print header

10 סימנים לתת פעילות של בלוטת התריס שכדאי שתכירו

בלוטת התריס היא בלוטה בצורת פרפר שנמצאת בבסיס הצוואר ומפרישה שני הורמונים חשובים – תירוקסין ו-TSH, אשר אחראים על וויסות טמפרטורת הגוף, עיכול המזון ופעולתם של איברים חשובים נוספים כגון הלב, הכבד המוח, הכליות והעור. תת פעילות של בלוטת התריס הינה הפרעה אנדוקרינית שיכולה לנבוע מסיבות רבות כמו חוסר או עודף ביוד במזון, מחלת שימוטו, תרופות, טיפולי קרינה ועוד. אף ששכיחות התופעה באוכלוסייה היא בין 5%-10%, ושניתן לגלות אותה בבדיקת דם פשוטה ולטפל בה באמצעים תרופתיים - אנשים רבים אינם מודעים לתסמיני תת פעילות בבלוטת התריס וממשיכים לסבול לשווא. אלו הם 10 הסימנים שאם אתם חשים בחלקם או בכולם כדאי מאוד שתיגשו לאבחון שעשוי לשנות את איכות חייכם באופן משמעותי.
 
סימנים לתת פעילות של בלוטת התריס: צוואר של אישה שמביטה הצידה

1. עייפות מתמשכת

ישנוניות יתר ועייפות מתמשכת יכולות לנבוע מסיבות רבות, כאשר אחת העיקריות שבהן היא תת פעילות של בלוטת התריס. אם אתם חשים שאתם חסרי אנרגיה ומתקשים לבצע פעולות יום יומיות פשוטות, או סובלים מתחושת ערפול ואיטיות בצורה קבועה ומתמשכת, ושלא כתוצאה מפעילות מאומצת - כדאי שתיגשו לרופא המשפחה שלכם ותחלקו איתו את המידע הזה.

2. עלייה במשקל

אנשים רבים תוהים מדוע הם עלו במשקל ללא סיבה מוסברת, ואינם מבינים כיצד מאמצי הדיאטה שלהם, שכוללים ירידה בצריכת הקלוריות ופעילות גופנית קבועה, אינם נושאים פרי. תת פעילות של בלוטת התריס גורמת להאטה בפעילות המטבולית בגוף ומורידה את קצב חילוף החומרים שלנו והיא יכולה להיות הגורם למצב המתסכל של עלייה במשקל ללא סיבה. המציאות היא שלמרות המאמצים שלכם לרדת במשקל, כל עוד שבלוטת התריס שלכם איננה מאוזנת, לא תצליחו לעשות זאת מכיוון שבמצב כזה גופכם יאגור עוד נוזלים ומלח.  
סימנים לתת פעילות של בלוטת התריס: משקל עליו מונחים סרט מדידה ותפוח

3. בעיות בזיכרון

היכולות הקוגניטיבית שלנו מושפעות אף הן מפעילות בלוטת התריס, לכן ברגע שהיא איננה מאוזנת גם המוח שלנו לא מתפקד כמו שצריך ומאט את קצב עבודתו. חלק מהסימנים לכך יבואו לידי ביטוי בשכחה מוגברת וחוסר יכולת לשלוף במהירות פרטים מהזיכרון. אחת מהסיבות לכך היא שתפקוד לקוי של בלוטת התריס מוביל לבעיה בעיכול הוויטמינים והמינרלים שאנו מקבלים דרך המזון שאנו צורכים, כמו ויטמין B-12 שמחסור שלו הוא אחד מהגורמים העיקריים לבעיות זיכרון.  

4. כולסטרול גבוה

אם תבקשו מרופא המשפחה שלכם לעבור בדיקות דם כלליות תקופתיות, סביר להניח שהוא לא יוסיף מיוזמתו לרשימה בדיקה לגילוי תת פעילות של בלוטת התריס, מפני שהיא נחשבת לבדיקה מיוחדת שיש לבקש במפורש. למרות שהבדיקות הכלליות לא יכולות להצביע בצורה ישירה על בעיה בבלוטה, בדיקת הכולסטרול שמבצעים במערך השגרתי כן עשויה להעיד על כך, ולכן חשוב להיות ערים אליה. אם תוצאות הבדיקה יצביעו על רמות כולסטרול חריגות בדמכם, ייתכן שהן קשורות לבעיה בבלוטת התריס, והסיבה לכך היא שהפרעה בחלק זה של הגוף גורמת להפחתת הסילוק של חלקיקי הכולסטרול מכלי הדם שלכם. אם אתם או הרופא שלכם הבחנתם ברמות כולסטרול חריגות בלי שביצעתם שינויים באורח החיים שלכם, מומלץ לבצע בדיקות פרטניות לבלוטת התריס כדי לשלול בעיה, או לאבחן אחת אם אכן יש כזו.
סימנים לתת פעילות של בלוטת התריס: איור של כדוריות בכלי הדם

5. ירידה בחשק המיני

אנשים שחשים ירידה בחשק המיני מייחסים זאת פעמים רבות דווקא למצבים רגשיים, אך גם תחושה של העדר משיכה וריחוק כלפי בן או בת הזוג יכולים לנבוע מבעיה בפעילות בלוטת התריס. מקור החיבור בין מיניות לבלוטת התריס הוא בקשר שבין בלוטה לבלוטת יותרת הכליה – ממנה מופרשים הורמוני מין כמו טסטוסטרון. ברגע שבלוטת התריס שלכם איננה מאוזנת, הדבר יכול להשפיע גם על הצורך שלכם במגע וסיפוק מיני.

6. דיכאון ואדישות

קשה לייחס דיכאון או עגמומיות כשלעצמם לבעיה בפעילות של בלוטת התריס, אך כאשר תחושות של דכדוך או אדישות מלווים בתסמינים נוספים מרשימה זו, קיימת סבירות שהם נובעים מהפרעה הורמונלית שמקורה בבלוטה הזו. הסיבה לכך היא שכמויות לא מספקות של הורמוני בלוטת התריס גורמים לשינויים בתפקוד המוח באופן שדומה למצבים של דיכאון קליני, מה שמוביל לשינויים חדים במצב הרוח ובתחושה הכללית.
סימנים לתת פעילות של בלוטת התריס: אישה יושבת על ספסל ברחוב בגבה למצלמה

7. עור יבש

שינויים במרקם ובמראה של העור שלכם ותלונות על יובש בגב היד, באצבעות, בברכיים ובכפות הרגליים יכולים להעיד על כך שבלוטת התריס שלכם נמצאת בתפקוד נמוך. הדבר צריך להסב את תשומת לבכם במיוחד אם אתם סובלים במקביל מתופעות נוספות כמו ציפורניים שבירות, ריפוי איטי של פצעים חיצוניים או נשירת שיער מוגברת.

8. שרירים כואבים

אם אתם עושים ספורט באופן קבוע, זה בהחלט סביר שתחוו מדי פעם לפעם כאבי שרירים, ובמקרה הזה לא היינו ממהרים לקפוץ למסקנות מרחיקות לכת בנוגע למצב בריאותכם. אך מצד שני, אם הכאב בשרירים איננו חולף ולא קשור לפעילות גופנית שביצעתם – הדבר יכול להעיד על בעיה בבלוטת התריס. הסיבה לכך היא שברגע שההורמונים שמווסתים את חילוף החומרים נמצאים בתפקוד נמוך, הם משפיעים גם על התחושה בשרירים וגורמים להם להרגיש חלשים. כדי להתמודד עם הבעיה באופן נקודתי, מומלץ לבצע אימונים בעצימות נמוכה כמו הליכה על מכשיר אליפטי או שחייה; כמו כן, מומלץ שתגדילו את כמות הדגים בתזונה שלכם.
סימנים לתת פעילות של בלוטת התריס: גבר מותח את רגליו ברכינה לכיוון הרצפה

9. עצירות

כיוון שבלוטת התריס מווסתת את פעילות חילוף החומרים, תת פעילות שלה גורמת להאטה בתהליך של מערכת העיכול ולהיחלשות יכולת הכיווץ של השרירים שמעורבים בפעילותה – והתוצאה היא שהפסולת הנצברת בגוף עוברת באיטיות מהמעי וגורמת לתחושת עצירות ונפיחות בבטן. במקרה כזה תמיד תוכלו להיעזר בסיבים תזונתיים כדי לשחרר את תחושת הקושי, אך אלו לא יאזנו את פעילות בלוטת התריס שלכם, אלא רק יסייעו לטפל באחד מתסמיניה ולכן מומלץ מאוד במקרים שכאלו להתייעץ עם הרופא שלכם. 

10. תחושת קור

אם אתם חשים בקור תחת פתח המזגן, בעיה בבלוטת התריס היא פחות המקרה ממנו אתם צריכים לחשוש, אבל אם אתם מתלוננים כל הזמן שקר לכם, אפילו בקיץ ואפילו שאתם לבושים בהתאם למזג האוויר בחוץ, יכול להיות שאתם אכן סובלים מתת פעילות של הבלוטה. הסיבה לכך היא שחלק זה של הגוף אחראי על וויסות טמפרטורת הגוף דרך פעולת חילוף החומרים, וברגע שהוא יוצא מאיזון ונמצא בתפקוד נמוך אנו שורפים פחות אנרגיה ולכן מייצרים פחות חום לגוף.  
 
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.