print header

9 טעויות נפוצות בנטילת ויטמינים

למרות שפע המזון בעולם המודרני, תזונתם של רבים מאיתנו לוקה בחסר בגלל ירידה באיכות התוצרת החקלאית באזורים מסוימים, וכן היצע המזון התעשייתי והמזיק. מצב זה מביא לכך שגופנו לא מקבל את כל הרכיבים הנחוצים לו על בסיס יומי, כמו ויטמינים שונים, ועל מנת להשלים אותם רבים מאיתנו נוטלים תחליפים שאמורים למלא את החסר. תוספים ותחליפים של ויטמינים הם חיוניים, אך ישנן טעויות שאנו עושים לעתים בנטילתם, שמנטרלות את ההשפעה שלהם ואף גורמות להם להפוך למסוכנים עבורנו. 9 הטעויות הבאות עלולות לפגוע בתועלת של תוספי הוויטמינים שאתם צורכים, ולכן מומלץ להכיר אותן ולדעת ממה להימנע בעת נטילתם.
 
טעויות בנטילת ויטמינים: טבליות נשפכות מתוך קופסה

1. אתם נוטלים מולטי ויטמין גם כאשר אתם לא זקוקים לו

מולטי ויטמינים מכילים את התצרוכת היומית המומלצת של הוויטמינים השונים, מה שגורם לאנשים רבים ליטול אותם במחשבה שכך הם יקבלו את כל הרכיבים הנחוצים להם ושבזכותם הם יהיו בריאים יותר לאורך זמן. זוהי טעות נפוצה, כי בקרב אנשים רבים שנוטלים את הטבליות הללו, הוויטמינים לא נספגים בגוף, ויוצאים החוצה בהפרשות באותה קלות שבה הם נכנסו. יתרה מזאת, במחקר שפורסם בשנת 2012, חוקרים מצאו שנטילת מולטי ויטמין לא משפרת את הבריאות הכללית, אלא גורמת לאפקט פלצבו שבגללו אנשים מרגישים טוב יותר, ולאו דווקא בזכות נטילת אותם תוספים. אם אתם חוששים שיש לכם חוסר בוויטמין מסוים, בצעו בדיקות דם שיאשרו או יפריכו זאת וטלו ויטמינים רק בעת הצורך.

2. אתם נוטלים ויטמינים מבלי לברר מהן הכמויות הנחוצות שלהם

פעמים רבות יש לנו נטייה להיות הרופאים של עצמנו, וליטול ויטמינים ששמענו דרך חברים או קראנו שהם אמורים לפתור בעיה מסוימת שממנה אנו סובלים. זוהי טעות, שכן לעתים כאב באזור מסוים יכול להעיד על בעיה במקום אחר ואנו ניטול ויטמין שכלל לא יעזור. על מנת לצרוך תוספים שיעזרו לבעיות שיש לכם, חשוב ללכת לרופא ולעשות בדיקות דם שיעזרו לגלות אילו ויטמינים חסרים לכם ואיזה סוג עליכם ליטול. כך תקבלו טיפול מותאם אישית ולא כזה שבניתם לעצמכם מתוך שמועות או על בסיס מידע שגוי.
טעויות בנטילת ויטמינים: אדם שופך טבליות לתוך ידו מתוך קופסה

3. אתם נוטלים ויטמינים מסיסים בשמן על קיבה ריקה, כך שהם לא נספגים

לכל ויטמין יש את ההרכב הכימי הייחודי שלו שגורם לו להיספג בגוף בדרך שונה. ישנם ויטמינים שמסיסים במים וכאלו שבשומן, ופעמים רבות אנו נוטלים אותם בדרך לא מתאימה שמשפיעה לרעה על היכולת שלהם להיספג בגוף. כאשר אתם נוטלים ויטמינים מסיסים בשומן על קיבה ריקה למשל, בלי שאכלתם מזון שמכיל שומן, הוויטמין לא ייספג ולא יפעל כפי שהוא אמור. לחצו כאן כדי ללמוד על סוגי הוויטמינים השונים ודרכי הספיגה שלהם.

4. אתם לא נוטלים ויטמין D, שחיוני גם במקומות עם חשיפה גבוהה לשמש

ויטמין D הוא חיוני למגוון של תפקידים שונים בגוף, כמו סילוק רעלים וחיזוק העצמות והמערכת החיסונית - כפי שנמצא במחקר שנערך במכון פיינשטיין למחקר רפואי בניו יורק - והוא מסונתז בגופנו מכולסטרול כאשר אנו חשופים לשמש. לשם כך, חשוב לקבל את ה"מנה" היומית הנחוצה של אור שמש, אך רבים לא עושים זאת כאשר הם חיים בסביבה שמשית, מכיוון שהם מניחים שיציאה של כמה דקות בלבד החוצה תעשה את העבודה. זוהי טעות, מפני שכל אחד מאיתנו צריך כמות שונה של ויטמין D - כך שאדם אחד למשל יצטרך 400 יב"ל (יחידות בין לאומיות) של הוויטמין בעוד שלאחר יספיקו 100 יב"ל. על מנת לדעת איזו כמות גופכם דורש, עשו בדיקת דם וצאו לשמש/טלו תוסף לפי המלצת הרופא.
טעויות בנטילת ויטמינים: שדה מואר באור שמש

5. אתם מפריזים בכמות הוויטמינים שאתם צורכים

לאנשים יש נטייה לחשוב שאם מעט ויטמין יטיב עמם, כמות גדולה יותר כנראה תהפוך אותם לעוד יותר בריאים, אך זוהי טעות! נטילה של יותר מדי ויטמינים, כגון E ו-A, לא רק שלא תתרום לבריאותכם , אלא אף עלולה לסכן את חייכם, כך על פי דו"ח של המכון הלאומי לבריאות בארה"ב. חשוב ליטול את המנות המומלצות על ידי הרופא שלכם ולא להפריז בכמויות, כדי לנסות לשמור על איזון ועל בריאות גופכם.

6. אתם צורכים תרופות מרשם יחד עם ויטמינים מבלי לוודא שזה בטוח

לתוספי ויטמינים יצא מוניטין מטעה שהם ניטרליים ולא יכולים להזיק לנו כלל, משום שכמויות הרכיבים בהם נמוכות, ואלו ממילא חומרים שאנו אמורים לקבל מהמזון - אך זה לא לגמרי נכון. כאשר אתם נוטלים תרופות מרשם למשל, הן יכולות לגרום לתגובה רעילה כשהן באות במגע עם ויטמינים מסוימים. למעשה, מתוצאות מחקר שנערך באוניברסיטת אילינוי עולה כי 1 מתוך 6 אנשים מבוגרים שצורכים ויטמינים, נוטלים יחד איתם גם תרופת מרשם שהשילוב בינה לבינם יכול להיות מסוכן, והכל מבלי להיות מודעים לכך. זה מכניס את אותם אנשים לקבוצת הסיכון של אלו שעלולים לסבול מכשלים של איברים שונים בגוף, ולכן חשוב מאוד להתייעץ עם הרופא כאשר נוטלים תרופות מרשם ושוקלים לצרוך יחד איתן גם תוספי ויטמינים מלאכותיים או צמחיים.
טעויות בנטילת ויטמינים: אסופה של טבליות

7. אתם נוטלים ויטמינים עם חומרים שמנטרלים אותם

כאשר אנו נוטלים תוספי ויטמינים, המטרה שלנו היא לשפר את בריאותנו הכללית ולהשלים מלאי של רכיבים חיוניים שחסרים לגופנו. כאשר אנו עושים זאת בלי עצת מומחה, קורה לא פעם שאנו צורכים ויטמינים ותוספים שונים שסותרים זה את פעולתו של זה, ובכך בעצם לא מועילים לנו כלל. כשנוטלים ברזל עם ויטמין E או אבץ, למשל, הרכיבים יצאו מגופנו מבלי לבצע את תפקידם משום שהם מפריעים זה לספיגתו של זה. לכן, מומלץ לבדוק עם מה אסור ועם מה מותר ליטול את התוספים בהם אנו מעוניינים, על מנת ליהנות מכל התועלות הרפואיות שלהם.

8. אתם נוטלים ויטמינים מספר פעמים ביום במקום בבוקר

אנשים רבים מנסים ליטול ויטמינים בשעות שונות של היום כדי לשמור על רמות גבוהות שלהם בגוף, אך רבים לא מצליחים להתמיד בכך ולבסוף מוותרים כליל על התוסף. אין צורך שתיטלו ויטמינים לאורך היום, אלא מספיק שתצרכו אותם עם ארוחת הבוקר שתקל על ספיגתם כך שהם יגיעו לכל החלקים בגוף. אם אתם נוטלים גם מגנזיום יחד עם הוויטמינים, עדיף שתיקחו אותו לפני השינה ולא עם ארוחת הבוקר, שכן זהו הזמן ביום שבו הוא נספג ופועל בצורה מיטבית, וגם משרה שנת לילה טובה.
טעויות בנטילת ויטמינים: שעון מעורר

9. אתם נוטלים ברזל יחד עם מולטי ויטמין

ברזל הוא חיוני בכל הנוגע לייצור כדוריות דם אדומות והעברת חמצן בגוף, ולמרות שהוא לא ויטמין אלא מינרל, הוא מצוי בתוספים של מולטי ויטמינים. כאשר נוטלים ברזל לטיפול באנמיה יחד עם תוספים של מולטי ויטמין המכילים אותו, זה עלול להפריע לספיגה שלו בגוף, כך שהוא למעשה לא יכול לבצע את תפקידו. יתרה מזאת, זה עלול אפילו לגרום לירידה בספיגה של הברזל ולבעיות בהמשך, זאת לפי תוצאות מחקר שפורסם בשנת 2015. חשוב להיות מודעים לכמות הברזל שגופנו צריך ולא לחרוג מכך, על מנת לפתור בעיות של אנמיה בצורה יעילה וליהנות מבריאות איתנה.

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.