print header

כל מה שאתם צריכים לדעת על עיסוי ראש הודי וכיצד לבצע אותו

האם גם אתם חשים בזמן האחרון לחוצים ומתוחים במיוחד? אולי גם שמתם לב ששיערכם נחלש והקרקפת שלכם יבשה ומגרדת? זה יכול להיות בגלל המצב בארץ או הרקע האישי שלכם – אך כך או כך מדובר בתחושה לא נעימה שכולנו רוצים להעביר איכשהו. אמנם אין לכך טיפול קסם מידי, אך ישנן שיטות טובות שמאפשרות לשכך לחץ וחרדה וגם לשקם את אזור הקרקפת והשיער – שאחת מהן, שגילנו לאחרונה והתאהבנו בה, היא עיסוי הראש ההודי. מדובר בשיטה מסורתית עם שורשים קדומים, אך כזו שגם הוכחה כבעלת יתרונות רבים. אז אנחנו מזמינים אתכם ללמוד קצת יותר על הטכניקה הנהדרת הזו, על מקורותיה ויתרונותיה השונים, ולבסוף גם תקבלו הסבר כיצד תוכלו לבצע אותה על עצמכם או על מי מיקיריכם.

עיסוי ראש הודי: אישה מקבלת עיסוי ראש הודי מאישה הודית

מהו בעצם עיסוי ראש הודי ומה מטרתו?

עיסוי ראש הודי, שידוע גם בשמו ההודי המקורי צ'מפיסייג', הוא טיפול שמתרכז בעיסוי נקודות לחיצה מרכזיות לאורך הראש, הצוואר והכתפיים. מקורו של העיסוי הזה הוא בשיטת הרפואה ההודית המסורתית איור ודה (בתרגום חופשי: "ידע החיים הארוכים"), שבה מאמינים כי התודעה והגוף קשורים זה לזה בצורה מורכבת ומכאן שביכולתם גם להשפיע זה על זה. מן התאוריה הזו ניתן להבין שעיסוי הראש ההודי יכול לא רק לשפר את בריאות הגוף הכוללת, אלא גם לדאוג לרווחה נפשית ורגשית.

העיסוי הנהדר הזה עובד למעשה על מערכת העצבים שלנו, ומפעיל אותה בצורה הפוכה לתגובת "הילחם וברח" שבה היא נוקטת בעת לחץ. מטרת העיסוי היא לספק רגיעה למתח הרגשי כמו גם למתח הגופני המצטבר באזור הצוואר, הכתפיים, הקרקפת והפנים, מה שעוזר לגוף לשמור על שלווה והרמוניה.

עיסוי ראש הודי: אישה הודית מקבלת עיסוי ראש הודי

8 דברים שכדאי שתדעו על עיסוי ראש הודי

1. הטכניקה הזו התפתחה במהלך השנים

בהודו עצמה, טכניקת העיסוי המסורתית הזו עוברת מהורה לילדיו ומתפתחת במהלך השנים – מלידה ועד בגרות. שם בהודו, העיסוי נחשב ממש לחלק יומיומי בחיי המשפחה. גם בכל ביקור במספרה בהודו זוכה כל לקוח לקבל עיסוי ראש מהספר, באופן שנחשב רגיל וכחלק מהתספורת עצמה, וכמו כן המנהג הזה גם מתקיים באירועים ובשמחות – חתונות, חגיגות לידה וכדומה.

2. ניתן לבצע אותו גם עם הבגדים

בניגוד לסוגי עיסויים אחרים, שדורשים הורדה של לפחות חלק מהבגדים ולעיתים אף להיוותר בחלוק, עיסוי הראש ההודי לא מצריך הורדת לבוש בכלל. הוא יכול להתבצע ללא שמנים בכלל, דרך בגדים קלילים ודקים. בגלל זה הוא יכול להתאים מאוד לכם אם רק התחלתם בעניין העיסויים, או שאתם סתם רוצים לאמץ לעצמכם איזו שגרה מרגיעה במהלך יום עבודה, מבלי צורך לבצע הכנות מיוחדות.

עיסוי ראש הודי: אישה מקבלת עיסוי בצוואר

3. הוא מסייע להבטיח שיער מלא ובריא

מצבי לחץ שבהם אנו מצויים עלולים לגרום לקרקפת שלנו להתמתח ולהתהדק, מה שמוביל להגבלה ולצמצום של זרימת הדם החיונית לאזור הזה. העיסוי ההודי המקובל עשוי לעזור מאוד לחזק את זרימת הדם אל זקיקי השערה ולשחרור האזור המתוח, מה שגם מוביל להעברת חומרים מזינים הנדרשים כדי לעודד צמיחת שיער בריאה, כך שהפעולה בהחלט תורמת למראה שיער חזק ומבריק. לאור זאת, אין זה פלא שהודים רבים ניחנו בשיער צפוף ושופע.

4. ניתן לשלב בו שמנים שונים

נכון שאמרנו מקודם שלא נדרשים שמנים לביצוע העיסוי הזה, אך בהחלט ניתן לשלב אותם בו ואף מומלץ – זה יכול רק להועיל לכם, בין אם כדי לרכך את העור ובין אם כדי להזין את השיער. שמן שומשום היא בחירה פופולארית לשילוב בעיסוי, ומשתמשים בו באופן מסורתי גם אלו שמבצעים אותו לפי שיטת האיור ודה. מלבד היותו מזין במיוחד, מאמינים גם כי האיזון שקיים בשמן השומשום מסייע לשכך כאבי שרירים ונוקשות. שמן זית יכול לשמש גם הוא כאפשרות לשילוב בעיסוי, והוא מתאים במיוחד לבעלי שיער וקרקפת יבשים.

עיסוי ראש הודי: שמן שומשום וגרגירי שומשום

5. הוא מסייע בשיכוך כאבי ראש

השילוב בין תנועות חיכוך מהירות ובין תנועות לישה סיבוביות, איטיות ומרעננות לשחרור ושיכוך המתח בצוואר ובקרקפת, הופך את עיסוי הראש ההודי לטיפול יעיל מאוד עבור אלו מכם הסובלים מכאבי ראש. בעזרת טיפולים קבועים ויומיומיים באמצעות העיסוי הזה, תוכלו לצמצם את התדירות והעוצמה של כאבי הראש, מאחר והעיסוי כבר הוכח כמשחרר מתחים ומקדם רגיעה.

6. הוא מרגיע את העיניים והסינוסים

מלבד כאבי הראש, העיסוי ההודי גם עובד על נקודות לחיצה שונות באזור הקדמי של הראש, במצח ובאזור העיניים, וכך מסייע בהרגעה ושיכוך של שרירים תפוסים ולחץ בעיניים. העבודה על הורדת הלחץ באזור עצמות הלחיים יעילה מאוד גם עבור שחרור סינוסים סתומים – כך שאם אתם סובלים מאיזה צינון מתמיד או נזלת שלא נפסקת, כדאי שתנסו את השיטה הזו.

עיסוי ראש הודי: אישה שוכבת בשדה ומניחה ראשה על הפרחים

7. הוא מחזק את הניקוז הלימפטי

אחד מתפקידיה של מערכת הלימפה החיונית ביותר לגוף האדם, היא לנקז את העודפים שנותרו מפעולת מחזור הדם, ולנדף אותם מן הגוף. עיסוי הראש ההודי מסייע לתהליך הזה, על ידי הגברת המחזור ועידוד תהליך הניקוז של הלימפה. בנוסף הוא גם מסייע בקליטת חומרי הזנה חדשים וחמצן לתאים.

8. הוא הפך לפופולארי מאוד גם במערב

לא סתם אנחנו מספרים לכם כאן היום על עיסוי הראש ההודי – הוא כבר יצא מגבולות הודו והפך לפופולארי מאוד גם במערב. אפילו בעלי עסקים מכובדים כבר זיהו את החשיבות שבהורדת הלחץ והמתח המופעל על עובדים, וזה נהפך לנפוץ ומבוקש במקומות עבודה מסוימים, כמו למשל במשרדי היי-טק שמספקים לעובדים טיפולים מרגיעים כדוגמת עיסוי הראש ההודי. מכיוון שהוא יכול להיערך בקלות רבה, אפילו על ידי העובדים עצמם, הוא נחשב ליעיל וחסכוני במיוחד.

עיסוי ראש הודי: איש לבוש בחליפה יושב בנחת לצד שולחן משרדי ומניח רגליו עליו

כך תוכלו לבצע לעצמכם או לאחרים עיסוי ראש הודי:

1. דחפו בעדינות את אצבעותיכם משתי הידיים אל תוך הקרקפת שלכם והחלו לשפשף אותה – חזרו על התהליך 2-3 פעמים, באיזה מידת לחיצה שמתאימה ונעימה לכם.

2. תפסו בידיכם קווצת שיער ומשכו אותה בעדינות על מנת לשחרר לחץ מהקרקפת שלכם.

3. בעזרת כריות כף ידיכם, לחצו על רקות ראשכם; הפנו את קצות אצבעותיכם כלפי תודה ובצעו איתן תנועות איטיות ומעגליות.

4. עסו את צווארכם, מן הכתפיים ועד לעורף צווארכם, משני הצדדים. חזרו על שלב זה עוד מספר פעמים.

5. בעזרת בהונותיכם, עסו בתנועות סיבוביות את החלק האחורי של ראשכם, היכן שבסיס הגולגולת פוגש את עמוד השגרה. חזרו על כך שנית, והמשיכו לעשות זאת במידת הלחיצה שמתאימה ונעימה לכם.

6. המשיכו בעיסוי לעבר הכתפיים, כשכל אחת מידיכם תופסת בכתף שלידה, ולוחצת על השריר מבסיס הצוואר ועד קצה הכתף. המשיכו מטה לכיוון הזרוע, כל הדרך לעבר המרפק. עשו את המסלול הזה 3 פעמים לפני שאתם עוברים לעיסוי הכתף השנייה. לבסוף, רככו את הכתפיים עם תנועות סיבוביות גדולות באותו האזור.

7. סיימו בשפשוף הידיים שלכם דרך שיערכם, מקדמת הראש ועד לבסיס הצוואר. חזרו על כך מספר פעמים וסיימו את העיסוי.

מקור התמונות: Kerala TourismShama Kern

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.