print header

חשוב לדעת: הנזקים האפשריים של שתיית משקאות קרים מדי

מים הם ללא ספק המשקה הכי פשוט וטבעי שאפשר לשתות, ורבים יעידו על כך שאין כמו כוס משקה קר כדי לרענן את הגוף ולעזור לנו להתמודד עם החום המעיק של הקיץ. אך האם אי פעם שאלתם את עצמכם מה ההשפעות של שתיית נוזלים קרים מדי על הגוף? הרי לא משנה כמה חם בחוץ, הגוף שלנו תמיד יפעל כדי לשמור על טמפרטורת גוף מאוזנת ושתיית מים קרים מאוד, או כל משקה אחר לצורך העניין, פוגעת בתהליך הזה ועלולה להשפיע עלינו לרעה במגוון דרכים. כמובן שאין שום דבר פסול או מסוכן בשתיית משקאות צוננים או בהוספת כמה קוביות קרח לכוס המשקה שלכם, אך אם אתם או ילדיכם נוהגים לשתות נוזלים בטמפרטורות נמוכות מאוד באופן קבוע, כדאי מאוד שתכירו את הנזקים האפשריים של המנהג הזה...
 
נזקי מים קרים
 

1. כאבי בטן

שתיית משקאות קרים מדי עלולה לגרום לכאבי בטן, קשיי עיכול ובחילות. הסיבה לכך היא שהטמפרטורות הנמוכות גורמות לכלי הדם ולשרירים שבבטן להתכווץ, והדבר מקשה על הקיבה והמעי לפעול ביעילות ולפרק את המזון. בעיות דומות עלולות להיווצר כשאר שותים מים במהירות ובכמות רבה מדי, ולכן יש להקפיד שאנחנו וגם ילדינו הקטנים נקפיד על מינון מתון של שני הגורמים האלו.

2. פגיעה ברמות האנרגיה

מים קרים ביום קיץ חם נתפסים כאחד מהדברים הכי פשוטים ומרעננים שיכולים לעזור לנו להתגבר על החום המעיק, אך חשוב שתדעו ששתיית מים קרים מדי פוגעת ברמות האנרגיה שלכם בטווח הארוך. הסיבה לכך היא שהגוף שלנו נדרש לעבוד קשה יותר כדי לשמור על טמפרטורה מאוזנת (36.5 – 37.5) כאשר אנו שותים או אוכלים מוצרים בטמפרטורות נמוכות מאוד שמפחיתות באופן קיצוני את חום הגוף. לאחר שתיית כוס מים קרים אתם אולי תרגישו רעננים יותר אבל לאחר זמן מה הגוף שלכם יתעייף ואתם תסבלו מירידה בלתי מוסברת באנרגיה שתגרום לכם להרגיש תשישות מיותרת.
נזקי מים קרים

3. האטה בקצב הלב

כאשר שותים משקאות קרים מאוד, הטמפרטורה הנמוכה מתחילה להשפיע על חלל הפה והראש ולאחר מכן היא עוברת אל הגרון ומרכז הגוף. כפי שכבר צוין, הגוף שלכם יתחיל לעבוד במהירות האפשרית כדי לחמם את עצמו ולאזן את שינויי הטמפרטורה, אך עד שהוא יסיים את התהליך הזה יש כמה וכמה מערכות ואיברים שיושפעו מהמצב. העצב התועה (Vagus nerve) הוא אחד מ-11 עצבי הגולגולת שלנו, אך בניגוד ל-10 האחרים, הוא נמתח לאורך בית החזה והבטן (ולכן הוא זכה בשמו). בשל מיקומו ואורכו, לאחר שתיית מים בטמפרטורה נמוכה, מערכת העצב התועה מושפעת מאוד מהשינוי שחל בגוף. כתוצאה מהקור הפתאומי העצב התועה עלול להורות ללב להאט את קצב הפעימות שלו, לגרום לכם לתחושת חולשה שתעצים את ההשפעה שתוארה בסעיף הקודם, ובמקרים קיצוניים יש אפילו סכנה של עילפון.

4. נזלת וכאבי גרון

בימים הקרים של החורף אנחנו עלולים לסבול מכאבי גרון וסינוסים ואם לא ניזהר ונשתה יותר מדי מים קרים וכמעט קפואים, אותן הבעיות יתקפו אותנו גם בקיץ. טמפרטורות קרות גורמות לגוף להגביר את ייצור הליחה כדי להגן עלינו מפני פולשים ובקיץ החם התגובה הזאת כלל לא נחוצה. לפיכך בהחלט יכול להיווצר מצב שאחרי שתיית משקאות קרים מאוד תרגישו צורך לקנח את האף ואם לא תשימו לב לסימן האזהרה הזה, הליחה העודפת עלולה לגרום להרבה בעיות טורדניות כגון כאבי ראש, כאבי גרון ונזלת.
נזקי מים קרים
 

5. פגיעה במשק המים של הגוף

כפי שכבר הבנתם, אין הרבה תועלת בשתיית מים קרים יותר מטמפרטורת הגוף והדבר עלול להיות מסוכן במיוחד במקרים של התייבשות. שתיית מים קרים מדי למעשה פוגעת בתהליך השבת הנוזלים לגוף לאחר התייבשות, משום שעד שהגוף יאזן את טמפרטורת המים הוא לא יוכל לעשות בהם שימוש כדי שיעזרו לו לשמור על תפקוד תקין. לכן כאשר אתם או אנשים שאיתם אתם מטיילים מתחילים להפגין תסמינים של התייבשות, יש לדאוג לשתות מים פושרים בלבד.

6. עצירות ושלשולים

ההשפעות של שתיית משקאות קרים בטמפרטורה קיצונית או בכמות רבה מדי על מערכת העיכול לא מסתכמות בשעת האוכל בלבד. בעוד ששתיית מים בטמפרטורת החדר לאחר הארוחה תורמת רבות לתהליך העיכול, למים קרים כפי שכבר צוין יש השפעה הפוכה. במרבית המקרים הטמפרטורה הקרה גורמת לכיווץ השרירים והרקמות של המעי הגס והדק, מה שעלול לגרום לעצירות. יש לציין שבמקרים מסוימים התגובה של הגוף תהייה דווקא הפוכה, וקיימת סכנה שאנשים מסוימים יסבלו דווקא משלשול משום שלגוף שלהם אין מספיק אנרגיה כדי לעכל ביעילות את המזון שהם אכלו, וכן לספוג את המים הקרים.
נזקי מים קרים
מקור התמונה: צילום מסך מיו טיוב

7. פגיעה בדיאטה

רוב המומחים בתחום השמירה על המשקל יגידו לכם שמאוד חשוב לשתות הרבה מים כדי לסייע לגוף להשיל את הקילוגרמים המיותרים. ישנו אפילו מיתוס נפוץ שעל פיו שתיית מים קרים תורמת רבות למטרה הזאת, משום שהיא מכריחה את הגוף להתאמץ ולעבוד קשה כדי לחמם את עצמו, כפי שכבר נאמר. טכנית יש אמת בדבר, אך למנהג הזה יש גם השפעות שלמעשה משיגות את התוצאה ההפוכה מזו שאנחנו מצפים לה. כשאתם שותים מים קרים מאוד ביחד עם ארוחה שומנית, הטמפרטורה הנמוכה גורמת לשומן שבאוכל להתקשות והדבר פוגע ביכולת של הגוף לעכל ולפרק את השומן ביעילות. על כן שתיית מים קרים אינה מומלצת למי שעוסק בדיאטה, לפחות לא אחרי ארוחה.

8. כאבי ראש

אתם וודאי חוויתם בעבר את הרגשת קיפאון המוח, אשר מוכרת יותר בשמה האנגלי "בריין פריז" (Brain freeze), לאחר שאכלתם גלידה או שתיתם מילקשייק קר במיוחד. סביר להניח שאתם לא נוהגים לשתות מים בטמפרטורה נמוכה באותה הרמה של המאכלים האלו, אבל בכל זאת חשוב שתדעו שהשפעתם על הגוף היא זהה, ועם זאת לעיתים מורגשת פחות. הקור שמתפשט בגוף משפיע על העצבים שבעמוד השדרה והם שולחים למוח אותות מצוקה שהופכות לכאב ראש. עבור אנשים מסוימים הכאב יכול להופיע גם באזורים אחרים בגוף, אך החדשות הטובות הן שכמו במקרה של אכילת גלידה קרה מדי, גם הכאב הזה יעבור לאחר כמה רגעים.
נזקי מים קרים
לסיכום...
כל האזהרות שצוינו בכתבה הזאת תקפות רק לשתיית מים ומשקאות קרים אחרים בטמפרטורה נמוכה מאוד, כמו למשל מי קרח, משקאות אייס קפה וברד או בקבוקי שתייה שאוחסנו במקפיא. אין שום דבר פסול או מסוכן בהנאה מכוס משקה צוננת, אך כמו כל דבר אחר בחיים, יש להפעיל שיקול דעת ולפעול במתינות. אם אתם או הילדים שלכם לא יכולים לשתות כמה לגימות רצופות מהמשקה הקר מבלי להרגיש רתיעה מהקור הקיצוני, כנראה שהטמפרטורה שלו נמוכה מדי ואתם מסתכנים ב-8 הנזקים האפשריים שתוארו. אתם אולי חושבים לעצמכם שהאזהרות האלו מיותרת, אבל דעו לכם שאין מחסור באנשים שהתעלפו או סבלו המתייבשות משום שלא ידעו את האזהרות האלה או התעלמו מהמידע החשוב הזה. לכן זכרו להקפיד על שתיית מים צוננים, וכך תזכו ליהנות מקיץ נעים, בריא ובטוח!

 

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.