print header

איך להגיב נכון ל-10 מחמאות שעלולות להעליב אתכם

  "וואו, את נראית ממש טוב! איפור יכול לעשות פלאים". משפט שכזה הוא דוגמה מושלמת לעלבון סמוי – מחמאה שנאמרת באופן מיתמם או ציני ומסתירה בתוכה עלבון. לא תמיד זה נאמר בזדון ובניסיון לעקוץ או להקניט, אך מי ששומע מחמאה שכזו לאו דווקא מבין כיצד עליו לעכל אותה. אתם ככל הנראה שמעתם מחמאה שכזו לפחות פעם בחיים, ואולי לא ידעתם איך להגיב, אך לא עוד. גלו אילו מחמאות כדאי לכם להימנע מלתת לאחרים, ואם מישהו אי פעם יגיד אותן לכם, למדו כיצד להגיב בצורה נכונה שתוציא אתכם עם ידכם על העליונה.
 
עלבונות סמויים: "אתראה נראה ממש טוב... לגילך."
כשמישהו אומר את זה, האם הוא מתכוון לכך שאתם נראים טוב על אף גילכם? זה לא תמיד מה שתבינו ממילותיו, על אף שאכן מדובר במחמאה לכל דבר. הדרך הנכונה להגיב למחמאה שכזו היא: "תודה, אבל אני חושב שגיל זה רק מספר, ולדעתי אני נראה טוב באופן כללי, בלי קשר לגילי".  
עלבונות סמויים: "זו תמונה ממש טובה שלך. בכלל לא יצאת דומה לעצמך!"
מחמאה שכזו יכולה בהחלט להיחשב כעלבון, כי זה נשמע כאילו שיצאתם טוב בתמונה רק מכיוון שאתם לא דומים לעצמכם במציאות, בה אתם לא נראים טוב. במקרה הזה אפשר להגיב בצורה מצחיקה בעזרת המשפט: "תודה, אני באמת נראה הרבה יותר טוב במציאות, הא?" – פשוט כדי לראות את התגובה של האדם השני.
עלבונות סמויים: תספורת יפה! היא ממש מרזה לך את הפנים."
יש אנשים שאכן מתכוונים לזה כמחמאה, מכיוון שהם מאמינים שמראה רזה הוא יפה יותר, אך יש כאלה שלמעשה ירצו בכוונה לגרום לכם להרגיש רע בנוגע לצורת הפנים שלכם. תוכלו להתייחס למחמאה הזו כחיובית ובכך לסיים את העניין, או להגיב: "כן, הספר שלי ממש טוב", פשוט כדי להעביר את השיחה בחזרה לנושא התספורת במקום להמשיך לדבר על הפנים שלכם.
עלבונות סמויים: "מזל טוב וכל הכבוד! לא חשבתי שתצליחי לסיים את התואר."
המחמאה הזו יכולה להיות הקנטה בין חברים קרובים או העלבה אמיתית. היא מרמזת על כך שאותו אדם לא חשב שאתם טובים מספיק כדי להגיע להישג שלכם. תוכלו להגיב במקרה שכזה כך: "תודה רבה, לא ויתרתי כי ידעתי שאתה תטעה!"
עלבונות סמויים: "החולצה הזו מתאימה לך יותר! היא ממש גדולה עלי"
ייתכן שהאדם השני פשוט מציין עובדה, אך מאחר שמידת בגדים גדולה נתפסת כדבר שלילי, אולי הוא מנסה לגרום לכם להרגיש רע עם עצמכם. במקום להתרכז בהעלבה האפשרית, הדגישו את העובדה שאכן החולצה הזו נראית הרבה יותר טוב עליכם.
עלבונות סמויים: כל הכבוד! אם רק לאחרים היה את הזמן להשקיע כמוך"
המחמאה הזו היא כמו להגיד "הצלחת רק כי היה לך זמן רב יותר מאשר לאחרים" – כאילו שלא שיחקתם באותם חוקים שאליהם אחרים "כבולים". תוכלו להסביר את ההצלחה שלכם פשוט על ידי אמירת משפט כמו: "חשוב לפנות זמן למשהו שחשוב לך. אולי פשוט רציתי את זה יותר מאחרים".
עלבונות סמויים: "התינוק שלך כזה חמוד! הוא בכלל לא דומה לך."
יש הבדל בין להיות שמח בשביל התינוק שלכם לבין להתרגש מכך שהוא לא חולק איתכם את אותם תווי פנים. תוכלו להגיב למחמאה שכזו על ידי אמירת משפטים כגון: "כן, הוא חמוד, ואני גם אדאג ללמד אותו להיות נחמד לאנשים, כי יש כאלה שלא לימדו אותם".
עלבונות סמויים: "בעלך ממש חתיך! באיזה תכסיס השתמשת כדי לתפוס אותו?"
גם במקרה הזה ייתכן שמדובר בהקנטה בין חברים טובים, אך זו גם יכולה להיות הערה עוקצנית. בעיקרון, מה שאומר האדם השני זה שלא מגיע לכם בן זוג כמו זה שמצאתם. במקום להתפרץ בכעס, פשוט אמרו את האמת – לא הייתם צריכים להשתמש בשום תכסיסים כדי לגרום למישהו כזה להתאהב בכם.
עלבונות סמויים: "את חזקה... בשביל אישה"
מי שנותן מחמאה שכזו יוצא מנקודת הנחה שנשים הן חלשות, אך אתן יוצאות מהכלל. תוכלו לתקן אותו בנימוס בעזרת תגובה כדוגמת: "תודה, אבל אני חושבת שמה שהתכוונת להגיד זה: 'את אישה חזקה'".
עלבונות סמויים: "את ממש יפה... היום"
"היום" נשמע כמו תנאי, כאילו שבכל יום אחר אתם לא נראים טוב. כמובן שהאדם השני ניסה להחמיא בתמימות ולא לעקוץ או להקניט, ותוכלו להתייחס לזה כמחמאה ולהגיב בהומור: "ובימים אחרים אני לא נראה טוב?".
 
מקור: brightside.me

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.