print header

9 טעויות נפוצות שאתם עושים עם התנור שלכם

בכל בית יש מוצרי חשמל רבים, החל ממחשבים ומסכי טלוויזיה ועד למיקסרים ומכונות כביסה, אבל בכל מה שקשור להכנת מזון קשה לדמיין בית בלי תנור אפייה. אתם כנראה משתמשים בו באופן קבוע ויכול להיות שכבר שמעתם חלק מן העצות שתקראו בכתבה שלפניכם, אך זה לא אומר שאתם לא "חוטאים" בעצמכם ומבצעים מבלי לדעת את אחת מ-9 הטעויות הנפוצות שפוגעות במכשיר החיוני הזה. לכן אתם מוזמנים להמשיך לקרוא ולגלות לגלות 9 טעויות נפוצות וטיפים יעילים שיעזרו לכם לחסוך הרבה כסף וזמן.
 

1. אתם לא מנקים את הכפתורים בדרך הנכונה

בין החלקים השימושיים ביותר בתנור מצויים הכפתורים שאחראיים על ויסות הטמפרטורה, בחירת תכנית הבישול וזמן פעולת המכשיר. מאחר שברוב דגמי התנורים הקיימים כיום בשוק הכיתוב של תכונות אלו מוטבע על הבוררים כדאי להימנע מלגעת בהם עם ידיים שומניות, לחות או שמכוסות בשאריות מזון. הסיבה לכך היא העובדה שכאשר נוגעים בבוררים הללו בידיים חשופות, פעולה זו גורמת להצטברות לכלוך אשר מובילה להתרבות חיידקים ואף עלולה לפגום בעתיד באפשרויות הסיבוב והתנועה של הכפתורים. לכן, חשוב מאוד לא לגעת בהם עם ידיים "מזוהמות"  ולנקות אותם אחרי כל שימוש שעושים בתנור.
פעולת הניקיון חייבת להיעשות עם מטלית חמה ולחה, ואת המטלית יש להספיג במעט סבון וללא הוספת חומרים המכילים חומצות למיניהן. בנוסף, אל תשתמשו בסקוטשים וברזלית מאחר ואלה עלולים לשפשף ולמחוק את הכיתוב על הכפתורים, ואז לא תוכלו לדעת בעתיד מה התוכנית שהופיעה עליהם ועל כמה מעלות אתם מפעילים את התנור בכל סיבוב של הבורר.
9 טעויות נפוצות: כיוון טיימר ובורר טמפרטורה של תנור

2. אתם מחממים מזון קפוא ללא הפשרה מוקדמת

סביר להניח שקרה לכם יותר מפעם אחת שרציתם להכין מנה בשרית בתנור והתברר לכם ששכחתם להוציא את הבשר או העוף מהמקפיא להפשרה קודם לכן. הפעולות שרוב האנשים עושים על מנת לזרז את ההפשרה כוללות השרייה במים חמימים למשך מספר דקות או הנחה ליד מקור חום כמו סיר שמתבשל על הכיריים, ויש כאלה המתבלים ומכניסים את הבשר לתנור במחשבה שהוא יפשיר כבר תוך כדי בישול.
דעו לכם שפעולות אלה הן טעות חמורה ולפעמים אף מסוכנת מכיוון שהן גורמות להתרבות חיידקים העלולים לגרום למחלות שונות. השריית המזון במים חמימים למשך זמן ארוך, מגבירה את התרבות החיידקים ולא הורגת אותם, ואילו "הפשרה" תוך כדי בישול גורמת לבשר או העוף להתבשל ולהתייבש בחלק החיצוני, בעוד שפנים הבשר עדיין קפוא או קר ולא מבושל ומשמש בית גידול אידיאלי לחיידקי מזון מזיקים כמו סלמונלה, שיגלה ועוד.

3. אתם לא מנקים את התבניות של התנור לאחר כל שימוש

התבניות הן הכלי שנמצא בשימוש תמידי כל עת שאנו אופים או צולים מזון בתנור, וגם כאשר אנו מניחים עליהן נייר אפייה או רדיד אלומיניום כמעט תמיד הן מתלכלכות מהשומן או הנוזלים הקיימים בתבשיל. אם לא מנקים את כתמי השומן הללו מהתבנית מיד לאחר השימוש בה, הם עלולים להישאר שם למשך זמן רב ואפילו לתמיד אם הם עוברים חימום שוב ושוב.
מכיוון שתבניות התנור מצופות אמייל, לא כדאי לשפשף אותן עם ברזלית או להסיר חלקי שומן עם כלי מתכתי חד, שכן זה עלול לפגום בציפוי. כל שעליכם לעשות זה לשפוך מעט מים רותחים על התבנית, לקרצף בעזרת כרית לניקוי כלים עם מעט סבון ולבסוף לשטוף עם מים להסרת שאריות הסבון. אם עדיין ישנם כתמי שומן שלא הוסרו, נסו לרסס מעט מסיר שומנים על האזור, המתינו מספר דקות, שפשפו מעט ושטפו היטב את התבנית.
9 טעויות נפוצות: תנור משולב עם תא מלוכלך ומלא שמן

4. אתם מרססים חומרים לניקוי התנור ללא ניגוב יסודי

פנים התנור והזכוכית שבדלת שלו סופגים לא פעם את נתזי השומן והנוזלים הרותחים מהמזון אותו אנו מכינים. כמו בסעיף הקודם אשר דן בתבניות, גם כאן חלה חובה על ניקיון של כל חלקי המתכת והדלת כדי למנוע ריחות של שמן שרוף שישפיעו לרעה על האוכל שלכם, וכן לשמירה על אורך חיי התנור. הבעיה היא שאת פנים התנור, להבדיל מהתבניות, אי אפשר לשטוף בכיור וכן אסור להתיז עליו מים, אך מה שכן ניתן לעשות זה להעביר מטלית לחה בלבד עם סיום השימוש בו כאשר התנור חם מעט, אך לא לוהט.
במקרים שבהם מטלית לא מספיקה, נסו לשפשף בעזרת כרית ניקוי כלים עם מעט סבון או מסיר שומנים את האזור הבעייתי כאשר התנור קר, זאת כדי לא לנשום את האדים הרעילים שנפלטים, ובסיום נגבו בעזרת מטלית בלבד. חשוב לדאוג להסיר את כל שאריות חומר הניקוי כדי שלא יידבקו למזון שתכינו בשימוש הבא בתנור, וכן מומלץ להפעיל אותו למשך כ-5 דקות על טמפרטורה של 180 מעלות ולפתוח את דלת התנור בסיום הפעולה עד לקירורו המוחלט.

5. אתם מסירים שומנים ושאריות מתחתית התנור עם חפץ חד או ברזלית

גם סעיף זה עוסק בניקיון החלק הפנימי של התנור או הטוסטר אובן, ובכל זאת מגיע לו לקבל התייחסות מיוחדת בשל העובדה שזו טעות נפוצה של אנשים רבים. לא אחת קורה שצריך לבשל מספר מאכלים בתנור אחד אחרי השני ותוך כדי הבישול התחתית מתלכלכת, אך למרות זאת עדיין ממשיכים להכניס את התבשיל הבא כי אין זמן להעביר ניגוב קל והמזון שנשאר נחרך ונדבק עד שקשה להסירו.
תופעה רווחת היא ניסיון הסרה של הלכלוך בעזרת חפץ מתכתי חד כמו  סכין, שאולי מצליח להסיר את שאריות המזון, אך פוצע את הציפוי של התנור וגורם למספר נזקים כמו היווצרות חלודה, מגע עם מים שעלול להוביל לקצר חשמלי וכן שחרור רעלים מהמתכת ממנה עשוי גוף התנור. לכן אם אתם מעוניינים למנוע את הבעיות האמורות לעיל ולנקות את התנור ביעילות, פשוט פעלו לפי הטיפים שבסעיף הקודם ותמנעו פגיעה בבריאות ובכיס גם יחד.
9 טעויות נפוצות: גוש בשר בצלחת מלאה נוזלים מוכנסת לתנור

6. אתם משתמשים בתבנית קטנה או גדולה מדי

החלפתם תנור בבית? תתחדשו, רק אל תעבירו את התבניות של התנור הישן לחדש אם הן לא שייכות לאותו דגם. הסיבה לכך פשוטה והגיונית; לכל יצרן יש מידות שונות לתבניות המותאמות לדגמים ששייכים רק לתנור הספציפי שלו. בנוסף, עובי המתכת ממנה עשויה התבנית ומידות הרוחב לא תואמות ברוב המקרים למסילות בתנור החדש שלכם, ויכול להיווצר מצב שתבנית מעט רחבה מדי תיתקע ובשל התרחבות החומר בזמן החימום לא תוכלו להוציא את המזון מהתנור בזמן והוא יישרף. במצב אחר בו התבנית מעט קטנה ואינה חופפת למסילה, יכול להיווצר עיוות בשלב הראשוני של האפייה והמזון עלול ליפול או להישפך על תחתית התנור.

7. אתם לא מפעילים את התנור במשך זמן רב

למרות שההמלצה הבאה יכולה להישמע קצת מוזרה, כדאי שתיישמו אותה מכיוון שהיא הטיפ הטוב ביותר שקיבלתי מפי טכנאי תנורים רבים: גם אם אתם לא צריכים לאפות או לבשל בתנור שלכם, הפעילו אותו לפחות פעם בשבוע וחצי או פעם בשבועיים למשך 5 דקות על טמפרטורה גבוהה. אי הפעלה של התנור למשך זמן ארוך עלולה לגרום להיווצרות לחות על גופי החימום של התנור, וכאשר הם לחים הדבר עלול לגרום לקצר חשמלי שיעלה את מתח הצריכה של המכשיר, יגרום להתחממות מהירה של הבידוד וכתוצאה מכך לנפילה של הזרם בכל הבית. בנוסף, פעולת החימום מונעת היווצרות חלודה ואבק שיכולים אף הם לגרום לתקלות כאלה ואחרות.
9 טעויות נפוצות: טוסטר אובן לבן ישן

8. אתם מתקינים את התנור או מניחים את הטוסטר אובן בזווית

אם אתם אופים עוגות בחושות והן יוצאות מהתנור כאשר צד אחד שלהן גבוה יותר מהצד השני, כדאי שתבדקו אם התנור שלכם מאוזן. דעו שאין קשר לסוג התנור שלכם, והוא יכול להיות תנור משולב, בילט-אין או טוסטר אובן, אך העיקר שלפני שתפעילו אותו תדאגו שהוא מאוזן. תנור לא יציב, אפילו עם נטייה של 1 ס"מ לאחד הצדדים, יגרום לתוצאות אפייה ובישול לא אחידות, וכן עלול להוביל לבעיות נוספות במנוע בתנורים חדישים בעלי מנגנונים אלקטרוניים המצריכים איזון.

9. אתם מניחים שהטמפרטורה של התנור שלכם מדויקת

רבים מאמינים כי בזמן הגדרת רמת החום בתנור הם בעצם קובעים את הטמפרטורה שתשרור בכל נקודה בו, אך כאשר הם מכניסים דבר מה לבישול והוא לא יוצא באותו גוון בכל החלקים באופן שווה, מתעוררת אצלם השאלה – למה? אז ראשית נבהיר כי לרוב ישנם 4 גופי חימום בתא האפייה, כאשר היעיל מכולם ממוקם בעורף, האחרים נמצאים בתחתית ובתקרה, ואילו הרביעי הנוסף הוא הגריל שממוקם גם הוא בתקרה אך הוא חשוף לעומת השאר שחבויים בדפנות המתכת.
 
לכן, כאשר אתם מסובבים את כפתור תכניות החימום, כדאי שתדעו איזה גוף חימום הפעלתם ולפיו תמקמו את התבנית בתנור. דבר נוסף שיכול לעזור לכם לדעת היכן החלק החם ביותר בתנור הוא על ידי שימוש במדחום דיגיטלי לבשר. מוצר זה, שקצהו יכול להיות כל העת בתנור, עוזר לדעת את מידת העשייה של המנות בלי לפתוח את התנור, מה שגורם להורדת הטמפרטורה ופוגע בתהליך הבישול.
 

מקור לתמונות: George RedgraveHCBillie 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.