print header

מאילו מזונות כדאי להימנע אם סובלים ממחלה באחד האיברים בגוף

גופנו מורכב משלל איברים, שלכל אחד מהם יש תפקיד מפתח בתפקודו התקין של הגוף ובשמירה על בריאותנו. חלק מהאיברים אחראיים על תהליכי סילוק רעלים, אחרים מסייעים להפיק חומרי הזנה לגוף מהמזון שאנו צורכים, וחלקם נחוצים לאספקת החמצן וחומרי ההזנה השונים לכל חלקי הגוף. פגיעה באחד מהאיברים האלה תשבש את כל המערכת העדינה הזו, ולכן כשסובלים מבעיה באחד מהם, יש לטפל בה במהרה. הדרך לעשות זאת היא כמובן בעזרת קבלת טיפול רפואי מתאים, אך היא מתחילה ונגרמת גם בתזונתנו. יש לא מעט מזונות שמומלצים לשמירה על תפקודם התקין של אותם האיברים, אך מה בנוגע למזונות שמהם מומלץ להימנע כשאיברנו לא עובדים כשורה, בעקבות מחלה או בעיה רפואית כלשהי? את זה בדיוק תלמדו היום. אם אתם סובלים מבעיה באחד האיברים הבאים, לחצו עליו וגלו מאילו מזונות עליכם להימנע בכל מחיר.

מזונות שמהם מומלץ להימנע אם סובלים מבעיה בכבד

לאנשים שסובלים מבעיות בכבד מומלץ להימנע באופן כללי מכל מזון שומני, מסוכר וממלח. יש להמעיט ככל הניתן בצריכת מזון מטוגן, וזה כולל כמובן מזון מהיר ואף אוכל במסעדות. בהתאם למצב הכבד שלכם, יתכן שעליכם להימנע מאלכוהול, ועל כך יוכל להמליץ הרופא שלכם במידת הצורך. אם מותר לכם, מבחינה בריאותית, לשתות אלכוהול - לגברים מומלץ שלא לצרוך יותר מ-2 משקאות ביום, ולנשים לא יותר ממשקה אחד.
 
המלצות פרטניות לסובלים ממחלות בכבד:
  • לסובלים מכבד שומני: מומלץ להימנע ממזון עתיר קלוריות.
  • לסובלים מהמוכרומטוזיס או הפטיטיס C: מומלץ להימנע ממזונות שמכילים הרבה ברזל, ואף לא להשתמש בכלי ברזל לבישול.
  • לסובלים ממחלת וילסון: מומלץ להימנע ממזונות שמכילים הרבה נחושת, ואף לא להשתמש בכלי נחושת לבישול.

מזונות שמהם מומלץ להימנע אם סובלים מבעיה בכליות

התזונה המומלצת לאנשים שסובלים ממחלה בכליות תלויה רבות בשלב שבו נמצאת המחלה שלהם. עם זאת, באופן כללי מומלץ להם לצמצם את צריכת האלכוהול, המלח והמזונות שמכילים כמויות גבוהות של זרחן, כמו חלקי פנים של בשר, מאכלי ים, גרעינים ואגוזים, וכן מזונות שמכילים כמויות גבוהות של אשלגן, כמו בננות, תרד וברוקולי. 
 
על אף שלחלק מהחולים מומלץ לצרוך תזונה שעשירה בסידן, למשל עבור מי שסובל מהצטברות של אבני סידן-אוקסלט בכליות, כדאי לדעת שבמזונות רבים שמכילים את המינרל הזה יש גם כמות גבוהה של זרחן - לכן מומלץ להימנע מהם. כמה דוגמאות למזונות שכאלה הן גבינת שמנת, גבינת ברי, גבינה שוויצרית ושמנת חמוצה. 

מזונות שמהם מומלץ להימנע אם סובלים מבעיה בקיבה

הקיבה היא התחנה הראשונה שאליה מגיע האוכל במערכת העיכול, ולכן ברור מאוד מדוע מזונות מסוימים עלולים להזיק לאיבר הזה אם יש בו בעיה כללית מסוימת, ובאופן פרטני יותר - אם סובלים מגסטריטיס, שהיא דלקת בקיבה. במקרה שכזה מומלץ להימנע מכל מאכל שעלול "להציק" לקיבה, כולל מזון מטוגן, חריף, שומני וחומצי. כדאי גם להימנע מצריכת אלכוהול, קפה, מיצי פירות ומשקאות תוססים. אם אתם סובלים גם מאולקוס, עליכם בנוסף להימנע משוקולד.
 
במקום כל אלה, מומלץ לצרוך כמה שיותר מזון עשיר בסיבים, דל בשומן וכמה שפחות חומצי, כמו למשל ירקות ושעועית. אם הסיבה לדלקת בקיבה היא חיידק ההליקובקטר פילורי, מומלץ לצרוך גם קומבוצ'ה, יוגורט, כרוב חמוץ, ובאופן כללי לאכול במנות קטנות. יתכן שלגופכם יהיה קשה לספוג ברזל או ויטמין B12 ממזון, ולכן יש להתייעץ עם רופא בנוגע לצריכת תוספי תזונה.

מזונות שמהם מומלץ להימנע אם סובלים מבעיה במעיים

"מחלות מעי דלקתיות" זה השם הכולל למחלות שגורמות לדלקת כרונית במעיים, כששתי הסוגים העיקריים של מחלות אלו הם קרוהן וקוליטיס כיבית. ההמלצה הכללית לאנשים שסובלים ממחלות שכאלה היא להימנע מארוחות גדולות, וכן מכל מזון שעלול להצית את הבעיה שהם סובלים ממנה, כשזה כולל בעיקר מזון שומני, מטוגן, חריף ועשיר בסיבים. אם יש לכם אלרגיה מסוימת למזון, מומלץ מאוד להימנע גם ממאכלים שקשורים אליה.
 
מומלץ לצמצם גם כמה שניתן את צריכת הבשר, ואם אתם סובלים מקרוהן, סביר להניח שיש לכם אי סבילות ללקטוז, ועל כן יש להימנע מצריכת מוצרי חלב. אגוזים, זרעים ושעועית עלולים גם הם להצית אצלכם בעיה, וכן משקאות עם קפאין, מיצים מתוקים ואלכוהול - כך שגם מהם כדאי להימנע. במקרה שאתם סובלים מהתקף, מומלץ לאכול מאכלים רכים, כמו בננות, שיבולת שועל, דגים רזים, ביצים, פירה תפוח אדמה, אורז ולחם לבן.

מזונות שמהם מומלץ להימנע אם סובלים מבעיה בטחול

הבעיה העיקרית שיכולה לצוץ באיבר זה היא ספלנומגליה (טחול מוגדל), והיא עצמה עלולה להיגרם עקב שלל סוגים של בעיות בריאותיות אחרות וזיהומים. ההמלצה הכללית במקרה שכזה היא לצמצם את הצריכה של כל מאכל שעלול לפגוע במערכת החיסונית, זאת על מנת למנוע את האפשרות של הגוף לסבול ממחלות אחרות וזיהומים. יש להימנע ממאכלים עתירי סוכר, אלכוהול, קפאין, משקאות דיאטטיים, שמנים מעובדים, פחמימות מעובדות ומזון מהיר. 
 
כדאי להימנע גם מבשר אדום, לחם לבן ומוצרי סויה, וכן מצריכת מזון קר מדי או נא, וזה כולל למשל מאכלים שאתם אוכלים ישירות מהמקרר כמו מוצרי חלב ומעדנים, או אפילו סלטים, שבהם יש תכולת נוזלים גבוהה שעלולה להגביר את נפיחות הטחול. ניתן כמובן לאכול ירקות מבושלים ומומלץ לצרוך אגוזים, גרעינים, תבלינים שונים, ג'ינג'ר, שום ומזונות שעשירים באבץ.

מזונות שמהם מומלץ להימנע אם סובלים מבעיה בלב ובכלי הדם

במצב שבו סובלים ממחלת לב כלי הדם צרים, ואמנם לא כולם חשים תסמינים באופן קבוע, אך אם לא עורכים שינויים בתזונה הבעיה הזו רק תחמיר ותגיע למצב של התקף או דום לב. לכן עליכם להימנע מכל מזון שעלול להחמיר את מצבם של כלי הדם שלכם, כמו חמאה, מרגרינה, רטבים לסלטים, מזון מטוגן, בשר מעובד, וכמובן מזון מהיר, חטיפים, עוגות ועוגיות. 
 
במקום כל אלה, מומלץ לצרוך יותר פירות וירקות טריים, דגנים מלאים, חלבון רזה ושומנים בריאים, כמו שמן זית, שמן קנולה, אבוקדו, אגוזים וגרעינים. יחד עם זאת, יש לצמצם את כמות המלח שאתם צורכים – גם במאכלים אלה – מכיוון שהוא מעלה את לחץ הדם.

מזונות שמהם מומלץ להימנע אם סובלים מבעיה בכיס המרה

שלא כמו איברים אחרים, כיס המרה אינו הכרחי לשמירה על תפקודו התקין של הגוף, ולמעשה, אנשים לעיתים לא מבחינים בכך שהוא לא עובד אצלם כהלכה. עם זאת, אצל חלק מהאנשים בעיה בכיס המרה עלולה לגרום לתסמינים לא נעימים בלשון המעטה, כשהבעיה העיקרית שממנה סובלים הרוב היא אבנים בכיס המרה. עבור מי שלוקה בכך, מומלץ להימנע מצריכת פחמימות מעובדות, מזון מטוגן, שומן רווי, מוצרי חלב מלא (גבינות, גלידה, חמאה) ובשר אדום שומני. 
 
בנוסף לכך, יש להימנע מדיאטה דלת קלוריות, ואם באופן כללי אתם מתכננים לעשות דיאטה ואתם סובלים מבעיה בכיס המרה - עליכם לדאוג לרדת במשקל בצורה איטית ומתונה. יחד עם זאת, דאגו לשלב בתזונתכם הרבה מזונות שמכילים סיבים, כמו ירקות, פירות ודגנים מלאים.

מזונות שמהם מומלץ להימנע אם סובלים מבעיה בריאות ובדרכי הנשימה

אנשים נוטים לחשוב שהריאות שלהם לא מושפעות יותר מדי מתזונתם, אך למעשה, כשסובלים מבעיה שפוגעת במערכת הנשימה, יש לא מעט מאכלים שעלולים להחמיר אותה. ראשית יש להימנע ממוצרי חלב, שידועים כמחמירים תסמינים של מחלות שונות בדרכי הנשימה על ידי הגברת ייצור הליחה. בנוסף, יש להימנע מירקות ממשפחת המצליבים, כמו כרוב, ברוקולי, צנון וכדומה, וכן ממזון מטוגן, שכן הם יוצרים גזים ותחושת נפיחות ומקשים על הנשימה בקרב אנשים שסובלים ממחלות בריאות.
 
יש להימנע גם ממזון ומשקאות חומציים, שמגבירים את האפשרות לצרבות וכך מחמירים תסמינים של בעיות נשימה. למי שסובל ממחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) מומלץ להימנע גם מנתחי בשר קרים ונקניקיות, שמכילים תוספות ניטריטים, אשר נמצאו במחקרים ככאלו המגבירים את הסיכון להתאשפז בבית חולים עקב בעיות בנשימה.
 
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.