print header

מהו סרטן בלוטת התריס ומה הם 5 הסימנים שלו שאתם צריכים לשים לב אליהם

בלוטת התריס אמנם לא תופסת חלק גדול מגופנו, אך היא בעלת משמעות גדולה ביותר לתפקודו השוטף, ופעילותה התקינה היא ללא ספק הכרחית וחיונית ביותר לכל מערכות גופנו. גידול סרטני באזור זה, גם אם לא מדובר בתופעה הבריאותית השכיחה ביותר התוקפת אותו, מהווה בעיה קשה שעלולה לגרום לסיבוכים משמעותיים ואף למוות. ישנם מספר סוגי סרטן העלולים לתקוף את בלוטת התריס, כמו גם מספר תסמינים שעלולים להצביע על התפתחותו של גידול סרטני בבלוטה. כדי שתדעו יותר על סוג זה של סרטן, ותבינו מה הן הדרכים לאתרו בזמן כדי שהרפואה תוכל לספק לכם טיפול מציל חיים, אנו מביאים בפניכם את המדריך הבא, הכולל הסבר תמציתי על סרטן, זה וכן את 5 הסימנים לזיהויו.

צוואר נשי מכוסה בקולר פרחוני
 

מה היא בלוטת התריס וכיצד מתפתח בה גידול סרטני?

בלוטת התריס, הנקראת גם בלוטת המגן, נמצאת באזור הצוואר, לצד קנה הנשימה ומתחת לגרוגרת. הבלוטה אחראית על הפרשתם לגוף של הורמונים בעלי השפעה על קצב הגדילה והתפקוד התקין של מערכות ותהליכים פיזיולוגיים רבים, כגון קצב חילוף החומרים בגוף ורמות הסידן בדם. הבעיות הבריאותיות הנפוצות ביותר שעלולות לתקוף את הבלוטה הן תת פעילות ויתר פעילות שלה, אך גם הגידולים הסרטניים מהווים אחוז בלתי מבוטל מהבעיות המתפתחות באזור זה של הגוף. ישנם כ-4 סוגים של סרטן העלולים לתקוף את בלוטת התריס, כשהנפוץ ביותר, המהווה 75% מהמקרים, הוא הסרטן הפפילירי, שמידת שכיחותו עולה בקרב נשים בגילאי 30-40 ואצל ילדים. סוג נוסף בעל שכיחות גבוהה הוא הסרטן הפוליקולרי, הנפוץ יותר בקרב נשים בנות 50% ומעלה. שני סוגי סרטן בלוטת התריס הנוספים: המדולרי והאנפלסטי, נמצאים בשכיחות נמוכה הרבה פחות, אך מסוכנים אף יותר. על מנת שתוכלו להתגונן בזמן מכל סוגי סרטן בלוטת התריס האפשריים, קראו בעיון את 5 הסימנים להימצאותו של גידול בבלוטה, ואם יש בקרבכם חשש כלשהו, אל תתביישו ללכת ולהיבדק.

 

5 סימנים המעלים חשש להתפתחותו של גידול סרטני בבלוטת התריס   

1. התפתחות גוש בצוואר

בלוטת התריס עצמה נמצאת בחלקו הקדמי של הצוואר, ואם אתם מגלים בליטה או גוש שהתהוו באזור זה, ממש מתחת לאזור הגרוגרת, שאינם נעלמים מעצמם לאחר מספר שבועות, כדאי מאוד שתיגשו להיבדק. גברים לרוב יימצאו בליטה כזאת בזמן שהם מתגלחים, כשנשים יחושו אותה בזמן שהן מורחות איפור, ויש גם כאלו שירגישו בה רק כאשר יאכלו משהו. למרות שברוב רובם של המקרים הבליטות האלו הן שפירות ואינן מהוות סכנה, אסור להתעלם מסימן זה וחייבים לברר את מקורו. בנוסף, גם אם אתם מגלים גוש או בליטה שגדלו בצידי הצוואר ולא חולפים מעצמם - גשו להיבדק! למרות שהסיכוי לכך נמוך, עדיין ישנה אפשרות שתאים סרטנים מבלוטת התריס התפשטו לכיוון בלוטת הלימפה, שנמצאת בצדי הצוואר, וזהו מקור הגוש, כך שאין לקחת סיכונים.

אשה נוגעת בצווארה

2. קשיים בבליעה

בליטה או גוש שהתפתחו בצוואר לא חייבים להתבטא מבחינה חיצונית בלבד, הם אפילו יכולים שלא להופיע כלל מבחוץ, אך בכל זאת הם יורגשו בתוך הגרון עצמו, וכך בזמן שאתם שותים או אוכלים, תחושו קשיים וכאבים בעת הבליעה. כמובן שבמרבית הפעמים התסמין הזה ייוחס להצטננות, דלקת גרון, או וירוס בהם חליתם, אך אם אתם רואים שהקשיים הללו בבליעה לא חולפים לאורך זמן, ואתם מרגישים שישנו איזשהו גורם פנימי שמפריע וחוסם את בליעתכם, אז גשו מיד לרופא. אמנם, זה לא שכיח למצוא סרטן בבלוטה בדרך זאת, אך מקרים שכאלו בהחלט תועדו.

3. שינויים בקול

עצב תיבת הקול החוזר, השולט על השרירים שפותחים וסוגרים את מיתרי הקול, נמצא בדיוק מאחורי בלוטת התריס. במקרים נדירים התפתחותו של גידול, בעיקר סרטני, יכול להתרחב אל מעבר לבלוטת התריס, לפגוע בעצבים השונים באזור זה ולהשפיע באופן משמעותי על תיבת ומיתרי הקול שלכם. לכן יש לדעת שאחד מהסימנים המחשידים לגידול סרטני בבלוטת התריס הוא שינויים בקול המתמשכים לאורך זמן, כשרבים מהחולים מתארים זאת כמין צרידות שאינה חולפת.

פנים של גבר עם צוואר חשוף
 

4. קשיים בדיבור, באכילה או בנשימה

הבליטה שעלולה לצמוח בגרון במקרה של התפתחות גידול סרטני בבלוטת התירס יכולה לא רק לשנות את הקול ולהפריע לבליעה התקינה, כפי שתיארנו עד כה, אלא גם לעורר קשיים של ממש בדיבור ואפילו לחבל בתהליכי האכילה והנשימה הסדירים. כל אלו לא קורים בדרך כלל עד שהגידול מתקדם ומתפשט במיוחד, אך בכל מקרה ברור שכדאי שלא להתעלם מהם, ובמקרה שהם מופיעים, יחד או ללא הסימנים האחרים שהוזכרו כאן, עליכם ללכת לבדוק את הדבר באופן מיידי.

5. כאבים בגרון או בצוואר

עוד סימן בעייתי שיכול לעורר חשש לגידול סרטני באזור הבלוטה הוא תחילתם של כאבים עזים באזור הצוואר, או אף בתוך הגרון עצמו. אם אתם סובלים מכאבי צוואר או גרון הנמשכים יותר ממספר שבועות, מומלץ לכם לבדוק זאת עם רופא, כדי לשלול את האפשרות שחלילה חליתם בסרטן. יחד עם זאת, דעו שכאבי גרון או צוואר, באופן פרטני, רחוקים מלהצביע בהכרח על גידול, אך התמשכותם לאורך זה והופעתם לצד הסימפטומים האחרים שהזכרנו כאן, תצביע לכם על כך שאין מנוס מבדיקה העשויה להביא לגילוי מוקדם ולהצלת חיים.  

רופא בודק חולה באזור בלוטת התריס

נחזור ונדגיש שוב שגילוי מוקדם של סרטן מציל חיים, ולכן אפילו אם אתם חשים רק חלק מהתסמינים הללו, או אפילו רק אחד מהם, אל תהססו וגשו לבדיקה. גם אם הסיכוי שימצאו אצלכם גוש בבלוטה איננו גדול, וגם אם במרבית מהמקרים הגידולים שכן מתגלים הם אינם סרטניים, עדיין לא מומלץ לקחת את הסיכון שבוויתור על הבדיקה. בנוסף לכך - דעו כי הטיפול בסרטן בלוטת התריס כולל, לרוב, כריתה חלקית או מלאה של שלה (תלוי בסוג הסרטן המאובחן) וכן טיפול באמצעות הקרנות ויוד רדיואקטיבי. 

מקור תמונה: COM SALUD Agencia de comunicación
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.