print header

8 סימנים למחסור בוויטמין D

ויטמין D הוא אחד הרכיבים הכי חיוניים לגוף שלנו – על כך אין חולק, ועם זאת זה גם אחד מהרכיבים שאנשים רבים מאוד בכל רחבי העולם סובלים ממחסור בו מסיבות כאלו ואחרות. הנתונים אף מצביעים על כך שאצל לא פחות ממיליארד איש ברחבי תבל מצויים רמות נמוכות מדי שלו, ובארה״ב בלבד המחקרים מצביעים על כך ש-41.6% מהאוכלוסייה המבוגרת סובלת ממחסור בו. אולי כבר שמעתם על העובדה שהרכיב הזה הוא למעשה ״וויטמין השמש״, כלומר אנחנו סופגים אותו באופן הטוב ביותר מקרני החמה – ולכן אפשר להעריך שבישראל השמשית רוב השנה פחות סובלים מהבעיה הזו. אך ההנחה הזו מוטעה, ומסתבר שגם פה אצלנו יש רבים שלוקים בבעיה הזו – וזה נכון במיוחד בימי החורף הקרים שבהם יש מעט מאוד שעות שמש במהלך היום, וגם כך אנחנו נוטים להסתגר בבית ולא סופגים ממנה מספיק. אז האם גם אתם אולי סובלים ממחסור בוויטמין זה? זו לא השערה מופרכת בכלל, ויש כמה סימנים בריאותיים שבהחלט יכולים לאושש אותה וכדאי מאוד לשים אליהם לב.

1. אתם חולים או נדבקים במחלות לעיתים קרובות

אחד התפקידים החשובים ביותר של ויטמין D בגוף הוא לשמור על מערכת החיסון שלכם חזקה כך שהיא תהיה מסוגלת להילחם באותם נגיפים ובקטריות הגורמים לחולי. הרכיב הזה מתקשר ישירות עם אותם תאים שאחראים למלחמה במחלות הוויראליות המדבקות. לכן אם אתם מוצאים את עצמכם חולים בהן לעיתים קרובות מדי, בעיקר אם מדובר בהצטננויות או שפעת – רמות נמוכות של ויטמין D יכולות בהחלט להיות גורם מתרים למצב. במספר מחקרים וסקירות מדעיות נרחבות נמצא קשר בין מחסור בוויטמין D ובין בעיות בדרכי הנשימה כגון התקררות, ברונכיטיס ודלקת ריאות. תוצאותיהן של מחקרים אחרים לעומת זאת, כמו זה שפורסם בשנת 2017 למשל, הראו שנטילת תוספי ויטמין D במינון של מעל ל-4,000 יחב"ל ליום עשויה לצמצם את הסיכון לחטוף מחלה בדרכי הנשימה.

2. עייפות ותשישות

לתחושת עייפות יכולים להיות אמנם הרבה גורמים, אבל אי אפשר לשלול שמחסור בוויטמין D הוא אחד מהם. באופן מצער, זוהי לעיתים סיבה שקל להתעלם ממנה – אבל תוצאותיו של מחקר שנעשה במחלקה לרפואה באוניברסיטת פלורידה בהחלט הראו שרמות נמוכות במיוחד של ויטמין D בדם יכולות לגרום לתשישות עם מספר השפעות שליליות על איכות החיים. גם אצל ילדים מחסור שכזה יכול לגרום לפגיעה באיכות השינה ולתשישות – כפי שנמצא במחקר שפורסם בשנת 2020, אשר כלל 39 ילדים ותוצאותיו הראו שאלו מביניהם שרמותיו של הרכיב הזה היו מצומצמות בדמם סבלו מאיכות שינה ירודה, מזמני שינה קצרים יותר ומעיכוב בכניסה למיטה. בנוסף, גם מחקר שפורסם בשנת 2015 ונערך על אחיות בבתי חולים העלה ממצאים דומים בנוגע למחסור בוויטמין D ועייפות – ואף הראה שלא פחות מ-89% מהאחיות שנבדקו סבלו מכך.

סימנים למחסור בוויטמין D: אישה מפהקת

3. כאבי גב ועצמות

ויטמין D מסייע לשמר את בריאות העצמות במספר דרכים – למשל, הוא משפר ומגביר את יכולות ספיגת הסידן של הגוף. לכן כאבים שמופיעים בעצמות ובגב התחתון יכולים בוודאי להוות סימן לרמות לא מספיקות של ויטמין D בדם. קשר בין שתי הדברים נמצא גם במספר מחקרי סקר רחבי היקף יחסית – כמו למשל זה שנערך בהודו וכלל יותר מ-300 משתתפים. במחקר אחר שפורסם ב-2018, בו לקחו חלק כ-100 אנשים שסבלו מכאבי גב תחתון, נמצא שהתגברות בחומרת הכאבים יכולה להיות מקושרת לרמות נמוכות של ויטמין D. גם מסקירה מדעית שנעשתה באוניברסיטת אוקלנד ובחנה יותר מ-80 מחקרים עלה כי אנשים הסובלים מדלקות פרקים, כאבי שרירים וכאב כרוני מפושט נוטים יותר גם ללקות ברמות נמוכות של ויטמין D בדם לעומת כאלו שאינם סובלים מהמצבים הרפואיים האלו.

4. דיכאון ומצב רוח ירוד

גם את כל מה שנוגע למצבי רוח נפשיים ירודים ולתחושת מרה שחורה של דיכאון – אפשר על פי הממצאים המדעיים לקשר למחסור בוויטמין D. הסקירות המחקריות השונות שנעשו בנושא – כמו למשל זו שנערכה במכוני מחקר בהודו - הצביעו על התקיימותו של קשר כזה בין הדברים, במיוחד אצל מתבגרים. זאת ועוד, גם חרדה יכולה להיות תסמין של התופעה הזו; על פי סקירה אחת שנערכה במכון לאנדוקרינולוגיה בפראג, צ׳כיה, רמות ההורמון קלציטריול – שהוא נגזרת פעילה של ויטמין D – נמצאו כנמוכות במיוחד אצל אנשים שסבלו מדיכאון וחרדה. לעומת זאת במחקר עדכני שפורסם בשנת 2020 ונערך על נשים בהריון ולאחריו, נמצא כי רמות נאותות של ויטמין D בדם עוזרות לצמצם תחושת חרדה, לשפר את איכות השינה ולמנוע במידת מה הופעת דיכאון שאחרי לידה.

סימנים למחסור בוויטמין D: בובת עץ כפופה

5. זמן החלמה ממושך וארוך

זמן החלמה ממושך מדי מפציעות שונות או לאחר ניתוח או הליך רפואי כזה או אחר יכול גם הוא לאותת לכם על רמות נמוכות מדי של ויטמין D. למעשה תוצאות של מספר מחקרי מעבדה מצביעות על כך שהוויטמין הזה מעלה את רמות הייצור של רכיבים הכרחיים ליצירת שכבת עור חדשה כחלק מתהליך ההחלמה מפציעות. בהתאם לכך אפשר להבין מה קורה במצב ההפוך; סקירה מדעית משנת 2019 שבחנה 4 מחקרים שנעשו בנושא העלתה כי מחסור בוויטמין D סיכן במידה מסוימת מספר היבטים בהחלמתם של אנשים שעברו ניתוח דנטלי. סקירה אחרת שפורסמה בשנת 2015 עסקה בזיהומי רגליים שנבעו ממחלת הסוכרת, ותוצאותיה הראו כי אלו הסובלים ממחסור בוויטמין D נוטים להציג רמות גבוהות יותר של סממנים זיהומיים שעלולים לסכן את החלמתם. לעומת זאת, במחקר שפורסם בשנת 2017 וכלל מעל 60 נחקרים שסבלו מבעיה דומה – פצעים ברגליים הנובעים ממחלת הסוכרת  - נמצא כי אצל אלו שצרכו תוסף ויטמין D למשך 12 שבועות חל שיפור משמעותי בהחלמה מהם לעומת אנשים שלא נטלו מן התוסף.

6. דלדול עצם

כפי שכבר הזכרנו מקודם, ויטמין D משחק תפקיד חשוב בספיגת הסידן ובתהליך חילוף החומרים החיוני של עצמות הגוף. מבוגרים רבים שמאובחנים עם דלדול עצם מאמינים שעליהם לצרוך יותר סידן – אך כדאי להם לקחת בחשבון שאולי הם גם סובלים ממחסור בוויטמין D, כי הבעיה הזו מצביע לא רק על איבוד סידן אלא גם על איבוד חומרים חיוניים נוספים כדוגמת ה-D המדובר. כך למשל במחקר רחב היקף שכלל יותר מ-1,100 נשים בגיל המעבר והבלות וממצאיו פורסמו בשנת 2015, החוקרים מצאו קשר חזק בין מינונים מצומצמים של ויטמין D בדם ובין רמות נמוכות של צפיפות מינרלים בעצם. צריכת מינונים נאותים של ויטמין D ושמירה על רמות לחץ דם תקינות יכולה להיות אסטרטגיה טובה על מנת להגן על מסת העצם שלכם ולצמצם את הסיכון לשברים.

סימנים למחסור בוויטמין D: איש מחזיק את ברכו

7. כאבי שרירים

לרוב קשה לשים את האצבע על הסיבה המדויקת לכאבי שרירים. עם זאת יש מספר ראיות מחקריות לכך שמחסור בוויטמין D יכול להוות גורם פוטנציאלי למטרד הזה, הן אצל ילדים והן אצל מבוגרים. כך למשל תוצאות של מחקר שנערך באוניברסיטת ברן שבשוויץ הראו שלא פחות מ-71% מהסובלים מכאבים כרוניים בשרירים מצויים גם במצב של מחסור בוויטמין זה. מסקירה מדעית עדכנית שפורסמה בשנת 2020 עולה כי ויטמין D מעורב בפעולתם של נתיבי הגוף האחראיים על איתות הכאבים וויסותם – מה שיכול להסביר מדוע מחסור בו יכול לגרום לכאב כרוני. לעומת זאת למשל, במחקר שנערך באוניברסיטה באיסטנבול וכלל 120 ילדים שסבלו ממחסור בוויטמין זה ומכאבים חוזרים ונשנים, נמצא שמנה יחידה שהם צרכו מתוסף שלו צמצמה את רמת הכאב שלהם ב-57% בממוצע.

8. עלייה במשקל

עוד תופעה בריאותיות שיכולה להצביע על התקיימותו של מחסור בוויטמין D היא השמנת יתר, וישנם אף מחקרים שתוצאותיהם הצביעו על כך שרמות נמוכות שלו עלולות להעלות את הסיכון לעלייה במשקל. במחקר ארוך טווח שהתפרסם בשנת 2020 וכלל בין הנחקרים הן גברים והן נשים, נמצא קשר בין שני הדברים – מינונים מצומצמים של ויטמין D ועלייה בשומן הביטני – אם כי התגלה גם שההשפעות הללו נשארות יותר זמן אצל גברים. צריך עם זאת לציין שבסקירה אחרת שנערכה באוניברסיטת רייקה בקרואטיה החוקרים הגיעו למסקנה כי בעוד שאכן ניתן לראות כיצד ישנם מקרים של מחסור בוויטמין D בקרב הסובלים מהשמנת יתר, יש צורך במחקרים נוספים כדי לקבוע עם אכן צריכת ויטמין D יכולה למנוע זאת.

סימנים למחסור בוויטמין D: אדם מחזיק גלולה של ויטמין D מול השמשלסיכום

אחרי שנחשפתם לתסמינים המקושרים למחסור בוויטמין D והבנתם את הסיכונים שכרוכים בהם לבריאות שלכם – כדאי לנסות להבין כיצד אתם יכולים להתחיל ולפעול כדי לעלות את רמות ויטמין ה-D בגופכם בכוחות עצמכם. אז ראשית דעו כי המינון היומי המומלץ של ויטמין זה על פי האגודה האנדוקרינית האמריקאית הוא בין 1,500 ל-2000 יחב"ל. כיצד תשיגו זאת? מלבד תוספי תזונה מומלץ גם להתחיל להכין את המתכונים שמופיעים בכתבה הבאה ועשירים בו, להבין טוב יותר את חשיבות ספיגתו מן השמש כפי שמוסבר כאן, או פשוט להקשיב לד״ר מייקל גרגר שמבהיר מהי הדרך הטובה ביותר מבחינתו לצרוך את ויטמין ה-D.

מקור התמונות: canva.com

הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.

כתוב תגובה

תוכן התגובה:
הצג את כל התגובות (0)
הצטרף בחינם לשירות
התכוונת ל:
המשך עם: Google
בלחיצתך על "הרשם", הינך מסכים ל תנאי שימוש ו הצהרת הפרטיות שלנו ומאשר קבלת מיילים מהאתר.