print header

9 שאלות שתמיד כדאי לשאול את הרופא

למרות כוונותיהם הטובות, מרבית הרופאים אינם מייחסים חשיבות גדולה למתן הסברים מקיפים אודות הבעיות מהן אנו סובלים ודרכי הטיפול בהן, מה שמשאיר אותנו עם אבחנה תמציתית, הוראות כלליות והמון שאלות פתוחות שעשויות להטריד את מנוחתנו במהלך תקופת ההחלמה. מסיבה זו חשוב לדעת אילו שאלות עליכם לשאול את הרופא שלכם בכל מפגש איתו, ובכתבה הבאה ריכזנו עבורכם את ה-9 שיאפשרו לכם להשקיט את המחשבות המטרידות ולהתרכז בלהרגיש הרבה יותר טוב!
 
רופאה מחייכת
 

1. מהי מטרתה של התרופה?

מעבר לעובדה שכולנו היינו רוצים לדעת במה אנו חולים, גם ההבנה המקיפה של פעילות התרופה שנופקה עבורנו ומטרותיה, עשויה להעניק לנו תחושת בטחון מבוססת יותר ונחת בידיעה שאנו מצויים בידיים טובות. לכן, הקפידו לשאול את הרופא האם התרופה שקיבלתם מיועדת אך ורק לשיכוך והקלה בתסמינים שאתם חשים, או שמא מדובר בתרופה שהיא גם אנטי דלקתית, אנטיביוטית וכן הלאה. בדרך זו גם תוכלו לדלות מן הרופא שלכם מידע נוסף באשר לאופייה של המחלה עצמה ולהבין את מצבכם לעומק.

2. מה הן תופעות הלוואי של הטיפול? / מאילו תסמינים עלי לחשוש?

מעבר לעזרה שהיא מעניקה לגוף כנגד מחלה מסוימת, נטילת תרופה גם עלולה להביא עמה מגוון רחב של תופעות לוואי שילוו את משך הטיפול, כמו למשל אנטיביוטיקה הגורמת לתחושת תשישות. תופעות הלוואי אמנם משתנות בעוצמתן בין מטופל למטופל וישנם אף כאלו שאינם חשים בדבר, אך עם זאת תמיד רצוי לשאול את הרופא על תופעות לוואי צפויות ועל תופעות לוואי קיצוניות, הדורשות התייחסות מיוחדת מטעמו ובמקרים מסוימים מתן תרופה חלופית. בדרך זו תוכלו לזהות תסמינים שונים שתחוו בעת תקופת ההחלמה ולהסיר מכם את החשש שמא מדובר בהחמרת המחלה.
אישה חולה מחזיקה כוס תה
 

3. אם תוצאות הבדיקה ייצאו חריגות, יצרו עמי קשר או שכדאי לקבוע תור נוסף?

ישנן פעמים בהן הרופא יעדיף לשלוח אתכם לבדיקות מעבדה, דוגמת לקיחת דגימות שתן ובדיקות דם, כדי לקבל מדדים נוספים אותם הוא אינו יכול לאסוף במסגרת הבדיקה השגרתית במשרדו. במרבית המקרים בהם תוצאות המעבדה הן בגדר הנורמה, המרפאה בה אנו מטופלים לא תיצור עמנו קשר כיוון שאין בכך כל צורך או דחיפות, מה שמותיר אותנו בהמתנה ארוכה עם תחושת חוסר וודאות. לכן, שאלו במפורש את הרופא מה יהיה התהליך מיד לאחר קבלת התוצאות: האם עליכם לקבוע תור נוסף? ובמקרה שהתוצאות תקינות, האם עליכם להמשיך בטיפול כרגיל? כך תמנעו מעצמכם חרדה מיותרת.

4. איך אדע אם ישנו שיפור במצבי הרפואי?

הקפידו לשאול את הרופא לאיזה סוג של תוצאות עליכם לצפות במסגרת תהליך ההחלמה. מעבר לעובדה שבעזרת היכולת שלכם להבין אם חל שיפור במצבכם הרפואי תוכלו לייעל את תהליך הטיפול ולדעת אם ישנו הכרח לקבוע תור נוסף אצל הרופא, ישנה גם השפעה ישירה על מצב רוחכם, שהרי די בשיפור אחד קטן כדי לאשר שהטיפול אכן מתקדם כשורה ולהרגיע את מחשבותיכם. 

5. האם אוכל להמשיך בשגרת החיים, או שעלי להימנע מפעולות מסוימות?

מעבר לתחושה הרעה שתסמיני המחלה עצמה משרים עלינו, גם לחוסר המעש ישנה השפעה ישירה על מצב רוחנו בדמות תסכול, מיאוס ודכדוך. מנעו מעצמכם את ההיסוס באשר לביצוע מגוון רחב של פעילויות יומיומיות והקפידו לשאול את הרופא מאילו פעולות עליכם להימנע לאורך תהליך ההחלמה. חשוב לדעת שמחקרים רבים מצביעים על כך שמצבנו הנפשי משפיע גם על בריאותנו הפיזית, ולכן יש לראות בכך חלק מן הטיפול.
רופא מחזיק תיק רפואי ורושם אבחנה

6. באינטרנט מצאתי מידע שלפיו התסמינים שלי תואמים למחלה אחרת, האם עלי לחשוש?

העידן האינטרנטי אמנם מנגיש עבורנו כמויות אדירות של מידע עבור כל שאלה שנשאל, אך כשזה מגיע למחלות, לרוב אין תחליף ראוי לאבחנתו של רופא. אף על פי כן, נטייתם של מטופלים רבים היא לחפש ברשת את התסמינים בהם הם חשים, וכך הם נחשפים למגוון רחב של תשובות ואבחונים שלא פעם מציעים להם תשובה קיצונית ומדאיגה במיוחד. אם אינכם יכולים להתאפק, אל תהססו לשתף את הרופא בתוצאות שמצאתם באינטרנט, כיוון שכך תוכלו גם לקבל תשובה הגיונית ומסודרת מאדם בעל סמכות וגם להסיר מעצמכם ספקות מיותרות באשר לטיב האבחון והטיפול שקיבלתם.

7. כיצד אוכל לסייע להחלמה מעבר לטיפול התרופתי?

בעת מחלה, גופנו נתון במאבק בכדי להתגבר על הנגיפים, הוירוסים או החיידקים הפוגעים בו ולנו לא חסרות דרכים בהן נוכל לתמוך בו ולחזק אותו בעת תהליך ההחלמה. הקפידו לשאול את הרופא להמלצותיו השונות מעבר לטיפול התרופתי דוגמת מאכלים מהם כדאי להימנע כשחולים וביניהם מוצרי חלב הידועים כמגבירי ליחה וקפאין הידוע בהשפעתו המייבשת, ושימוש בטיפולים משלימים כמו שתיית מים מרובה, נטילת ויטמינים ושינה הידועה בהשפעתה החיובית לחיזוק המערכת החיסונית.
 
יד מחזיקה מספר כדורים וגלולות

8. מה הדחיפות והצורך של הטיפול? האם אוכל לחכות איתו?

אחת הבעיות הידועות במערכת הרפואה היא הזמן המועט שברשות הרופא עבור כל מטופל ומטופל. מסיבה זו, רופאים רבים נוטים למהר ולהביא מגוון רחב של בדיקות ותרופות כדי לעמוד בלוח הזמנים העמוס ובו בזמן להעניק טיפול יסודי ככל האפשר. עם זאת, נשאלת השאלה: האם כלל הטיפול הוא הכרחי, או שאולי חלק מן הטיפול והבדיקות ניתנים לדיחוי? הקפידו לשאול את הרופא על מידת הצורך והדחיפות של הטיפול וייתכן שתוכלו להקל על עצמכם, ולו במעט, במשימות דוגמת קניית תרופות שונות, קביעת תורים למכוני דימות, בדיקות מעבדה ועוד.

9. מה הייתי יכול לעשות בשביל למנוע את זה?

אף אחד לא אוהב להיות חולה ולא מן הנמנע שתצוץ השאלה: האם היינו יכולים למנוע זאת? או לכל הפחות האם ניתן להפחית את הסיכויים לחזרתה של המחלה? אין זה סוד שלכולנו יש לא מעט הרגלים בריאותיים לקויים שלעתים איננו מודעים אליהם, דוגמת שינה עם מזגן או צריכה מוגזמת של מזונות מסוימים. לכן, בדקו עם הרופא שלכם מה הן הסיבות בגינן חליתם ובררו כיצד ניתן לצמצם את הסיכויים ללקות שוב במחלה. 


מקור: Ilmicrofono OggionoGeorge HodanVictor

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.