print header

9 גורמים אפשריים לסחרחורת וכיצד לטפל בהם

 מי מאיתנו לא חווה בחייו את התחושה שהעולם מסתחרר מול העיניים, יחד עם הרגשת תשישות וחוסר יכולת לעמוד יציב ולתפקד כרגיל? סביר להניח שרובנו חווינו סחרחורת שכזאת לפחות פעם אחת, ועל אף שלרוב מדובר בתופעה שחולפת במהירות ונובעת מנסיבות זמניות כגון התקררות או שתיית יתר של אלכוהול, לעיתים סחרחורות דווקא יכולות לאותת לנו על בעיות בריאותיות חמורות יותר הקיימות בגופנו. אז אם אתם סובלים פעם אחר פעם מסחרחורת ורוצים להבין מה מקורה וכיצד ניתן לטפל בה, אתם מוזמנים לעיין ברשימה הבאה שהכנו עבורכם, שכוללת 9 מהגורמים הנפוצים ביותר לתופעה, ומפרטת גם מה עליכם לעשות כדי להתמודד עימה ולהפסיק לסבול ממנה בכל אחד מן המצבים.

סיבות לסחרחורת: אישה תופסת את ראשה
 

1. התייבשות או התחממות יתר

אם שהיתם בחוץ ביום חם, רכבתם ממושכות על אופניים, עשיתם ספורט בפארק או לחלופין ביליתם יום קר בבית מחומם מדי ללא חלונות פתוחים – הדבר בהחלט יכול לגרום לכם לחוש סחרחורת, הנובעת מהתייבשות של הגוף, או לכל הפחות מהתחממות יתר. אם נקלעתם למצב שכזה, מומלץ קודם כל לשתות כוס מים, ואפילו טוב יותר מכך – כוס מיץ תפוזים סחוט. כאשר הגוף מתייבש או מתחמם יתר על המידה, רמות הסוכר בדם נוטות לצנוח, ולכן הסוכר הטבעי הנמצא במיץ התפוזים הוא חיוני על מנת להשיבן אל הטווח התקין והבריאבנוסף לשתיית הנוזלים, שכבו למשך מספר דקות עד שתחושו טוב יותר, ואם אין שיפור במצב מומלץ שתפנו בדחיפות לגורמים רפואיים מקצועיים לקבלת טיפול.

2. ורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי

אם רק מלקרוא את השם הזה אתם מקבלים סחרחורת, דעו לכם שמדובר בסך הכל במונח מקצועי המתאר תופעה רווחת - תחושת סחרחורת המופיעה כשאנו קמים במהירות ממקום משכבנו או מהמושב שלנו. ככל שמתבגרים יותר, ההפרעה הזאת, הנגרמת בעקבות שינויים באוזן הפנימית הנובעים מהתקדמות הגיל, נעשית יותר ויותר שכיחה, ולפי מחקרים שנעשו בנושא היא אחראית ליותר ממחצית ממקרי הסחרחורת אצל אנשים בגילאי 50 ומעלה. 

אם אתם סובלים מסוג כזה של סחרחורות, שמגיעות כתוצאה ממעבר מהיר למצב עמידה, פנו ראשית אל הרופא שלכם, שיוכל להנחות אתכם כיצד מומלץ להניח את ראשכם כאשר אתם יושבים או הולכים לישון, כך שלא תסבלו מן התופעה כשתקומו. אם גם זה לא יעזור, ישנן עוד מספר אפשרויות נוספות לטיפול בבעיה, כמו למשל נטילת כדורים כנגד בחילות - אך מומלץ שתפנו קודם כל לרופא המטפל שלכם לצורך התייעצות.

גורמים לסחרחורת: אישה מצולמת מלמעלה במטושטש

3. שבץ מוחי 

אמנם סחרחורת היא לא התסמין הראשון והבולט ביותר המצביע על התרחשות של אירוע מוחי, אך אם יחד איתה אתם חשים בשינוי נוסף ופתאומי כגון איבוד שיווי משקל, חולשה ניכרת באחד מצדי הגוף, אובדן יכולת התזוזה והדיבור, וכאב ראש חריף, צרו קשר בדחיפות עם גורמי החירום. בהיעדר יכולת לתקשר מילולית - אותתו לנוכחים לצדכם לעשות זאת עבורכם באופן מידי. כאשר צוות רפואי יגיע אליכם ויאבחן כי אתם אכן סובלים משבץ, הוא יוכל לטפל בכם בו במקום על ידי מתן מדללי דם וחומרים נוגדי קרישה, ומשם סביר להניח כי תילקחו לבית החולים לבדיקה מעמיקה ולטיפול נרחב יותר.

4. נטילת תרופות

אם תקראו את העלון המצורף לכל תרופה הנמצאת על מדף התרופות, תגלו שאחת מתופעות הלוואי האפשריות הנפוצות ביותר המופיעות שם היא סחרחורת. בשל כך, אם התחלתם לאחרונה ליטול כל תרופה שהיא – בין שבמרשם ובין שלא, הדבר בהחלט יכול להוות סיבה לחולשה, לסחרחורת ולכאבי ראש שהתחלתם לחוש. אם זה אכן המצב, פנו אל הרופא המטפל שלכם והתייעצו עימו. פרטו בפניו את כל סוגי התרופות שאתם נוטלים, כולל תוספי תזונה ותרופות טבעיות כאלו ואחרות - מכיוון ששילובן עם תרופות מרשם עלול להשפיע באופן שלילי, וחשוב שהרופא המטפל שלכם יהיה מודע לכל התרופות והתוספים שאתם נוטלים על בסיס סדיר. אפילו שינוי קל בהרכב התרופות שלכם או במינון שלהן, יכול לעשות שינוי גדול ולהוביל להקלה מבורכת בתחושת הסחרחורת.       

גורמים לסחרחורת: כדורים נופלים מתוך כוס

5. אנמיה

רמות נמוכות של ברזל והמוגלובין בגוף גורמים לבעיה הבריאותית הנקראת אנמיה, שהתסמינים הבולטים והמרכזיים שלה הם אנרגיה נמוכה ותחושת תשישות, כמו גם סחרחורות תכופות המצטרפות לשלל הבעיות מהן אתם עלולים לסבול כאשר מתגלה אצלכם מצב שזה. אם אכן אלו התסמינים שמופיעים בגופכם, פנו אל הרופא המטפל שלכם על מנת שישלח אתכם לבדיקות דם שיוכלו לעזור לאבחן את מצבכם. אם יימצא שזוהי אכן הבעיה, תידרשו ליטול תוספי ברזל על מנת להעלות את רמת ההמוגלובין בדמכם, ואם תקפידו לקחת אותם, הדבר אמור לגרום לכם לחוש יותר טוב ולהפסיק את תחושת הסחרחורת הנלוות.

6. מחלת מנייר

מחלת מנייר, הרווחת בקרב אנשים בגילאי ה-40-50, היא מצב רפואי שמקורו בשינויים באוזן הפנימית וגם הגורם להפרעה קשה בשיווי המשקל. אנשים הסובלים ממחלה זו חווים סחרחורות קשות ואף ורטיגו, כמו גם טינטונים (רעשים וצלצולים) באוזניים, איבוד חלקי של השמיעה, תחושת לחץ או כאב באוזניים, בחילות והקאות. כל פרץ כזה של תסמיני המחלה עלול להימשך כ-20 דקות עד 4 שעות, מה שגורם לסבל לא מועט לאלו הלוקים בה.

לצערנו לא קיים טיפול שיכול להעלים לחלוטין את המחלה, אך בעזרת התייעצות עם רופא ניתן בהחלט לשלוט בתסמינים שלה ולהפוך אותם  לנסבלים. הטיפול במחלה בדרך כלל כולל נטילה של כדורים נגד בחילות וחומרים משתנים שנועדו להפחית את רמת הנוזלים הנאגרים בגופכם. שימו לב כי לאנשים המתמודדים עם מחלת מנייר מומלץ לישון כמה שיותר שעות בלילה, מכיוון שתשישות היא מתכון להתקפים נוספים של המחלה. כמו כן כדאי להפסיק להישען, ולהימנע מצריכת מלח, קפאין ואלכוהול.

גורמים לסחרחורת: אדם תופס בראשו

7. תת סוכר בדם

אם אתם סובלים מהיפוגליקמיה, או תת סוכר בדם כפי שנקראת ההפרעה הזאת בעברית, אתם בהחלט מועדים לחוש סחרחורות ובנוסף גם הזעה וחוסר נוחות כללית עד כדי עילפון ואובדן הכרה. ההיפוגליקמיה נגרמת כאשר רמות הסוכר בדם צונחות בצורה קיצונית מתחת לערכים התקינים. אם אימצתם את גופכם יתר על המידה או העמסתם עליו בפעילות, ובמשך מספר שעות לאחריה לא אכלתם או שתיתם דבר, התופעה הזאת עלולה לתקוף גם אתכם, אפילו אם אתם בריאים לחלוטין בדרך כלל. 

אם נקלעתם למצב כזה, מה שאתם צריכים לעשות הוא להזין את גופכם במעט סוכר וכמה שיותר מהר - שתו מיץ תפוזים או אכלו מאכלים עם פחמימות מורכבות, כמו פרוסת לחם מחיטה מלאה עם מעט ריבה, שיכולה לעשות את העבודה ולהעביר את המצב בקלות. אם אתם יודעים שאתם נוטים להגיע למצבים שכאלו, שימרו על דבר מתיקה בהישג ידכם, כך שתוכלו לרענן את רמות הסוכר בדמכם ולהימנע מסחרחורות.  

8. לחץ דם נמוך

לחץ דם נמוך אינו מסוכן לבריאות כמו לחץ דם גבוה, אך הוא עדיין מצב בעייתי שיכול לגרום להופעת תסמינים לא נעימים כמו עייפות, חולשה וסחרחורת. באופן כללי, ניתן לומר כי כאשר הערך העליון של לחץ הדם שלכם עומד על מתחת ל-90 והערך התחתון על מתחת ל-60 – אתם נמצאים מתחת לסף התקין. לאלו שיש בביתם מד לחץ דם לא אמורה להיות בעיה לשלוט בערכים ולמנוע נפילה חדה, אך אם אינכם מחזיקים אחד כזה ברשותכם ואתם חווים סחרחורת יחד עם התייבשות, הפרעה בקצב הלב או בעיות בבלוטת התריס – מומלץ לפנות לרופא שלכם על מנת לקבל טיפול. יכול להיות שהוא ימליץ לכם לצרוך יותר מלח או לשתות יותר מים, מכיוון שנוזלים עשויים לעלות את לחץ הדם שלכם. בנוסף, יתכן שהוא יציע לכם לגרוב גרביים אלסטיות על מנת למנוע הצטברות של דם ברגליכם, ואף סביר כי ירשום מספר תרופות להעלאת לחץ הדם. 

גורמים לסחרחורת: מד לחץ דם על פרק כף יד

9. אתם סובלים מהפרעה בקצב הלב 

הסחרחורת והחולשה שתרגישו במקרה שבו אתם סובלים מהפרעה בקצב הלב, עלולות להיות כה מהירות ולהגיע ללא התראה מוקדמת, שאולי תחושו בהן רק לרגע קל עד שתתעלפו או אפילו תאבדו את ההכרה. התופעה הזאת, שבשפה המקצועית נקראת אריתמיה, נובעת משינויים בקצב פעימות הלב, שמאטות או הופכות מהירות יתר על המידה, דבר שעלול להשפיע באופן חמור ביותר על מחזור הדם והחמצן שמגיע לראשכם, וכתוצאה מכך לגרום באופן פתאומי ביותר, כאמור, לתחושת סחרחורת קשה ולהתעלפות מהירה, אפילו באמצע פעילות יומיומית רגילה.

אם נקלעתם למצב שכזה, כמובן שיש להזעיק בדחיפות גורמי רפואה ולקבל טיפול בו במקום. בנוסף, כדי למנוע את הישנות התופעה מומלץ שתתייעצו עם הרופא המטפל שלכם, וכן תדאגו לבצע מעקב קבוע ובדיקות תקופתיות כדי לאבחן את מצב הלב שלכם. 

מקור תמונה: Melissa O'Donohue

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.