעיף בונוס מיוחד) נפוצים ומוכרים ביותר, שכדאי לכם לדעת שאין אמת מאחוריהם, או שנכונותם חלקית ביותר.  

1. מיתוס: "צריך להפוך את הבשר רק פעם אחת בזמן הטיגון כדי שהוא יתבשל היטב"

יש הרבה שמאמינים שכדי שנתח בשר ייצא טוב כשצולים אותו, צריך להפוך אותו פעם אחת בלבד בזמן הבישול – וצריך להיות מדויקים מאוד בנקודת הזמן הזו, כי היא קריטית. אז צר לנו לאכזב את "דייקני הבשר" למיניהם, אבל זה לא משנה אם תהפכו את הנתח שלכם פעם אחת או 10 פעמים. נכון שבזמן הצלייה סיבי השרירים בבשר מתכווצים ומתרחבים תדירות והלחות מתפשטת לכל הכיוונים – אבל זה קורה בלאו הכי, ואין נקודת זמן מדויקת שאם תהפכו רק בה את הבשר, אז הלחות תתפשט נכון. אם כבר, טוב יותר תעשו אם תדאגו להפוך את הבשר מספר פעמים תוך כדי הצלייה, כי כך שני חלקיו יתבשלו שווה יותר ושניהם יקבלו חריכה נאה יותר.

מיתוסים על בישול: הפיכת בשר על מחבת

2. "השריית בשר במרינדה מרככת אותו"

רבים חושבים שכדי לייצר מנת בשר רכה ונימוחה בפה צריך להשרות קודם את הבשר במרינדה לכל הפחות לכמה שעות, אם לא ללילה שלם. אך האמת היא שזה לא ממש כך; השריית הבשר במרינדה אולי תיתן לו יותר טעם בבישול, ויכול להיות שגם תרכך מעט את הצד החיצוני שלו – אך מבחינת הרכות הוא יוותר אותו הדבר, עם ההשריה או בלעדיה. אז כן, עדיין כדאי לכם להמשיך ולהשרות בשר במרינדה כי זה יכול לתת לבשר טעמים מיוחדים ונהדרים, אבל אם אתם רוצים לרכך אותו ולהפוך אותו לקל יותר לאכילה – השתדלו לחתוך אותו כמה שיותר דק, זה העיקר.

מיתוסים על בישול: בשר במרינדה

3. "כשמקציפים קרם או קצפת חייבים לעשות את זה בלי הפסקה, אחרת הכל יתפרק"

אם פעם הקצפתם בצורה ידנית קצפת או כל קרם כלשהו הדורש הקצפה אתם בטח יודעים כמה מאמץ כרוך בזה – אתם מקציפים מבלי לעצור ולא נחים אפילו שכבר כואבת היד, כי הרי שמעתם שאם תחדלו לרגע אז כל התהליך יפסק והקצפת או הקרם שלכם יתפרקו ולא ייצאו מושלם כמו שרציתם. אך האמת היא שגם אם תפסיקו לרגע את ההקצפה ותיתנו ליד שלכם לנוח – לא יקרה שום דבר, ואפילו ההיפך, זה יאפשר לקרם להתחבר ולהתמצק מעט ולא ישבור אותו. רק ודאו שאתם משאירים את המטרפה בתוך הקערה, ולאחר מנוחה קצרה חזרו להקציף במהירות מדודה ובינונית – לא בכל הכוח בבת אחת.

מיתוסים על בישול: טבח מקציף

4. "אפשר להוסיף תבלינים בכל זמן שרוצים לאורך הבישול"

ישנם רבים שחושבים שהוספת תבלינים למנה היא בגדר המלצה בלבד, ושבסך הכל לא משנה מתי שמים את התבלינים – בתחילת הבישול, באמצע או בסוף – הטעם ייצא אותו הטעם. והתשובה שלנו היא: לא, לא, לא ולא! אם אתם מתבלים את המנה שלכם רק בסוף הבישול, אתם מסתכנים בכך שהטעם של התבלינים יהיה שטחי ולא מספק בכלל. באופן כזה, שבו משלבים את התבלינים ממש רק בסיום ההכנה, הם פשוט לא מספיקים לחדור אל תוך המנה ולתת לה את הטעם העשיר והמורכב שאנחנו כל כך אוהבים. גם אם זה רק מלח או פלפל, השתדלו תמיד להוסיף אותם בהקדם, או בזמן שבו מצוין במתכון, ולא להתעכב עם זה עד הסוף.

מיתוסים על בישול: טבח בוזק מלח לתוך מחבת

5. "כשמבשלים ביצה קשה כדאי להוסיף חומץ למים כי זה יקל על הקילוף שלה"

קילוף של ביצה קשה זה לעיתים עסק קצת מסובך – אם הקליפה לא יורדת בבת אחת, אנחנו צריכים להתחיל להתיר אותה חתיכות-חתיכות, מה שלפעמים פוגע במרקם של הביצה וגורם לנו גם לקלוף חלקים שלמים ממנה. אז יש שאומרים שהוספת חומץ למים שבהם מבשלים ביצים קשות ייקל על קילופן בסיום – אבל זה מיתוס שאין מאחוריו הרבה אמת. הסוד היחיד כאן הוא הטמפרטורה שבה אתם מתחילים להרתיח את הביצה, ושום דבר מעבר לזה. מה שאתם צריכים לעשות זה למלא את הסיר במים, להביא אותם לרתיחה ורק אז להוריד בזהירות הביצים לתוכם. לאחר מכן הביאו את המים לרתיחה חוזרת של דקה, הורידו את הלהבה ובשלו במשך 10 דקות – ואז, אם עשיתם הכל נכון, אמורות להיות בפניכם ביצים קשות קלות לקילוף, בלי שימוש בשום טיפת חומץ במים.

מיתוסים על בישול: ביצים קשות בסיר מים רותחים

6. "הוספת מלח למים גורמת להם לרתוח מהר יותר"

"הביאו את המים לרתיחה" – כולנו מכירים את ההוראה הכל כך נפוצה הזו שנמצאת במתכוני בישול רבים, ואפילו בסעיף הקודם על הכנת ביצה הקשה. אז יש את אלו שאומרים שהוספה של מעט מלח למים לפני הבישול תגרום להם לרתוח מהר יותר, ואנחנו שואלים: בשביל מה? זה הרי לא באמת גורם לזירוז התהליך, אלא בגדר מיתוס בלבד. המלח אולי יחמם קצת את המים שלכם, אבל זה יקרה רק אם תוסיפו ממנו המון (ובבקשה, אל תעשו את זה) – כמות קטנה שלו לא תספיק כדי לגרום למים להגיע לרתיחה בזמן קצר יותר. הסיבה היחידה להוסיף את המלח למים היא כדי לתבל את האוכל שאתם מתכוונים לבשל בהם, אבל אם אתם עושים את זה כי אתם חושבים שזה יהווה קיצור דרך לרתיחה – אז אין בזה שום טעם (תרתי משמע...).

מיתוסים על בישול: הוספת מלח לסיר

7. "אלכוהול מתאדה לגמרי בבישול"

אם אתם חושבים שבישול של מנה הכוללת רכיב אלכוהולי כלשהו בתוכה יגרום לכל האלכוהול להתנדף לחלוטין וישאיר רק את הטעם – ככה שגם הילדים שלכם יוכלו לאכול ממנה ללא חשש – אז חשבו שנית. תהליך בישול ממוצע של רכיב שכזה אולי יצמצם במידת מה את העוצמה של האלכוהול שבו, אך זה לא יינדף ממנו את כל האלכוהול בשום אופן. רק בבישול ארוך במיוחד – מעל ל-3 שעות ברוב המנות – תוכלו קרוב לוודאי להסיר את כלל תכולת האלכוהול מהמנה ולהשאיר רק את טעם המשקה, אך רוב המנות לא דורשות זמן בישול שכזה. לכן, קחו את זה בחשבון בפעם הבאה שאתם מכינים מתכון שכולל בתוכו רכיב אלכוהולי.

מיתוסים על בישול: טבח מוסיף יין לתבשיל

8. "הוצאת הגרעינים מפלפל חריף תנטרל את החריפות שלו"

אמונה רווחת בקרב בשלנים היא שכל החריפות והחום של הפלפל החריף מרוכזים בתוך הזרעים שלו – כך שאם שמים כמה שיותר מהם בתוך המנה היא תהיה חריפה יותר, ואם מוציאים אותם מהפלפל לפני שמוסיפים אותו אז התבשיל ייצא פחות לוהט ושורף. אך כפי שכבר הבנתם אנחנו כאן בענייני שבירת מיתוסים, ולכן נספר לכם שגם העניין הזה פשוט לא נכון. הזרעים אמנם מעקצצים בלשון, אבל מה שבאמת חריף בירק הזה הוא הממברנה שלו, כלומר החלק הפנימי הלבן שסמוך לזרעים, שם מרוכז מרבית תכולת הקפסאיצין – אותו רכיב שנותן לפלפל החריף את להיטותו. אם אתם רוצים להבטיח שהמנה שלכם לא תצא חריפה מדי, הסירו אותו בזהירות, ועל הדרך הורידו גם את הזרעים כדי שהקפסאיצין מהממברנה לא ידבק בהם.

מיתוסים על בישול: פלפל חריף עם זרעים

9. "אם אתם נכווים במהלך בישול – שימו מיד קרח על הכוויה"

כאן יש לנו מיתוס שלא לגמרי קשור לאוכל עצמו – אלא לעניינים הנלווים לתהליך הבישול, אבל מי מבין הבשלנים שביניכם לא נכווה פעם במהלך הבישול ורץ לשים על זה קרח כדי להקל על הכאב הראשוני? אנחנו מעריכים שרובכם נוהגים ככה. אך האמת היא שקרח הוא דבר כל כך קר, שהנחתו ישירות על אזור הכוויה פשוט יכולה לגרום לנזק נוסף לעור, ואת זה אנחנו בטוח לא רוצים. אז אם קבלתם כוויה במהלך הבישול באצבעות או ביד, מה שאנחנו ממליצים לעשות זה להניח את אזור הכוויה תחת זרם מים קרים (אבל לא קרים מדי) למשך כמה דקות ולאחר מכן לחבוש אותו עם תחבושת נקיה.

מיתוסים על בישול: כף יד תחת זרם מים

10. בונוס: מיתוסים על פסטה

איך סביב בישול של כזה מאכל בסיסי כמו פסטה הצליחו להיבנות ולהצטבר כל כך הרבה מיתוסים, שכוללים כל מיני טריקים שמבטיחים לנו פסטה מושלמת – אבל לרוב הם לא כל כך עובדים? אל תשאלו אותנו כי אין לנו תשובה לכך. מה שאנחנו כן יכולים להגיד לכם זה שאנחנו יכולים לעזור לכם להבין אילו משלל המיתוסים הנפוצים שאתם מכירים אודותיה נכונים או לא – ותגלו את זה בכתבה המומלצת הבאה.

מקור התמונות: canva.com

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.